Connect with us

Wiadomości

Nie żyje Roman Chwaliszewski

Published

on

Olbrzymia strata w naszym regionie. Dzisiaj zmarł Roman Chwaliszewski – historyk, regionalista.

Roman Chwaliszewski urodził się 1 lipca 1948 roku w Czajczu. Tam skończył szkołę podstawową. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Łobżenicy, a następnie Studium Nauczycielskiego w Poznaniu rozpoczął studia magisterskie na Wydziale Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po uzyskaniu dyplomu w roku 1974 podjął pracę jako nauczyciel historii w szkole podstawowej i zawodowej w Wyrzysku. W latach 1976-1988 był kustoszem i zastępcą dyrektora Muzeum Okręgowego w Pile, a od roku 1988 do 1990 pełnił funkcję dyrektora Biura Dokumentacji Zabytków w Pile. W okresie 1991 – 2018 był Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a następnie kierownikiem Delegatury w Pile Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Roman Chwaliszewski był także członkiem Kolegium Redakcyjnego „Rocznika Nadnoteckiego”. W latach 1982-1988 pełnił obowiązki sekretarza redakcji tego pisma. Na jego łamach, a także w prasie lokalnej opublikował ponad 40 artykułów. Oprócz tego wydał kilkanaście broszur poświęconych historii regionalnej.

Od ponad 40 lat prowadził wykłady, prelekcje, a także różnorakie formy upamiętnienia ważnych wydarzeń z dziejów naszego regionu. Aktywnie uczestniczy w pracach Towarzystwa Miłośników Miasta Piły – od 1982 r. był członkiem Zarządu TMMP (przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa, a obecnie jest wiceprezesem Zarządu). Za działalność na rzecz upowszechniania wiedzy historycznej o regionie został uhonorowany Nagrodą Wojewody Pilskiego, Nagrodą im. Jędrzeja Cierniaka oraz nagroda księdza Bolesława Domańskiego. Odznaczony został m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medalem PRO MEMORIA, odznaką “Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” oraz Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami.

Był laureatem nagrody honorowej TPPW “Dobosz Powstania Wielkopolskiego” za upowszechnianie wiedzy i tradycji związanej z Powstaniem Wielkopolskim (2013r.).

Advertisement

Zmarł dzisiaj w szpitalu.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Mikołaj przypłynął kajakiem!

Published

on

By

W sobotę, 3 grudnia,  spadł lekki śnieg, więc Mikołaj w asyście trzydziestu kajakarzy wypłynął na Gwdę.

Na pilskiej Wyspie spotkał grupę dzieci z ośrodka szkolno-wychowawczego. Dzieciaki otrzymały z jego rąk prezenty, kajakarze dostali upominki od młodzieży, a wszyscy zostali poczęstowani gorącą czekoladą przez niezastąpionego Wyspiarza.

Wodniacy nie oglądając się za siebie popłynęli dalej, aż do Motylewa skąd kajaki i uczestników zwieziono do bazy. Tam ognisko, gorący poczęstunek i losowanie wzajemnie przygotowanych drobnych upominków. Świetna atmosfera, dobry humor i sprzyjająca pogoda – to jest to, co kajakarze lubią najbardziej.

Następne spotkanie na wodzie – dopiero w przyszłym roku ;), na Trzech Króli, czyli za miesiąc!

Zapraszamy, do zobaczenia.

Advertisement

Joanna Piotrowska

Prezes Klubu Kajakowego PTTK Gwda w Pile

Continue Reading

Ludzie

W Pile odbył się Festyn dla małej Zosi

Published

on

By

Niezwykły festyn i niezwykła okazja. W niedzielę na lotnisku w Pile odbył się Festyn Lotniczy, z którego dochód przeznaczony był na ratowanie życia 20-miesięcznej Zosi Szcześniewskiej. Dziewczynka choruje na SMA. Potrzebuje najdroższego leku na świecie. Jedna dawka kosztuje 9,5 mln złotych!!!

O Zosi i jej Tacie zrobiło się głośno w sierpniu tego roku, kiedy Ojciec postanowił wyruszyć w podróż po Polsce na zebranie kwoty potrzebnej na zakup leku dla swojego dziecka. Wyruszyli w Zakopanem, a skończyli na Helu. W czasie tej wędrówki odwiedzili wiele miast, miasteczek i wsi. Udało im się zebrać 3 mln złotych. To jednak za mało.

We wrześniu Rząd ogłosił, że lek na SMA będzie miał dofinansowanie dla dzieci. Niestety jest dużo warunków, jakie trzeba spełnić by otrzymać refundację i Zosia na pewno nie otrzyma refundacji do jego zakupu. Ojciec postanowił znów wyruszyć w podróż po Polsce.

 

 

Advertisement

-Wyruszamy dzisiaj w Pile, trasę mamy zaplanowaną do 23 grudnia. Jeśli nie będzie 9,5 mln złotych na zakup tego leku dla mojej Zośki, po świętach znów wyruszam w drogę – mówi Tomasz Szcześniewski – tata małej Zosi.

W najbliższych dniach Tata Zosi odwiedzi m.in. Złotów, Debrzno, Człuchów, Przechlewo. Wpłat można także dokonywać za pośrednictwem www.siepomaga.pl/dla-zosi.

 

Dzisiaj na lotnisku w Pile odbyły się nie tylko pokazy lotnicze czy pokazy driftu. Można było skosztować emocjonującej przygody Off Road. Dla spragnionych były gorąca zupa, kawa, herbata i przepyszne ciasto.

 

Zapraszamy do obejrzenia bardzo emocjonalnej rozmowy z tatą Zosi.

Advertisement

 

Continue Reading
Advertisement