Connect with us



Ludzie

Nie żyje prof. Kazimierz Pająk

Published

on

Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. zw. dra hab. Kazimierza Pająka, dra h.c. Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S. Staszica w Pile kadencji 2001-2005 i 2005-2009, współtwórcy Uczelni.

Przedwczesne odejście prof. Kazimierza Pająka, wizjonera i inicjatora rozwoju Uczelni, wspaniałego Wykładowcy
oddanego działalności naukowej i dydaktycznej, niezwykle szanowanego przez studentów oraz współpracowników,
jest ogromną stratą dla całej społeczności akademickiej.

Z wielkim żalem pochylamy się w tych dniach nad wspomnieniami o Profesorze. Zaszczytem była dla nas możliwość realizacji wspólnych przedsięwzięć, tworzenia akademickiego wymiaru naszego miasta, inwestycji w naukę oraz wykształcenie wielu studenckich pokoleń specjalistów naszego regionu.

Profesor pozostanie na zawsze w naszej pamięci, jako Człowiek, którego wielkość poznaliśmy po tworzonych dziełach.

Advertisement

Rodzinie oraz Najbliższym Profesora, pragniemy przekazać głębokie wyrazy współczucia.

Prof. dr hab. Kazimierz Pająk, dr h.c – był Rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile kadencji 2001-2005 i 2005-2009; Wykładowcą Katedry Ekonomii Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile, Kierownikiem Katedry Polityki Gospodarczej i Samorządowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Dzięki zaangażowaniu prof. Kazimierza Pająka w działania na rzecz pilskiej Uczelni, udało się zrealizować inwestycje o wartości 24 mln zł, czego rezultatem było powstanie nowoczesnego campusu akademickiego przy ul. Podchorążych. W czasie, kiedy pełnił funkcję Rektora PWSZ w Pile, znacznie powiększyła się ilość kierunków i specjalności studiów, powstało m.in. Centrum Zaawansowanych Technologii Elektroniczno-Informatycznych, nowa hala sportowa i najnowocześniejsza Biblioteka w regionie.

Profesor należał do grona uczonych, łączących z sukcesem pracę naukową i dydaktyczną z aktywnym udziałem w zbliżaniu nauki do gospodarki. Był wybitnym przedstawicielem nauki o administracji publicznej i samorządzie terytorialnym, autorem książek, opracowań naukowych, ekspertyz, członkiem zespołów eksperckich, organizatorem i prelegentem konferencji branżowych w zakresie gospodarki niskoemisyjnej oraz samorządu terytorialnego. Był także Członkiem Rady Programowej Fundacji „Prawo Europejskie”, Członkiem Rady Naukowej Katedry Systemów Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych PAN oraz Honorowym Obywatelem Miasta Piły.

Advertisement

Działalność Profesora na rzecz środowiska ekonomistów polskich, środowisk lokalnych i regionalnych, była wysoko oceniana przez wiele gremiów. Instytucjonalnym wyrazem uznania osiągnięć Profesora było m.in. odznaczenie przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; przyznanie nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku. Profesor nagrodzony został również zaszczytnym tytułem akademickim Doctor Honoris Causa, przyznanym przez Uniwersytet Finansowy w Kijowie.

Prof. zw. dr hab. Kazimierz Pająk, dr h.c. pozostanie w naszej pamięci jak inicjator, organizator i gospodarz przedsięwzięć budujących znaczenie wyższego szkolnictwa zawodowego w północnej Wielkopolsce, ale przede wszystkim, jako wspaniały Wykładowca, Człowiek oddany nauce i Przyjaciel, którego będzie bardzo brakowało w akademickiej rodzinie Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Pychota! Turniej Kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Pilskiego

Published

on

By

fotr. Krzysztof Dęga

Aż 22 Koła Gospodyń Wiejskich z Powiatu Pilskiego zgłosiły się do Turnieju Kulinarnego pod patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Od rana panie z KGW starannie przygotowywały swoje stoiska. To jeszcze kwiatuszek, a to dodatkowa serwetka. Punktualnie o godz. 11.00 w hali Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile rozpoczął turniej kulinarny. I to nie byle jaki. Łączna suma nagród to 30.000 złotych!

Panie przygotowały zimną przekąskę oraz deser. Wśród przekąsek królowały ryby, a wśród deserów sernik.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Oceniała nie tylko smak i wygląd potraw, ale także aranżację miejsca.

Advertisement

Krótka relacja video na naszym kanale na Youtube.

 

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Piękne Marzanny z Łobżenicy

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Już po raz 4. na Bulwarach 700-lecia w Łobżenicy odbyło się ogłoszenie konkursu na najpiękniejszą Marzannę. I choć słomiane panny nie trafiły do wody, to jednak były podziwiane.

– To już kolejny konkurs na Marzannę i kolejna deszczowa pogoda – śmieje się Iwona Matejczyk-Obremska – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy.

Na bulwarze zaprezentowano aż 24 Marzanny. Większość została wykonanych ze słomy, choć zdarzały się także Marzanny wykonane z papieru.

– Ważne, by było ekologicznie – śmieje się dyrektorka GCK w Łobżenicy.

Relacja video na naszym profilu na FACEBOOKU.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement