Connect with us

Ludzie

Nie żyje Józef Dubiel

Published

on

Nie żyje Józef Dubiel – emerytowany wojskowy, a także były pracownik Przedszkola Publicznego nr 4 w Pile. Szerszemu gronu dał się poznać jako niezwykły konstruktor. 

Pisaliśmy o Panu Józefie kilka lat temu. Pierwszym obiektem który wykonał Pan Józef była bożonarodzeniowa szopka.

-Bardzo spodobała się zarówno dyrekcji przedszkola, jak i rodzicom odbierającym dzieci – opowiadał nam pan Józek.

Konstruktor z Piły postanowił na tym nie poprzestać i zaczął konstruować kolejne obiekty. W ten sposób powstały m.in. wiejskie chaty ze Skansenu Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.

Advertisement

Na 100- lecie powstania lotniska wojskowego w Pile pasjonat zrobił specjalną tablicę. Zamieścił na niej wszystkie najważniejsze informacje o dwóch pilskich lotniskach. Ciekawostką jest też makieta pilskiej parowozowni oraz samoloty, które kiedyś stacjonowały w Garnizonie Piła.

Wszystko zostało wykonane własnoręcznie przez pana Józefa.

-To nie są jakieś specyficzne materiały. Można powiedzieć, że wszystko co tu widać powstało ze śmieci. Na przykład samoloty zostały wykonane z trzonka od miotły – opowiadał niezwykły pasjonat.

Józef Dubiel zmarł 9 lutego. Jego pogrzeb odbędzie się 13 lutego.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement