Connect with us

Wiadomości

Nie uwierzysz co ludzie gubią w pociągach…

Published

on

Kurtki, dokumenty, telefony komórkowe, a nawet dywan i saksofon – to tylko niektóre przedmioty postawione przez podróżnych w pociągach POLREGIO. W 2023 r. do Biur Rzeczy Znalezionych tego przewoźnika trafiło niemal 2700 przedmiotów, natomiast w tym roku już ponad 1700.

Biura Rzeczy Znalezionych przewoźnika funkcjonują w czternastu województwach, w których kursują pociągi POLREGIO. Łącznie w ubiegłym roku trafiły do nich 2672 przedmioty różnego typu, rodzaju i wielkości.

Zgubiony pierścionek zaręczynowy

Nie brakowało nietypowych zgub, takich jak: dywan, saksofon, skrzypce, gitara, garnitur czy pierścionek zaręczynowy.

Zazwyczaj odnalezione przedmioty przynoszone są do biur poprzez pracowników obsługi pociągów, sprawdzających pojazdy po zakończonych kursach. Zdarza się, że zguby dostarczane są też przez innych pasażerów. Pracownicy biur poszukują właścicieli przedmiotów i starają się ich zidentyfikować. Dzwonią pod numery telefonów i wysyłają maile – jeśli dane kontaktowe właścicieli znajdują się przy zgubionych przedmiotach.

Advertisement

Gdzie szukać informacji?

Telefony i adresy wszystkich Biur Rzeczy Znalezionych POLREGIO dostępne są na stronie internetowej tego przewoźnika: https://polregio.pl/pl/obsluga-klienta/biura-rzeczy-znalezionych/, jak też na wszystkich stacjach i przystankach, na których zatrzymują się pociągi POLREGIO. Można je również uzyskać, dzwoniąc na infolinię spółki: 22 474 00 44.

Jak odebrać zgubę?

Aby odzyskać zagubione przedmioty, należy zwrócić się do biura właściwego dla województwa, w jakim kursuje dany pociąg. Dowód zakupu przedmiotu lub inny dokument jego własności pozwoli na szybką identyfikację zguby oraz uprości procedurę jej odbioru. W przeciwnym przypadku konieczne będzie dokładne opisanie poszukiwanej rzeczy, m.in. poprzez podanie jej cech szczególnych. Przydatne będzie również podanie terminu i przybliżonej godziny zgubienia przedmiotu, a także trasy podróży. Im dokładniejszy opis, tym większe szanse na odzyskanie swojej własności. Warunkiem odbioru jest okazanie dokumentu tożsamości.

Wszystkie zguby oczekują na odbiór w Biurach Rzeczy Znalezionych POLREGIO przez trzy dni liczone od dnia ich znalezienia. Po tym terminie dokumenty są przekazywane Policji, a przedmioty o wartości przekraczającej 100 zł trafiają do Biura Rzeczy Znalezionych przy najbliższych starostwach powiatowych. Pozostałe rzeczy podlegają komisyjnemu zniszczeniu. Procedurę postępowania określa ustawa z 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Jesień w Arboretum Leśnym w Zielonce – odkryj bogactwo przyrody

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Jesień to idealny czas, by odwiedzić Arboretum Leśne w Zielonce koło Murowanej Gośliny – wyjątkowy obiekt edukacyjno-przyrodniczy znajdujący się w samym sercu Parku Krajobrazowego “Puszcza Zielonka”.

Na powierzchni 86 hektarów możesz podziwiać imponującą kolekcję ponad 1100 gatunków drzew i krzewów, a także setki roślin zielnych, które w jesiennej odsłonie zachwycają bogactwem kolorów i form.

Dlaczego warto odwiedzić Arboretum jesienią?

Jesień to czas, gdy przyroda prezentuje swoje najpiękniejsze oblicze. Kolory drzew, krzewów i roślin wodnych zmieniają się niemal z dnia na dzień, tworząc malownicze pejzaże, które idealnie komponują się z jesienną aurą. Arboretum Leśne podzielone jest na dwie części – park krajobrazowo-dendrologiczny oraz powierzchnie badawcze. Dla zwiedzających dostępne są specjalnie przygotowane ścieżki edukacyjne, które prowadzą przez bogactwo lokalnej i światowej flory. Możesz tu poznać niezwykłe gatunki roślin z całego świata, w tym wyjątkową kolekcję ponad 100 gatunków roślin wrzosowatych.

Arboretum Leśne w Zielonce. fot. Krzysztof Dęga

Co oferuje Arboretum?

Oprócz przepięknych widoków, Arboretum Leśne w Zielonce oferuje szeroką gamę aktywności dla osób w każdym wieku. To doskonałe miejsce na relaksujący spacer, podczas którego możesz nie tylko odpocząć, ale także poszerzyć swoją wiedzę o przyrodzie dzięki tablicom edukacyjnym rozmieszczonym wzdłuż ścieżek. Edukacja przyrodnicza to jeden z głównych celów Arboretum – organizowane są tu warsztaty i zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a także wycieczki z przewodnikiem, które umożliwiają głębsze zrozumienie lokalnej przyrody.

Warto zwrócić uwagę na:

  • Kolekcję roślin wrzosowatych – ponad 100 gatunków roślin, które jesienią osiągają pełnię swojego uroku.
  • Rośliny wodne i bagienne – ciekawe gatunki, które można podziwiać w specjalnie przygotowanych zbiornikach.
  • Stację meteorologiczną – miejsce, gdzie prowadzone są badania meteorologiczne, których wyniki wspierają naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zapraszamy do Arboretum w Zielonce!

Odwiedź Arboretum Leśne w Zielonce tej jesieni, aby doświadczyć magii natury w pełni jej kolorów i odkryć różnorodność roślinności z Polski i ze świata. Niezależnie od tego, czy planujesz spokojny spacer, czy szukasz wiedzy przyrodniczej, to miejsce z pewnością Cię zainspiruje. Sprawdź, jak przyroda zmienia się wraz z porami roku i odkryj bogactwo flory w samym sercu Puszczy Zielonki.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Pilskie Muzeum Wojskowe przechodzi w tryb szkolny

Published

on

By

Wakacje za nami. Pilskie Muzeum Wojskowe odwiedziło bardzo dużo turystów z kraju i zagranicy.

Początek września to najlepszy moment na wyjście z ofertą do szkół. Pierwszy tydzień nauki za nami, wszyscy już wiedzą jaki jest plan. Czas na wycieczki i spotkania integracyjne.
Pilskie Muzeum Wojskowe zaprasza przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do odwiedzenia muzeum. Zaprasza do kontaktu telefonicznego w celu uzgodnienia terminu i szczegółów. Możliwość organizacji ogniska dla grup zorganizowanych.
W ramach trybu szkolnego, muzeum czeka na grupy zorganizowane od poniedziałku do piątku.
Indywidualne odwiedziny w dni powszednie tylko po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, natomiast w każdą sobotę zaprasza na godzinę 15:00, a w niedzielę o 11:00.
Szczegóły dojazdu na stronie www.pmw.pila.pl

Continue Reading