Connect with us

Wiadomości

Naukowcy zbadali doświadczenia momentu śmierci

Published

on

fot. PAP

Wiele osób w chwili śmierci klinicznej ma podobne przeżycia – pokazuje naukowe badanie. Doświadczeniom tym towarzyszy specyficzna aktywność mózgu, która mocno różni się od towarzyszącej halucynacjom czy snom.

Jedna na pięć osób, które przeżyły resuscytację krążeniowo-oddechową prowadzoną po ataku serca może mieć żywe wspomnienia z czasu, kiedy, jak się wydawało, były nieprzytomne, na skraju śmierci. Tak wskazało badanie przeprowadzone przez ekspertów z New York University Grossman School of Medicine.

 

Objęło ono prawie 600 mężczyzn i kobiet, których serca na pewien czas przestały bić, w czasie kiedy przebywali w szpitalu. W badaniu wzięło udział 25 amerykańskich i brytyjskich klinik.

Advertisement

 

Pacjenci, którzy przeżyli, często opowiadali o takich doświadczeniach, jak odczucie oddzielenia od ciała, obserwowanie zachodzących wydarzeń bez odczucia bólu i strachu, ocena własnego życia – czynów, intencji i myśli odnośnie innych osób.

 

Naukowcy odkryli, że doświadczenia te różniły się od halucynacji, urojeń, snów czy wytworów świadomości odzyskiwanej w trakcie resuscytacji.

Advertisement

 

Badania mózgu wskazały natomiast na specyficzną aktywność neuronów – fal gamma, delta, teta, beta i alfa. Niektóre z nich – wyjaśniają badacze – pojawiają się zwykle, gdy ludzie są świadomi i wykonują wyższe operacje mentalne, takie jak myślenie, wspominanie czy uważne postrzeganie czegoś.

 

„Te wspominane doświadczenia i fale mózgowe mogą być pierwszymi oznakami tzw. doświadczeń z pogranicza śmierci. Po raz pierwszy uchwyciliśmy je w szeroko zakrojonym badaniu” – mówi kierujący pracami prof. Sam Parnia, naukowiec i lekarz.

Advertisement

 

„Nasze wyniki dostarczają dowodów, że będąc na granicy śmierci i w śpiączce, ludzie przechodzą przez wyjątkowe, wewnętrzne doświadczenie, włączając to świadomość, bez uczucia lęku” – podkreśla specjalista.

 

Według niego i jego kolegów, badanie wskazuje, że poczucie własnego „ja” oraz świadomość, podobnie jak inne biologiczne funkcje mogą nie zanikać całkowicie w okolicach momentu śmierci.

Advertisement

 

„Tych żywych doświadczeń nie należy postrzegać jako jakiś trick czy zaburzenie umierającego mózgu, ale raczej jako unikalne, ludzkie przeżycie, które pojawia się u progu śmierci” – twierdzi specjalista.

 

Według niego i jego kolegów, kiedy mózg zaczyna umierać, przestają działać różne psychiczne blokady, co może prowadzić do ujawnienia się ukrytych głęboko wspomnień czy myśli. Nikt na razie nie zna ewolucyjnego celu takiego mechanizmu.

Advertisement

 

Jak zauważa prof. Parnia, zjawisko to „wskazuje na intrygujące pytania o działanie ludzkiej psychiki, nawet w momencie śmierci”.

 

Naukowcy podkreślają więc potrzebę dalszych, prowadzonych bez uprzedzeń badań, które sprawdzą kolejne, biologiczne reakcje pojawiające się u progu śmierci oraz psychologiczne skutki resuscytacji.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W Pile powstanie nowy żłobek

Published

on

By

Już wkrótce w Pile powstanie nowy żłobek. Właśnie Gmina Piła podpisała z Wojewodą Wielkopolskim umowę na dofinansowanie inwestycji z rządowego programu Maluch+.

O tym, że w Pile brakuje miejsc w żłobkach nie trzeba nikogo przekonywać. Jest jednak szansa, że niebawem się to zmieni. Prezydent Piły Piotr Głowski podpisał właśnie umowę z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim na dofinansowanie utworzenia żłobka. Kwota dofinansowania to ponad 1,7 mln złotych.

Żłobek ma powstać w miejsce zlikwidowanego Publicznego Przedszkola nr 1 przy ul. Witaszka w Pile. Z kolei Miasto i Gmina Budzyń  podpisało umowę na 1,2 mln złotych. Z tych pieniędzy zostanie utworzony klubu dziecięcy z 30 miejscami opieki.

Środki pochodzą z rządowego programu Maluch+.

Advertisement

 

 

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

1,6 mln złotych dla Szpitala Powiatowego w Wyrzysku

Published

on

By

fot. WUW

Mieszkańcy Wyrzyska i powiatu pilskiego czekali wiele lat na ten moment. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał dziś umowę na udzielenie dotacji celowej z rezerwy budżetu państwa w wysokości 1,6 mln zł, dzięki której w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku zostanie wybudowany łącznik, który połączy trzy budynki szpitala.

Dotacja udzielona Powiatowi Pilskiemu obejmuje dofinansowanie rozwoju Szpitala Powiatowego w Wyrzysku w kierunku Rehabilitacji Leczniczej oraz Opieki Długoterminowej, likwidację barier architektonicznych poprzez budowę łącznika między budynkami szpitala oraz zakup nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Podczas mojej poprzedniej wizyty w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku pan prezes szpitala, pan dyrektor ds. lecznictwa, a także pan starosta, artykułowali potrzebę budowy łącznika między budynkami szpitala. Taki wniosek został złożony i dzięki decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego udzielona została dotacja z rezerwy ogólnej budżetu państwa i ta inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana – mówił wojewoda Michał Zieliński. – Bardzo się cieszę, bo to dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Wyrzysk oraz całego powiatu pilskiego, dla pacjentów, jak i dla kadry szpitala, która dzięki dofinansowaniu będzie miała lepsze warunki pracy – dodał.

Wojewoda przekazał również dyrekcji szpitala dwa respiratory, które są częścią wyposażenia dla wielkopolskich placówek od WHO, która przekazała stronie polskiej sprzęt w postaci defibrylatorów, respiratorów oraz urządzeń do kompresji klatki piersiowej, z przeznaczeniem dla zespołów ratownictwa medycznego, które w sposób czynny są zaangażowane w udzielanie pomocy medycznej osobom przybyłym na terytorium RP w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Advertisement
Continue Reading