Connect with us

Wiadomości

Naukowcy odkryli ciekawą właściwość psiego mózgu

Published

on

fot. PAP

Chyba każdy miłośnik psów zadawał sobie choć raz pytanie, jak wygląda świat widziany oczami psa. W świetle nowego odkrycia amerykańskich badaczy należy jednak sformułować to pytanie inaczej. Odkryli oni bowiem, że odpowiedzialne za wzrok obszary w psich mózgach są mocno zintegrowane z obszarami związanymi ze zmysłem powonienia i innymi funkcjami poznawczymi.

Opisane w lipcu w magazynie “Journal of Neuroscience” badania są pierwszymi, które starają się odpowiedzieć na pytanie, jak pies postrzega świat, poprzez analizę, które części mózgu wykorzystuje, kiedy węszy. Wśród naukowców, którzy je przeprowadzili, jest m.in. Alexandra Horowitz z Uniwersytetu Columbia, autorka znanych także w Polsce książek “Oczami psa” i “Nosem psa”, w których dzieli się wiedzą na temat tych czworonogów.

 

Nowe badanie pozwoliło stworzyć pierwszą mapę psiego mózgu. Eileen Jenkins, emerytowana weterynarz wojskowa i ekspertka od psów pracujących, w rozmowie z magazynem “Science News” twierdzi, że jest to praca przełomowa, bo daje zupełnie nowe spojrzenie na funkcje poznawcze psów. Odkryto bowiem w ich mózgach zarówno połączenia, jakie znamy u ludzi, jak i zupełnie do tej pory nieznane.

 

Advertisement

Badacze wyszli od oczywistego wiedzy, że psy mają doskonały węch. W ich nosach znajduje się od 200 milionów do miliarda receptorów, które wychwytują molekuły zapachowe. Człowiek ma takich receptorów “zaledwie” około 5 milionów. Z kolei opuszka węchowa psa, czyli część mózgu, do której trafiają informacje z receptorów węchowych, może być nawet 30 razy większa niż ludzka. Naukowcy chcieli się jednak dowiedzieć, w jaki sposób informacje o zapachu docierają do różnych obszarów mózgu psa poza tymi w oczywisty sposób kojarzonymi z węchem. W tym celu wykonano skany MRI mózgów 20 psów mieszańców i trzech rasy beagle. Wszystkie te psy miały długie nosy i głowy średniej wielkości.

 

Na uzyskanych skanach badacze zidentyfikowali ciągi włókien nerwowych, które przenoszą sygnały między poszczególnymi częściami mózgu. Uczestnicząca w badaniu Pip Johnson, radiolog weterynaryjna i specjalistka w dziedzinie neuroobrazowania z Cornell University College of Veterinary Medicine, porównuje je do mózgowej „sieci dróg”. Od dawna już wiadomo, że informacja o zapachu z nosa przekazywana jest do opuszki węchowej, struktury mózgu znajdującej się za oczami psa. Nie było jednak jasne, co dalej dzieje się z tymi sygnałami. “Znalazłam prawdziwe nerwowe autostrady. Wygląda to tak, jakby psi nos był połączony z różnymi obszarami w całym mózgu siecią dróg szybkiego ruchu” – opisuje Pip Johnson.

 

Na opracowanej na podstawie badania nowej mapie mózgu psa widzimy kilka znanych połączeń nerwowych, między innymi między opuszką węchową a obszarami mózgu związanymi ze wspomnieniami i emocjami. U ludzi te połączenia odpowiadają za to, że np. zapach perfum może przywołać konkretne wspomnienia. Czymś zupełnie nowym natomiast jest gruba wiązka nerwowa łącząca opuszkę węchową psa z płatem potylicznym, czyli częścią mózgu, która odpowiada za wzrok, a więc między innymi za percepcję odległości i głębi oraz rozpoznawanie kolorów. “Wiele osób zajmujących się szkoleniem psów do wykrywania zapachów teoretyzowało, że takie połączenie może istnieć, ale nikt nie mógł tego udowodnić. Teraz już wiemy, jak jest” – mówi Eileen Jenkins, weterynarz z Huntsville Veterinary Specialists & Emergency w Alabamie.

Advertisement

 

Psy do rozpoznania otoczenia wykorzystują wszystkie zmysły, a nowo odkryte połączenie między zmysłem powonienia i wzroku sugeruje, że te dwa zmysły są mocno i nierozerwalnie powiązane. Być może to anatomiczne połączenie sprawia, że gdy pies traci wzrok, węch jest w stanie w znacznym stopniu to zrekompensować, dzięki czemu niewidome psy nadal potrafią aportować. (PAP Life)

 

agf/ gra/

Multimedia

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Szpital przyjazny pacjentom ze szczególnymi potrzebami

Published

on

By

Pacjenci, którzy mają problemy z przemieszczaniem się, potrzebujące miejsca odpoczynku w drodze do głównych ciągów komunikacji Szpitala Specjalistycznego w Pile, mogą skorzystać z nowych i przystosowanych dla nich ławek.

Jedna z nich została zlokalizowana nieopodal wejścia głównego do Szpitala, druga znajduje się w drodze na przystanek MZK. Ławki posiadają oparcia i podłokietniki ułatwiające wstawanie. W bezpośrednim sąsiedztwie siedziska zapewniono miejsce do odłożenia sprzętu rehabilitacyjnego. Ławki zostały wyposażone w miejsce, które pozwoli na odpoczynek osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim.
Ponadto ciągi piesze prowadzące do szpitala zostały wyposażone w nowe oświetlenie – lampy uliczne LED, a nieopodal przystaniu MZK trwa remont chodnika. Wcześniej podjęto już przebudowę wejścia głównego, schodów oraz podjazdu przed szpitalem.

Wszystkie prace realizowane są w ramach realizacji przez Szpital Specjalistyczny w Pie programu „Dostępność Plus dla Zdrowa”, który ma na celu jeszcze bardziej niż dotąd – dostosować szpital dla  osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Szpital pozyskał na ten cel blisko 2 mln zł z rządowego programu Ministerstwa Zdrowia finansowanego z unijnych funduszy.

Continue Reading

Wiadomości

21 proc. młodych ludzi nie chce mieć dzieci

Published

on

By

fot. PAP

21 proc. młodych osób od 18 do 24 lat w ogóle nie chce mieć dzieci – wynika z najnowszego badania CBOS. Sondaż pokazuje jednocześnie, że niewiele ponad połowa Polaków ma tyle dzieci, ile pragnęła.

CBOS zapytał respondentów o ocenę polityki rodzinnej rządu i ich potrzeby prokreacyjne.

 

Wszystkich respondentów, niezależnie od wieku, stanu cywilnego i posiadanych dzieci, zapytano, ile dzieci chcieliby mieć w swoim życiu. Prawie połowa Polaków najbardziej chciałaby mieć ich dwoje (46 proc.), a drugą co do częstości odpowiedzią było troje dzieci – wskazała ją ponad jedna piąta dorosłych mieszkańców Polski (22 proc.).

 

Advertisement

Co czternasta osoba stwierdziła, że nie chce mieć dziecka (7 proc.), niespełna co dziesiąta najbardziej chciałaby mieć jedno dziecko (9 proc.), a 6 proc. – czworo dzieci. Pozostałe odpowiedzi były wybierane rzadziej: dwie na sto osób wskazały pięcioro dzieci, a po jednej na sto – sześcioro, siedmioro lub większą liczbę. 3 proc. respondentów wybrało “tyle, ile się zdarzy”, a “trudno powiedzieć” wskazało 4 proc. badanych.

 

W sondażu zaznaczono, że udział osób, które nie chcą mieć w ogóle dzieci, w grupie wiekowej 18–24 lata wynosi 21 proc. “Jeśli badani dobrze zrozumieli pytanie, to znaczy, że przeszło jedna piąta młodych osób nie planuje potomstwa” – podkreślają autorzy badania.

 

Innymi grupami, które częściej niż pozostałe nie chcą mieć dzieci, są w ogóle niepraktykujący religijnie (17 proc.), identyfikujący się z lewicą (16 proc.) i zarabiający w przeliczeniu na członka rodziny co najmniej 4000 zł (14 proc.). Jak dodano, niechęć do posiadania potomstwa nie zależy od płci – jej poziom wynosi tyle samo wśród kobiet i mężczyzn (po 7 proc.).

Advertisement

 

Zdaniem autorów badania deklaracje Polaków w sprawie liczby dzieci są potwierdzeniem danych mówiących o rosnącym w ostatnich latach średnim wieku urodzenia pierwszego dziecka. Jak wskazano w sondażu 92 proc. osób od 18 do 24 lat życia nie ma jeszcze potomstwa, a wśród osób w wieku 25-34 lata jest to mniej więcej połowa (51 proc.). Dopiero w przedziale 35–44 lata większość respondentów deklaruje, że ma dzieci (22 proc. nie ma żadnego).

 

CBOS podał, że dla wszystkich badanych przeprowadzono analizę porównującą preferowaną liczbę dzieci z posiadaną liczbą potomstwa. Okazało się, że poziom zaspokojenia potrzeb prokreacyjnych Polaków wynosi 54 proc. To oznacza, że większość badanych ma mniej dzieci niż by chciała, a tylko 5 proc. deklaruje, że ma więcej dzieci niż preferowało. Co piąta osoba (20 proc.) pragnęłaby mieć jeszcze jedno dziecko, 15 proc. marzy o kolejnej dwójce dzieci, a cztery na sto osób chciałyby mieć jeszcze troje potomstwa.

 

Advertisement

Jedno dziecko częściej niż pozostali chcą mieć mieszkańcy co najmniej półmilionowych miast, ale także gospodynie domowe i osoby, których dochody per capita mieszczą się w przedziale od 3000 zł do 3999 zł. Dwoje dzieci to liczba wymieniana przede wszystkim przez badanych praktykujących religijnie kilka razy w roku, określających swoje poglądy polityczne jako centrowe, a także będących w wieku prokreacyjnym, czyli 25–44 lata.

 

Częstsze niż u pozostałych deklaracje chęci posiadania trojga dzieci są wśród rolników, osób praktykujących religijnie raz w tygodniu i identyfikujących się z prawicą.

 

Czworo i więcej dzieci wskazali przede wszystkim badani w wieku powyżej 64 lat, z wykształceniem podstawowym i uczestniczący w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu.

Advertisement

 

Aby sprawdzić, na ile oczekiwania pokrywają się z rzeczywistością, CBOS zapytał badanych, ile dzieci faktycznie posiadają. Z deklaracji ankietowanych wynika, że ponad jedna czwarta dorosłych Polaków (28 proc.) nie ma dzieci, kolejne 17 proc. ma jedno dziecko, więcej niż co trzeci badany ma dwoje dzieci (36 proc.), a ponad 11 proc. ma ich troje.

 

Autorzy badania zwracają uwagę, że w czasie rosnącej inflacji, kiedy świadczenie 500 plus starcza na mniej niż w latach ubiegłych, Polacy nieco gorzej oceniają politykę rządu wobec rodziny. Co dziesiąty respondent (10 proc.) postrzega ją bardzo dobrze, więcej niż co trzeci (35 proc.) dobrze, a kolejna jedna trzecia – dostatecznie (33 proc.). Mniejszość badanych ocenia działania prorodzinne państwa niedostatecznie (16 proc.) lub nie ma zdania na ten temat (6 proc.).

 

Advertisement

W porównaniu z rokiem ubiegłym o cztery punkty procentowe ubyło ocen pozytywnych (bardzo dobrych i dobrych) – z 49 proc. do 45 proc. Nieco więcej jest obecnie ocen dostatecznych (wzrost o 3 punkty), a prawie nie zmienił się udział niedostatecznych (spadek o 1 punkt). W efekcie średnia ocen wynosi obecnie 3,4, podczas gdy w lutym 2021 r. wyniosła 3,5.

 

Z sondażu wynika, że spośród instrumentów polityki państwa wobec rodziny najlepiej ocenione zostało wsparcie finansowe, które bywa najczęściej utożsamiane z programem “Rodzina 500 plus”. Prawie dwie piąte respondentów wskazało, że jest to forma najbardziej przydatna i mogąca zachęcać do posiadania dzieci (37 proc.). W dalszej kolejności (ankietowani mogli wybrać wiele odpowiedzi) wskazywano m.in. na lepszą dostępność żłobków i innych form opieki nad małymi dziećmi (35 proc.) oraz lepszą dostępność przedszkoli (32 proc.).

 

Badanie zrealizowano od 27 czerwca do 7 lipca 2022 r. na próbie liczącej 1084 osoby (w tym: 62,1 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 14,5 proc. – CAWI). (PAP)

Advertisement

Continue Reading
Advertisement