Connect with us

Edukacja

Największa inwestycja w nowoczesną edukację w historii

Published

on

Od jesieni 2021 roku, Ministerstwo Edukacji i Nauki realizuje program “Laboratoria Przyszłości”. To największa w historii inwestycja państwa polskiego w nowoczesną edukację. Blisko miliard złotych trafiło już do kilkunastu tysięcy szkół podstawowych w całym kraju. Na liście są też szkoły w naszym regionie. 

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Program zakłada doposażenie szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół artystycznych w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych , a także samodzielnego i krytycznego myślenia.

Główny nacisk położony jest tu na rozwój kompetencji w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości, każda szkoła podstawowa w Polsce zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt taki jak drukarki 3D, roboty edukacyjne czy gogle wirtualnej rzeczywistości. Mniejsze szkoły dostaną dodatkowe wsparcie finansowe odzwierciedlające ich potrzeby, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Łącznie, z inicjatywy skorzysta ponad 3 miliony uczniów, uczących się w niemal 15 000 szkół.

Cały program został zrealizowany w kilka miesięcy – od podjęcia decyzji, po wypłatę 100% środków szkołom (wszystkie dostały 100% wnioskowanej kwoty), co pokazuje skuteczność inwestowania przez Rząd w nowoczesną edukację. Na tym tle szczególnie blado wypadają nasi poprzednicy, którym przez cały okres rządów nie udało się zrealizować ich flagowego programu edukacyjnego, gdyż z “Cyfrowej Szkoły” skorzystało łącznie tylko 1,4% szkół.

Advertisement

-Bardzo się cieszę, że nowoczesny sprzęt trafi do tak wielu szkół w powiecie pilskim – mówi poseł Marta Kubiak z PiS.

Wśród szkół z dofinansowaniem są:
– Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Pile – 145 800 zł
– Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile – 276 600 zł
– Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Ujskiej – 30 000 zł
– Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile – 146 700 zł
– Szkoła Podstawowa nr 12 z oddziałami integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Pile – 161 400 zł
– Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Wyzwolenia Ziemi Wałeckiej w Skrzatuszu – 30 000 zł
– Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (gmina Wysoka) – 148 200 zł
– Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II (gmina Ujście) – 98 400 zł
– Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Pile – 158 700 zł
– Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile – 166 200 zł
– Szkoła Podstawowa nr 6 im. Lotników polskich w Pile – 168 000 zł
– Szkoła Podstawowa w Szydłowie – 121 800 zł
– Szkoła Podstawowa w Starej Łubiance – 60 000 zł
– Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej II Rzeczpospolitej (gmina Kaczory) – 60 000 zł
– Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich (gmina Kaczory) – 30 000 zł
– Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Kaczorach – 116 400 zł
– Szkoła Podstawowa nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile – 270 300 zł
– Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kruszewie – 60 000 zł
– Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Brzechwy w Pile – 142 500 zł
– Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich( gmina Wyrzysk) – 157 900 zł
– Szkoła Podstawowa im. Marii konopnickiej (gmina Wyrzysk) – 60 000 zł
– Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica (gmina Wyrzysk) – 106 500 zł
– Szkoła Podstawowa im Janusz Korczaka (gmina Wyrzysk) – 30 000 zł
– Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza (gmina Wyrzysk) – 60 000 zł
– Szkoła Podstawowa im. Wiktora Kaji (gmina Białośliwie) – 129 900 zł
– Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dźwiersznie Małym – 60 000 zł
– Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Łobżenicy – 127 800 zł
– Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Wiktorówku – 60 000 zł
– Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia S. Kardynała Wyszyńskiego w Fanianowie – 30 000 zł
– Szkoła Podstawowa im. Bolesława Romanowskiego (gmina Miasteczko Krajeńskie) – 72 600 zł
– Szkoła Podstawowa Specjalna ( gmina Piła) – 60 000 zł
– Szkoła Podstawowa Specjalna (gmina Łobżenica) – 30 000 zł
– Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej Szkoła filialna w Mościskach im. Wacława Popiela – 30 000 zł
– Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej Szkoła filialna w Czajczu im. Jana Pawła II – 30 000 zł

Powyższe kwoty widnieją we wnioskach szkół i organów prowadzących. Są to kwoty przekazane organom prowadzącym przez wojewodów. Ewentualne korekty składanych przez szkoły i organy prowadzące wniosków oraz rozbieżności z nich wynikające są uwzględniane na bieżąco. Wszystkim serdecznie gratuluję, bowiem nowoczesna szkoła to lepsza przyszłość naszych dzieci.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Sukces uczniów I LO w Pile w Wielkopolskiej Lidze Liceów

Published

on

By

Drużyna z I LO im Marii Skłodowskiej-Curie w Pile zajęła II miejsce w rozgrywkach Wielkopolskiej Ligi Liceów, w której biorą udział wybitnie zdolni uczniowie z liceów ogólnokształcących w województwie wielkopolskim.

Nasi uczniowie brali udział w Lidze Chemicznej, w której pod okiem swoich nauczycieli rywalizowali od kliku miesięcy, łącznie w sześciu rundach.
Podczas ostatniej rundy zadania dotyczyły „Chemii w życiu codziennym (w kuchni, łazience i ogrodzie)”.

W ogólnej klasyfikacji drużyna I LO, która startowała w rozgrywkach pod nazwą sPOLAryzowani, zdobyła srebrny medal. Brawo.
Opiekunem grupy był nauczyciel chemii Tomasz Wołowiec.

Advertisement

Przewodniczącą komisji, oceniającej rywalizacje w Lidze Chemicznej była prof. UAM dr hab. Romualda Bregier-Jarzębowska.

Continue Reading

Edukacja

Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

Published

on

By

fot. Pexels Ivan Samkov

Wielkimi krokami zbliżają się matura oraz sesja, podczas której uczniowie i studenci mierzą się ze zdaniem egzaminów m.in. z języka obcego. Panikujesz, że nie zdasz? Spokojnie! Kluczem do sukcesu w nauce języka obcego jest wypracowanie dobrych nawyków. W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym Twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie. Zapraszamy do lektury!

Microlearning

Chcąc uczyć się efektywnie, zacznij stosować metodę microlearningu. Każdego dnia staraj się poświęcić na naukę choćby 10 minut. W ciągu dnia masz zapewne krótkie przerwy, które możesz wykorzystać na czytanie, słuchanie, naukę nowych słówek czy rozwiązywanie ćwiczeń. Rób to w drodze do pracy, na uczelnię, pod prysznicem czy tuż przed snem. Olbrzymią zaletą tej metody jest fakt, że wykorzystuje ona nasze naturalne zdolności koncentracji. Lepiej uczyć się codziennie po kilkanaście minut niż ślęczeć nad książkami po kilka godzin. Już po 30 minutach nasze skupienie zaczyna drastycznie spadać, przez co wielogodzinne wkuwanie staje się mało produktywne.

Advertisement

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj!

Sięgnij po książki w języku obcym. Możesz wybrać te pozycje, które zainteresowałyby Cię również w języku polskim. Kieruj się swoimi zainteresowaniami. Przykładowo, jeśli interesujesz się kwiatami, kup książkę, która w przystępny sposób opisuje pielęgnację roślin. A może jesteś wielkim fanem Harry’ego Pottera? Zaopatrz się więc w lekturę w obcym języku! Czytaj mądrze, a nie na czas. Skup się i staraj się jak najwięcej zrozumieć. Wypisuj nieznane słówka i tłumacz je!

Mów do siebie!

Komentuj rzeczywistość w języku, którego się uczysz. Opisuj, co widzisz za oknem, w kuchni czy w pokoju. Tłumacz na głos słowa prezentera prowadzącego program, który akurat leci w telewizji. Wykorzystuj każdą okazję, aby ćwiczyć mówienie. Mów do lustra, chociaż początkowo może wydawać się to dziwne. Możesz opowiedzieć sobie, co się wydarzyło wczoraj w Twoim życiu. Zupełnie tak, jak w rozmowie z bliską Ci osobą. Praktyka czyni mistrza!

Advertisement

Korzystaj z nowoczesnych technologii!

Twój telefon to świetne narzędzie do nauki języków obcych! Wystarczy, że zainstalujesz jedną z wielu dostępnych, często bezpłatnych aplikacji do nauki. Możesz z nich korzystać w dowolnej chwili i tak długo, jak chcesz, bez względu na poziom zaawansowania. Czekasz na autobus lub wizytę u lekarza? Możesz zagrać w grę do nauki języka lub na szybko przejrzeć zestaw fiszek. Doskonałym źródłem pomocnym w nauce języka obcego jest również YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo pomocnych materiałów. Wyszukaj kanały o nauce języka, który Cię interesuje, a także wywiady, tutoriale czy filmy, w którym jest on stosowany.

Ucz się języka dzięki mediom społecznościowym!

Nie trać czasu i nie scrolluj bezmyślnie Facebooka czy Instagrama. Wykorzystaj media społecznościowe do nauki języka obcego! Zacznij śledzić profile językowe i tematyczne. Jeśli chcesz się osłuchać z językiem, śledź stories wybranych osób. W całkiem przyjemny sposób poznasz słówka używane w interesującym Cię kontekście. Możesz też na Instagramie obserwować treści opatrzone hashtagiem #studygram. Na profilach językowych znajdziesz wiele ciekawych wskazówek, motywujących przykładów, a ich autorzy często przeprowadzają live oraz sesje Q&A.

Advertisement

Wprowadź język do swojej codzienności!

Wykorzystuj każdą okazję do nauki języka obcego. Możesz słuchać podcastów, oglądać filmy, czytać wszelkiego rodzaju teksty, pisać posty w mediach społecznościowych. Możliwości są niemal nieograniczone. Twórz listy w obcym języku – zakupów, planów, zjedzonych produktów czy bieżących rzeczy do zrobienia. Możesz też oznaczać przedmioty wokół siebie małymi karteczkami. Istnieje szansa, że domownicy zdziwią się, kiedy zobaczą np. pojemnik na przyprawy z napisem der Pfeffer.

Kursy internetowe

Jeśli zależy Ci na efektywnej nauce, zapisz się na internetowy kurs, który łączy zajęcia z lektorem z ćwiczeniami na platformie on-line. Platformy, takie jak Preply, umożliwiają naukę angielskiego online (oraz innych języków obcych) we własnym domu. Możesz uczyć się dowolnym momencie na komputerze, tablecie lub telefonie, niezależnie od tego, gdzie jesteś – w domu czy poza nim. Wystarczy dostęp do internetu. Dodatkowymi zaletami tego rodzaju kursu jest dostosowanie tempa nauki do Twoich indywidualnych potrzeb i ogromna wygoda. Sprawdź kursy w Preply. Ucz się, jak lubisz i mów, co myślisz w każdym języku!

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement