Connect with us

Ludzie

Nagrody na pilskich policjantów

Published

on

Trzech funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Pile otrzymało wyróżnienia i listy gratulacyjne od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu oraz przewodniczącego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. Ponadto jeden z nich został uhonorowany odznaką „Kryształowa Gwiazda”.

24 marca bieżącego roku na terenie Komendy Powiatowej Policji w Pile z zachowaniem reżimu sanitarnego odbyła się uroczysta zbiórka. Trzech policjantów, którzy pełnią służbę na co dzień w Wydziale Ruchu Drogowego, Wydziale do walki z Przestępczością Gospodarczą oraz Posterunku Policji w Białośliwiu zostało wyróżnionych za pomoc drugiemu człowiekowi w służbie, a także poza nią. Podczas uroczystości Komendant Powiatowy Policji w Pile podinsp. Marcin Kowalski oraz przewodniczący zarządu terenowego NSZZ policjantów przy KPP Piła asp. szt. Sebastian Sonnenberg wręczyli listy gratulacyjne Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadinsp. Piotra Mąki oraz przewodniczącego NSZZ policjantów województwa wielkopolskiego mł. insp. Andrzeja Szarego wyróżnionym funkcjonariuszom.

Z dumą i ogromną radością mogę złożyć gratulacje nie tylko za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych, w tym wypełnienia roty policyjnego ślubowania, ale przede wszystkim za dużą empatię, chęć niesienia pomocy oraz niepozostanie obojętnym w przypadkach zagrożenia życia i zdrowia innych osób nawet po służbie-powiedział podinsp. Marcin Kowalski – Komendant Powiatowy Policji w Pile.

Listy gratulacyjne otrzymali:

asp. Grzegorz Woś – funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Pile, który został dodatkowo uhonorowany odznaką „Kryształowa Gwiazda”. W 2019 roku wracając do domu po swojej służbie zauważył leżącego na ziemi mężczyznę bez oznak życia. Bez chwili wahania rozpoczął akcję reanimacyjną do czasu przybycia na miejsce załogi pogotowia ratunkowego, która uratowała życie mężczyźnie.

Advertisement

st. sierż. Mateusz Müller – policjant Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą, który w 2020 roku podczas pełnienia służby na terenie miasta Piły udaremnił próbę samobójczą nastolatki. Zaawansowany stan zagrażający życiu młodej kobiecie powstał w wyniku zażycia przez nią dużej ilości tabletek. Szybkie i zdecydowane działanie funkcjonariusza na miejscu interwencji przyczyniło się do uratowania jej życia.

sierż. Bartosz Nowak – funkcjonariusz Posterunku Policji w Białośliwiu, który w trakcie służby nocnej w 2019 roku zauważył znajdujący się w rowie przewrócony pojazd. W środku samochodu znajdował się mężczyzna, który nie był w stanie go samodzielnie opuścić. Dodatkowo pas bezpieczeństwa wyraźnie uciskał szyję kierowcy, co skutecznie utrudniało jego oddychanie. Policjant niezwłocznie odciął pas oraz udzielił mężczyźnie pomocy przedmedycznej do czasu przybycia pozostałych służb ratunkowych.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement