Connect with us

Edukacja

Nagrody dla najlepszych młodych ekologów północnej Wielkopolski

Published

on

W Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile odbyło się podsumowanie XI Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski. Jej laureaci otrzymali cenne nagrody.

W olimpiadzie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z pięciu powiatów: pilskiego, chodzieskiego, wągrowieckiego, złotowskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego. Najpierw walczyli w etapach powiatowych, potem spotkali się w finale olimpiady subregionu północnej Wielkopolski.
23 listopada najlepsi otrzymali zasłużone nagrody: smartfony, smartwatche, głośniki bezprzewodowe, tablety, powerbanki. Wartość nagród przekroczyła kwotę 11 tys. zł.
Uroczystego podsumowania olimpiady dokonał Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.
– Gratuluję zwycięzcom, gratuluję nauczycielom, którzy tak dobrze przygotowali dzieci i młodzież do udziału w tej niełatwej przecież olimpiadzie. Dziękuję w końcu sponsorom za ufundowanie nagród – powiedział.
Podczas spotkania wręczono również nagrody zwycięzcom XVIII Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego.
Uroczystość swoim występem uświetniły Jagoda Pachowicz i Larisa Grams.
Fundatorami nagród byli: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki z Wodnej w Poznaniu oraz samorządy, których uczniowie walczyli w poszczególnych etapach olimpiady. Wsparcia udzielili także: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu, Zarząd Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Pile, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Nadleśnictwo Kaczory, Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.

Laureaci XI Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski
Szkoły podstawowe:
I miejsce – Bartosz Kasperkowiak , Powiat Wągrowiecki
II miejsce- Maciej Kędzierski, powiat chodzieski
III miejsce- Jakub Kapidura, powiat pilski
Wyróżnienia:
Maciej Pieprz, powiat czarnkowsko-trzcianecki
Wiktor Hoffman, powiat pilski
Aleksandra Sell, powiat chodzieski
Antonina Kokosz, powiat chodzieski
Piotr Rola, powiat złotowski
Szkoły gimnazjalne:
I miejsce – Łukasz Herbuś, powiat złotowski
II miejsce – Kacper Wachowski, powiat pilski
III miejsce – Laura Chrobot, powiat pilski
Wyróżnienia:
Alicja Tyrańska, powiat pilski
Maciej Strzałkowski, powiat chodzieski
Paulina Kubicka, powiat wągrowiecki
Zuzanna Bociańska, powiat pilski
Zuzanna Maciejewska, powiat złotowski
Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce – Zuzanna Adamek, powiat pilski
II miejsca – Krzysztof Łapacz, powiat pilski
III miejsce – Kajetan Granops, powiat pilski
Wyróżnienia:
Daria Baczkowska, powiat pilski
Dawid Ślebioda, powiat pilski
Marek Giers, powiat pilski
Maciej Bieluszko, powiat złotowski
Wiktoria Paszko, powiat czarnkowsko-trzcianecki

XVIII Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego
szkoły podstawowe (kl. 4-6)
1 miejsce – Wiktor Hoffman – SP w Wysokiej
2 miejsce – Antonina Wawrzyniak – SP w Wyrzysku
3 miejsce – Karolina Gurda – SP w Wysokiej
Wyróżnienia:
Jakub Kujawski – SP nr 6 w Pile
Kornelia Piosik – SP w Białośliwiu
Jakub Kapidura – SP nr 6 w Pile
Laura Konarska – SP Towarzystwa Salezjańskiego w Pile
Adam Kaczkan – SP nr 11 w Pile
Szkoły podstawowe (kl. 7-8) i gimnazjalne
1 miejsce Kacper Wachowski – SP w Wyrzysku
2 miejsce Zuzanna Bociańska – SP w Białośliwiu
3 miejsce Wiktoria Kędzia – SP w Osieku nad Notecią
Wyróżnienia:
Antoni Walasiak – SP im. KEN w Łobżenicy
Laura Chrobot – SP w Osieku nad Notecią
Alicja Tyrańska – SP nr 6 w Pile
Marcin Konysz – SP w Miasteczku Krajeńskim
Piotr Trusiewicz – Salezjańska Szkoła Gimnazjalna w Pile
Szkoły ponadgimnazjalne
1 miejsce – Zuzanna Adamek – Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego w Pile
2 miejsce – Daria Baczkowska – I Liceum Ogólnokształcące w Pile
3 miejsce – Pola Jelińska – Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego w Pile
Wyróżnienia:|
Marek Giers – I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Pile
Krzysztof Łapacz – Zespól Szkół im. Stanisława Staszica w Pile
Dawid Ślebioda – Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile
Bartosz Lastowiecki – I Liceum Ogólnokształcące w Pile
Kajetan Granops – II Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Pile

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Pilska “budowlanka” ma już 60 lat

Published

on

By

19 kwietnia uczniowie i kadra nauczycielska obchodzili jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Budowalnych w Pile. Na uroczystość licznie przybyli absolwenci szkoły, dawni pedagodzy i dyrektorzy oraz liczni goście.

Uroczystości odbyły się w auli Akademii Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile. Gości przywitała dyrektor szkoły Karina Mazurek, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się w ciągu 60 lat do rozwoju i sukcesów popularnej „Budowlanki”, która wykształciła tysiące specjalistów.

Życzenia i gratulacje złożył starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Advertisement

– Serdeczne gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do budowy potencjału szkoły. Zespół Szkół Budowlanych to wyjątkowa placówka oświatowa Powiatu Pilskiego. Poprzez kształcenie profesjonalnych kadr budowlanych przyczyniła się do rozwoju Piły i regionu, a jej absolwenci spełniają swoje zawodowe i naukowe pasje. Jubileusz to znakomita okazja do wspomnień i podsumowań, przede wszystkim sukcesów, którymi szczyci się placówka oraz jej uczniowie, zarówno na polu edukacyjnym, sportowym oraz artystycznym. To okazja do podziękowań także gronu pedagogicznemu, pracownikom oraz uczniom. Życzę dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów – powiedział starosta.

Gratulacje złożył również Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu, w imieniu radnych Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

Jubileusz był okazją do nadania szkole nowego sztandaru z obecną nazwą placówki, która jeszcze w latach 2013-2018 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile. Ta zresztą w długiej historii szkoły wiele razy się zmieniała, podobnie jak zakres nauczania i kierunków.

Podczas uroczystości przypomniano bogatą historię, której założycielem i pierwszym dyrektorem był  zasłużony dla rozwoju Piły inż. Bogdan Toboła – Honorowy Obywatel Miasta Piły. Szkoła od początku miała swoją siedzibę przy ul. Kilińskiego. Na początku kształciła jedynie na poziomie zawodowym, dzisiaj funkcjonuje tu technikum i szkoły branżowe.

Advertisement

W ciągu 60 lat szkołę puściło  9455 absolwentów, pracowało 653 nauczycieli.

Szkoła mocno się rozwinęła. W latach 2018 – 2021 budynek został zmodernizowany, a dach i fasada zostały odnowione, przez co szkoła odzyskała dawny blask. W szkole powstały, były modernizowane i doposażane kolejne pracownie zawodowe. Od roku 2019 r. w wyniku udziału w projektach unijnych szkoła pozyskała ponad 2 mln zł. Uczniowie w ramach „Erasmus Plus” odbywają praktyki za granicą, podobnie jak nauczyciele biorą udział w zagranicznych szkoleniach.

Dzisiaj Zespół Szkół Budowlanych w Pile współpracuje ze środowiskiem lokalnym oraz uczelniami wyższymi. m.in. Akademią Nauk Stosowanych w Pile, czy Politechniką Poznańską. Podpisał także umowy partnerskie z firmami: ENEA, ARDAGH GLASS oraz Wielkopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.

Historia szkoły:
Historia szkoły jest niezwykle ciekawa. Warto przypomnieć, że została otwarta 1 września 1963 r., a jej założycielem był inż. Bogdan Toboła, ówczesny dyrektor Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego Pile. Najpierw powstała Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, a jej siedzibą stał się budynek Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego, przy ul. Kilińskiego 16, w którym szkoła mieści się do dzisiaj. Pierwszym dyrektorem szkoły został Bogdan Toboła, jej organizator.
Przełomowym w dziejach szkoły był rok 1975. Decyzją ministra budownictwa został utworzony Zespół Szkół Budowlanych im prof. Romana Kozaka Pilskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Pile. Nowym dyrektorem został mgr Jerzy Radke. W skład Zespołu wchodziły wówczas: Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, Technikum Budowlane dla Pracujących, Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących i Szkoła Mistrzów dla Pracujących.

Advertisement

W 1987 roku w skład Zespołu Szkół wchodziły: Zasadnicza Szkoła Budowlana Kombinatu Budowlanego, Technikum Budowlane Młodzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej, Technikum Budowlane dla Pracujących (wieczorowe na podbudowie szkoły zasadniczej).

W maju 1991 roku stanowisko dyrektora szkoły objął mgr Adam Grzeszczak, który pełnił swoją funkcję do 31 sierpnia 2016 r.
1 września 1998 roku powołano Liceum Ogólnokształcące, a 1 września 2002 roku Liceum Profilowane, do którego ostania rekrutacja miała miejsce w 2007 r., z kolei w 2015 roku mury szkoły opuścili ostatni absolwenci liceum ogólnokształcącego. Szkoła skupiła się tylko na oddziałach zawodowych.

Od 1 września 2017-31 sierpnia 2022 r. dyrektorem szkoły był mgr Arkadiusz Jeż od 1 września 2022 – mgr Karina Mazurek od 1 września 2022 roku
Obecnie funkcjonują tu: Technikum nr 4 w Pile, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 w Pile oraz Branżowa Szkoła II Stopnia nr 4 w Pile.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

W Pile na Gwdzie odbyła się operacja “Czysta rzeka”

Published

on

By

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W Pile odbyła się operacja czysta rzeka – GWDA. Piła 2024.

– Na niewielkim odcinku rzeki zebraliśmy sporą ilość odpadów. Pozostało ich dużo więcej. Nadal jest wiele nieczystości, palenisk oraz odpadów, takich jak: butelki szklane, puszki, oraz wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne. Piękne miejsce ale bardzo zaniedbane – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
– Dziękujemy za pomoc młodzieży z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Pile. Dziękujemy za odbiór odpadów przez Gminę Piła (Altvater Piła Sp. z o.o.). Dziękujemy za worki i rękawiczki od Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – dodaje Łazowy.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement