Connect with us

Ludzie

Nad Gwdą odsłonięto makietę kościoła św. Janów

Published

on

Nad Gwdą, w miejscu gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu stał kościół pw. Św. Janów odsłonięto makietę, na której uwieczniono wizerunek świątyni.

Przy makiecie, która stanęła na Bulwarach  Châtellerault  jest też tabliczka, z której można dowiedzieć się więcej na temat kościoła. Czytamy w niej m.in.:

W tym miejscu stał kościół pw. Św. Janów Chrzciciela i Ewangelisty, który przez pięć wieków służył mieszkańcom Piły i okolic. Drewnianą świątynię wybudowano w I połowie XV w., a pod rokiem 1451 wymieniono w źródłach pisanych pierwszego pilskiego plebana Michała. W 1619 r. król Zygmunt III Waza i jego żona Konstancja wyrazili zgodę na budowę murowanego kościoła.

W XVII w. wzniesiono prezbiterium i nawę, a w XIX w. dobudowano dwie wieże – dzwonnice. W świątyni znajdowała się kaplica Zwiastowania NMP ufundowana przez ród Katlewskich. Kościół spłoną dwukrotnie: w 1626 r. i 1742 r. W świątyni 6 listopada 1755 r. został ochrzczony najznakomitszy z pilan Stanisław Staszic.

W II połowie XIX i początkach XX w. świątynia stała się ważnym ośrodkiem polskiego życia religijnego i kulturalnego. W parafii pełniło posługę kilkunastu wikariuszy – Polaków. Jeden z nich ks. Zygmunt Dykiert w 1917 r. założył Towarzystwo Śpiewacze „Halka” i został przewodniczącym polskiej Rady Ludowej. Podczas walk o Piłę w lutym 1945 r. kościół został spalony. W dniach 19-20 grudnia 1975 r. ruiny świątyni wysadzono w powietrze.

Advertisement

fot. Krzysztof Dęga

Obecnie w miejscu nieistniejącego kościoła Św. Janów znajduje się hotel Gromada. Makieta została wykonana i sfinansowana w ramach budżetu obywatelskiego.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Strzelanie 3 Majowe Bractwa Kurkowego w Wysokiej

Published

on

By

Z niewielkim opóźnieniem Siostry i Bracia z Bractwa Kurkowego w Wysokiej przeprowadzili pierwszy w tym sezonie strzeleckim turniej o godność Króla 3 Majowego A.D. 2022. Rywalizowano jak zwykle w strzelaniach do tarcz honorowych, Tarczy Królewskiej oraz do Kura.

Pierwsza z tarcz honorowych została ufundowana przez Brata Waldemara Koteckiego i trafiła do rąk Prezesa Banku Spółdzielczego w Wysokiej Macieja Wojczyńskiego, który okazał się lepszy od kandydata do Bractwa Rafała Waśkowiaka oraz Brata Andrzeja Batora. Kolejną tarczę ufundował Brat Mariusz Nowak. Zwyciężył w strzelaniu do niej Brat Andrzej Bator, przed Rafałem Waśkowiakiem i Bratem Andrzejem Oziminą. W strzelaniu do ostatniej z tarcz honorowych, ufundowanej przez Brata Franciszka Miedzińskiego, najlepszy okazał się Brat Mirosław Mantaj wyprzedzając Rafała Waśkowiaka i Brata Waldemara Koteckiego.
Jak zawsze, najwięcej emocji wzbudziło strzelanie do Tarczy Królewskiej. Zdobył ją wraz z tytułem Króla 3 Majowego A.D. 2022 Brat Prezes Jan Mrotek. Pierwszym Rycerzem został Brat Andrzej Ozimina , a Drugim Rycerzem Brat Andrzej Bator.
Na zakończenie strzelano do Kura. Zwyciężyła w nim Marta Bureta, który wyprzedziła swoją Mamę Mirosławę Nowak oraz Brata Andrzeja Batora.

Continue Reading

Fotorelacje

W Goraju znów wabili jelenie – FOTO

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

To nie jest prosta sprawa. Aby dobrze naśladować głosy dzikich zwierząt nie wystarczy dobra piszczałka, tuba czy muszla. Konieczne są dziesiątki , jeśli nie setki godzin spędzonych na rykowisku oraz … dobry słuch. Najlepsi zawodnicy z całej Polski zjechali do Goraja koło Czarnkowa, by wziąć udział w XIX Ogólnopolskim Konkursie Wabienia Jeleni.

W tym roku na konkurs przyjechało tradycyjnie około 30 zawodników. Większość już z dość sporym doświadczeniem jeśli chodzi o udział w tym konkursie. Cieszy też obecność młodych, dla których kultura łowicka i myśliwska to prawdziwa pasja.

Uczestnicy do wydawania dźwięków korzystali z najrozmaitszych przyrządów: od rur, przez różnego rodzaju tuby na muszlach skończywszy. Każdy zawodnik losował numer, a następnie prezentował swój ryk. Odgłosy oceniało profesjonalne jury, ukryte w drewnianych budkach. Zamknięcie jury w specjalnych pomieszczeniach ma spowodować, że wystawiane przez nich oceny mają być bezstronne. Jurorzy nie wiedzą kto w danej chwili występuje. Oceniają tylko na podstawie dźwięków jakie do nich napływają.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 30 uczestników z całej Polski. Jak twierdzą uczestnicy, naśladowanie odgłosów zwierząt wcale nie jest takie łatwe. Prócz sprzętu liczy się wyszkolenie, dobry słuch i zwyczajnie szczęście.

Uczestnicy mieli m.in. naśladować głosy starszego byka szukającego łani czy młodego byka . Trzeba mieć do tego nie tylko dobre gardło, ale też absolutny słuch.

Advertisement

W trakcie XXVIII Wielkopolskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej Goraj-Zamek 2022 odbędzie się także konkurs XXVIII Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskic czy XI Pilski Konkurs Oceny Poroży Jeleni.

Continue Reading
Advertisement