Connect with us

Wiadomości

Na granicy dobiega końca budowy zapory, nie będzie ona przedłużana

Published

on

fot. PAP

Techniczna zapora o długości 187 km na granicy polsko-białoruskiej będzie gotowa do końca czerwca. Nie będzie ona przedłużana na pozostałym fragmencie granicy z Białorusią – zapowiedział w poniedziałek wiceminister MSWiA Błażej Poboży.

“Budowa zapory – z uwagi na uwarunkowania techniczne – mogła dotyczyć tylko odcinka 187 km i na tym odcinku będzie ona ukończona do końca czerwca. Zaraz potem rozpocznie się montaż elementów elektronicznych zapory. To najnowocześniejsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o detekcję, nadzór i kontrolę na linii granicy” – powiedział Poboży w Programie Trzecim Polskiego Radia.

 

Dodał, że zapora nie będzie przedłużana. “Tam, gdzie to możliwe, tam będzie stała zapora, dochodzą jeszcze granice naturalne, na rzece” – wyjaśnił.

Advertisement

 

Wskazał, że “zapora będzie elementem wspomagającym (…), tam gdzie podczas tzw. kryzysu migracyjnego, a de facto operacji hybrydowej wymierzonej przeciw Polsce, dochodziło do prowokacji, prób przekroczeń granicy”. “To ma nas zabezpieczyć przed tego typu przejściami, ma być to narzędzie, które pomoże Straży Granicznej” – oznajmił.

 

Wiceminister zapewnił, że wszystkie drogi, które zostały uszkodzone przez ciężki sprzęt podczas prac przy budowie zapory, zostaną naprawione. “Zobowiązaliśmy się, żeby te uszkodzone fragmenty w sposób właściwy doprowadzić do stanu sprzed rozpoczęcia tej inwestycji” – powiedział.

Advertisement

 

Przypomniał, że szef MSWiA Mariusz Kamiński zdecydował, że w związku z zakończeniem głównych prac przy zaporze od 1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej.

 

Zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim, który wprowadził rozporządzeniami minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, obowiązuje od 1 grudnia do końca czerwca. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada ub. r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

Advertisement

 

Budowę zapory prowadzi firma Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex, a stalowe elementy – konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Umowy z tymi firmami Straż Graniczna podpisała 4 stycznia, a ich wartość to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na perymetrię, którą SG podpisała z Elektrotimem 24 marca, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych. (PAP)

 

wnk/ mark/

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Mikołajki na Stadionie Powiatowym w Pile

Published

on

By

Punktualnie o godz. 17.00 rozpoczęły się Mikołajki na Stadionie Powiatowym w Pile.

Wszystkich przywitał starosta pilski Eligiusz Komarowski, a następnie nastąpiło uroczyste rozświetlenie choinki.

Scenę zawładnęły dzieci i młodzież z klubu piosenki Esti. Dzieci mogą sobie zrobić zdjęcie z Elfami, a już niebawem na stadion przybędzie Święty Mikołaj, który przygotował dla najmłodszych słodkie upominki.

Dzisiaj też ruszyło bezpłatne lodowisko.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Kiermasz świąteczny w Wyrzysku

Published

on

By

3 grudnia w Wyrzysku odbył się kiermasz świąteczny rozpoczynający magiczny, bożonarodzeniowy czas.

Imprezę rozpoczęło otwarcie Jadłodzielni, która znajduje się przy Klubie Miejskim w Wyrzysku. Obiekt powstał w ramach konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” pod nazwą „Podziel się jedzeniem” z „Programu ograniczenia marnowania i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025″.

Wśród stoisk nie zabrakło przepięknych rękodzieł, które są godne podziwu talentu ich wykonawców. Najmłodszych zaciekawił spektakl teatralny “Nowa praca Świętego Mikołaja”. Odbył się też koncert kolęd, po którym nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu “List do Świętego Mikołaja”, który dzieci napisały w gwarze krajeńskiej.

Na Jarmarku obecni byli m.in.:  Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego , Jarosław Maciejewski – Radny Województwa Wielkopolskiego , Eligiusz Komarowski Starosta Pilski, radny Rady Powiatu w Pile Almuetaz Bellah Nasrullah oraz radni Rady Miejskiej w Wyrzysku.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement