Connect with us

Wiadomości

Na drogach będzie gęsto od wojska. Armia ma ważny apel

Published

on

fot. Wojsko Polskie

Już od niedzieli na polskich drogach będzie można się natknąć na ciężki sprzęt wojskowy. Armia ma ważny apel do wszystkich, którzy go zobaczą. Chodzi o bezpieczeństwo narodowe.

Komunikat MON-u i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych jest jasny: od niedzieli 1 maja drogami w wielu regionach będą przemieszczały się kolumny wojskowe. To zaplanowane ćwiczenia.

Pojazdy wojskowe będzie można zobaczyć w województwach:

zachodniopomorskim,
lubuskim,
wielkopolskim,
kujawsko-pomorskim,
łódzkim,
mazowieckim,
lubelskim,
warmińsko-mazurskim.

„Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami” – czytamy w komunikacie.

Armia uczula, że pojazdy będą się poruszać w godzinach nocnych, żeby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. W komunikacie zaznaczono jednak, że niektóre przejazdy będą odbywać się także w ciągu dnia. Nawet w godzinach szczytu. Oznacza to, że kierowcy muszą liczyć się z możliwymi utrudnieniami.
Przejazdy mają być eskortowane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, które będą współpracowały z policją.

Advertisement

Armia ma przy tym ważny komunikat dla kierowców i każdego, kto zobaczy na drodze kolumnę wojskową.

Zwracamy się z apelem do społeczeństwa – chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Prosimy, nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności” – prosi armia.

News4Media/fot. Wojsko Polskie

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Od soboty prawdziwy atak zimy – śnieżyce i siarczyste mrozy

Published

on

By

fot. PAP

Niż Brygida niesie śnieżyce i zamiecie śnieżne, dzienne opady nawet do 20 cm, a potem siarczyste mrozy z temperaturami sięgającymi -20 stopni. Atak zimy rozpocznie się w sobotę.

“Niż Brygida dociera do Polski wraz ze swoimi frontami atmosferycznymi i zacznie oddziaływać na nasz kraj z piątku na sobotę. Początkowo będą to bardzo intensywne opady deszczu, szczególnie na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu” – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

 

Natomiast w sobotę wieczorem, w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę spodziewane są śnieżyce. “Śniegu będzie na prawdę sporo, bo początkowo na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Małopolsce z soboty na niedzielę spadnie do 10 cm, w Karpatach nawet do 15 cm” – prognozuje.

 

Advertisement

W niedzielę śnieg jeszcze przybędzie. “Przewidujemy, że w tym rejonie grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie o kolejne 10–15 cm. A na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w woj. świętokrzyskim, Ziemi Lubuskiej, aż po Opolszczyznę śnieg utworzy warstwę grubości 20 cm” – zapowiada Walijewski.

Front z dużą ilością opadów przesunie się bardziej na północ. W poniedziałek spadnie do 10 cm na Pomorzu i krańcach zachodnich.

 

Wraz z przemieszczającym się frontem i opadami śniegu będzie wzrastała prędkość wiatru i osiągnie od 70 do 90 km/h, a to spowoduje zamiecie i z zawieje śnieżne.

 

Advertisement

Od nocy z wtorku na środę zacznie robić się mroźnie – na Podlasiu i całym południu do -13 st. Celsjusza, a w obszarach górskich aż minus 18-20, w centrum -8. Najcieplej będzie na północnym zachodzie od -4 do 5.(PAP)

Continue Reading

Fotorelacje

Piła przystrojona na Święta

Published

on

By

Piła już czeka na Święta Bożego Narodzenia. Teren wokół pl. Konstytucji 3 Maja został oświetlony, podobnie jak skwer między barem Miś a Urzędem Miasta w Pile. Stanęły już świetlne ozdoby, a w najbliższy weekend odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy.

Obejrzyjmy jak Piła została przyozdobiona na tegoroczne Święta.

https://www.youtube.com/shorts/ih9HP037q4I

Continue Reading
Advertisement