Connect with us

Edukacja

Młoda uczennica z Piły w gronie najzdolniejszej młodzieży w Polsce

Published

on

Szycie chirurgiczne, konstrukcja samolotu i programowanie robotów – tak spędza wakacje najzdolniejsza młodzież z woj. wielkopolskiego. Od końca zeszłego roku tysiące młodych pasjonatów nauki z całej Polski starało się o miejsce na piątym obozie naukowym organizowanym w ramach programu ADAMED SmartUP. 14 lipca, po kilku miesiącach zmagań oraz etapach rekrutacji, 50 najlepszych uczestników, w tym 2 z województwa wielkopolskiego rozpocznie swoją wakacyjną przygodę i przez 2 tygodnie będzie mogło m.in. nauczyć się precyzyjnej sztuki szycia chirurgicznego, skonstruować samolot, zaprogramować robota oraz przetestować druk metodą 3D. Jedną z uczestników będzie Anna Futyma z Piły.

Piąta edycja obozu naukowego ADAMED SmartUP podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W zajęciach organizowanych od 14 do 27 lipca br. uczestniczyć będzie 50 uczniów w wieku 15-19 lat, którzy pomyślnie przeszli przez kilkuetapowy proces rekrutacji do programu. Udział w wakacyjnym obozie naukowym to dla nich okazja do rozwinięcia swoich skrzydeł pod okiem doświadczonych naukowców, pracy w profesjonalnych laboratoriach oraz poszerzenia dotychczasowej wiedzy. Tegoroczni uczestnicy pochodzą z całej Polski – na co dzień mieszkają w 36 różnych miejscowościach. Z województwa wielkopolskiego na obóz zakwalifikowali się: Anna Futyma (Piła) oraz Cezary Wystup (Dąbrowa). Teraz przez 2 tygodnie będą mieli szansę poznania się, wymiany doświadczeń oraz podzielenia się własnymi pasjami.

Najlepiej wspominam wieczory, gdzie po dniach pełnych intensywnych zajęć mogliśmy się wszyscy razem spotkać i opowiedzieć między innymi, czym zajmowaliśmy się od rana. Była to bardzo ważna część obozu, która sprawiała, że nawet jeśli nie byłam na zajęciach w grupie biochemicznej, to miałam okazję dowiedzieć się czegoś z tej dziedziny, zauważyć pewne połączenia między różnymi dziedzinami nauki. Był to czas zacieśniania więzi i budowania relacji oraz wymiany spostrzeżeń i rad na przyszłość. Myślę, że miało to kluczowy wpływ na przebieg całego obozu oraz naszą późniejszą współpracę na zajęciach bądź warsztatach – tak udział w ubiegłorocznym obozie wspomina Małgorzata Gniadek, laureatka nagrody głównej 4. edycji programu ADAMED SmartUP.

Uczą się nawet w wakacje

Advertisement

Obóz ADAMED SmartUP co roku organizowany jest w wakacje, jednak termin ten nie odstrasza młodych naukowców, którzy nawet w czasie wolnym od szkoły chętnie poszerzają swoją wiedzę. Podczas tych 2 tygodni uczniowie zmierzą się z zagadnieniami nauk ścisłych i przyrodniczych wykraczającymi poza program szkolny. To okazja do rozwinięcia swoich skrzydeł pod okiem doświadczonych naukowców oraz pracy w profesjonalnych laboratoriach. Zajęcia teoretyczne i praktyczne przeprowadzane będą w ramach 4 grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie. Podczas licznych naukowych spotkań uczestnicy m.in. wyhodują, a następnie będą oglądać pod mikroskopem kryształy białka, nauczą się technik szycia chirurgicznego, przeprowadzą sekcję narządów zwierzęcych, zaprogramują roboty, przetestują symulator lotów oraz druk metodą 3D, a także wprowadzą nadprzewodnik w stan lewitacji z wykorzystaniem efektu Meissnera.

Udział w obozie naukowym to dla uczestników dopiero początek przygody z programem ADAMED SmartUP. Grono naszych absolwentów liczy już 200 młodych, zdolnych, ambitnych i bardzo kreatywnych osób. I pomimo, że każdy z nich może interesować się inną dziedziną naukową to wszystkich z pewnością cechuje nieprzeciętność, a obóz jest tym etapem, w trakcie którego rozwijamy te różne zainteresowania, a jednocześnie ciekawość otaczającym światem – mówi Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

Program mentorski oraz stypendia dla najlepszych

Dziesięciu najlepszych uczestników obozu na kolejnym etapie zostanie nagrodzonych dziesięciomiesięcznym indywidualnym programem konsultacji edukacyjnych, a następnie trzech z nich ma szanse na otrzymanie stypendium naukowego.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Sukces uczniów I LO w Pile w Wielkopolskiej Lidze Liceów

Published

on

By

Drużyna z I LO im Marii Skłodowskiej-Curie w Pile zajęła II miejsce w rozgrywkach Wielkopolskiej Ligi Liceów, w której biorą udział wybitnie zdolni uczniowie z liceów ogólnokształcących w województwie wielkopolskim.

Nasi uczniowie brali udział w Lidze Chemicznej, w której pod okiem swoich nauczycieli rywalizowali od kliku miesięcy, łącznie w sześciu rundach.
Podczas ostatniej rundy zadania dotyczyły „Chemii w życiu codziennym (w kuchni, łazience i ogrodzie)”.

W ogólnej klasyfikacji drużyna I LO, która startowała w rozgrywkach pod nazwą sPOLAryzowani, zdobyła srebrny medal. Brawo.
Opiekunem grupy był nauczyciel chemii Tomasz Wołowiec.

Advertisement

Przewodniczącą komisji, oceniającej rywalizacje w Lidze Chemicznej była prof. UAM dr hab. Romualda Bregier-Jarzębowska.

Continue Reading

Edukacja

Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

Published

on

By

fot. Pexels Ivan Samkov

Wielkimi krokami zbliżają się matura oraz sesja, podczas której uczniowie i studenci mierzą się ze zdaniem egzaminów m.in. z języka obcego. Panikujesz, że nie zdasz? Spokojnie! Kluczem do sukcesu w nauce języka obcego jest wypracowanie dobrych nawyków. W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym Twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie. Zapraszamy do lektury!

Microlearning

Chcąc uczyć się efektywnie, zacznij stosować metodę microlearningu. Każdego dnia staraj się poświęcić na naukę choćby 10 minut. W ciągu dnia masz zapewne krótkie przerwy, które możesz wykorzystać na czytanie, słuchanie, naukę nowych słówek czy rozwiązywanie ćwiczeń. Rób to w drodze do pracy, na uczelnię, pod prysznicem czy tuż przed snem. Olbrzymią zaletą tej metody jest fakt, że wykorzystuje ona nasze naturalne zdolności koncentracji. Lepiej uczyć się codziennie po kilkanaście minut niż ślęczeć nad książkami po kilka godzin. Już po 30 minutach nasze skupienie zaczyna drastycznie spadać, przez co wielogodzinne wkuwanie staje się mało produktywne.

Advertisement

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj!

Sięgnij po książki w języku obcym. Możesz wybrać te pozycje, które zainteresowałyby Cię również w języku polskim. Kieruj się swoimi zainteresowaniami. Przykładowo, jeśli interesujesz się kwiatami, kup książkę, która w przystępny sposób opisuje pielęgnację roślin. A może jesteś wielkim fanem Harry’ego Pottera? Zaopatrz się więc w lekturę w obcym języku! Czytaj mądrze, a nie na czas. Skup się i staraj się jak najwięcej zrozumieć. Wypisuj nieznane słówka i tłumacz je!

Mów do siebie!

Komentuj rzeczywistość w języku, którego się uczysz. Opisuj, co widzisz za oknem, w kuchni czy w pokoju. Tłumacz na głos słowa prezentera prowadzącego program, który akurat leci w telewizji. Wykorzystuj każdą okazję, aby ćwiczyć mówienie. Mów do lustra, chociaż początkowo może wydawać się to dziwne. Możesz opowiedzieć sobie, co się wydarzyło wczoraj w Twoim życiu. Zupełnie tak, jak w rozmowie z bliską Ci osobą. Praktyka czyni mistrza!

Advertisement

Korzystaj z nowoczesnych technologii!

Twój telefon to świetne narzędzie do nauki języków obcych! Wystarczy, że zainstalujesz jedną z wielu dostępnych, często bezpłatnych aplikacji do nauki. Możesz z nich korzystać w dowolnej chwili i tak długo, jak chcesz, bez względu na poziom zaawansowania. Czekasz na autobus lub wizytę u lekarza? Możesz zagrać w grę do nauki języka lub na szybko przejrzeć zestaw fiszek. Doskonałym źródłem pomocnym w nauce języka obcego jest również YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo pomocnych materiałów. Wyszukaj kanały o nauce języka, który Cię interesuje, a także wywiady, tutoriale czy filmy, w którym jest on stosowany.

Ucz się języka dzięki mediom społecznościowym!

Nie trać czasu i nie scrolluj bezmyślnie Facebooka czy Instagrama. Wykorzystaj media społecznościowe do nauki języka obcego! Zacznij śledzić profile językowe i tematyczne. Jeśli chcesz się osłuchać z językiem, śledź stories wybranych osób. W całkiem przyjemny sposób poznasz słówka używane w interesującym Cię kontekście. Możesz też na Instagramie obserwować treści opatrzone hashtagiem #studygram. Na profilach językowych znajdziesz wiele ciekawych wskazówek, motywujących przykładów, a ich autorzy często przeprowadzają live oraz sesje Q&A.

Advertisement

Wprowadź język do swojej codzienności!

Wykorzystuj każdą okazję do nauki języka obcego. Możesz słuchać podcastów, oglądać filmy, czytać wszelkiego rodzaju teksty, pisać posty w mediach społecznościowych. Możliwości są niemal nieograniczone. Twórz listy w obcym języku – zakupów, planów, zjedzonych produktów czy bieżących rzeczy do zrobienia. Możesz też oznaczać przedmioty wokół siebie małymi karteczkami. Istnieje szansa, że domownicy zdziwią się, kiedy zobaczą np. pojemnik na przyprawy z napisem der Pfeffer.

Kursy internetowe

Jeśli zależy Ci na efektywnej nauce, zapisz się na internetowy kurs, który łączy zajęcia z lektorem z ćwiczeniami na platformie on-line. Platformy, takie jak Preply, umożliwiają naukę angielskiego online (oraz innych języków obcych) we własnym domu. Możesz uczyć się dowolnym momencie na komputerze, tablecie lub telefonie, niezależnie od tego, gdzie jesteś – w domu czy poza nim. Wystarczy dostęp do internetu. Dodatkowymi zaletami tego rodzaju kursu jest dostosowanie tempa nauki do Twoich indywidualnych potrzeb i ogromna wygoda. Sprawdź kursy w Preply. Ucz się, jak lubisz i mów, co myślisz w każdym języku!

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement