Connect with us

Polityka

Minister Grzegorz Piechowiak podsumował ubiegły rok

Published

on

fot. Krzysztof Dęga / Twoje7dni

Pochodzący z Piły wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Grzegorz Piechowiak podsumował w poniedziałek swoją działalność w 2022 roku.

Poseł ziemi pilskiej wyjawił, że w ubiegłym roku prawie trzykrotnie okrążył świat, będąc w 14 państwach i odbywając 700 spotkań.

Jako swój największy sukces uznał powołanie w ubiegłym roku specjalnej podstrefy Wielkopolski.

-Wielokrotnie spotykałem się też z przedsiębiorcami po to by pokazać jakie są możliwości inwestowania, zwolnienia w podatku CIT oraz po to by pokazać z jakich grantów mogą oni skorzystać – mówi Grzegorz Piechowiak.

Minister powiedział też, że największą inwestycją realizowaną w Polsce w 2022 roku była budowa fabryki Mercedesa w Jaworze. Koszt tej inwestycji wyniósł 1 miliard 300 milionów euro, a fabryka zatrudni ponad 2,300 osób. Będzie ona produkować elektryczne VAN-y.

Advertisement

Z największych sukcesów Grzegorz Piechowiak wylicza także zgodę władz Tajwanu na powołanie polsko-tajwańskiej grupy gospodarczej. Poseł uważa, że istnieje realna szansa na inwestycje Tajwanu w Polsce, a rozmawiano m.in. o produkcji półprzewodników w naszym kraju.

Minister zasygnalizował również, że jeszcze w pierwszym kwartale tego roku będzie mógł ujawnić przełomowe inwestycje, które mają zaistnieć na terenie powiatów pilskiego i złotowskiego.

Aktualnie Grzegorz Piechowiak pracuje nad przygotowaniem Polski na EXPO 2025 w Osace.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Zakrzewie

Published

on

By

fot. Marek Borawski / KPRP

We wtorek Prezydent RP Andrzej Duda gościł w Zakrzewie w pow. złotowskim. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał KRZYŻ WIELKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI pośmiertnie księdzu Bolesławowi Domańskiemu.

 

Prezydent przekazał order na ręce przedstawicieli lokalnej społeczności, podczas dzisiejszej uroczystości przy Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Zakrzewie.

Prezydentowi towarzyszył Minister Wojciech Kolarski.

Advertisement

Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślał zasługi księdza doktora Bolesława Domańskiego dla polskiej społeczności oraz kultywowania polskiej wiary, kultury i tradycji.

– Nie walczył z bronią w ręku. Był księdzem. Walczył modlitwą, walczył swoim talentem organizatorskim, swoimi głębokimi przekonaniami, wartościami, które w nim były, swoim talentem kaznodziejskim, rozmawiając, przemawiając i organizując polskie życie w Prusach. Pod tym względem był postacią absolutnie wybitną – powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent przypomniał, że księdzu Domańskiemu udało się zbudować i oddać do użytkowania w ręce polskiej wspólnoty Dom Polski. Doprowadził także do powstania Związku Polaków w Niemczech.

Advertisement

 

-Dziś szacuje się, ze w Niemczech jest 900 tysięcy Polaków i 2 miliony tych, którzy mają polskie korzenie. Jest to druga co do wielkości mniejszość w Niemczech. Problem w tym, że do dzisiaj przez Niemcy nie uznana i nie ciesząca się wszystkimi prawami, które zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym powinny przysługiwać mniejszości – wskazał Andrzej Duda.

Jak podkreślił Prezydent, przekazane dzisiaj odznaczenie to „symbol podziękowania ze strony Rzeczypospolitej nie tylko dla księdza patrona, ale dla wszystkich Polaków, którzy tutaj mieszkają od pokoleń, którzy potrafili polskość tutaj zachować”.

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Najazd polityków do Piły: Ewa Kopacz i Krzysztof Bosak odwiedzają miasto

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj Piła stała się miejscem intensywnej aktywności politycznej. Miasto odwiedziły dwie znaczące postacie polskiej sceny politycznej: Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Była premier na pilskim Targowisku

Ewa Kopacz w Pile

Pierwsza do Piły przybyła Ewa Kopacz, kandydatka do europarlamentu z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jej wizyta miała miejsce na Targowisku Miejskim, gdzie miała okazję spotkać się z mieszkańcami miasta. Rozmawiała z nimi na temat lokalnych problemów oraz proponowanych rozwiązań na szczeblu europejskim. Kopacz podkreślała znaczenie aktywności obywatelskiej i zachęcała do udziału w nadchodzących wyborach. Później spotkała się w Regionalnym Centrum Kultury z dziećmi.

Lider Konfederacji na wiecu w Pile

Następnie, kilka godzin później, Piłę odwiedził Krzysztof Bosak, lider Konfederacji. Jego spotkanie z sympatykami miało formę wiecu wyborczego na pl. Zwycięstwa. Bosak przedstawił program swojej partii, kładąc nacisk na suwerenność Polski oraz konieczność zmian w polityce gospodarczej. Skrytykował też KPO. Zachęcał też do głosowania na Konfederację jako alternatywę dla obecnego układu politycznego.

Te dwie wizyty pokazują, jak ważnym miejscem na mapie wyborczej jest Piła. Politycy różnych ugrupowań starają się dotrzeć do lokalnych społeczności, aby przedstawić swoje programy i przekonać do swoich wizji przyszłości Polski.  Już w najbliższy wtorek w Zakrzewie będzie Prezydent RP  Andrzej Duda.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement