Connect with us

Na sygnale

Mikrosen przyczyną wypadku w Lędyczku

Published

on

Zmęczenie, apatia, otępienie, zwolnione reakcje. To tylko niektóre elementy, których wystąpienie u kierowcy powinno włączyć czujność. Te objawy to nieunikniona droga do ZAŚNIĘCIA za kierownicą. Jakie mogą być tego efekty nie trzeba nikomu tłumaczyć. Dlatego za kierownicę wsiadajmy wypoczęci.

W czwartek, 4 marca, godz. 6.59 na drodze krajowej nr 22 w miejscowości Lędyczek dochodzi do poważnego zdarzenia drogowego. Kierujący samochodem osobowym marki Skoda zjeżdża ze swojego pasa ruchu i uderza w jadącego z przeciwnego kierunku mercedesa. W wyniku zderzenia pojazdów kierowca skody trafia do Szpitala Powiatowego w Złotowie.

Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, opierając się na doświadczeniu i informacjach od uczestników, ustalają co było przyczyną. A jest nią zaśnięcie za kierownicą.
Dlaczego tak się stało…
„Mikrosen – tzw. sen sekundowy. Wykonywana akurat czynność jest mimowolnie przerywana i przez chwilę trwającą maksymalnie do sześciu sekund człowiek patrzy w próżnię. W tym czasie fale mózgowe układają się we wzór typowy dla fazy normalnego snu”. (za Wikipedią)

Główną i w zasadzie jedyną u zdrowych osób przyczyną mikrosnu jest zmęczenie. Dochodzi do niego przede wszystkim podczas wykonywania monotonnych czynności. Jedną z takich jest długotrwała jazda samochodem. Kilka godzin spędzonych w zamkniętym pomieszczeniu, w jednej pozycji sprzyja zmęczeniu i apatii. Jeśli do tego dojdą godziny nocne i wczesnoporanne, to już krok do tragedii. Najniebezpieczniejszym z objawów mikrosnu jest brak świadomości jego występowania. Kierowca czuje zmęczenie, zdaje sobie sprawę z tego, że musi odpocząć, ale stara się te objawy zniwelować. Otwiera okno, włącza głośniej muzykę, często przyspiesza aby podnieść we krwi adrenalinę. Zabiegi te są niestety nieskuteczne. Kierujący nie zdaje sobie sprawy, że zapadł w mikrosen. Nie muszą o tym wiedzieć nawet przebywający z nim w pojeździe pasażerowie. Objaw ten trwa od 1 do 30 sekund.

Advertisement

Problem zmęczenia kierowcy nie jest tylko jego własnym problemem. Każda z osób znajdujących się w pojeździe musi czuć odpowiedzialność za wspólne bezpieczeństwo. Najtrudniejszą sytuacją dla kierowcy jadącego w nocy jest słuchanie oddechów śpiących pasażerów. Dlatego należy unikać sytuacji, kiedy kierujący pozostawiony jest sam sobie. Dobrze jest z nim rozmawiać, obserwować jego reakcje. Nadchodzący mikrosen można u kierowcy wcześniej zauważyć. Pierwszymi objawami jest częste ziewanie, nagłe dreszcze, opadające powieki, częste, powolne mruganie.

Bardzo wiele osób wybiera jazdę w porach nocnych. Jest to bardzo dobra alternatywa dla stania w korkach i zdecydowanie skraca czas dojazdu do celu. Należy jednak pamiętać, żeby nie wsiadać za kierownicę będąc zmęczonym. Nie przeceniać swoich umiejętności. W czasie jazdy słuchać swojego organizmu i reagować na pierwsze oznaki zmęczenia. Co dwie, trzy godziny robić kilkunastominutową przerwę. Wysiadać z samochodu i zrobić kilka prostych ćwiczeń fizycznych pobudzających krążenie krwi. Nie „zapijać” zmęczenia energetykami spożywanymi w trakcie jazdy. Pomaga to pozornie i tylko na chwilę. W razie potrzeby uciąć sobie drzemkę na parkingu. Tych kilka prostych czynności może uratować życie.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Amatorzy pięknego zapachu… posiedzą za kratami

Published

on

By

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy od pewnego czasu okradali drogerię samoobsługową w Chodzieży. Teraz o ich losie zadecyduje sąd.

W minionym tygodniu chodzieska Policja otrzymała zgłoszenie o ujęciu mężczyzny, który chwilę wcześniej dopuścił się kradzieży perfum. Okazało się, że zdarzenie zauważył ochroniarz, który próbował zatrzymać złodzieja, jednak ten wyszarpnął się i uciekł ze sklepu. Miał pecha, bowiem trafił na przechodzącego obok sklepu, będącego na urlopie policjanta, który pomógł obezwładnić złodzieja i wezwał patrol. 19-latek został zatrzymany. Usłyszał kilka zarzutów związanych z kradzieżami. Przy popełnieniu niektórych przestępstw działał sam, innym razem wspólnie i w porozumieniu z 21-letnim kolegą, który także usłyszał zarzuty kradzieży.

Obaj są mieszkańcami powiatu chodzieskiego. Drogeria oszacowała straty na blisko 5 tysięcy złotych. Złodzieje przyznali się do winy, tłumacząc swoje zachowanie chęcią szybkiego zarobienia pieniędzy za sprzedaż flakonów.

Za przestępstwo kradzieży grozi kara do pięciu lat więzienia, jednakże przy kradzieży zuchwałej mamy już do czynienia z wyższym wymiarem kary, bo 8 lat pozbawienia wolności.

Advertisement

Continue Reading

Na sygnale

Napad na kantor w Chodzieży. Sprawca zabrał ponad 12.000 zł

Published

on

By

Policjanci w całym powiecie szukają sprawcy dzisiejszego napadu na kantor wymiany walut przy Rynku w Chodzieży. Sprawca ukradł ponad 12 tysięcy złotych!

Do zdarzenia doszło po godz. 14.00.

– Sprawca sterroryzował nożem pracownicę kantoru, zażądał wydania gotówki, a gdy ją otrzymał wybiegł z pomieszczenia – relacjonuje zdarzenie asp. Karolina Smardz-Dymek – oficer prasowy KPP w Chodzieży.

Pracownica wszczęła alarm. Przypadkowy przechodzień dogonił napastnika. Doszło między nimi do szarpaniny. Przechodniowi udało się odzyskać worek z pieniędzmi. Sprawca zbiegł.

Na miejscu od kilku godzin pracują policyjni technicy oraz policjanci pionu kryminalnego. Wiadomo, że nikt nie odniósł obrażeń ciała.

Advertisement

Sprawca ukradł 12.600 zł. Śledztwo trwa.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement