Connect with us

Ludzie

Mikołajki 2022: spływ kajakowy

Published

on

fot. PTTK Gwda Piła

W sobotę, 3 grudnia 2022 roku po raz kolejny odbędzie się mikołajkowy spływ kajakowy rzeką Gwdą. Uroki Gwdy będzie można podziwiać na odcinku 16 km, na trasie od ulicy Kwidzyńskiej w Pile do osiedla Motylewo. Obowiązkowe w tym dniu jest nakrycie głowy w postaci czapki mikołajkowej, ale mile widziany będzie każdy świąteczny i radosny akcent.

Mikołajkowy spływ to zakończenie sezonu kajakowego 2022 i spotkanie integracyjne miłośników turystyki kajakowej. Jednym z punktów programu jest obdarowanie upominkami mikołajkowymi dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Dodatkowo upominki dla uczestników zostaną rozlosowane przy ognisku, każdy ma za zadanie przygotować małą niespodziankę dla innego kajakarza!

Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie 18 roku życia oraz umiejętność pływania. Osoby niepełnoletnie mogą płynąć pod opieką osób dorosłych i za pisemną zgodą prawnych opiekunów. Koniecznie należy zapoznać się z regulaminem spływu i potwierdzić pisemnie jego przestrzeganie, a także zgłosić swój udział we wskazanym terminie i opłacić wpisowe. Turyści mogą wziąć udział w spływie na własnym sprzęcie, ale istnieje także możliwość rezerwacji miejsca w kajaku organizatora.

Ilość miejsc ograniczona, o przyjęciu na spływ i przydziale miejsca w kajaku decyduje kolejność dokonania wpłat.

Advertisement

Wpisowe: dorośli – 40 złotych; dzieci do 14 roku życia – 35 złotych; w tym jest kwota na upominki mikołajkowe dla dzieci z OSW. Do wpisowego należy doliczyć opłatę 20 złotych za miejsce w kajaku organizatora.
Zgłoszenia do piątku, 25 listopada 2022 roku. Należy podać: imię, nazwisko, adres i datę urodzenia, oraz zamiar korzystania (lub nie) z kajaka organizatora na adres mailowy: b.j.goral@wp.pl lub telefonicznie pod numerem 602 650 352.

PTTK GWDA PIŁA

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement