Connect with us

Kultura

Koncert Gospel w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych

Published

on

W kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych na osiedlu Górnym w Pile, w ramach I Festiwalu Pieśni Chóralnej, odbył się koncert Gospel, w którym jednocześnie śpiewało 130 chórzystów z siedmiu chórów: „Halka” z Piły, „Di Ortica” z Szydłowa, „Sonata” z Okonka, „Ballada” z Debrzna, „Gromada” ze Starej Wiśniewki, „Tęcza” z Zakrzewa i Euforia z Człuchowa.

Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia był Przemysław Wojnarowski, który był także akompaniatorem i dyrygentem. Chórami dyrygowali także: Lilia Czaja, Maria Kaaz Rożeńska i Patryk Miara. Z chórami wystąpiła też znakomita solistka Aleksandra Olejnik (sopran), a także muzycy:  Roman Zemke, Henryk Misiurny i Tomasz Wyrzykowski.

– Takie przedsięwzięcia to nie tylko odpoczynek dla naszych dusz, ale także chwila zadumy i oderwania się od tego szybkiego życia. Podjęliśmy już decyzję, że będziemy konstytuować ten projekt. Mam nadzieję, że na kolejnym koncercie wystąpi jeszcze więcej chórów i że o frekwencję nie musimy się martwić. Dziękuję wszystkim uczestnikom tego wydarzenia: chórzystom, dyrygentom, solistom, muzykom, w tym dyrektorowi artystycznemu Przemysławowi Wojnarowskiemu. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem pani Estery Serówki, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Nadnotecki w Pile, księdza kanonika prałata Stanisława Oracza oraz Mariana Madeja, radnego Rady Powiatu w Pile, który wspiera wiele wydarzeń w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile. Jak się okazuje – wspólnie można więcej – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Koncert w kościele NMP Wspomożenia Wiernych był zwieńczeniem obchodów 70-lecia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział  Nadnotecki  Pile. Związek zrzesza dziś 15 chórów i 4 orkiestry.

– Widziałam na twarzach obecnych tu dziś osób łzy wzruszenia i to jest największa nagroda za ten koncert – powiedziała Estera Serówka, prezes PZChiO Oddział Nadnotecki w Pile.

– To było wielkie wydarzenie, nie tylko kulturalne, ale także religijne. To takie autentyczne nabożeństwo, piękna modlitwa, za którą chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy sprawiali, że ten koncert odbył się w Pilskiej Kolegiacie, zwłaszcza pani prezes Nadnoteckiego Oddziału Chórów i Orkiestr i Starostwu Powiatowemu z panem z Starostą na czele – mówi ks. kanonik prałat Stanisław Oracz.

Advertisement

Podczas koncertu wystąpili również entuzjastycznie przyjęci goście specjalni z Ukrainy – Mykola Sikora, któremu akompaniowała żona Olena Slyusarenko. Warto wspomnieć, iż podczas koncertu prowadzona była też zbiórka na rzecz obywateli Ukrainy.

– Z chórami śpiewało mi się bardzo miło i lekko, na super wysokim poziomie. Bardzo dziękuję za to zaproszenie. Chciałbym też podziękować wszystkim Polakom, którzy dają nam mieszkania, żywność, dają nam ogromną życzliwość i możliwość koncertowania. Tak jak Polacy nam pomagają, to ja mówię Ave Polska! – mówi Mykola Sikora.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Andrzejkowa impreza w Skansenie w Osieku n/Not.

Published

on

By

W Skansenie Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią odbyła się dzisiaj impreza pod nazwą “Andrzejki w skansenie”.

Można było dowiedzieć się jak dawniej bawiono się w imieniny Św. Andrzeja. Było więc lanie wosku przez dziurkę od klucza, wróżenie z łupin orzechów pływających w misce czy lanie gorącego ołowiu.

Nie zabrakło też wypieku piernikowych “katarzynek” oraz wyrobu świeczek i darcia pierza. Kto chciał, mógł przejechać się bryczką.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo na naszym kanale Youtube. Zachęcamy też do subskrypcji naszego kanały na Youtube. Można to zrobić klikając TUTAJ. To nic nie kosztuje, a spowoduje, że będziemy realizowali więcej materiałów video.

Advertisement

Continue Reading

Kultura

Stanisław Janicki autor “W starym kinie” odwiedził Piłę

Published

on

By

We wtorek, 29 listopada w Centrum Powiatowym “Iskra” w Pile odbyło się niezwykłe spotkanie ze Stanisławem Janickim – twórcą telewizyjnej serii “W starym kinie”.

Pan Stanisław Janicki, urodził się 11 listopada 1933 roku. Po wojnie, zupełnie przypadkiem, za namową swojej koleżanki ze studiów, trafił do Telewizji Polskiej. Pierwszy odcinek nagrał niejako w zastępstwie. Program tak się spodobał, że “W starym kinie” gościło na telewizyjnej antenie 32 lata.

“W starym kinie” – cykliczny program Telewizji Polskiej emitowany w latach 1967–1999, w którym prezentowano starsze produkcje filmowe. Autorem i prowadzącym program był Stanisław Janicki. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji.
Początkowo na program składały się audycje tematyczne, poświęcone konkretnemu aktorowi czy reżyserowi, w których prezentowano fragmenty starych filmów, przeplatane bogatym komentarzem autora. Z czasem formuła zmieniła się. Zaczęto prezentować całe filmy, poprzedzane przedmową Stanisława Janickiego.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej rozmowy z twórcą i jednocześnie prowadzącym program.

Spotkanie w Pile prowadził dr Wiesław Kot, znakomity krytyk filmowy.

Przed spotkaniem odbyła się wycieczka po Pile zabytkowym autobusem. Przewodnikiem był Jan Balcerzak.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement