Connect with us

Kultura

Koncert Gospel w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych

Published

on

W kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych na osiedlu Górnym w Pile, w ramach I Festiwalu Pieśni Chóralnej, odbył się koncert Gospel, w którym jednocześnie śpiewało 130 chórzystów z siedmiu chórów: „Halka” z Piły, „Di Ortica” z Szydłowa, „Sonata” z Okonka, „Ballada” z Debrzna, „Gromada” ze Starej Wiśniewki, „Tęcza” z Zakrzewa i Euforia z Człuchowa.

Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia był Przemysław Wojnarowski, który był także akompaniatorem i dyrygentem. Chórami dyrygowali także: Lilia Czaja, Maria Kaaz Rożeńska i Patryk Miara. Z chórami wystąpiła też znakomita solistka Aleksandra Olejnik (sopran), a także muzycy:  Roman Zemke, Henryk Misiurny i Tomasz Wyrzykowski.

– Takie przedsięwzięcia to nie tylko odpoczynek dla naszych dusz, ale także chwila zadumy i oderwania się od tego szybkiego życia. Podjęliśmy już decyzję, że będziemy konstytuować ten projekt. Mam nadzieję, że na kolejnym koncercie wystąpi jeszcze więcej chórów i że o frekwencję nie musimy się martwić. Dziękuję wszystkim uczestnikom tego wydarzenia: chórzystom, dyrygentom, solistom, muzykom, w tym dyrektorowi artystycznemu Przemysławowi Wojnarowskiemu. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem pani Estery Serówki, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Nadnotecki w Pile, księdza kanonika prałata Stanisława Oracza oraz Mariana Madeja, radnego Rady Powiatu w Pile, który wspiera wiele wydarzeń w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile. Jak się okazuje – wspólnie można więcej – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Koncert w kościele NMP Wspomożenia Wiernych był zwieńczeniem obchodów 70-lecia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział  Nadnotecki  Pile. Związek zrzesza dziś 15 chórów i 4 orkiestry.

– Widziałam na twarzach obecnych tu dziś osób łzy wzruszenia i to jest największa nagroda za ten koncert – powiedziała Estera Serówka, prezes PZChiO Oddział Nadnotecki w Pile.

– To było wielkie wydarzenie, nie tylko kulturalne, ale także religijne. To takie autentyczne nabożeństwo, piękna modlitwa, za którą chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy sprawiali, że ten koncert odbył się w Pilskiej Kolegiacie, zwłaszcza pani prezes Nadnoteckiego Oddziału Chórów i Orkiestr i Starostwu Powiatowemu z panem z Starostą na czele – mówi ks. kanonik prałat Stanisław Oracz.

Advertisement

Podczas koncertu wystąpili również entuzjastycznie przyjęci goście specjalni z Ukrainy – Mykola Sikora, któremu akompaniowała żona Olena Slyusarenko. Warto wspomnieć, iż podczas koncertu prowadzona była też zbiórka na rzecz obywateli Ukrainy.

– Z chórami śpiewało mi się bardzo miło i lekko, na super wysokim poziomie. Bardzo dziękuję za to zaproszenie. Chciałbym też podziękować wszystkim Polakom, którzy dają nam mieszkania, żywność, dają nam ogromną życzliwość i możliwość koncertowania. Tak jak Polacy nam pomagają, to ja mówię Ave Polska! – mówi Mykola Sikora.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Rysunki Wiktora Zina w pilskim BWA

Published

on

By

Jego program “Piórkiem i Węglem”, emitowany co dwa tygodnie, gościł na antenie przez około 30 lat. W tym czasie profesor Wiktor Zin wykonuje na wizji blisko 30 tysięcy rysunków.

W telewizji polskiej prowadzi między innymi takie cykle jak: “Klub pod smokiem”, “Spotkania z zabytkami”, “Być tutaj”, “Nad Niemnem, Piną i Prypecią” i “Sztuka Patrzenia”.
Wiktor Zin (ur. w Hrubieszowie w 1925 roku, zm. w 2007 roku w Rzeszowie). Polski architekt, profesor Politechniki Krakowskiej, generalny konserwator zabytków (1977–1981), prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa; popularyzator wiedzy o historii sztuki polskiej, felietonista.
Był synem Piotra i Stefanii Zinów. „Jego pierwszymi nauczycielami byli dziadek i ojciec Piotr, a następnie profesor rysunku i malarstwa J. Aleksandrow, który zamieszkawszy niedaleko domu rodzinnego Zinów po emigracji z Rosji, wtajemniczał Wiktora w zasady geometrii, perspektywy i rysunku”.
Zapraszamy do małej Galerii Debiutów BWA PP: wernisaż w czwartek, 1 czerwca, o godz. 19.00.

Continue Reading

Kultura

Zapraszamy do konkursu fotograficznego

Published

on

By

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią organizuje konkurs fotograficzny: “Kapliczki i krzyże przydrożne”. Konkurs, skierowany jest do mieszkańców powiatów: pilskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, wągrowieckiego i żnińskiego, rozpatrywany będzie w 3 kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli.

Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie od 1 do 5 zdjęć własnego autorstwa wraz z wymaganymi załącznikami. Prace w formacie JPG nadsyłać można pocztą tradycyjną na nośnikach elektrycznych (adres: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Notecią, ul. Dworcowa 12, 89-333 Osiek n. Notecią), bądź mailowo na adres: konkurs@muzeum.pila.pl. Uroczyste podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród odbędzie się na imprezie plenerowej “Pożegnanie lata” we wrześniu 2023 r. Prace wyróżnione i nagrodzone oglądać będzie można na wystawie pokonkursowej. Szczegóły konkursu pod linkiem http://www.muzeum.pila.pl/edukacja.php?lang=pl&id_strony=34.

Termin nadsyłania prac do 14 sierpnia. Zapraszamy!

Continue Reading