Connect with us

Ludzie

Kilometr nowej drogi w Krzewinie w gminie Kaczory

Published

on

Kolejna duża inwestycja na ważnym odcinku drogi powiatowej zrealizowana. W poniedziałek uroczyście otwarto blisko kilometrowy odcinek zmodernizowanej drogi w miejscowości Krzewina w gminie Kaczory.
Generalną modernizację wykonano na odcinku drogi powiatowej nr 1177P. To ważny odcinek – można nim skrócić dojazd między krajową 11 i 10. Ruch jest więc spory, także samochodów ciężarowych. Remont kosztował blisko 1 mln z ł, w tym 723 tys. zł Powiat Pilski pozyskał z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, co stanowiło 80 procent kosztów inwestycji, pozostałe środki to wkład własny Powiatu. Zakres prac był szeroki. Oprócz nowej nawierzchni droga została dobrze wyprofilowana, pojawiły się na niej barierki bezpieczeństwa, oddzielające ją od chodników.

– Poprawiliśmy bezpieczeństwo nie tylko kierowców, ale także pieszych i rowerzystów. Jeden chodnik o długości ponad 450 m został przebudowany i połączony z istniejącą już ścieżką rowerową na odcinku Kaczory-Krzewina. Do tego wybudowaliśmy jeszcze jeden chodnik, na którym planuje się dopuścić ruch rowerowy. Przebudowaliśmy także przejście dla pieszych i je bezpiecznie oznakowaliśmy. Zostało oświetlone lampami LED i wyposażone w ostrzegawczy pulsator. Wybudowaliśmy również dwie zatoki autobusowe i zjazdy do nieruchomości. Mam nadzieję, że mieszkańcy również to docenią, bo wszystko co robimy, robimy dla mieszkańców – powiedział Arkadiusz Kubich, Wicestarosta Pilski.
Zaznaczył, że to kolejne środki z programów rządowych, które Powiat Pilski pozyskuje na potrzebne w gminach powiatu pilskiego inwestycje drogowe i podziękował pilskim parlamentarzystom za wsparcie.

Posłowie Marta Kubiak, Krzysztof Czarnecki i Marcin Porzucek zgodnie podkreślili, że rząd Mateusza Morawieckiego tworzy wiele programów, z których pieniądze mają zasilić inwestycje samorządowe, powiatowe i gminne.
– Cieszę  się, że w regionie pilskim bardzo dużo samorządów z tych środków korzysta. I bardzo dużo inwestycji jest realizowanych, czy to w infrastrukturze oświatowej, kanalizacyjnej, wodociągowej, czy drogowej – przyznał poseł Krzysztof Czarnecki.
Robimy to wszystko dla mieszkańców, aby nasze małe Ojczyzny mogły się rozwijać – dodała poseł Marta Kubiak.
Gratuluję Samorządowi Powiatu Pilskiego, że skutecznie umie sięgać po te środki – przyznał poseł Marcin Porzucek. 

Satysfakcji z ukończonej inwestycji nie kryła Emilia Załachowska, Członek Zarządu Powiatu w Pile, radna powiatu.
Cieszę się, że Gmina Kaczory się rozwija, ta inwestycja to tego kolejny przykład – powiedziała.
W otwarciu drogi uczestniczyli również: Teresa Strzelecka i Przemysław Pochylski, radni Rady Powiatu w Pile.

Advertisement

Środki pozyskane przez Powiat Pilski z programów rządowych w 2021 r.:
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Modernizacja 6 przejść dla pieszych na drogach powiatowych w Łobżenicy – ul. Złotowska, Wysokiej – Plac Powstańców Wielkopolskich, Dziembowie, Starej Łubiance, Osieku nad Notecią – ul. Dworcowa, Miasteczku Krajeńskim – Plac Wolności
– całkowita wartość inwestycji –  290 tys. zł
– dofinansowanie 80% – 232 tys. zł
– wkład własny Powiatu – 58 tys. zł

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
Przebudowa drogi powiatowej nr 1197P, stanowiącej ciąg obwodnicy północnej powiatu pilskiego
– długość inwestycji – 5 850 mb, odcinek Kijaszkowo-Czajcze-Wysoka
– całkowita wartość inwestycji –  12,7 mln zł
– dofinansowanie 95% – 12,065 mln zł
– wkład własny Powiatu – 635 tys. zł.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Budowa nowego ciągu drogi powiatowej nr 1177P w miejscowości Śmiłowo
– całkowita wartość inwestycji –  1,69 mln zł
– dofinansowanie 88,76% – 1,5 mln zł
– wkład własny Powiatu – 190 tys. zł.
Od 2019 roku do 2021 r. Powiat Pilski na inwestycje drogowe pozyskał 18 mln 750 tys. zł z programów rządowych, wartość inwestycji to ponad 23 mln 431 tys. zł.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Strzelanie 3 Majowe Bractwa Kurkowego w Wysokiej

Published

on

By

Z niewielkim opóźnieniem Siostry i Bracia z Bractwa Kurkowego w Wysokiej przeprowadzili pierwszy w tym sezonie strzeleckim turniej o godność Króla 3 Majowego A.D. 2022. Rywalizowano jak zwykle w strzelaniach do tarcz honorowych, Tarczy Królewskiej oraz do Kura.

Pierwsza z tarcz honorowych została ufundowana przez Brata Waldemara Koteckiego i trafiła do rąk Prezesa Banku Spółdzielczego w Wysokiej Macieja Wojczyńskiego, który okazał się lepszy od kandydata do Bractwa Rafała Waśkowiaka oraz Brata Andrzeja Batora. Kolejną tarczę ufundował Brat Mariusz Nowak. Zwyciężył w strzelaniu do niej Brat Andrzej Bator, przed Rafałem Waśkowiakiem i Bratem Andrzejem Oziminą. W strzelaniu do ostatniej z tarcz honorowych, ufundowanej przez Brata Franciszka Miedzińskiego, najlepszy okazał się Brat Mirosław Mantaj wyprzedzając Rafała Waśkowiaka i Brata Waldemara Koteckiego.
Jak zawsze, najwięcej emocji wzbudziło strzelanie do Tarczy Królewskiej. Zdobył ją wraz z tytułem Króla 3 Majowego A.D. 2022 Brat Prezes Jan Mrotek. Pierwszym Rycerzem został Brat Andrzej Ozimina , a Drugim Rycerzem Brat Andrzej Bator.
Na zakończenie strzelano do Kura. Zwyciężyła w nim Marta Bureta, który wyprzedziła swoją Mamę Mirosławę Nowak oraz Brata Andrzeja Batora.

Continue Reading

Fotorelacje

W Goraju znów wabili jelenie – FOTO

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

To nie jest prosta sprawa. Aby dobrze naśladować głosy dzikich zwierząt nie wystarczy dobra piszczałka, tuba czy muszla. Konieczne są dziesiątki , jeśli nie setki godzin spędzonych na rykowisku oraz … dobry słuch. Najlepsi zawodnicy z całej Polski zjechali do Goraja koło Czarnkowa, by wziąć udział w XIX Ogólnopolskim Konkursie Wabienia Jeleni.

W tym roku na konkurs przyjechało tradycyjnie około 30 zawodników. Większość już z dość sporym doświadczeniem jeśli chodzi o udział w tym konkursie. Cieszy też obecność młodych, dla których kultura łowicka i myśliwska to prawdziwa pasja.

Uczestnicy do wydawania dźwięków korzystali z najrozmaitszych przyrządów: od rur, przez różnego rodzaju tuby na muszlach skończywszy. Każdy zawodnik losował numer, a następnie prezentował swój ryk. Odgłosy oceniało profesjonalne jury, ukryte w drewnianych budkach. Zamknięcie jury w specjalnych pomieszczeniach ma spowodować, że wystawiane przez nich oceny mają być bezstronne. Jurorzy nie wiedzą kto w danej chwili występuje. Oceniają tylko na podstawie dźwięków jakie do nich napływają.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 30 uczestników z całej Polski. Jak twierdzą uczestnicy, naśladowanie odgłosów zwierząt wcale nie jest takie łatwe. Prócz sprzętu liczy się wyszkolenie, dobry słuch i zwyczajnie szczęście.

Uczestnicy mieli m.in. naśladować głosy starszego byka szukającego łani czy młodego byka . Trzeba mieć do tego nie tylko dobre gardło, ale też absolutny słuch.

Advertisement

W trakcie XXVIII Wielkopolskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej Goraj-Zamek 2022 odbędzie się także konkurs XXVIII Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskic czy XI Pilski Konkurs Oceny Poroży Jeleni.

Continue Reading
Advertisement