Kilometr nowej drogi w Krzewinie w gminie Kaczory

Kolejna duża inwestycja na ważnym odcinku drogi powiatowej zrealizowana. W poniedziałek uroczyście otwarto blisko kilometrowy odcinek zmodernizowanej drogi w miejscowości Krzewina w gminie Kaczory.
Generalną modernizację wykonano na odcinku drogi powiatowej nr 1177P. To ważny odcinek – można nim skrócić dojazd między krajową 11 i 10. Ruch jest więc spory, także samochodów ciężarowych. Remont kosztował blisko 1 mln z ł, w tym 723 tys. zł Powiat Pilski pozyskał z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, co stanowiło 80 procent kosztów inwestycji, pozostałe środki to wkład własny Powiatu. Zakres prac był szeroki. Oprócz nowej nawierzchni droga została dobrze wyprofilowana, pojawiły się na niej barierki bezpieczeństwa, oddzielające ją od chodników.

– Poprawiliśmy bezpieczeństwo nie tylko kierowców, ale także pieszych i rowerzystów. Jeden chodnik o długości ponad 450 m został przebudowany i połączony z istniejącą już ścieżką rowerową na odcinku Kaczory-Krzewina. Do tego wybudowaliśmy jeszcze jeden chodnik, na którym planuje się dopuścić ruch rowerowy. Przebudowaliśmy także przejście dla pieszych i je bezpiecznie oznakowaliśmy. Zostało oświetlone lampami LED i wyposażone w ostrzegawczy pulsator. Wybudowaliśmy również dwie zatoki autobusowe i zjazdy do nieruchomości. Mam nadzieję, że mieszkańcy również to docenią, bo wszystko co robimy, robimy dla mieszkańców – powiedział Arkadiusz Kubich, Wicestarosta Pilski.
Zaznaczył, że to kolejne środki z programów rządowych, które Powiat Pilski pozyskuje na potrzebne w gminach powiatu pilskiego inwestycje drogowe i podziękował pilskim parlamentarzystom za wsparcie.

Posłowie Marta Kubiak, Krzysztof Czarnecki i Marcin Porzucek zgodnie podkreślili, że rząd Mateusza Morawieckiego tworzy wiele programów, z których pieniądze mają zasilić inwestycje samorządowe, powiatowe i gminne.
– Cieszę  się, że w regionie pilskim bardzo dużo samorządów z tych środków korzysta. I bardzo dużo inwestycji jest realizowanych, czy to w infrastrukturze oświatowej, kanalizacyjnej, wodociągowej, czy drogowej – przyznał poseł Krzysztof Czarnecki.
Robimy to wszystko dla mieszkańców, aby nasze małe Ojczyzny mogły się rozwijać – dodała poseł Marta Kubiak.
Gratuluję Samorządowi Powiatu Pilskiego, że skutecznie umie sięgać po te środki – przyznał poseł Marcin Porzucek. 

Satysfakcji z ukończonej inwestycji nie kryła Emilia Załachowska, Członek Zarządu Powiatu w Pile, radna powiatu.
Cieszę się, że Gmina Kaczory się rozwija, ta inwestycja to tego kolejny przykład – powiedziała.
W otwarciu drogi uczestniczyli również: Teresa Strzelecka i Przemysław Pochylski, radni Rady Powiatu w Pile.

Środki pozyskane przez Powiat Pilski z programów rządowych w 2021 r.:
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Modernizacja 6 przejść dla pieszych na drogach powiatowych w Łobżenicy – ul. Złotowska, Wysokiej – Plac Powstańców Wielkopolskich, Dziembowie, Starej Łubiance, Osieku nad Notecią – ul. Dworcowa, Miasteczku Krajeńskim – Plac Wolności
– całkowita wartość inwestycji –  290 tys. zł
– dofinansowanie 80% – 232 tys. zł
– wkład własny Powiatu – 58 tys. zł

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
Przebudowa drogi powiatowej nr 1197P, stanowiącej ciąg obwodnicy północnej powiatu pilskiego
– długość inwestycji – 5 850 mb, odcinek Kijaszkowo-Czajcze-Wysoka
– całkowita wartość inwestycji –  12,7 mln zł
– dofinansowanie 95% – 12,065 mln zł
– wkład własny Powiatu – 635 tys. zł.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Budowa nowego ciągu drogi powiatowej nr 1177P w miejscowości Śmiłowo
– całkowita wartość inwestycji –  1,69 mln zł
– dofinansowanie 88,76% – 1,5 mln zł
– wkład własny Powiatu – 190 tys. zł.
Od 2019 roku do 2021 r. Powiat Pilski na inwestycje drogowe pozyskał 18 mln 750 tys. zł z programów rządowych, wartość inwestycji to ponad 23 mln 431 tys. zł.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart