Connect with us

Sport

Już w piątek wieczorny mityng lekkoatletyczny i biegi z mistrzami

Published

on

Już w najbliższy piątek, 26 sierpnia na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile odbędzie się wieczorny mityng lekkoatletyczny. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego biegania. Będzie również okazja pobiec z utytułowanym polskimi zawodnikami: Marcinem Lewandowskim, Janem Hurukiem i Pawłem Czapiewskim. Udział w imprezie jest bezpłatny. Początek godz. 20.30.

Organizatorem wieczornego biegania jest Stowarzyszenie Biegaczy Powiatu Pilskiego. To będzie już  drugi mityng, podczas którego na odbudowanym stadionie spotkają się m.in. byli zawodnicy Gwardii Piła i Gwdy Piła, którzy przed laty trenowali na tym obiekcie i zapraszają do wspólnego  biegania wszystkich jego miłośników, także dzieci i młodzież.

– Właśnie dla takich między innymi wydarzeń odbudowaliśmy ten stadion. Była to jedna z naszych najbardziej trafionych inwestycji w naszym regionie na przestrzeni dziesięciolecia – przyznaje starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Advertisement

– Wielkie słowa uznana należą się Panu Staroście i wszystkim, którzy przyczynili się do zmodernizowania tego stadionu. Ma on wyjątkowy, kameralny charakter, biegałem tu już 30 lat temu, a potem na wielu stadionach Polski i Europy, ale na stadionie przy Okrzei biega się naprawdę świetnie – mówi Adam Żukowski, jeden ze współorganizatorów wieczornego biegania, były zawodnik obu pilskich klubów, w przeszłości m.in. mistrz Polski juniorów i młodzieżowy wicemistrz Polski na 3000 metrów z przeszkodami, a także czwarty zawodnik Mistrzostw Europy Juniorów.

Adam Żukowski mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii, ale regularne odwiedza Piłę.
– Spotkałem się z Panem Starostą trzy lata temu i widząc wyremontowany były stadion Gwardii postanowiłem, że z kolegami zorganizujemy ciekawe wydarzenie biegowe także dla mieszkańców. W tym roku formuła będzie bardzo szeroka, z udziałem utytułowanych mistrzów. Serdecznie zapraszam – dodaje Adam Żukowski.

PROGRAM
Wydawane numerów startowych w godz. od 18.00-20.00.
Otwarcie: g. 20.30

BIEGI:
1. Godz. 20.40 – bieg rekreacyjny na 400 m dla mieszkańców z udziałem olimpijczyków.

Advertisement

2. Godz. 20.45 – Super Senior Cup na 1000 m z udziałem Marcina Lewandowskiego, czterokrotnego uczestnika igrzysk olimpijskich oraz posiadacza siedmiu rekordów Polski na średnich dystansach. Pobiegnie on razem z zawodnikami PLKS Gwda Piła KS Gwardia.

3. Godz. 21.00 – mężczyźni/21.15 – kobiety – Bieg Brooks’a 1000m z Janem Hurukiem (uznanym za najlepszego polskiego maratończyka) i Pawłem Czapiewskim (medalistą mistrzostw świata i halowym mistrzem Europy na średnich dystansach) – z  udziałem mieszkańców powiatu pilskiego.

4. Godz. 21.30 – Bieg Młodzieżowy 400m (dziewczęta/chłopcy  do lat 14).

5. Godz. 21.45 Sztafeta o Puchar Starosty Pilskiego 4x400m (bieg amatorski dla mieszkańców powiatu pilskiego).

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sport

Polska – Brazylia 26:22 w towarzyskim meczu piłkarek ręcznych w Pile

Published

on

By

fot. PAP

Polskie piłkarki ręczne pokonały 26:22 (12:9) w spotkaniu towarzyskim rozegranym w Pile. Nasze miasto po raz pierwszy w historii było gospodarzem meczu reprezentacji w tej dyscyplinie sportu.

Najwięcej bramek dla Polski zdobyły: Magda Balsam 7 oraz Emilia Galińska, Aleksandra Olek i Aleksandra Rosiak po 3; dla Brazylii – Gabriela Bitolo 5. (PAP)

Continue Reading

Sport

Wielkie święto biegaczy w Pile. W sobotę AMP w biegach przełajowych

Published

on

By

fot. Krzysztof Karpiński

W sobotę Piła znów stanie się miejscem Akademickich Mistrzostw Polski. W tym roku uczestniczy staną do rywalizacji jednak nie w judo, a w biegach przełajowych. – To dla nas nowe wyzwanie, ale będziemy chcieli zadowolić biegaczy każdego typu – przekonuje Paweł Łojewski z AZS ANS Piła, jeden z organizatorów zawodów.

W ostatnich latach Piła wybiła się w środowisku akademickim na specjalistę od turniejów w judo. Tym razem jednak walka o medale AMP nie będzie się tam rozgrywać na tatami, ale na biegowych trasach. Chęć udziału w zawodach na terenie Aeroklubu Ziemi Pilskiej wyraziło 650 osób z 55 uczelni. Dla sztabu organizacyjnego z AZS Akademii Nauk Stosowanych w Pile to jednak nie jest coś zupełnie nowego, albowiem na koncie mają już doświadczenia z innych imprez biegowych.

– Porównując frekwencję z AMP-ami w judo, jest to duży przeskok i wyzwanie. Niektórzy z nas od prawie trzydziestu lat działają przy półmaratonie w Pile. Oczywiście, przełaje mają inną specyfikę i charakter, gdzie czasem im trudniej, tym lepiej. Dostajemy już wiele pytań o utrudnienia na trasie, sprawdzamy prognozy pogody i wszystko wskazuje, że dla kibiców aura będzie sprzyjająca – mówi Paweł Łojewski z AZS ANS Piła, koordynator zawodów.

W programie znajdą się biegi na dystansie 3 i 6 km dla pań oraz 4,5 i 9 km dla panów, a także sztafeta mieszana 4 x 1,5 km. Wszystko będzie się rozgrywać na rundzie liczącej około 1500 metrów wytyczonej na miejscowym lądowisku. Biorąc pod uwagę miejsce, trudno spodziewać się mocnych podbiegów i zbiegów, ale jak zapewniają organizatorzy, nikt nie będzie się nudził.

– Nie będę zdradzać zbyt wiele, ale będziemy chcieli zadowolić każdy typ biegacza. Na pewno znajdą się długie proste, ale też sztuczne utrudnienia znane z przełajów. Z uwagi na to, że biegi będą odbywały się na lotnisku, swoje może robić też wiatr – dodaje Łojewski.

W biegu na 6 km kobiet złotego medalu z ubiegłego roku bronić będzie Paulina Kicilińska (AGH Kraków), a na 9 km mężczyzn sukces będzie chciał powtórzyć Krzysztof Żygenda (PG Gdańsk). Na starcie zobaczymy też uczestników Akademickich Mistrzostw Świata w biegach przełajowych z Omanu: Oliwię Paradowską (PG Gdańsk), Monikę Kuźniar (URz Rzeszów), Weronikę Mikołajewską (UG Gdańsk) oraz Jakuba Tuleję (UKW Bydgoszcz).

Advertisement

– Oczywiście bardzo chciałabym utrzymać pozycję, ale absolutnie nie narzucam sobie presji. Zwycięstwo z zeszłego roku to jak dotąd moje największe sportowe osiągnięcie. Pamiętam, że biegło mi się bardzo dobrze. Myślę, że przełaje są na tyle niespodziewane, że ciężko wybrać, co jest kluczem do sukcesu. Na pewno składa się na to wytrzymałość i siła, ale wszystko zależy od trasy – mówi przed startem Kicilińska.

Uroczyste otwarcie zawodów zaplanowano w sobotę o godzinie 11. Ceremonia zakończenia imprezy planowana jest na godzinę 15. Złotych medali w klasyfikacji generalnej będzie bronić Uniwersytet Warszawski w rywalizacji pań i Uniwersytet Gdański u mężczyzn.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

AMP 2024 w biegach przełajowych w Pile – harmonogram (6.04.2024)
godz. 11:00 – otwarcie
godz. 11:15 – bieg na 3 km kobiet
godz. 11:50 – bieg na 4,5 km mężczyzn
godz. 12:30 – bieg na 6 km kobiet
godz. 13:20 – bieg na 9 km mężczyzn
godz. 14:20 – sztafeta mieszana 4×1,5 km
godz. 15:00 – zakończenie

Lista uczelni zgłoszonych do AMP 2024 w biegach przełajowych w Pile
Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
Akademia Górnośląska w Katowicach
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Akademia Nauk Stosowanych w Lesznie
Akademia Nauk Stosowanych w Pile
Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Collegium Medicum UJ w Krakowie
Gdański Uniwersytet Medyczny
Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Ciechanowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Politechnika Białostocka
Politechnika Bydgoska
Politechnika Częstochowska
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Lubelska
Politechnika Łódzka
Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Merito w Poznaniu
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Zielonogórski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement