Connect with us



Biznes

Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski ma już 30 lat

Published

on

Uroczystości obchodów jubileuszu 30-lecia Izby Gospodarczej Wielkopolski Północnej w Pile rozpoczęły się w hotelu Gromada od niezwykle ciekawej multimedialnej prezentacji obrazującej historię powstania i rozwoju organizacji oraz charakterystyki ich członków. Nie brakowało wspomnień i przemówień byłego prezesa IGPW pana Krzysztofa Horodeckiego, jak i obecnego prezesa, pana Grzegorza Marciniaka.

W jubileuszu udział wzięli członkowie IGPW, ale także licznie zgromadzeniu goście, a wśród nich m.in. przedstawiciele Izb Gospodarczych z Poznania, Leszna i Gniezna oraz samorządowcy.

-Mało jest takich Izb Gospodarczych w Polsce, a może nie ma wcale, jak ta w Pile, które w swoim składzie mają byłego wiceministra gospodarki, posła, europosła i senatora zarazem – żartobliwie mówił na jubileuszu XXX-lecia Izby Gospodarczej Wielkopolski Północnej senator Adam Szejnfeld, były członek Izby i przewodniczący Rady Programowej Wielkopolskiej Wystawy Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Pile, a obecnie członek honorowy Izby. Senator Szejnfeld z okazji jubileuszu IGWP wyróżnił Izbę za jej aktywność i osiągnięcia Wielkim Honorowym Medalem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas uroczystości wręczono tytuły honorowych członków Izby, a także jubileuszowe wyróżnienia. Dodatkowym akcentem było wręczenie medali za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej dla 7 firm, natomiast za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej w dziedzinie budownictwa uhonorowano 11 firm.

Z rąk natomiast twórcy Izby Krzysztofa Horodeckiego oraz obecnego prezesa Izby Grzegorza Marciniaka nadanie tytułu honorowego członka Izby odebrali:  

Advertisement
  • Jacek Winiarski, za zaangażowanie w powołanie i rozwój Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski, w której aktywnie działał od samego początku przez ponad 12 lat
  • Ryszard Bednarek, za wprowadzenie do Izby katalogu standardów zachowań etycznych, określających sposób postępowania i zachowania przedsiębiorców zrzeszonych w stowarzyszeniu
  • Jerzy Cerba, za zasługi dla rozwoju gospodarczego Piły oraz za wiedzę i doświadczenie dostosowane do potrzeb i wymagań swoich klientów przez ostatnie 40 lat
  • Piotr Toboła, za wniesienie wkładu w rozwój branży budowlanej, która jest filarem polskiej gospodarki.

Jubileuszowe statuetki Izby otrzymały firmy:  

  • Sezup Clima w Pile – ponad trzydzieści lat doświadczenia na rynku pozwoliło doprowadzić firmie poziom swoich usług do najwyższych standardów. Firma jest znana jako solidny partner stawiający na przywiązanie do tradycji i poszanowania drugiego człowieka oraz środowiska
  • Termotech w Pile – firma specjalizuje się w pracach z zakresu wykonawstwa instalacji technologicznych tj. malarni proszkowych, anodowania aluminium, wentylacji, chłodnictwa, kotłowni olejowych, gazowych, na paliwa stałe i biomasę, sprężarkowi
  • Asta-Net w Pile – sprawdzony dostawca usług telekomunikacyjnych – internetu, telewizji i telefonu. Asta-Net według danych Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w 2020 r. sieć miała 49 tysięcy abonentów, co dawało jej 6. pozycję w skali całego kraju;
  • Grażyna Sobieraj – prezes spółki Grapil w Pile – producent odzieży służbowej, otrzymała też tytuł Kobiety Biznesu Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski. Nigdy wcześniej nie została przyznana taka nagroda i takie wyróżnienie.

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Jacek Bogusławski wręczył natomiast podziękowania i medale następującym firmom:  

  • Euro Consulting – Wioletta Żybort
  • Nieruchomości Furman – Krzysztof Furman
  • Petrol-Hawen – Jerzy Zmyślony
  • Pil-Building w Pile – Tomasz Toboła
  • Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej “Progress” – Jolanta Popławska
  • Studio K2 – drukarnia – Krzysztof Rauhut
  • Słoneczna Przygoda – biuro podróży – Krzysztof Kassner
  • Ars Medical – Zygmunt Malinowski
  • Aseccura-Service w Pile – Katarzyna Maćkowiak-Belter

Honorowe odznaczenia za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali:

  • Petrol-Hawen w Pile 
  • Grupa Gibas w Pile  
  • Wojewódzka Usługowa Spółdzielnia Inwalidów w Trzciance 
  • Grupa Termetal  
  • Pil-Building w Pile  
  • Mini-Max w Pile  
  • Zakład Rolniczo-Przemysłowy “Farmutil” w Śmiłowie
  • Polster w Pile

Za zasługi dla budownictwa Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali:

 

  • Piotr Toboła – Termopil-Bud w Pile
  • Marian Madej – Zakład Instalacji Sanitarnych
  • Zbigniew Ryczek – Grupa Asta w Pile
  • Ryszard Bednarek – Sezup Clima w Pile
  • Jolanta Popławska – Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej “Progress” w Pile
  • Mariusz Dróżdż – Wentmar
  • Lech Wojtasik – ESC w Pile i pracownia architektoniczna
  • Marek Światopełk-Mirski – Studio Architektury Kontur
  • Roman Szumny – Archi-Graf w Pile
  • Jerzy Cerba – Profil w Pile.

 

Całość uroczystości uświetnił recital w wykonaniu zespołu Polish Solists oraz koncert Tomasza Dolskiego, finalisty programu Must be the Music.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Prezes PGE Dariusz Marzec: kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne

Published

on

By

fot. PGE Polska Grupa Energetyczna - Dariusz Marzec, prezes PGE, z wizytą w Kompleksie Turów

Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, 25 marca br. spotkał się z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów. Tematem spotkania, które odbyło się w Bogatyni na terenie energetycznego kompleksu, było podkreślenie jego wagi dla polskiej energetyki, zapewnienie o kontynuacji jego działalności oraz poinformowanie o dalszych krokach, które zostaną podjęte po uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny decyzji środowiskowej turoszowskiej kopalni. Prezes PGE zapewnił załogę, że Kopalnia i Elektrownia Turów będą dalej bezpiecznie pracować, a pracownicy nie muszą martwić się o swoje miejsca pracy.

Na spotkanie w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, zorganizowane z inicjatywy prezesa PGE Dariusza Marca, zaproszeni zostali pracownicy Kopalni i Elektrowni Turów, w tym przedstawiciele Strony Społecznej obu zakładów. Podczas rozmów Prezes podkreślił, że sprawa decyzji środowiskowej Kopalni Turów jest dla PGE priorytetem. Jednocześnie zapewnił pracowników, że PGE wraz ze stroną rządową zrobią wszystko, aby zagwarantować dalsze sprawne i bezpieczne funkcjonowanie kopalni i elektrowni.

Zdajemy sobie sprawę jak ważny dla polskiego systemu energetycznego, dla regionu i wszystkich pracowników jest turoszowski kompleks energetyczny. Naprawimy wcześniejsze błędy i zrealizujemy wszystkie niezbędne działania, aby zachować możliwość normalnego funkcjonowania Kopalni i Elektrowni Turów z najwyższą dbałością o sprawy ekologiczne i bezpieczeństwo całego regionu, tak długo, jak będzie to potrzebne – powiedział Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

– Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i na tej podstawie podejmiemy wszelkie możliwe kroki prawne w obronie Turowa. Jestem przekonany o pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy – dodaje Dariusz Marzec.

Prezes Dariusz Marzec odniósł się również do planów transformacji energetycznej.

Advertisement

– Proces odchodzenia od węgla w Turowie musi być realizowany w sposób odpowiedzialny i dobrze przygotowany, żeby przeprowadzić procesy transformacyjne z zapewnieniem nie tylko bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również bezpieczeństwa regionu i jego mieszkańców. Tego nie da się rozdzielić – powiedział Dariusz Marzec.

Podczas spotkania z pracownikami Kompleksu Turów, prezes PGE odpowiedział również na pytania i wątpliwości załogi dot. ostatniego wyroku WSA. Wizyta w Kompleksie Turów była także okazją do zobaczenia zmian, jakie zaszły w tej lokalizacji od 2016 roku, gdy Dariusz Marzec był wiceprezesem PGE Polskiej Grupy Energetycznej, w tym przede wszystkim inwestycji zrealizowanych zgodnie z warunkami decyzji środowiskowej i umowy polsko-czeskiej.

Wyrok, jaki zapadł 13 marca br. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, nie wpływa na bieżące działanie Kopalni Turów. Nie powoduje żadnych ograniczeń w wydobyciu węgla, produkcji energii elektrycznej i nie wpływa na zatrudnienie w turoszowskim kompleksie.

Advertisement
Continue Reading

Biznes

WINO – Targi Polskich Win i Winnic w Poznaniu

Published

on

By

fot. A. Dęga

WINO – Targi Polskich Win i Winnic to wyjątkowe wydarzenie poświęcone polskiemu winiarstwu. Przez trzy dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich można było skosztować setek win, cydrów, miodów pitnych przywiezionych przez regionalnych producentów z całej Polski.

Bezpłatne degustacje uzupełniały prelekcje i szkolenia z serwisu wina, czytania etykiet, parowania win z jedzeniem i komentowane degustacje w ciemno.

Targi polskiego wina w Poznaniu to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w Polsce, poświęcone wyłącznie rodzimemu winiarstwu. Podczas trzydniowego spotkania winiarze i producenci z całego kraju prezentują swoje wina, cydry, miody pitne i destylaty.

SKĄD PRZYBYŁO WINO

Wino przybyło do Polski razem z chrześcijaństwem za sprawą wina liturgicznego. Produkowano je wówczas praktycznie na terenie całego kraju. Pierwsze wzmianki o uprawach znajdują się jeszcze w Bulli Gnieźnieńskiej. Produkowali je przede wszystkim zakonnicy przy klasztorach. Niektóre miejsca do dziś zachowały historyczne nazwy, których geneza związana jest z produkcją wina, na przykład Winogrady, czy Winna Góra.

Advertisement

POWRÓT DO PRZEDWOJENNYCH TRADYCJI

W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu produkowano Champagne i nie było to wino musujące. W 1923 roku Georg Geiling założył przy ul. Wielkiej 21 “wytwórnię gronowych win musujących George Geiling & Cie”. Szampana produkowano pod nazwą “Champagne Geiling Poznań-Reims” z wina bazowego pochodzącego z domu szampańskiego Geilinga w Reims. Szampany Geilinga w latach 20-tych były trzykrotnie wyróżnione trzema medalami na targach w Poznaniu.

Alicja Dęga

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement