Connect with us

Wiadomości

IMGW: będzie gwałtowna zmiana pogody

Published

on

fot. PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtowną zmianą pogody w najbliższych dniach. Polska będzie pod wpływem pofalowanego frontu atmosferycznego, który przyniesie nam burze z silnym deszczem, a także grad i porywisty wiatr – poinformował we wtorek IMGW.

Jak przekazał IMGW, front atmosferyczny dzieli nasz kraj na chłodniejszy zachód – tam temperatura wyniesie około 20-22 stopni Celsjusza, a także cieplejszy wschód z temperaturami sięgającymi nawet 28 st. C. “Wschodnia i centralna część Polski znalazła się w ciepłym i zasobnym w wilgoć powietrzu polarnym morskim” – przekazali synoptycy.

 

IMGW zaznaczył, że we wtorek w pasie od Pomorza i Mazur, przez centrum, po Dolny Śląsk i Małopolskę wystąpią burze, którym mogą towarzyszyć opady deszczu, sięgające nawet 20-30 mm, a także grad i silny wiatr, w porywach dochodzący do 70 km/h. “Burze będą występować także w nocy, ale ich natężenie powinno stopniowo słabnąć. Noc będzie ciepła, od 12 do 17 st. C” – dodał IMGW.

 

Advertisement

Prognoza IMGW zapowiada, że w środę najsilniejsze burze wystąpią na wschodzie i w centrum kraju. IMGW przestrzegł, że mogą im towarzyszyć opady deszczu nawet do 35 mm oraz grad. Wiatr w porywach do 75 km/h. “Burzowo również na północnym-zachodzie, jednak tam natężenie zjawisk im towarzyszących będzie zdecydowanie mniejsze” – przekazał. Najcieplej będzie na wschodzie kraju 27-28 st. C, z kolei najchłodniej nad morzem, gdzie termometry wskażą około 19 stopni Celsjusza. Noc ze środy na czwartek przyniesie burze, głównie na południu i w centrum. Tam też może spaść do 20 mm deszczu. Temperatura będzie się wahać w przedziale 12-17 stopni.

 

“Czwartek przyniesie nam kolejne burze. Mogą występować w całym kraju, ale najgroźniejsze będą na obszarze od Warmii i Mazur, po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie” – przekazał IMGW. Mają im towarzyszyć opady deszczu nawet do 40 mm, zaś porywy wiatru mogą sięgnąć nawet 80 km/h. Podobnie jak w środę najcieplej będzie we wschodniej połowie kraju, do 29 stopni. Najchłodniej z kolei na zachodzie – ok. 20 stopni.

 

Aura w piątek przyniesie burze na wschodzie i południu. Na pozostałym obszarze warunki atmosferyczne stopniowo będą się poprawiać. “Weekend przyniesie nam już spokojniejszą aurę, możliwe są przelotne opady deszczu, ale będzie też dużo chwil ze słońcem. Temperatura wyniesie przeważnie od 21 do 27 st. C” – zapowiedział w prognozie IMGW.(PAP)

Advertisement

 

Autor: Paweł Auguff

 

pau/ mark/

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Od soboty prawdziwy atak zimy – śnieżyce i siarczyste mrozy

Published

on

By

fot. PAP

Niż Brygida niesie śnieżyce i zamiecie śnieżne, dzienne opady nawet do 20 cm, a potem siarczyste mrozy z temperaturami sięgającymi -20 stopni. Atak zimy rozpocznie się w sobotę.

“Niż Brygida dociera do Polski wraz ze swoimi frontami atmosferycznymi i zacznie oddziaływać na nasz kraj z piątku na sobotę. Początkowo będą to bardzo intensywne opady deszczu, szczególnie na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu” – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

 

Natomiast w sobotę wieczorem, w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę spodziewane są śnieżyce. “Śniegu będzie na prawdę sporo, bo początkowo na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Małopolsce z soboty na niedzielę spadnie do 10 cm, w Karpatach nawet do 15 cm” – prognozuje.

 

Advertisement

W niedzielę śnieg jeszcze przybędzie. “Przewidujemy, że w tym rejonie grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie o kolejne 10–15 cm. A na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w woj. świętokrzyskim, Ziemi Lubuskiej, aż po Opolszczyznę śnieg utworzy warstwę grubości 20 cm” – zapowiada Walijewski.

Front z dużą ilością opadów przesunie się bardziej na północ. W poniedziałek spadnie do 10 cm na Pomorzu i krańcach zachodnich.

 

Wraz z przemieszczającym się frontem i opadami śniegu będzie wzrastała prędkość wiatru i osiągnie od 70 do 90 km/h, a to spowoduje zamiecie i z zawieje śnieżne.

 

Advertisement

Od nocy z wtorku na środę zacznie robić się mroźnie – na Podlasiu i całym południu do -13 st. Celsjusza, a w obszarach górskich aż minus 18-20, w centrum -8. Najcieplej będzie na północnym zachodzie od -4 do 5.(PAP)

Continue Reading

Fotorelacje

Piła przystrojona na Święta

Published

on

By

Piła już czeka na Święta Bożego Narodzenia. Teren wokół pl. Konstytucji 3 Maja został oświetlony, podobnie jak skwer między barem Miś a Urzędem Miasta w Pile. Stanęły już świetlne ozdoby, a w najbliższy weekend odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy.

Obejrzyjmy jak Piła została przyozdobiona na tegoroczne Święta.

https://www.youtube.com/shorts/ih9HP037q4I

Continue Reading
Advertisement