Connect with us

Wiadomości

II Noworoczny Bal Przedsiębiorców

Published

on

W ostatnią sobotę odbył się II Noworoczny Bal Przedsiębiorców zorganizowany przez Izbę Gospodarczą Północnej Wielkopolski połączony z akcentem charytatywnym na rzecz Hospicjum w Pile.

Bal był podsumowanie obchodów jubileuszu 30-lecia IGPW. W gościnnych murach Hotelu Gromada w Pile bawili się przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbie Gospodarczej Północnej Wielkopolski i ich przyjaciele. Podczas zabawy odbyły się liczne licytacje oraz sprzedaż cegiełek, którym towarzyszyły ogromne emocje

Dzięki hojności przedsiębiorców w wyniku licytacji i sprzedaży cegiełek zebrano rekordową kwotę 𝐩𝐨𝐧𝐚𝐝 𝟕𝟎 𝐭𝐲𝐬𝐢𝐞̨𝐜𝐲 𝐳ł𝐨𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐧𝐚 𝐫𝐳𝐞𝐜𝐳 𝐇𝐨𝐬𝐩𝐢𝐜𝐣𝐮𝐦 𝐰 𝐏𝐢𝐥𝐞.

Ł𝐚̨𝐜𝐳𝐧𝐢𝐞 𝐰 𝐜𝐢𝐚̨𝐠𝐮 𝐝𝐰𝐨́𝐜𝐡 𝐞𝐝𝐲𝐜𝐣𝐢 balu, przedsiębiorcy zebrali 𝐤𝐰𝐨𝐭𝐞̨ 𝟏𝟐𝟎 𝐭𝐲𝐬. 𝐳ł, 𝐤𝐭𝐨́𝐫𝐚 𝐰 𝐜𝐚ł𝐨𝐬́𝐜𝐢 𝐳𝐨𝐬𝐭𝐚ła 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐳𝐧𝐚𝐜𝐳𝐨𝐧𝐚 𝐧𝐚 𝐫𝐳𝐞𝐜𝐳 pilskiego 𝐇𝐨𝐬𝐩𝐢𝐜𝐣𝐮𝐦.

Advertisement

Wspaniałej zabawie towarzyszyły tańce orientalne zespołu Bushra Oriental Dance Group i recitalowy koncert  Sławomira Graczyka zastępcy dyrektora Hospicjum w Pile. Zabawę taneczną poprowadził niezawodny Krzysztof Belak Belgram,  a pamiątkowe fotografie wykonał dla nas Marcin Kelich.  Warto podkreślić, że Krzysztof Belak przekazał na licytacje unikatową płytę a Marcin Kelich całe swoje wynagrodzenie przeznaczył na rzecz Hospicjum.

Dziękujemy naszym drogim przedsiębiorcom za hojne licytacje i wspaniałe upominki rzeczowe przekazane w formie fantów na zakup cegiełek.

Dziękujemy cudownym prowadzącym nasze wydarzenie,  Pani Annie Babij i Krzysztofowi Rauhutowi Członkom Rady naszej Izby, którzy podgrzewali atmosferę licytacji od samego początku do końca.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Zakup sprzętu dla szpitala w Pile wartości ponad 2 mln zł

Published

on

By

Szpital Specjalistyczny w Pile wzbogacił się o kolejny specjalistyczny sprzęt, który trafił na różne oddziały. To m.in. aparaty USG, mobilny aparat RTG, czy biopsja mammotomiczna. Szpital pozyskał także ważne urządzenie do laboratorium mikrobiologicznego od fundacji Jurka Owsiaka.

Szpital Specjalistyczny w Pile konsekwentnie się rozwija, a jednym z wyznaczników jest wyposażenie w nowoczesny sprzęt, który regularnie trafia do placówki.

– Nowy sprzęt świadczy o tym, że szpital się modernizuje i rozwija. Przybywa także kadry lekarskiej, w ostatnim czasie to kilkadziesiąt etatów. Szykujemy nowe otwarcie szpitala na potrzeby przyszłego wydziału lekarskiego w Pile. Zależy nam aby poziom wyposażenia i leczenia spełniał jego wymagania, a studenci mogli tu otrzymywać praktyczną wiedzę – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Wielkopolskiego szpital wzbogacił się o nowoczesne aparaty USG cyfrowe z bardzo wysoką jakością obrazu na oddział ginekologiczny i do pracowni radiologii, o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. Dzięki PZU kolejny aparat RTG trafił na chirurgię.

Advertisement

Na oddział laryngologii zakupiono z kolei niezwykle potrzebny laser holmowy, też najwyższej generacji, wartości pól mln zł, który służy do zabiegów chirurgicznych i endoskopowych.

Niezwykle ważnym sprzętem, potrzebnym do diagnostyki leżących pacjentów, był zakup mobilnego aparatu RTG wartości 500 tys. zł, dzięki któremu można wykonać badanie przy łóżku pacjenta. Do szpitala zakupiono także 4 aparaty do hemodializy. Z funduszy unijnych kupiono jeszcze urządzenie do biopsji mammotomicznej, służącej do diagnostyki i usuwania łagodnych zmian nowotworowych piersi, bez konieczności cięcia chirurgicznego.

Szpital otrzymał także bardzo potrzebne urządzenie od fundacji Jurka Owsiaka do laboratorium mikrobiologicznego, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykonanie badania na rodzaj bakterii i zastosować u pacjenta leczenie odpowiednim antybiotykiem. W przypadku zakażenia organizmu liczy się czas, a urządzenie to pomaga skrócić diagnozę, np. do 3 minut, kiedy wcześniej trwało to dobę. Drugie urządzenie pomaga w określeniu lekowrażliwości i skraca diagnostykę do 8 godzin. Wartość sprzętu prawie to ok. 1 mln zł.

– Sprzęt otrzymaliśmy dzięki dobrej współpracy z różnymi partnerami. Ma on wpływy na podniesie jakości diagnostyki i leczenia, żeby w niedalekiej przyszłości byly one w naszym szpitalu na poziomie klinicznym – podsumowuje Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

Rozpoczęła się marcowa waloryzacja rent i emerytur

Published

on

By

fot. PAP

Do 1780,96 zł brutto wzrosły od piątku najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1335,72 zł brutto. Waloryzacja odbywa się automatycznie. Nie trzeba składać wniosków.

“Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 12,12 proc.” – przekazał rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

 

Przypomniał, że po waloryzacji kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie z 1588,44 zł do 1780,96 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 marca 2024 r. wyniesie 1335,72 zł.

 

Advertisement

“Do kwoty 1780,96 zł podniesiona zostanie też renta socjalna. Wzrośnie też kwota graniczna świadczenia uzupełniającego do 2419,33 zł. Wzrośnie też wysokość świadczenia honorowego dla stulatków, którzy swoje setne urodziny obchodzić będą po 29 lutym tego roku. I tak od 1 marca świadczenie honorowe wynosić będzie 6246,13 zł” – podał Żebrowski.

 

Oprócz świadczeń długoterminowych waloryzacja obejmie także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. W ZUS waloryzacji podlegają nie tylko świadczenia długoterminowe, m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

 

Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2024 roku. I tak dodatek dla sieroty zupełnej wzrośnie z 553,30 zł do 620,36 zł, dodatek pielęgnacyjny z 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek za tajne nauczanie 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji z 441,59 zł do 495,11 zł, ryczałt energetyczny z 255,17 zł do 299,82 zł.

Advertisement

 

Rzecznik ZUS zaznaczył, że w sprawie waloryzacji nie trzeba składać wniosków, odbywa się ona automatycznie. Każdy emeryt i rencista, który miał 29 lutego prawo do wypłaty świadczenia, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu.

 

“Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS” – przekazał Żebrowski.

 

Advertisement

Według danych MRPiPS całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego szacowany jest na ok. 43 mld zł.

 

Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia w wysokości przysługującej na koniec lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji. Wysokość tego wskaźnika uzależniona jest od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok i powiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement