Connect with us

Wiadomości

Hobby, które pozwolą na relaks po stresującej pracy

Published

on

Dyrektorzy, właściciele firm i menadżerowie odczują stres na wysokim poziomie – wynika z najnowszych badań The American Institute of Stress. Ponad 62 proc. osób piastujących zarządcze stanowiska jest narażonych na bardzo wysoki poziom stresu. Zaledwie 5 proc. nie odczuwa na co dzień niepokoju i zdenerwowania. Jak sobie radzić z wyzwaniami? Eksperci polecają hobby, które pomoże oczyścić ciało i umysł.

Do najsilniejszych czynników stresogennych – wg Instytutu – należą źle dostosowane miejsce pracy, np.: niewygodne biurko, hałas wokół, zbyt dużo osób. Na ten czynnik wskazuje aż 41 proc. badanych pracowników wyższego szczebla. Co trzeci z nich jest zaniepokojony atmosferą w firmie i krążącymi plotkami. Aż 18 proc. osób trudno pogodzić pracę z życiem osobistym – to kolejny powód do stresu.

Bieganie dobre na stres
Pracownicy, którzy na co dzień doświadczają dużego stresu, wybierają hobby pomagające im zrelaksować się i spędzić czas na łonie natury. Jednym z nich jest bieganie, które zapewnia krótkotrwałą ulgę w stresie, a także pomaga oderwać się od kłopotów. Badania pokazują, że regularne bieganie niweluje na stałe poziom stresu i zapewnia lepsze samopoczucie1. Zwiększa także odporność i sprawia, że biegacze łatwiej radzą sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi życie.

Bliżej natury
Spędzanie czasu na łonie natury to doskonały sposób na redukcję stresu. Sporo osób wybiera piesze wędrówki po górach. Wspaniałe widoki, zapierające dech w piersiach, a także duża aktywność fizyczną sprawiają, że zapominamy o stresie. Niektórzy decydują się także na trekking, czyli wędrówki w trudnych warunkach pogodowych lub klimatycznych.

Wiele osób wybiera także wędkowanie. Umożliwia ono spędzenie czasu na łonie natury, a także oddawanie się ulubionemu hobby w gronie najbliższych lub samotnie.

Advertisement

– Łowienie ryb wymaga dużej koncentracji. Pomaga ono odciąć się od problemów dnia codziennego – mówi Remigiusz Kopiej, właściciel Corona Fishing. – Nawet kilka tygodni po wyprawie wędkarskiej czujemy się nadal zrelaksowani. Wędkowanie to cały proces. Od planowania wyprawy, poprzez zakup odpowiedniego sprzętu czy przynęty, aż po dotarcie do docelowego miejsca. To wspaniałe i angażujące hobby dla całych rodzin czy współpracowników – dodaje.

Wędkowanie odciąga umysł od wewnętrznych konfliktów, pomaga redukować stres, a także obniża poziom kortyzolu, czyli stresu.

Rękodzieło coraz bardziej popularne
Na popularności zyskują zajęcia, które zostały zapomniane. Coraz więcej osób zapisuje się na warsztaty z lepienia garnków, samodzielnego tworzenia figurek czy malowania obrazów. Rękodzieło zyskuje na popularności.

– Obserwujemy coraz większe zainteresowanie ręcznie wykonanymi przedmiotami. W naszym asortymencie znajdują się wędki wykonane przez rękodzielników-wędkarzy, a także przynęty. Coraz więcej osób pyta o sprzęt tworzony w sposób indywidualny – bez maszyn i specjalnych systemów produkcyjnych. Rękodzieło jest i będzie w cenie. Ręcznie robione wędki są wyjątkowe i wytrzymałe, wybrane modele mają dożywotnią gwarancję – mówi Remigiusz Kopiej, właściciel Corona Fishing.

Aż 34 proc. osób traci z powodu stresu w ciągu dnia godzinę na zamartwianie się, co zdecydowanie obniża ich produktywność. Oddawanie się hobby pomaga odzyskać równowagę życiową i niwelować stres – co potwierdzają badania. Organizm pozbawiony stresu jest bardziej wydajny, produktywny i wolniej się męczy.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Pieszy wtargnął do auta, odgryzł kobiecie kawałek ucha

Published

on

By

W nocy w Poznaniu pieszy wtargnął do przepuszczającego go na pasach auta i odgryzł kobiecie kawałek ucha; został zatrzymany – poinformowała w piątek policja. Wcześniej mężczyzna uszkodził kilka samochodów.

O sprawie napisał serwis epoznan.pl. Wydarzenie miało miejsce na poznańskim Dębcu w nocy z czwartku na piątek. Napastnik to 35-letni obywatel Ukrainy.

 

-Jadąca citroenem kobieta zatrzymała się przed pasami, by przepuścić mężczyznę. Ten otworzył drzwi jej pojazdu, wtargnął do środka i odgryzł jej kawałek ucha – powiedziała PAP Marta Mróz z biura prasowego poznańskiej policji.

 

Mężczyzna wyrzucił kobietę z samochodu i odjechał. Chwilę potem wjechał w znak drogowy, porzucił uszkodzony samochód i zaczął uciekać pieszo.

Advertisement

 

Mróz podała, że policjantom udało się szybko namierzyć i zatrzymać napastnika. Okazało się też, że wcześniej mężczyzna uszkodził kilka innych samochodów.

 

Ukrainiec obecnie przebywa w szpitalu na obserwacji. Kobieta została opatrzona przez służby medyczne i mogła wrócić do domu. (PAP)

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

e-petrol.pl: prawdopodobne podwyżki cen paliw; najbardziej może zdrożeć ON

Published

on

By

fot. PAP

W kolejnych dniach zmiany na polskich stacjach będą odczuwalne dla portfeli tankujących; zdrożeć może zwłaszcza olej napędowy – wskazują analitycy e-petrol. Dodają, że dzieje się to na kilka dni przed wejściem w życie unijnego embarga dla importu z Rosji paliw gotowych.

“Wpływ embarga jest jak na razie trudny do oszacowania, jednak można uznać, że strukturalna zmiana, jaką będzie odejście od zaopatrywania się w diesla z Rosji przez całą Europę może przez jakiś czas jeszcze wiązać się z wyższymi cenami tego paliwa” – napisali analitycy w piątkowym komentarzu.

 

W przypadku cen hurtowych podkreślili, że szczególnie znacząca zmiana w cennikach hurtowych dotyczy benzyn – “benzyna 98-oktanowa kosztuje dzisiaj 5801,2 zł/m sześc., o 116 zł ponad wynikami z ostatniego weekendu”. W przypadku benzyny 95-oktanowej cena ulokowała się dzisiaj na poziomie 5444,4 zł/m sześc. – to o ponad 90 zł więcej niż w minioną sobotę – podali. Olej napędowy drożał w hurcie wolniej, sprzedawany jest dzisiaj średnio po 6213,6 zł/m sześc., czyli o niecałe 15 zł więcej niż w ostatni weekend. O ponad 40 zł drożał także olej opałowy, którego cena średnia wynosi 5143,4 zł/m sześc. – napisali.

 

Advertisement

Ich zdaniem w kolejnych dniach, między 30 stycznia i 5 lutego, zmiany cen na polskich stacjach będą odczuwalne dla portfeli tankujących. “W przypadku cen benzyny 98-oktanowej spodziewamy się poziomu 7,31-7,44 zł/l. W cenach benzyny Pb95 będziemy zapewne widzieć przedział między 6,60 i 6,74 zł/l. Wyraźna zmiana na plus dotyczyć może także oleju napędowego, który może kosztować 7,64-7,79 zł/l. Zmiana dotycząca autogazu będzie mniejsza niż w przypadku paliw tradycyjnych i ceny na stacjach w kolejnym tygodniu wynieść mogą 3,18-3,24 zł/l” – czytamy w komentarzu.

 

Eksperci zauważyli, że w pierwszej połowie mijającego tygodnia na rynku naftowym w Londynie doszło do przeceny notowań ropy Brent. W środę jej cena spadła do poziomu 85,41 dol. za baryłkę. “Korekta była jednak krótkotrwała i przed weekendem większa część strat została odrobiona” – ocenili. W piątkowe przedpołudnie – jak dodali – za baryłkę ropy Brent na giełdzie w Londynie kupujący płacili blisko 88 dolarów, czyli niemal tyle samo, ile na zamknięciu poprzedniego tygodnia.

 

“Cena surowca utrzymuje się na wysokim poziomie, bo inwestorzy liczą na większy popyt na paliwa w największych gospodarkach świata – USA i Chinach. Podstawy do optymizmu w przypadku tempa rozwoju tej pierwszej dały publikowane w tym tygodniu dane, m.in. dotyczące amerykańskiego PKB za IV kwartał 2022 roku, które były wyższe od prognoz. W odniesieniu do Chin nadzieje inwestorów związane są z odchodzeniem przez władze w Pekinie od restrykcyjnej polityki zerowej tolerancji dla koronawirusa i poluzowaniem epidemicznych obostrzeń w ostatnich tygodniach” – przekazali.

Advertisement

 

W ich ocenie to “zachowawcza polityka OPEC+ i sankcje wymierzone w rosyjską ropę i produkty naftowe powodują, że prognozowany wzrost popytu nakłada się na napiętą sytuacją po stronie podaży ropy i paliw. To skutkuje cenami surowca utrzymującymi się na wysokim poziomie”. (PAP)

 

drag/ pad/

Advertisement
Continue Reading
Advertisement