Historia dobranocki w pilskim muzeum

To podróż do dzieciństwa 50 i 40-latków. Miś Colargol, Miś Uszatek czy Reksio. Tych bohaterów można zobaczyć na wystawie “Historia dobranocki” w Muzeum Okręgowym w Pile.

Bohaterem wystawy jest tzw. “Dobranocka” czyli krótki film animowany dla dzieci emitowany przez wiele lat w Telewizji Polskiej. Ta wystawa to podróż po ewolucji tej dziedziny sztuki, jej gatunkach i technikach. Na ekspozycji można obejrzeć 15 najważniejszych polskich bajek animowanych m.in. “Bolka i Lolka”, “Reksia”, czy “Trzy Misie”. Nie zabrakło też ulubieńca milionów dzieci “Colargola”.

Pierwsza “Dobranocka” została wyemitowana w 1962 roku i była to audycja “Jacek i Agatka”. Emisja ostatniej wieczorynki w TVP1 odbyła się 30 sierpnia 2013 roku. Wtedy dzieci obejrzały “Świnkę Pepę”.

Wystawa jest okazją do poznania wyjątkowej kolekcji przeróżnych przedmiotów kojarzonych z popularnymi animacjami dla dzieci. Dla starszych jest to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa. Równocześnie wystawa ma na celu zaprezentowanie młodszemu pokoleniu fenomenu jakim była dobranocka.

Na wystawie możemy zobaczyć nie tylko lalki, ale także scenariusze bajek oraz folie użyte przy produkcji filmów animowanych. Eksponaty pochodzą z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Wystawę można oglądać do 16 stycznia 2022 roku.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart