Connect with us

Ludzie

GWDA GWDĄ czyli KAJAKOWE POŻEGNANIE LATA 2018

Published

on

Większości z nas lato kojarzy się z odpoczynkiem lipcowo – sierpniowym. Jest to czas intensywnej rekreacji, nabierania sił przed nowym rokiem szkolnym. Kajakarze z pilskiego Klubu Kajakowego PTTK GWDA co roku organizują spływ pod nazwą „Pożegnanie lata” właśnie w ostatnich dniach sierpnia, by skorzystać jeszcze z uroków wakacji.

Nie inaczej było w tym roku. W ubiegły weekend na pole namiotowe przy Barze Krępsko zjechało się prawie 50 osób. Byli doświadczeni wodniacy, były osoby początkujące, turyści indywidualni i rodziny z dziećmi. Oprócz Pilan dotarli kajakarze z Człuchowa, Bydgoszczy, Warszawy, Poznania i Gdyni. Przyjechała nawet kilkuosobowa grupa amatorów kajakarstwa z Wielkiej Brytanii.
Biwak pod namiotami, snucie wspomnień i robienie planów do późnej nocy przy ognisku, zabawy rekreacyjne i pyszne jedzonko to to co turyści lubią najbardziej. A wodniacy dodają do tego spływanie kajakami.
Trasa tego dwudniowego spływu wiodła naszą piękną Gwdą od Ptuszy poprzez Krępsko do bazy w Pile. Dość wysoki poziom wody pozwolił cieszyć się górskim charakterem pierwszego etapu. Wartki nurt i „szypoty” na kamienistym odcinku dostarczyły spływowiczom wiele radości. Z kolei drugi dzień na spokojnej, prawie stojącej , spowodowanej zalewami przed elektrowniami, wodzie pozwolił na doskonalenie techniki pływania, towarzyskie rozmowy i podziwianie przyrody Gwdy innej o każdej porze roku.
Nasza Gwda jest ładnie oznaczonym (zazwyczaj) szlakiem kajakowym, niestety niezbyt zagospodarowanym. Brakuje przede wszystkim całorocznej bazy noclegowej, pól biwakowych czy choćby miejsc postoju. Ale największym , od lat nierozwiązanym utrudnieniem, są tzw. przenoski, czyli miejsca w których należy kajaki wyciągnąć z wody i przenieść dookoła przeszkody w postaci elektrowni przegradzającej rzekę. Spiętrzone kamienie, wysokie brzegi zniechęcają zwłaszcza początkujących wodniaków.
Gwdę przegradza 11 elektrowni, wszystkie są uciążliwością dla wodniaków, ale najgorzej jest na elektrowni Koszyce w Pile. Spiętrzone, ostre kamienie poraniły już niejedną nogę. A wystarczyłby pas transmisyjny lub parę długich drewnianych belek, po których można by zsunąć kajak i kilka kamieni ułożonych płasko dla schodzących na wodę. Wodniacy polecają uwadze władz ten temat.
Pożegnanie lata to nie jest pożegnanie ze spływami. Imprezy organizowane przez Klub Kajakowy PTTK Gwda w Pile przez cały rok są dostępne dla wszystkich chętnych. Każdy początkujący sobie na nich poradzi. Klubowicze służą radą i pomocą. W tym roku będą jeszcze organizowane dwa spływy jednodniowe – 11 listopada i na „mikołajki”. Informacji można uzyskać w pilskim PTTK lub na stronie PTTK lub Klubu.
Do zobaczenia na turystycznych szlakach.
Prezes Klubu Kajakowego PTTK Gwda w Pile – Joanna Piotrowska

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

KGW Dziembowo świętowało piękny jubileusz

Published

on

By

fot. FB/UMiG Kaczory

Panie z KGW Dziembowo w towarzystwie zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz samorządowych w sobotni wieczór świętowały piękny jubileusz 60-lecia.

Tę znakomitą ucztę dla ciała i ducha rozpoczęła Przewodnicząca Koła Natalia Perz, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła rys historyczny koła:
„Koło powstało 15 kwietnia 1964 roku z inicjatywy Pani Izabeli Kaźmierczyk, która jako pierwsza pełniła funkcję przewodniczącej. Następnie funkcje te obejmowały kolejno Danuta Gonia, Krystyna Zdanowska i Renata Dorsz. Jak wynika z zachowanych dokumentów najprawdopodobniej w roku 1996 działalność KGW została zawieszona i przerwa ta trwała 9 lat. 8 marca 2005 roku na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez sołtysa Jana Kieruja działalność Koła została wznowiona a na przewodniczącą wybrano Panią Marię Renatę Bąkowską, która pełniła tę funkcję do 12 lipca 2016 roku. Po niej funkcję przewodniczącej Koła przejęła Pani Natalia Perz i pełni ją po dziś dzień. Przez te 60 lat działalności koło prężnie funkcjonowało. W 2021 roku Panie wpisały Koło do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Nie obyło się bez podziękowań. Najważniejsze podziękowania powędrowały do członkiń, których aktualnie jest w kole 43. Panie dostały pamiątkowy list oraz kubek z logiem koła. Specjalne wyróżnienia trafiły na ręce Pań szczególnie zasłużonych dla koła, które są w Kole od samego powstania, mianowicie do: Pani Anieli Rucińskiej, Pani Teresy Zodrow oraz Pani Barbary Strankowskiej oraz do byłych przewodniczących Pani Danuty Goni oraz do Pani Marii Renaty Bąkowskiej.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski złożył Paniom życzenia. Podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Nie omieszkał również pominąć byłych przewodniczących Koła, które tak wiele do niego wniosły na przestrzeni tych 60 lat.

Continue Reading

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement