Connect with us

Ludzie

GUS wyliczył jak długo pożyją Polacy

Published

on

Żyjemy krócej, ale dzięki temu będziemy mieli wyższe emerytury. Główny Urząd Statystyczny wyliczył, jak długo będziemy jeszcze żyć. Na tej podstawie ZUS wyliczy nam nasze emerytury. Ile zatem będzie żył mieszkaniec powiatu pilskiego?

Tabele średniej długości trwania życia to narzędzie tworzone przez Główny Urząd Statystyczny na potrzeby przeliczania właściwej kwoty wypłacanych emerytur osobom, które wnioski o ich przyznanie złożą po 1 kwietnia. Ta wartość to podstawa zgromadzonego w ZUS kapitału podzielona przez przewidywany, pozostały czas życia wnioskodawcy. Tabele wyrażają to w miesiącach.

Przykład: Jeżeli osoba, która ukończyła 70 lat, z kapitałem w ZUS w wysokości 500 tysięcy złotych, złoży wniosek o emeryturę po 1 kwietnia, jej świadczenie wyniesie w zaokrągleniu 3167 złotych. Dla tego wieku przewidziano bowiem jeszcze 157,9 miesiąca życia, przez co podzielone zostały zgromadzone dotychczas środki (500 tysięcy podzielone przez 157,9 miesiąca).

Będzie korzystniej

W porównaniu to tablicy z 2021 roku, przeciętna długość trwania życia skróciła się o 8 miesięcy. Jest to wynik m.in. pandemii, w której znacząco podniosła się śmiertelność w Polsce, co przełożyło się na statystyki uwzględniane przy wyliczaniu tej wartości. Dla przyszłych emerytów jest to jednak dobra wiadomość, ponieważ zgromadzone przez nich kwoty będą dzielone przez niższą wartość. Co za tym idzie – otrzymają oni wyższe świadczenia, niż gdyby miały one być wyliczane na podstawie dotychczasowych wartości.

Advertisement

– Osoby przechodzące na emeryturę zyskają większe świadczenia – potwierdziła w środę Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Nie dla każdego

Oprócz przyszłych emerytów, ze zaktualizowanych wskaźników skorzystają m.in. świadczeniobiorcy, którzy już otrzymują środki z tego tytułu, ale pracują i w dalszym ciągu odprowadzają składki emerytalne. W tym wypadku według nowych wartości zostaną przeliczone jedynie dodatkowe składki. Prezes ZUS podkreśla też, że w przypadku dwóch możliwości obliczeń pod uwagę brane jest to, które wypada dla emeryta korzystniej.

– Osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem tego roku a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę, ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ukończenia wieku emerytalnego – wyjaśniła.

News4Media/fot. iStock

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Wykształcenie, praca i towarzystwo chronią przed demencją

Published

on

By

fot. PAP

Budowanie zasobów poznawczych, na które składają się m.in. wiedza i aktywność społeczna, zmniejsza ryzyko rozwoju demencji – czytamy w piśmie „Neurology”.

Naukowcy z Brighton and Sussex Medical School postanowili sprawdzić, dlaczego u części osób posiadających w mózgu blaszki amyloidowe (marker choroby Alzheimera) występują zaburzenia poznawcze (głównie problemy z pamięcią), podczas gdy inni ludzie, posiadający taki sam poziom blaszek amyloidowych, nie przejawiają żadnych objawów pogorszenia sprawności umysłowej.

 

Badacze przeanalizowali dane dotyczące 1184 osób urodzonych w Wielkiej Brytanii w 1946 roku. Uczestnicy przechodzili szereg testów zdolności poznawczych, gdy mieli osiem lat, a następnie w wieku 69 lat.

 

Advertisement

Pod uwagę wzięto także zasoby (rezerwy) poznawcze: wykształcenie zdobyte do 26. roku życia, ścieżkę zawodową do 53. roku życia oraz zaangażowanie w życie społeczne do 43. roku życia.

 

Osoby z większymi zasobami poznawczymi i lepszą umiejętnością czytania w dzieciństwie miały lepsze wyniki podczas testów w wieku 69 lat. Maksymalny wynik wynosił 100 punktów. Średni wynik badanej grupy to 92 punkty (najniższy 53, a najwyższy 100).

 

Uczestnicy z wykształceniem wyższym mieli średnio o 1,22 punktu lepsze wyniki niż osoby bez wyższego wykształcenia. Posiadanie kwalifikacji zawodowych związane było z wynikiem wyższym średnio o 1,5 punktu, a większe zaangażowanie w życie towarzyskie (m.in. branie udziału w rożnego rodzaju aktywnościach, członkostwo w klubach czy wolontariat) – o 1,53 punktu.

Advertisement

 

Wcześniejsze prace wskazywały, że osoby z niższymi wynikami testów zdolności poznawczych doświadczają silniejszych ubytków funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Te badania sugerują, że trening mózgu i budowanie rezerwy poznawczej poprzez uczenie się pomaga chronić mózg, a co za tym idzie może zniwelować to ryzyko.

 

„Te wyniki wskazują, że nasze zdolności poznawcze są kształtowane przez wiele różnych czynników na przestrzeni całego życia, a aktywność intelektualna, społeczna i fizyczna może pomóc dłużej zachować dobrą sprawność umysłu oraz opóźnić rozwój demencji” – komentuje dr Dorina Cadar, autorka badań.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Trzcianka na rondo WOŚP

Published

on

By

fot. UM Trzcianka

W sobotę, 30 lipca br., przy rondzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał miejsce happening, w którym prócz mieszkańców Trzcianki, wziął udział Jurek Owsiak.

30 lat temu pojawił się „Pan z ideą”, z ideą pomagania tym najbardziej potrzebującym. Festiwal muzyczny Jarocin ’92 i hasło: „tam gdzie jest przyjaźń, miłość i muzyka – tam ludzi łatwo zjednoczyć ku dobremu”. I tak się też stało, to był początek, tak powstała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, którą każdy z nas bardzo dobrze zna.
Po 30 latach od jej utworzenia, właśnie w drodze na kolejną edycję Pol’and’Rock festiwal, do  Trzcianki przyjechał Jurek Owsiak założyciel, prowadzący, inicjator, społecznik – po prostu Człowiek – Orkiestra.
Jurek Owsiak przyjechał, by wspólnie odsłonić namalowane serce na rondzie imienia WOŚP, którego autorem jest  Janusz Kufel. Były pamiątkowe zdjęcia, kilka słów ze sztabu WOŚP Trzcianka oraz zastępcy burmistrza Witolda Putyrskiego.
Wydarzeniu towarzyszyły występy zespołu, specjalnie skrojonego na tę okazję. Utwory „Wtorek” i „Sam na sam” wykonali trzcianeccy muzycy: Piotr Gmur (Zmaza), Sylwester Szade (Zmaza) oraz Krzysztof Zacharski (Kwatera C2).
Największe poruszenie jednak wywarły słowa gościa.
Jurek Owsiak z hasłami „ No War”, „Troszczmy się o nasz piękny kraj” i “Pomaganie jest ponad podziałami” trafił do serc mieszkańców Trzcianki.

Continue Reading
Advertisement