Connect with us

Wiadomości

Geocaching – świetna gra terenowa dla całej rodziny

Published

on

Geocaching to popularny na całym świecie outdoorowy sport, który polega na szukaniu skrytek (ang. caches) ukrytych w różnych miejscach na świecie za pomocą urządzeń GPS lub aplikacji mobilnej.

Geocaching zostało zapoczątkowane w roku 2000 przez amerykańskiego inżyniera, Dave’a Ulmera, który ukrył skrytkę (pierwszą na świecie) w lesie w stanie Oregon.

Idee geocaching’u szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie i obecnie geocaching jest popularny w ponad 190 krajach.

W geocaching’u uczestniczą zarówno dorośli, jak i dzieci, a zabawa polega na odnajdywaniu ukrytych skrytek, które są umieszczane przez innych użytkowników w różnych miejscach, takich jak parki, lasy, góry czy nawet miasta.

Advertisement

Jak zacząć przygodę z geocachingiem?

Aby rozpocząć przygodę z geocaching’iem, należy zarejestrować się na jednym z wielu dostępnych serwisów internetowych, takich jak Geocaching.com lub Opencaching.pl, gdzie znajdziemy listę skrytek dostępnych w naszej okolicy. Następnie, używając urządzenia GPS lub aplikacji mobilnej, możemy wskazać nasze położenie i szukać skrytki. Gdy już ją znajdziemy, możemy zostawić w niej drobny upominek lub notatkę, a także zalogować swoje odnalezienie w serwisie internetowym.

Geocaching polega na szukaniu skrytek, które są ukryte w różnych miejscach i są oznaczone na mapie online. Aby znaleźć kesz, należy użyć urządzenia GPS lub aplikacji mobilnej, aby odnaleźć dokładne położenie kesza. Po odnalezieniu kesza, gracz może zabrać coś z kesza lub pozostawić coś w zamian.

Pierwszy kesz w Polsce

Pierwszy kesz został zamieszczony w Polsce w 2004 roku i od tego czasu gra cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Obecnie w Polsce jest ponad 250 000 użytkowników geocachinga i ponad 50 000 skrytek, które są ukryte w różnych miejscach w całym kraju.

Geocaching jest świetną formą rozrywki dla całej rodziny, ponieważ pozwala na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu i poznawanie nowych miejsc. Gra jest również doskonałym sposobem na zwiedzanie nowych miejsc i poznawanie ich historii oraz ciekawostek.

Advertisement

Skrytki w geocachingu mogą być ukryte w różnych miejscach, takich jak:

  1. Parki i lasy: Kesze często są ukrywane wśród drzew lub na ścieżkach spacerowych.
  2. Góry i tereny górskie: W takich miejscach skrytki są ukrywane w pobliżu szlaków turystycznych lub widokowych punktów.
  3. Plaże i nadmorskie miejscowości: Kesze mogą być ukryte w piasku lub w pobliżu budynków nadmorskich.
  4. Centra miast: Skrytki mogą być ukryte w parkach miejskich lub w pobliżu zabytków lub atrakcji turystycznych.
  5. Wiejskie obszary: Kesze mogą być ukryte na polach lub w pobliżu starych budynków lub innych ciekawych miejsc na wsi.

Ogólnie rzecz biorąc, skrytki mogą być ukryte w praktycznie dowolnym miejscu, o ile są one dobrze ukryte i nie naruszają środowiska naturalnego lub prawa. Ważne jest również, aby upewnić się, że lokalizacja skrytki jest bezpieczna dla osób szukających kesza.

Jak wyglądają kesze?

Kesze, czyli skrytki w geocachingu, mogą być różnej wielkości i kształtu, ale najczęściej są to małe, plastikowe pojemniki, które są ukryte w różnych miejscach. Wewnątrz kesza znajduje się zazwyczaj notatka z instrukcjami oraz logbook, do którego gracze mogą wpisywać swoje imiona lub pseudonimy, gdy znajdą kesz. Niektóre kesze zawierają również drobne przedmioty, takie jak magnesy lub plastikowe zabawki, które gracze mogą zabrać ze sobą lub pozostawić coś w zamian.

Geocaching to świetna forma rozrywki, ale ważne jest, aby grać zgodnie z zasadami i z poszanowaniem dla innych graczy oraz otoczenia.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Nad naszym regionem przechodzą intensywne burze

Published

on

By

burza
fot. Krzysztof Dęga

Nad naszym regionem przechodzą intensywne burze. Pierwsza fala już za nami, ale szykują się kolejne.

Komórki burzowe zaczęły gromadzić się nad Piłą około 20.00. Zrobiło się ciemno, zaczął wiać wiatr i padać deszcz. Dodatkowo masy ciepłego i zimnego powietrza spowodowały wyładowania atmosferyczne.

Na ul. Podchorążych drzewo spadło na jezdnię.

Uważajcie na siebie!

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Seniorzy znów bawią się na Stadionie Powiatowym w Pile

Published

on

By

Seniorzy znów bawią się na Stadionie Powiatowym w Pile. W środę, 22 maja,  odbył się pierwszy w tym roku Piknik Rekreacyjno-Sportowy Seniorów Powiatu Pilskiego.  

Uczestników odwiedzili Rafał Zdzierela, starosta pilski oraz Maria Kubica, Przewodnicząca Rady Miasta Piły. Życzyli seniorom udanego sezonu oraz dużo zdrowia i radości ze wspólnych spotkań.

– Panowała wspaniała atmosfera. Podczas takich wydarzeń ważna jest również integracja różnych organizacji seniorskich – mówi starosta.

Advertisement

Przypominamy, że kolejny piknik odbędzie się już za tydzień, w środę 29 maja. Wstęp jest wolny.

Organizatorem pikników, które będą odbywać się od przyszłej środy, co dwa tygodnie, przez całe lato, jest Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy  w Pile, przy wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement