Connect with us

Wiadomości

Geocaching – świetna gra terenowa dla całej rodziny

Published

on

Geocaching to popularny na całym świecie outdoorowy sport, który polega na szukaniu skrytek (ang. caches) ukrytych w różnych miejscach na świecie za pomocą urządzeń GPS lub aplikacji mobilnej.

Geocaching zostało zapoczątkowane w roku 2000 przez amerykańskiego inżyniera, Dave’a Ulmera, który ukrył skrytkę (pierwszą na świecie) w lesie w stanie Oregon.

Idee geocaching’u szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie i obecnie geocaching jest popularny w ponad 190 krajach.

W geocaching’u uczestniczą zarówno dorośli, jak i dzieci, a zabawa polega na odnajdywaniu ukrytych skrytek, które są umieszczane przez innych użytkowników w różnych miejscach, takich jak parki, lasy, góry czy nawet miasta.

Advertisement

Jak zacząć przygodę z geocachingiem?

Aby rozpocząć przygodę z geocaching’iem, należy zarejestrować się na jednym z wielu dostępnych serwisów internetowych, takich jak Geocaching.com lub Opencaching.pl, gdzie znajdziemy listę skrytek dostępnych w naszej okolicy. Następnie, używając urządzenia GPS lub aplikacji mobilnej, możemy wskazać nasze położenie i szukać skrytki. Gdy już ją znajdziemy, możemy zostawić w niej drobny upominek lub notatkę, a także zalogować swoje odnalezienie w serwisie internetowym.

Geocaching polega na szukaniu skrytek, które są ukryte w różnych miejscach i są oznaczone na mapie online. Aby znaleźć kesz, należy użyć urządzenia GPS lub aplikacji mobilnej, aby odnaleźć dokładne położenie kesza. Po odnalezieniu kesza, gracz może zabrać coś z kesza lub pozostawić coś w zamian.

Pierwszy kesz w Polsce

Pierwszy kesz został zamieszczony w Polsce w 2004 roku i od tego czasu gra cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Obecnie w Polsce jest ponad 250 000 użytkowników geocachinga i ponad 50 000 skrytek, które są ukryte w różnych miejscach w całym kraju.

Geocaching jest świetną formą rozrywki dla całej rodziny, ponieważ pozwala na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu i poznawanie nowych miejsc. Gra jest również doskonałym sposobem na zwiedzanie nowych miejsc i poznawanie ich historii oraz ciekawostek.

Advertisement

Skrytki w geocachingu mogą być ukryte w różnych miejscach, takich jak:

  1. Parki i lasy: Kesze często są ukrywane wśród drzew lub na ścieżkach spacerowych.
  2. Góry i tereny górskie: W takich miejscach skrytki są ukrywane w pobliżu szlaków turystycznych lub widokowych punktów.
  3. Plaże i nadmorskie miejscowości: Kesze mogą być ukryte w piasku lub w pobliżu budynków nadmorskich.
  4. Centra miast: Skrytki mogą być ukryte w parkach miejskich lub w pobliżu zabytków lub atrakcji turystycznych.
  5. Wiejskie obszary: Kesze mogą być ukryte na polach lub w pobliżu starych budynków lub innych ciekawych miejsc na wsi.

Ogólnie rzecz biorąc, skrytki mogą być ukryte w praktycznie dowolnym miejscu, o ile są one dobrze ukryte i nie naruszają środowiska naturalnego lub prawa. Ważne jest również, aby upewnić się, że lokalizacja skrytki jest bezpieczna dla osób szukających kesza.

Jak wyglądają kesze?

Kesze, czyli skrytki w geocachingu, mogą być różnej wielkości i kształtu, ale najczęściej są to małe, plastikowe pojemniki, które są ukryte w różnych miejscach. Wewnątrz kesza znajduje się zazwyczaj notatka z instrukcjami oraz logbook, do którego gracze mogą wpisywać swoje imiona lub pseudonimy, gdy znajdą kesz. Niektóre kesze zawierają również drobne przedmioty, takie jak magnesy lub plastikowe zabawki, które gracze mogą zabrać ze sobą lub pozostawić coś w zamian.

Geocaching to świetna forma rozrywki, ale ważne jest, aby grać zgodnie z zasadami i z poszanowaniem dla innych graczy oraz otoczenia.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

ZUS zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Published

on

By

22 września Oddział ZUS w Pile, wspólnie z partnerami akcji, zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością.

Budzimy zrozumienie” to hasło tegorocznej edycji Dnia Osób z Niepełnosprawnością organizowanego przez ZUS. Dzień Osób z Niepełnosprawnością to okazja do wyjątkowych spotkań, porad oraz refleksji. To platforma wymiany doświadczeń międzyludzkich. I właśnie w ten sposób wzajemnie budzimy w sobie zrozumienie.

Celem akcji jest upowszechnianie wiedzy i informacji z zakresu wsparcia dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz uaktywnienie i integracja osób z niepełnosprawnością. Podczas tegorocznego wydarzenia będzie można skorzystać z porad ekspertów ZUS i współpracujących instytucji.

W ramach tegorocznej akcji, w Oddziale ZUS w Pile, 22 września, od 11:00 do 14:00, na Sali Obsługi Klientów porad udzielać będą przedstawiciele:

Advertisement

– Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

– Narodowego Funduszu Zdrowia,

– Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,

– Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności.

Advertisement

Serdecznie zapraszamy!

Continue Reading

Wiadomości

Powiat Pilski uruchomił nową mobilną aplikację mMieszkaniec

Published

on

By

Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile uruchomił mobilną aplikację mMieszkaniec, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać np. awarie i dziury na drodze, brak oświetlenia, mogą również na bieżąco śledzić różne wydarzenia i działania podejmowane przez samorząd Powiatu Pilskiego.  

– Nowa aplikacja daje wiele możliwości, ale też nakłada na nas dodatkowe obowiązki. Robimy to jednak z myślą o mieszkańcach. Dzięki aplikacji mMieszkaniec każdy może np. zgłosić dziury w drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych czy gminnych. My po otrzymaniu informacji podejmiemy odpowiednie kroki i albo sami zajmiemy się sprawą i rozwiążemy problem, albo przekażemy ją do odpowiedniego zarządcy drogi – tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Poprzez aplikację mieszkańcy mogą również informować o niedziałającym oświetleniu, powalonych drzewach, zalegających odpadach czy barierach architektonicznych.
Na wyciągnięcie ręki jest także budżet Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile. Dzięki aplikacji możecie śledzić, chociażby jak kształtują się wydatki i dochody czy na jakie zadania idzie część Waszych podatków.
– W dalszej kolejności dzięki aplikacji mMieszkaniec chcemy prowadzić konsultacje społeczne. Głos mieszkańców, opinie czy uwagi są dla nas niezwykle cenne – dodaje starosta.

Advertisement

Bardzo praktycznym modułem aplikacji są „Ogłoszenia”, gdzie w najbliższym czasie będziemy między innymi informować o najważniejszych wydarzeniach czy inicjatywach podjętych przez Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile jak również publikować alerty i ostrzeżenia.

Aplikacja dopiero startuje, dlatego prosimy o wyrozumiałość. Na bieżąco będziemy uzupełniać w niej treści i reagować na zgłoszenia i sugestie mieszkańców.
– Chcemy, aby mieszkańcy razem z nami budowali lepszą przyszłość naszego powiatu i temu ma w głównej mierze służyć to narzędzie – mówi starosta.

Aplikację mobilną „mMieszkaniec” można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.

Advertisement
Continue Reading