Connect with us

Wiadomości

Flaga na maszcie, sala tradycji i strefa rekreacji otwarte!

Published

on

Patriotycznie i radośnie Powiat Pilski uczcił 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało- Czerwona została podniesiona na maszt, w budynku Starostwa otwarto Pilskie Centrum Tradycji Wojskowych, a od strony Wyspy – strefę rekreacji dla mieszkańców, w której odbył się rodzinny piknik.

Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi na maszt, który został zamontowany na budynku Starostwa. To najwyższy punkt w Pile – stolicy powiatu pilskiego, na którym powiewa Biało-Czerwona.
– Flaga to symbol państwa polskiego, naszej wolności, suwerenności i tożsamości. Bardzo mi zależało, aby na naszym budynku miała tak godne miejsce – mówił Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Uroczystego podniesienia flagi dokonano przy wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego. Na ten moment przybyło wielu mieszkańców i liczni goście. Obecny był m.in. Adam Niedzielski Minister Zdrowia, poseł na Sejm Marta Kubiak, przedstawiciele stowarzyszeń wojskowych i organizacji  kombatanckich, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile, żołnierze 122 batalionu lekkiej piechoty WOT z Dolaszewa, policjanci, seniorzy z Uniwersytetu trzeciego wieku, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, uczniowie szkół średnich, harcerze, pracownicy starostwa. Panowała podniosła atmosfera.

Po tej uroczystości otwarto Pilskie Centrum Tradycji Wojskowych. To nowe miejsce, które urządzono budynku starostwa. Zgromadzono w nim pamiątki po Garnizonie Pilskim, który miał w Pile niezwykle długą i bogatą historię.
– Pamiętajmy, że żołnierze nie tylko stacjonowali w Pile, ale Piłę zasiedlali i odbudowywali. Mieli ogromny wkład w rozwój miasta. Mieli Boga w sercu, kierowali się honorem i miłością do Ojczyzny. Dziękuję Panu Staroście za udostepnienie nam tego miejsca – powiedział płk Jan Ficerman, prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddziału w Pile.


– Chwała należy się tym co służyli, pamięć tym, którzy zginęli wykonując obowiązki służbowe – podkreślił minister Adam Niedzielski w uznaniu dla działań zorganizowania Pilskiego Centrum Tradycji Wojskowych.
– Zachęcamy mieszkańców, uczniów szkół do zwiedzania nowej Sali tradycji, z pewnością będzie to ciekawa lekcja regionalnej historii – dodał starosta Eligiusz Komarowski.

Podczas otwarcia wystąpił Chór Halka z Piły oraz Di Ortica z Szydłowa pod dyrekcją Przemysława Wojnarowskiego z koncertem pieśni patriotycznych.
Obchodom Dnia Flagi towarzyszyło otwarcie nowej strefy rekreacji, która powstała przy budynku Starostwa od strony Wyspy. Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano to miejsce mieszkańcom i jego funkcjonalność. Zorganizowano pierwszą wystawę pt. Polskie Symbole Narodowe, po której oprowadził Mirosław Sprenger, kierownik referatu Edukacji Narodowej IPN w Bydgoszczy.

Mieszkańcy mieli również okazję wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej Grandioso z Poznania oraz piosenek w wykonaniu uczniów szkół średnich. Chętni mogli popłynąć z nowego pomostu kajakiem wokół Wyspy. Policjanci znakowali rowery, a mieszkańcy raczyli się kawą w plenerowej kawiarence.
– Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w organizację obchodów Dnia Flagi, a mieszkańców zapraszam na spacery do naszej nowej strefy rekreacji, która wieczorem jest pięknie oświetlona – podsumowuje starosta.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Kosmiczna misja księżycowa w pilskiej bazie Lunares

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W pilskim habitacie Lunares zakończyła się Misja “Pluton”. To już 33. misja zorganizowana w pilskiej placówce badawczej.

Tym razem w misji brało udział 5 osób z Włoch, Meksyku, Czech i Polski.

-W trakcie misji wykonywaliśmy różne doświadczenia. Ja przyjechałem to z własnym projektem, w którym wykorzystywałem VR Google w kolaboracji z Uniwersytetem w Huston – powiedział nam Corrado Testi – komandor misji “Pluton”.

Komandor misji sam projektuje habitaty i jak sam stwierdził, teraz wie lepiej jakie są potrzeby astronautów.

Lekarzem misji była Zuzanna Paśko.

Advertisement

-Podczas tych dwóch tygodni wypełniamy bardzo wiele ankiet na temat m.in. stanu psychicznego uczestników. Prócz tego ja konkretnie brałam udział w projektach czyli prowadzenia naszej hydroponiki i aeroponiki czyli sadzeniu i pielęgnowaniu roślin – opowiedziała nam Zuzanna Paśko – lekarz Misji “Pluton”.

Analogowi astronauci  przebywali w zamknięciu przez 2 tygodnie.

Continue Reading

Wiadomości

Zakup sprzętu dla szpitala w Pile wartości ponad 2 mln zł

Published

on

By

Szpital Specjalistyczny w Pile wzbogacił się o kolejny specjalistyczny sprzęt, który trafił na różne oddziały. To m.in. aparaty USG, mobilny aparat RTG, czy biopsja mammotomiczna. Szpital pozyskał także ważne urządzenie do laboratorium mikrobiologicznego od fundacji Jurka Owsiaka.

Szpital Specjalistyczny w Pile konsekwentnie się rozwija, a jednym z wyznaczników jest wyposażenie w nowoczesny sprzęt, który regularnie trafia do placówki.

– Nowy sprzęt świadczy o tym, że szpital się modernizuje i rozwija. Przybywa także kadry lekarskiej, w ostatnim czasie to kilkadziesiąt etatów. Szykujemy nowe otwarcie szpitala na potrzeby przyszłego wydziału lekarskiego w Pile. Zależy nam aby poziom wyposażenia i leczenia spełniał jego wymagania, a studenci mogli tu otrzymywać praktyczną wiedzę – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Wielkopolskiego szpital wzbogacił się o nowoczesne aparaty USG cyfrowe z bardzo wysoką jakością obrazu na oddział ginekologiczny i do pracowni radiologii, o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. Dzięki PZU kolejny aparat RTG trafił na chirurgię.

Advertisement

Na oddział laryngologii zakupiono z kolei niezwykle potrzebny laser holmowy, też najwyższej generacji, wartości pól mln zł, który służy do zabiegów chirurgicznych i endoskopowych.

Niezwykle ważnym sprzętem, potrzebnym do diagnostyki leżących pacjentów, był zakup mobilnego aparatu RTG wartości 500 tys. zł, dzięki któremu można wykonać badanie przy łóżku pacjenta. Do szpitala zakupiono także 4 aparaty do hemodializy. Z funduszy unijnych kupiono jeszcze urządzenie do biopsji mammotomicznej, służącej do diagnostyki i usuwania łagodnych zmian nowotworowych piersi, bez konieczności cięcia chirurgicznego.

Szpital otrzymał także bardzo potrzebne urządzenie od fundacji Jurka Owsiaka do laboratorium mikrobiologicznego, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykonanie badania na rodzaj bakterii i zastosować u pacjenta leczenie odpowiednim antybiotykiem. W przypadku zakażenia organizmu liczy się czas, a urządzenie to pomaga skrócić diagnozę, np. do 3 minut, kiedy wcześniej trwało to dobę. Drugie urządzenie pomaga w określeniu lekowrażliwości i skraca diagnostykę do 8 godzin. Wartość sprzętu prawie to ok. 1 mln zł.

– Sprzęt otrzymaliśmy dzięki dobrej współpracy z różnymi partnerami. Ma on wpływy na podniesie jakości diagnostyki i leczenia, żeby w niedalekiej przyszłości byly one w naszym szpitalu na poziomie klinicznym – podsumowuje Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement