Connect with us

Wiadomości

Flaga na maszcie, sala tradycji i strefa rekreacji otwarte!

Published

on

Patriotycznie i radośnie Powiat Pilski uczcił 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało- Czerwona została podniesiona na maszt, w budynku Starostwa otwarto Pilskie Centrum Tradycji Wojskowych, a od strony Wyspy – strefę rekreacji dla mieszkańców, w której odbył się rodzinny piknik.

Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi na maszt, który został zamontowany na budynku Starostwa. To najwyższy punkt w Pile – stolicy powiatu pilskiego, na którym powiewa Biało-Czerwona.
– Flaga to symbol państwa polskiego, naszej wolności, suwerenności i tożsamości. Bardzo mi zależało, aby na naszym budynku miała tak godne miejsce – mówił Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Uroczystego podniesienia flagi dokonano przy wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego. Na ten moment przybyło wielu mieszkańców i liczni goście. Obecny był m.in. Adam Niedzielski Minister Zdrowia, poseł na Sejm Marta Kubiak, przedstawiciele stowarzyszeń wojskowych i organizacji  kombatanckich, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile, żołnierze 122 batalionu lekkiej piechoty WOT z Dolaszewa, policjanci, seniorzy z Uniwersytetu trzeciego wieku, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, uczniowie szkół średnich, harcerze, pracownicy starostwa. Panowała podniosła atmosfera.

Po tej uroczystości otwarto Pilskie Centrum Tradycji Wojskowych. To nowe miejsce, które urządzono budynku starostwa. Zgromadzono w nim pamiątki po Garnizonie Pilskim, który miał w Pile niezwykle długą i bogatą historię.
– Pamiętajmy, że żołnierze nie tylko stacjonowali w Pile, ale Piłę zasiedlali i odbudowywali. Mieli ogromny wkład w rozwój miasta. Mieli Boga w sercu, kierowali się honorem i miłością do Ojczyzny. Dziękuję Panu Staroście za udostepnienie nam tego miejsca – powiedział płk Jan Ficerman, prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddziału w Pile.


– Chwała należy się tym co służyli, pamięć tym, którzy zginęli wykonując obowiązki służbowe – podkreślił minister Adam Niedzielski w uznaniu dla działań zorganizowania Pilskiego Centrum Tradycji Wojskowych.
– Zachęcamy mieszkańców, uczniów szkół do zwiedzania nowej Sali tradycji, z pewnością będzie to ciekawa lekcja regionalnej historii – dodał starosta Eligiusz Komarowski.

Podczas otwarcia wystąpił Chór Halka z Piły oraz Di Ortica z Szydłowa pod dyrekcją Przemysława Wojnarowskiego z koncertem pieśni patriotycznych.
Obchodom Dnia Flagi towarzyszyło otwarcie nowej strefy rekreacji, która powstała przy budynku Starostwa od strony Wyspy. Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano to miejsce mieszkańcom i jego funkcjonalność. Zorganizowano pierwszą wystawę pt. Polskie Symbole Narodowe, po której oprowadził Mirosław Sprenger, kierownik referatu Edukacji Narodowej IPN w Bydgoszczy.

Mieszkańcy mieli również okazję wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej Grandioso z Poznania oraz piosenek w wykonaniu uczniów szkół średnich. Chętni mogli popłynąć z nowego pomostu kajakiem wokół Wyspy. Policjanci znakowali rowery, a mieszkańcy raczyli się kawą w plenerowej kawiarence.
– Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w organizację obchodów Dnia Flagi, a mieszkańców zapraszam na spacery do naszej nowej strefy rekreacji, która wieczorem jest pięknie oświetlona – podsumowuje starosta.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Pałac w Siemczynie – barokowa perełka Pomorza Zachodniego

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Pałac w Siemczynie  znajdujący się na Pomorzu Zachodnim, to jeden z ciekawszych pałaców barokowych w Polsce. Pałac został wybudowany w latach 1722-1726 przez Henninga Berndta von der Goltz.

Historia Pałacu w Siemczynie

Pałac w Siemczynie został wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku, a jego założycielami byli członkowie rodu von Goltz. Dawniej pełnił funkcję rezydencji, później wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Po wojnie pałac podupadał. Trudne czasy PRL, dopełniły swego.

W latach 60-tych ubiegłego wieku Pałac wpisano do rejestru zabytków, zaś 20 lat później 12 czerwca 1980 roku do rejestru zabytków wpisano przypałacowy park.

Dziś za sprawą ostatnich właścicieli – braci Andziaków – pałac i otoczenie odzyskał dawny blask i dziś otwiera swoje podwoje dla zwiedzających.

Advertisement

Barokowa architektura i wnętrze

Pałac w Siemczynie to największy, oryginalny barokowy pałac na Pomorzu Zachodnim.  Wewnątrz możemy podziwiać wystawne wnętrza, które pochodzą z pozostałości  dawnej świetności rodu von Goltz. W pałacu można podziwiać oryginalne elementy architektoniczne, w tym piękne sztukaterie, drewniane stropy oraz dekoracje ścienne, które są wyjątkowym klimatem tego miejsca. Z dawnego wyposażenia pałacu przetrwały jeszcze dwa kominki. Jeden z nich, pochodzący prawdopodobnie z początku XIX w. zdobi płaskorzeźba przedstawiająca psa. Drugi kominek zbudowany został z XVIII-wiecznych kafli piecowych.

Atrakcje turystyczne Pałacu w Siemczynie

Pałac w Siemczynie to nie tylko historyczne wnętrze, ale także wydarzenia kulturalne i imprezy plenerowe . Co roku występują tutaj festiwale, wystawy, koncerty oraz warsztaty rzemieślnicze, które przyciągają uwagę z całego kraju.

Podsumowanie

Jeśli interesujecie się barokiem i chcecie zwiedzić ten pałac, będący w części także muzeum,  od wtorku do niedzieli od 11:00 do 17:00. Poza sezonem letnim – po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Jadąc w kierunku Połczyna Zdroju, zaledwie kilkanaście kilometrów od Siemczyna, możemy przy okazji zwiedzić ruiny zamku w Drahimie.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Strzelanie dla OSP z terenu miasta i gminy Wysoka

Published

on

By

Bractwo Kurkowe w Wysokiej oraz Burmistrz Artur Kłysz byli organizatorami Strzelania dla członków OSP z terenu gminy Wysoka o Puchar Burmistrza MiG Wysoka.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie strażacy rywalizowali do zapadek. Zawody niewątpliwie przyczyniły się do integracji różnych środowisk z terenu gminy Wysoka i stanowiły z pewnością dobrą zabawę. Wszyscy uczestnicy strzelania zostali uhonorowani medalami, a uczestniczące drużyny otrzymały pamiątkowe puchary.

Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, iż puchar Burmistrza zdobyła drużyna OSP Wysoka.

Advertisement
Continue Reading