Connect with us

Ludzie

Festiwal Latawców w Chodzieży: Kolorowe widowisko na Stoku Narciarskim

Published

on

fot. Alicja Dęga

W ten weekend na Stoku Narciarskim w Chodzieży odbył się wyjątkowy Festiwal Latawców. Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę, a dziś – w niedzielę – dobiega końca. Setki różnorodnych latawców unosiły się nad stokiem, przyciągając uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Od małych latawców po podniebne giganty

Na niebie w Chodzieży można  podziwiać wszystko – od niewielkich, klasycznych latawców, aż po ogromne konstrukcje w kształcie duszków, smoków i fantazyjnych postaci. Najbardziej imponujące modele, stworzone przez pasjonatów, potrafią kosztować nawet 15 tysięcy złotych! Dla wielu uczestników to jednak nie cena jest najważniejsza, ale pasja i radość z oglądania swoich latających dzieł w akcji.

Zabawa dla całej rodziny

Festiwal Latawców w Chodzieży to wydarzenie, które łączy pokolenia. Rodziny z dziećmi, młodzież, a nawet seniorzy z entuzjazmem uczestniczyli w wspólnej zabawie. Na miejscu odbywały się także warsztaty tworzenia latawców oraz konkursy na najładniejszy model. Dla wielu była to świetna okazja, by oderwać się od codziennych trosk i wspólnie cieszyć się chwilą.

Advertisement

Podniebny spektakl zakończy się dzisiaj

Dziś, w niedzielę, festiwal dobiega końca, ale na pewno pozostawi po sobie niezapomniane wspomnienia. Barwne duszki, smoki i inne postacie jeszcze przez chwilę będą unosić się nad stokiem, dostarczając radości uczestnikom i widzom. Festiwal Latawców w Chodzieży udowodnił, że nawet proste pasje mogą dostarczać niesamowitych wrażeń i gromadzić ludzi wokół wspólnej zabawy.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ludzie

Nie żyje młody ksiądz z Trzcianki

Published

on

By

fot. Saletyni.pl

Nie żyje ks. Piotr Sofij MS z Trzcianki. Smutną informację podali księża Salotyni.

Ks. Piotr Sofij MS zmarł 10 września po ciężkiej chorobie, miał 38 lat.

Pochodzący z Trzcianki ksiądz urodził się 2 września 1987 roku .  Chrzest święty, przez który stał się członkiem wspólnoty wierzących, przyjął 31 grudnia w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Tam również 29 kwietnia 2003 roku przyjął sakrament bierzmowania. Egzamin dojrzałości złożył w maju 2006 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Trzciance.

Do Zgromadzenia Saletynów wstąpił w 2008 roku, po dwóch latach studiów na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz filologia polska. 7 września 2009 roku rozpoczął nowicjat pod kierunkiem mistrza ks. Pawła Janaszkiewicza MS. Pierwsze śluby zakonne złożył 8 września 2010 roku w Dębowcu na ręce prowincjała ks. Władysława Pasiuta MS, profesję wieczystą zaś 7 września 2015 roku, również w Dębowcu, wobec prowincjała ks. Andrzeja Zagórskiego MS. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w 2016 roku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. 14 maja 2016 roku w Dębowcu został wyświęcony na diakona przez biskupa seniora diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefana Regmunta. 17 września tego samego roku w sanktuarium w Dębowcu biskup diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski OFM udzielił mu święceń prezbiteratu.

Advertisement

Ks. Piotr Sofij MS w latach 2016–2019 posługiwał jako duszpasterz i katecheta w Olsztynie. Następnie przez rok był duszpasterzem i katechetą w Łętowem, gdzie także pełnił funkcję zastępcy przełożonego. W latach 2020–2022 pracował w Rzeszowie, również jako duszpasterz i katecheta. W trakcie jego pobytu w Rzeszowie ujawniła się poważna choroba nowotworowa, z którą walczył do końca życia. W roku 2022 został skierowany do wspólnoty zakonnej w Kobylance i jednocześnie mianowany kapelanem 20. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Krynicy Zdroju. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia musiał wkrótce zrezygnować z tej posługi i poddać się dalszemu leczeniu. W tym czasie przez kilka miesięcy był członkiem wspólnoty zakonnej w domu prowincjalnym w Warszawie. Od 2023 roku posługiwał jako duszpasterz we wspólnocie zakonnej w sanktuarium w Dębowcu, zmagając się z kolejnymi nawrotami choroby. Zmarł w Trzciance w 38 roku życia, 15 roku profesji zakonnej i 7 roku kapłaństwa.

Uroczystości pogrzebowe naszego współbrata odbędą się w Trzciance. W czwartek 12 września nastąpi eksporta ciała śp. ks. Piotra Sofija MS do kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela. Różaniec za zmarłego zostanie odmówiony o godz. 17.30, a o godz. 18.00 będzie odprawiona Msza św. żałobna. Msza św. pogrzebowa rozpocznie się w piątek 13 września o godz. 12.00. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa o godz. 11.30. Następnie ciało śp. ks. Piotra Sofija MS zostanie odprowadzone do grobowca zakonnego na cmentarzu komunalnym w Trzciance.

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

10-lecie Geopyry – święto geocachingu w Zielonce

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W pierwszy weekend września w malowniczej Zielonce, nieopodal Murowanej Gośliny, odbyło się 10-lecie Geopyry – nieformalnej grupy entuzjastów geocachingu z Wielkopolski.

To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło ponad 100 osób z całej Polski, które wspólnie świętowały dekadę poszukiwań skrytek i przygód na świeżym powietrzu.

Czym jest Geopyra i geocaching?

Geocaching to popularna na całym świecie gra terenowa, w której uczestnicy za pomocą GPS-u poszukują ukrytych skrytek, zwanych keszami. Geopyra to zgrana ekipa z Wielkopolski, która od 10 lat nie tylko aktywnie bierze udział w tej grze, ale również promuje ją na lokalnym gruncie.

 

Advertisement

Atrakcje jubileuszowego spotkania

Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie – od powitania uczestników oraz wspólnego szukania keszy ukrytych w okolicy Zielonki. To jednak dopiero początek! Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowego drewniaka, który stał się symbolem wspólnoty Geopyry. Znalazło się także miejsce na logbook w formie pyrki – wpisanie się na nim było obowiązkowym rytuałem każdego uczestnika.

Podczas wydarzenia nie zabrakło sportowych emocji! Jedną z najbardziej widowiskowych konkurencji był bieg w worku oraz rzut pyrą do kosza – tradycja, która bawi uczestników już od kilku edycji. W tym roku, ku uciesze najmłodszych, zorganizowano także animacje dla dzieci, które z pewnością na długo zapadną w ich pamięć. Zuzia lol prowadził konkurs na najdłuższą obierkę z ziemniaka czyli pyry. Rekord wyniósł 124 cm.

Duch geocachingu

Jak przystało na wydarzenie organizowane przez pasjonatów geocachingu, nie mogło zabraknąć tego, co dla uczestników najważniejsze – poszukiwania skrytek. Zielonka i jej okolice oferowały liczne, starannie przygotowane kesze, które stały się główną atrakcją dla wszystkich obecnych.

W trakcie spotkania pojawiły się również liczne okazje do rozmów o wspólnych przygodach, wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat ulubionych tras i keszy. To właśnie te rozmowy, pełne pasji i zaangażowania, budują prawdziwą więź między uczestnikami geocachingu.

Advertisement

Podsumowanie wydarzenia

10-lecie Geopyry to nie tylko doskonała okazja do świętowania wspólnych sukcesów, ale przede wszystkim dowód na to, jak pasja potrafi jednoczyć ludzi. Wielkopolska grupa geocachingowa po raz kolejny pokazała, że przygoda, sport i dobra zabawa idą w parze.

Jeśli jeszcze nie próbowałeś geocachingu – zachęcamy!

Continue Reading