Connect with us

Wiadomości

Ekspert: nadmiar światła niebieskiego jest szkodliwy dla oczu

Published

on

Światło niebieskie to naturalna składowa światła słonecznego, ale jest też emitowane przez powszechnie używane urządzenia elektroniczne. W nadmiarze jest ono szkodliwe dla oczu, przyspiesza np. degenerację siatkówki – ostrzegają organizatorzy kampanii „Godzina Dla Oka”.

Ekspertka kampanii, specjalistka chorób oczu dr n. med. Anna Groblewska wyjaśnia, że światło niebieskie, a tak naprawdę jego fragment niebiesko-fioletowy, gdy dociera do naszych oczu w nadmiarze przyspiesza degenerację siatkówki przede wszystkim w obszarze plamki, czyli miejsca w oku odpowiedzialnego za najlepsze widzenie. „Wpływa bowiem niekorzystnie na barwnik wzrokowy melanopsynę, powodując powstawanie wolnych rodników i nieodwracalne uszkodzenie fotoreceptorów” – zaznacza w informacji przekazanej PAP.

 

-Niestety światło niebieskie w nadmiarze może przyczynić się do rozwoju także innych schorzeń oczu, a także do dyskomfortu oczu. „Przyspiesza również rozwój zaćmy. Skutkiem długiego narażenia na tę długość światła może być, zwłaszcza pod koniec intensywnego dnia pracy, zmęczenie oczu lub inne dolegliwości, takie jak zaczerwienienie, ból czy nieostre widzenie. Dlatego ważne jest ograniczanie jego oddziaływania na oczy” – przekonuje specjalistka.

 

Advertisement

Ostrzega, że im dłużej utrzymuje się taki stan, tym mocniej eksploatujemy i nadwyrężamy narząd wzroku. Poza zaczerwienieniem odczuwane jest też pieczenie oczu, obraz jest zamazany, występuje uczucie suchości i łzawienia oczu, a także bóle głowy. Bo trzeba pamiętać, że światło niebieskie w nadmiarze jest szkodliwe niezależnie od pory dnia.

 

-Warto zaznaczyć, że szczególnie niebezpieczne może być wówczas, gdy korzystamy z niego późnym wieczorem, bezpośrednio przed zaśnięciem. Wpływa bowiem również na zaburzenie naturalnego rytmu dobowego, powodując trudności w zasypianiu, gorszą jakość snu, a nawet bezsenność, a w ciągu dnia niepokój czy wahania nastroju – ostrzega dr Anna Groblewska.

 

Z raportu „Godzina dla Oka. Pozwól odpocząć swoim oczom” wynika, że najczęściej w późnych godzinach decydujemy się na oglądanie telewizji lub korzystanie z popularnych mediów streamingowych. W sondażu przeprowadzonym w maju 2022 r. przyznało się do tego 53 proc. respondentów, a 35 proc. zaznaczyło opcję – „przeglądam media społecznościowe”. Ten sposób spędzania ostatniej godziny przed pójściem spać uzupełniają dodatkowo gry wideo, którym oddaje się wówczas 1 na 10 badanych.

Advertisement

 

Organizatorzy kampanii zachęcają, by tę ostatnią godzinę przed zaśnięciem, ale nie tylko, wykorzystać sięgając po książkę lub czytnik, który nie emituje niebieskiego światła – oczywiście przy odpowiednim oświetleniu. Lepiej też posłuchać muzyki, podcastów lub spędzić czas z najbliższymi. „Czasami bardzo niewielkie zmiany przynoszą duże korzyści” – stwierdzają organizatorzy kampanii.

 

Dr Anna Groblewska podkreśla, że ograniczając dostęp światła niebieskiego tuż przed położeniem się do łóżka sprawimy jednocześnie, że nasz sen będzie bardziej efektywny, co przełoży się na nasze samopoczucie i kondycję całego organizmu w kolejnym dniu.

Advertisement

 

Więcej eksperckich porad nt. ochrony oczu oraz informacje nt. kampanii na stronie – https://godzinadlaoka.pl/.

 

autor: Zbigniew Wojtasiński

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Walne Zgromadzenie Bractwa Kurkowego w Wysokiej

Published

on

By

W sobotę 20 kwietnia br. odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo – Wyborcze Bractwa Kurkowego w Wysokiej.

Podsumowano ubiegłoroczne działania przyjmując stosowne sprawozdania. Po uzyskaniu przez Zarząd absolutorium przystąpiono do wyborów władz na nadchodzącą czteroletnią kadencję.

Siostry i Bracia dali swój wyraz aprobaty dla dotychczasowych władz w jednogłośnym głosowaniu. Prezesem wybrano kolejny raz Brata Jana Mrotka. Sądem Honorowym pokieruje nadal Brat Franciszek Miedziński, a Komisją Rewizyjną Siostra Kamila Helinska.

Advertisement
Continue Reading

Fotorelacje

Jeszcze kilka miesięcy utrudnień w centrum Piły

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W Pile trwa remont al. Wojska Polskiego od ronda Solidarności do terenu Poczty Polskiej. Zamknięcie drogi dla mieszkańców powoduje spore utrudnienia.

Remont zaczął się tuż po światach wielkanocnych. Została zerwana nawierzchnia. Ma zostać wybudowana ścieżka rowerowa, przystanki i położona nowa nawierzchnia jezdni.

Całkowity koszt remontu to około 10 mln złotych. Zakończenie prac planowane jest dopiero na sierpień br.

Wygląda więc na to, że musimy przyzwyczaić się do zakorkowanych alternatywnych ulic dojazdów. Tymczasem pilska policja apeluje do kierowców by nie poruszali się na zakazie jazdy. Znaki te ustawione są przy wieżowcu “Piła Wita”.

Advertisement

– Zakaz B-1 dotyczy wszystkich pojazdów i zabrania ruchu w obu kierunkach. Konsekwencje za niestosowanie się do tego znaku to m.in. mandat karny w kwocie do 5️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ złotych oraz 8️⃣ punktów karnych – ostrzega pilska policja.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement