Connect with us

Wiadomości

Egzamin terytorialsów w Dolaszewie

Published

on

104 rekrutów zdało dziś egzamin pętli taktycznej, który kończy szkolenie podstawowe. Tym razem kandydaci walczyli 16 dni w Dolaszewie – tam stacjonuje 122. batalion lekkiej piechoty.

Egzamin z pętli taktycznej to moment, do którego rekruci przygotowują się przez całe szkolenie podstawowe. Od jego wyniku zależy, czy kandydat stanie się żołnierzem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i czy złoży uroczystą przysięgę wojskową. Egzamin rozpoczął się o poranku alarmem. Dla żołnierzy był to sygnał do wymarszu. Od tej chwili żołnierze podlegają nieustannej ocenie. Muszą szybko spakować się i zameldować gotowość do wymarszu do wskazanego miejsca, gdzie otrzymają zadania. Tego egzaminu nie da się zdać w pojedynkę. Liczy się umiejętność działania w drużynie.

-Obserwowałem kandydatów przez całe szkolenie. Widziałem w nich ogromny zapał. Szkolenie podstawowe wiąże się z wielkim wysiłkiem fizycznym, ale również z wytrwałością psychiczną. Przygotowaliśmy dla rekrutów kilkanaście zagadnień, które miały na celu sprawdzenie nabytych przez nich umiejętności. Program jest dość napięty i trzeba przyswoić sporo wiedzy. Sprawdzamy rekrutów m.in. pod kątem umiejętności strzeleckich, przekazywania sobie sygnałów, reakcji na kontakt ogniowy, nawigacji w terenie czy pierwszej pomocy na polu walki – tłumaczy ppłk Maciej BETKA – dowódca 122 blp w Dolaszewie.


Kandydaci sami, w swoich sekcjach muszą dotrzeć do wskazanych miejsc, jednak podczas realizowania zadań, towarzyszą im Duchy- instruktorzy, którzy czuwają nad bezpieczeństwem i poprawnością wykonania zadań.
Podczas egzaminu żołnierze muszą zmierzyć się z takimi zadaniami jak: ładowanie magazynka na czas, pokonywanie terenu różnymi sposobami, czy, ewakuacja i udzielanie pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki. Sprawdzian obejmuje także pracę na mapie, wykonywanie okopu, taktykę i dostarczanie amunicji na czas czy strzelanie.

W najbliższą sobotę, 29.października o godzinie 13:00, kandydaci złożą uroczystą przysięgę na Placu Staszica w Pile.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Projekt Kostka-XIII edycja

Published

on

By

fot. Mateusz Towarek

Raban na mieście, uwielbienie, występy znanych zespołów muzycznych – to wszystko przygotowano w ramach Projektu Kostka, którego trzynasta edycja odbyła się w Złotowie.

W wydarzeniu uczestniczyło kilka tysięcy osób. Jednak jak mówią Weronika Piątek i Julia Ciesielska, zaangażowane w organizację, nie w liczbie uczestników mierzy się powodzenie, ale w działaniu Boga w sercach ludzi.

– Wierzymy, że łaska rozlewała się nie tylko w tym roku, ale również hojnie będzie płynąć w kolejnych latach – powiedziały.

Tradycyjnie zorganizowano profilaktykę dla szkół, w ramach której spotkania poprowadził Dobromir Makowski. Ich tematyka związana była z miłością, ludzkimi wartościami oraz autentycznością. – „Mak” opowiadał o swoim życiu i dawał świadectwo, które poruszyło wielu młodych – dodały Julia i Weronika.

W pierwszym dniu odbyły się koncerty znanych wykonawców, takich jak Muode Koty i Mesajah. Występy nie były zwykłym doświadczeniem artystycznym, bo stanowiły one połączenie młodzieńczej energii, muzyki i modlitwy. – Drugi dzień rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, po której przenieśliśmy się na halę „Złotowianka”, gdzie został przeprowadzony ogólnopolski konkurs muzyczny. Jego głównym celem było zaprezentowanie talentów oraz pasji poprzez muzykę. Wzięły w nim udział zespoły oraz soliści – podkreśliły dziewczyny.

Advertisement

Spośród kilku występów, wybrano najlepszy, który okazał się hitem dla widowni. Zwyciężył zespół „Odkupieni”. Jego skład na co dzień tworzą: Natalia Brzezińska (autorka tekstów), Weronika Piątek (skrzypaczka) Justyna Jędrzejczyk (gra na cajonie) i Jakub Kwacz (gra na keyboardzie). Po konkursie był czas na spotkanie w ramach „Uniwersytetu św. Stanisława Kostki”, czyli wykłady. Podjęto tematy: „Spotkanie z Papieżem Franciszkiem”, czy „Podstawy nagrywania filmów i montażu”.

Po zakończeniu wykładów, rozpoczął się raban na mieście, w trakcie którego przez ulice Złotowa przeszedł tłum młodych, zachęcający do uczestnictwa w wydarzeniu, jakim jest Projekt Kostka.

– Po obejściu miasta wróciliśmy na halę, gdzie miał się zacząć się jeden z najważniejszych momentów w sobotniego popołudnia, czyli uwielbienie. Był to czas, w którym każdy na swój sposób doświadczył żywej obecności Boga i działania Ducha Świętego. O aranżacje muzyczną zadbała schola – dodały Julia oraz Weronika.

Najbardziej wyczekiwanym przez weekend momentem był koncert zespołu Małe TGD. Wykonawcy, prezentując znane piosenki, integrowali się z widownią. Po nim odbyła się „Bitwa o chwałę”, polegająca na rywalizacji między raperami w wychwalaniu Boga. Zwyciężył ks. neoprezbiter Albert Grudzka z diecezji bydgoskiej, który swoimi tekstami podbił publiczność. Na koniec wystąpił zespół Owca.

Wydarzenie jest od początku organizowane pod opieką Misjonarzy Świętej Rodziny. Wydarzenie mogło się odbyć dzięki współpracy wielu organizacji min.: Miastu Złotów, Powiatowi Złotowskiemu, Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, Fundacji PZU, Fundacji “Lotto” oraz wielu innych dobrodziejów.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Uwaga! Utrudnienia na drodze!

Published

on

By

fot. KPP Piła

W związku z kolizją drogową, do której doszło w nocy z piątku na sobotę uszkodzona została sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu al. Niepodległości, 500-lecia Piły oraz ul. Koszalińskiej. Do czasu jej naprawy sygnalizacja nadaje tylko sygnał ostrzegawczy.

👮🏻 Mając na uwadze bezpieczeństwo kierowców policjanci pilskiej drogówki będą doraźnie kontrolować to skrzyżowanie, szczególnie w porannych oraz popołudniowych godzinach szczytu. W momentach newralgicznych będą też ręcznie kierować ruchem.
🚗 Przypominamy również, że al. Niepodległości jest drogą z pierwszeństwem przejazdu. Natomiast kierowcy jadący od strony mostów królewskich lub lotniska są na drogach podporządkowanych i muszą ustąpić pierwszeństwa przejazdu.
🚨Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas jazdy. Sugerujemy też wybranie alternatywnej trasy przejazdu i ominięcie utrudnienia.

Continue Reading