Connect with us

Wiadomości

Dzień Strażaka w powiecie

Published

on

Maj to miesiąc, w którym swoje święto obchodzą strażacy, zarówno ci zawodowi jak i ochotnicy. Obchody Dnia Strażaka świętowane są  w poszczególnych jednostkach, często odbywają się wspólne uroczystości na terenie poszczególnych gmin.

Tradycyjnie, jak co roku w Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej k. Łobżenicy odbyło się XXXV Spotkanie Strażaków.
Tegoroczne uroczystości zaplanowano na sobotę 12-go maja. Do Sanktuarium Maryjnego przybyli przedstawiciele strażaków z całego regionu. Uroczystości rozpoczęło wprowadzenie pocztów sztandarowych oraz powitanie przybyłych gości, w tym parlamentarzystów oraz przedstawicieli samorządów różnego szczebla.
Po otwarciu uroczystości odprawiona została uroczysta msza święta, której przewodniczył Kapelan Powiatowy Strażaków ks. Antoni Tofil. Nierozerwalnym elementem mszy jest procesja wszystkich uczestników po gaju góreckim.
Na zakończenie uroczystości zorganizowano piknik, na którym tradycyjnie nie zabrakło strażackiej grochówki. Przebieg uroczystości został uświetniony obecnością orkiestry strażackiej z Osieka nad Notecią.

Obejrzyj galerię FOTO.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Wielkopolskie: śnięte ryby w rzece Wełna

Published

on

By

fot. PAP

Starosta Obornicki wydał we wtorek komunikat dla mieszkańców, w związku ze znalezieniem śniętych ryb w rzece Wełna. Starosta zwrócił się do mieszkańców, by do czasu wyjaśnienia przyczyny, w rzece nie poić zwierząt, nie wędkować oraz unikać kontaktu ze śniętymi rybami.

Komunikat starosty obornickiego dotyczący śniętych ryb w rzece Wełna został opublikowany we wtorek na stronie internetowej powiatu.

 

Jak podano, „w związku z wystąpieniem przypadków śniętych ryb w rzece Wełnie prosimy mieszkańców, by do czasu wyjaśnienia przyczyny (około 1 tygodnia) w w/w rzece nie poić zwierząt, nie wędkować oraz unikać kontaktu ze śniętymi rybami” – napisano.

 

Advertisement

Wskazano również, że „o wynikach badań zabezpieczonych próbek poinformujemy w osobnym komunikacie”.

 

W poniedziałek wieczorem o znalezieniu śniętych ryb w rzece Wełna poinformował m.in. wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

 

„Każdy, nawet najmniejszy sygnał o pojawieniu się śniętych ryb na wielkopolskich wodach jest przez dedykowanego służby weryfikowany i skrupulatnie badany. W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informacje o pojawieniu się takiego zjawiska na jeziorze w Środzie Wielkopolskiej oraz na rzece Wełna w Rogoźnie” – poinformował w mediach społecznościowych wojewoda.

Advertisement

 

Dodał, że do obu lokalizacji natychmiast skierowano przedstawicieli WIOŚ, PSSE oraz KP PSP, Druhów OSP i KP Policji. „Na miejscu zabezpieczono wytypowany obszar oraz pobrano wodę do badań” – zaznaczył.

 

Wojewoda poinformował, że kąpielisko miejskie w Środzie Wlkp. do czasu otrzymania wyników próbek wody zostało wyłączone z użytkowania.

 

Advertisement

„Zgodnie z procedurą wdrożono działania w celu oczyszczenia zbiorników, jak również zlecono monitoring analizowanego obszaru” – podkreślił.

 

Wojewoda przypomniał również, że „każdą podobną sytuację, natychmiast po jej wykryciu należy zgłaszać do odpowiednich służb, tj. KP Policji lub KP PSP”.

 

W sobotę wojewoda wielkopolski zwołał także posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące zjawiska śniętych ryb w rzece Ner – przepływającej przez województwa łódzkie i wielkopolskie, stanowiącej dopływ Warty.

Advertisement

 

Po posiedzeniu sztabu przekazano rekomendacje, by nie kąpać się w rzece Ner oraz nie poić w niej zwierząt, a także wstrzymać się od połowu ryb i wszelkiej aktywności rekreacyjnej. (PAP)

Continue Reading

Wiadomości

Strażacy odłowili z Odry około stu ton śniętych ryb

Published

on

By

fot. PAP

Strażacy odłowili około stu ton śniętych ryb z Odry oraz z Neru – poinformowała we wtorek st. str. Monika Nowakowska-Brynda z Państwowej Straży Pożarnej. W zwalczanie skutków katastrofy ekologicznej zaangażowanych jest ponad pół tysiąca strażaków.

Służby prowadzą działania wzdłuż Odry, gdzie od końca lipca obserwowany był pomór ryb, oraz wzdłuż Neru, w której śnięte ryby znaleziono pod koniec minionego tygodnia.

 

Jak przekazała PAP starszy strażak Nowakowska-Brynda z Komendy Głównej PSP, z rzek odłowiono łącznie 97,95 ton śniętych ryb. Strażacy postawili również dziesięć zapór, które ułatwiają usuwanie ryb z wody.

 

Advertisement

W akcji na rzekach uczestniczy ponad pół tysiąca strażaków. Do pracy wykorzystali dotąd 58 łodzi, siedem quadów i drona. Działania wzdłuż Odry trwają na terenie województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, a wzdłuż Neru w województwach łódzkim i wielkopolskim.(PAP)

Continue Reading
Advertisement