Connect with us

Edukacja

Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Ich ochrona to obowiązek nas wszystkich

Published

on

19 września obchodzony jest Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. To ważna data, ponieważ obecnie środowisko naturalne jest narażone na wiele niebezpieczeństw. Niestety znaczna część z nich wynika z działalności człowieka, m.in. nieodpowiedzialnego pozbywania się odpadów w lasach czy na brzegach rzek i zbiorników wodnych. Dlatego tak istotne jest wyrzucanie śmieci we właściwy sposób. Tak, by trafiały one do miejsc, w których mogą zostać profesjonalnie i w zgodzie z naturą unieszkodliwione.

W Polsce funkcjonują 23 parki narodowe, 125 parków krajobrazowych i około 1500 rezerwatów przyrody. Część z nich to również obszary chronione w ramach unijnego programu Natura 2000. To miejsca, w których swoje siedliska mają zwierzęta i rośliny. Wśród nich nie brakuje tych znajdujących się pod ochroną. Postępująca urbanizacja i rozwój rolnictwa, choć są wyznacznikami rozwoju, zabierają zagrożonym gatunkom ich obszary, tak potrzebne m.in. do rozmnażania, a co za tym idzie – przeżycia.

– Ochrona poszczególnych gatunków jest niezwykle istotna, a przy tym bardzo trudna. Myśląc o każdym z nich osobno, należy wziąć pod uwagę funkcjonowanie całego ekosystemu. Często jest tak, że zachwianie równowagi któregoś z jego elementu ma destrukcyjny wpływ na inne zwierzęta, stojące na wyższym stopniu łańcucha pokarmowego – zauważa Dawid Okrój, specjalista ds. ochrony środowiska z Amest Sp. z o.o.

Szczególnie zagrożone są zatem duże drapieżniki, potrzebujące do egzystencji znacznych obszarów, co już znajduje odzwierciedlenie w statystykach. Obecnie szacuje się, że na terenie Polski żyje jedynie ok. 200 rysiów. Podobną, niedużą liczebność ma populacja rodzimych niedźwiedzi brunatnych. Większość z nich zajmuje tereny górskie – dlatego tak ważne jest odpowiednie zachowanie turystów i niezbliżanie się do dzikich zwierząt.

Zadbaj o swoją okolicę

Advertisement

Istotne pod kątem ochrony siedlisk są również miejsca położone znacznie bliżej terenów zurbanizowanych. Są one często uczęszczane przez ludzi, którzy nie potrafią uszanować przyrody. Efektem tego są dzikie wysypiska, czyli miejsca, gdzie nielegalnie wyrzucane są odpady komunalne. W Polsce to niestety prawdziwa plaga. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 r. podczas likwidacji tego typu miejsc na terenie kraju zebrano aż 25 138 ton śmieci. Najgorsza sytuacja jest na Mazowszu, gdzie było prawie 20 proc. z nich.

– Dzikimi wysypiskami niestety stają się bardzo często lasy. Pozostawianie w nich odpadów jest niezwykle nieodpowiedzialnym zachowaniem. Wyrzucone w lesie śmieci, np. butelki, mogą być śmiertelną pułapką dla owadów, jaszczurek czy małych ssaków. A pamiętajmy, że wśród nich są gatunki objęte ochroną – mówi Dawid Okrój. – Teraz, podczas sezonu grzybiarskiego, lasy odwiedza wiele osób. Należy przy tym pamiętać, by robić to z poszanowaniem przyrody, nie niszcząc ściółki i grzybni. Dodatkowo, oprócz koszyka z grzybami, każdy z nas może nieco ulżyć środowisku, zabierając np. pozostawione przez innych butelki – dodaje ekspert.

Odpowiednie gospodarowanie odpadami, unieszkodliwianie ich w przystosowanych do tego miejscach – składowiskach, spalarniach i kompostowniach – jest niezwykle istotne w kontekście ochrony fauny, flory i dzikich siedlisk. Pozostawione w lasach odpady stanowią także olbrzymie zagrożenie pożarowe, a te zaśmiecające jeziora czy rzeki mogą spowodować zanieczyszczenie wody.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Mateusz z pilskiej „Nafty” zdobył na olimpiadzie z fizyki indeks AGH

Published

on

By

Mateusz Ruszkowski laureatem XVII Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH z fizyki.

23 marca 2024r. w Akademii Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej, odbył się III etap Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH z fizyki.

Mateusz  Ruszkowski, uczeń czwartej klasy matematyczno-fizycznej II LO, uzyskał tytuł Laureata III stopnia oraz “indeks” na wybrany przez siebie kierunek studiów w AGH.
Gratulujemy wspaniałego sukcesu. Nauczycielem fizyki, który przygotowywał ucznia do olimpiady jest Małgorzata Piekarska. Brawo!

Advertisement

Continue Reading

Edukacja

Pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Powiatu w Pile

Published

on

By

15 kwietnia odbyła się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Powiatu w Pile I kadencji. Posiedzenie otworzył Kazimierz  Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.
Rada liczy 11 radnych, a wybory odbyły się na początku tego roku w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Pilski. Kadencja Rady trwa 2 lata. Celem powołania Młodzieżowej Rady Powiatu w Pile jest przede wszystkim popularyzowanie idei samorządności wśród młodych ludzi, aby angażowali się oni w sprawy zwłaszcza dla nich istotne.

Podczas pierwszych obrad nowi radni złożyli ślubowanie i wybrali Prezydium Rady:
Maja Świderska –  przewodnicząca,
Andrzej Rewoliński – wiceprzewodniczący,
Jan Bartoszek – sekretarz.

W obradach uczestniczyli także Eligiusz Komarowski, starosta pilski oraz Arkadiusz Kubich, wicestarosta.
Po obradach starosta zaprosił młodych radnych do gabinetu i życzył im powodzenia i entuzjazmu w działaniu dla dobra młodego pokolenia.

Advertisement

Skład Młodzieżowej Rady Powiatu w Pile I kadencji:
Jan Bartoszek
Bartosz Hermann
Agata Klawiter
Bartosz Makar
Dominik Musiej
Patryk Och
Karol Pawłowski
Andrzej  Rewoliński
Krystian Sarnowski
Maja Świderska
Maria Anna Wójcik.

Do zadań młodzieżowej rady powiatu należy w szczególności:
1) opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży;
2) udział w opracowaniu działań strategicznych powiatu na rzecz młodzieży;
3) monitorowanie realizacji dokumentów strategicznych powiatu na rzecz młodzieży;
4) podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej, na zasadach określonych przez radę powiatu.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement