Connect with us

Ludzie

Coraz mniej powołań w kościele katolickim

Published

on

W Kościele katolickim IV niedziela wielkanocna obchodzona jest jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Formację do kapłaństwa w roku akademickim 2021/2022 rozpoczęło w Polsce 356 kandydatów, czyli ok. 20 proc. mniej, niż rok wcześniej. Łącznie do przyjęcia sakramentu kapłaństwa przygotowuje się w Polsce 2 177 alumnów.

W Kościele katolickim w Polsce IV niedziela wielkanocna, nazywana niedzielą Dobrego Pasterza, rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do szczególnej służby w Kościele. W tym roku przeżywany on będzie pod hasłem “Posłani w pokoju Chrystusa”.

 

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań, w bieżącym roku akademickim formację do kapłaństwa rozpoczęło 356 kandydatów, podczas gdy rok wcześniej było ich 441. Oznacza to, że do seminariów zgłosiło się ok. 20 proc. mniej młodych mężczyzn. W seminariach diecezjalnych pierwszy rok studiów lub etap propedeutyczny (który prowadzi tylko część seminariów), rozpoczęło 242 kleryków, a w zakonach formację rozpoczęło 114 kandydatów” – wynika ze statystyk powołaniowych.

Advertisement

 

Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się do seminariów duchownych w Tarnowie i w Poznaniu – po 14 osób. Tyle samo kleryków na pierwszym roku jest w Opolu, ale są to kandydaci z dwóch diecezji – opolskiej i gliwickiej.

 

Na kolejnym miejscu są Rzeszów – 12 kandydatów i Łódź – 11. Po 10 kandydatów zgłosiło się do seminariów w Gdańsku, Lublinie, w Warszawie i w Warszawie-Pradze (do każdego z tych dwóch stołecznych seminariów zgłosiło się po 10 osób).

Advertisement

 

Najmniej nowych powołań (po jednym lub dwóch kandydatach) zanotowano w Ełku, Siedlcach, Toruniu, Włocławku i w Zamościu-Lubaczowie.

 

Do trzech Wyższych Seminariów Duchownych – w Bydgoszczy, Drohiczynie, Elblągu – nikt się nie zgłosił.

Advertisement

 

Do Wyższego Seminarium Duchownego 35 plus w Łodzi, czyli przyjmującego kandydatów powyżej 35 lat, zgłosiło się 5 kandydatów z różnych diecezji. A do warszawskiego seminarium Redemptoris Mater – 6 kandydatów.

 

Jeśli chodzi o formację w zakonach, w roku akademickim 2021/2022 najwięcej kandydatów rozpoczęło formację u franciszkanów OFM (zakon Braci Mniejszych) – 18 kandydatów, którzy zgłosili się do czterech Wyższych Seminariów Zakonnych OFM (Kraków – 7, Antonianum – 4, Katowice-Panewniki – 4, Wronki – 3). Na drugim miejscu znaleźli się dominikanie – 14 kandydatów. Na trzecim franciszkanie konwentualni – 10 kandydatów w dwóch seminariach: w Krakowie (4 kandydatów) i w Łodzi – (6 kandydatów).

Advertisement

 

Kolejne miejsce zajmują jezuici (z siedzibą seminarium w Warszawie, po połączeniu WSD krakowskiego z warszawskim) – 8 kandydatów, pallotyni – również 8, a salwatorianie – 7. Do Wyższych Seminariów Duchownych karmelitów bosych w Krakowie, misjonarzy św. Wincentego a Paulo zgłosiło się po 6 kandydatów.

 

Do furt 19 seminariów zakonnych nie zapukał nikt.

Advertisement

 

Z najnowszych danych wynika, że w Polsce żyje 1250 mniszek, w tym 1198 w klasztorach należących do konferencji klauzurowej. Wśród nich jest 1081 profesek wieczystych, 59 – profesek czasowych, 31 – nowicjuszek, 27 – postulantek, a 19 to aspirantki. Statystyczna mniszka w naszym kraju w r. 2021 miała 57 lat. W 2021 r. zmarło 30 sióstr.

 

Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce zrzesza 83 przełożonych klasztorów kontemplacyjnych, należących do 13 rodzin zakonnych. Są to: benedyktynki (9 domów), benedyktynki sakramentki (3), bernardynki (9), dominikanki (3), kamedułki (2), karmelitanki (28), klaryski kapucynki (6), klaryski (7), klaryski od wieczystej adoracji (8), norbertanki (2), redemptorystki (1), wizytki (4), anuncjatki (1).

Advertisement

 

Z danych przekazanych przez Konferencję Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce wynika, że w ostatnich pięciu latach liczba mniszek zmniejszyła się o 83. W 2017 r. było 1281 sióstr, w 2021 r. – 1198. Najwięcej ubyło profesek wieczystych – 68. W 2017 było ich 1149, a w 2021 r. – 1081. W nowicjacie w 2017 r. było 47 kobiet, a w 2021 – 31.

 

Według danych Konferencji Episkopatu Polski, w kraju jest 105 czynnych zgromadzeń zakonnych, w których jest 16 tys. 307 sióstr. W 2020 r. w kraju było ok. 20 tys. zakonnic.

Advertisement

 

Z 16 tys. 307 sióstr w Polsce jest dziś 15 tys. 601 profesek wieczystych, 479 profesek czasowych, 131 nowicjuszek i 96 postulantek.

 

Poza krajem pracuje 1 tys. 845 zakonnic, w tym na misjach jest 532 sióstr, a 287 zakonnic na Wschodzie.

Advertisement

 

Z danym statystycznych wynika, że w Polsce jest 365 dziewic konsekrowanych (indywidualna forma życia konsekrowanego) Najwięcej jest w archidiecezji krakowskiej – 54. Na drugim miejscu jest archidiecezja warszawska mająca 32 dziewic, zaś trzecie miejsce zajmuje archidiecezja gdańska – 29. Natomiast po jednej mają diecezje: drohiczyńska, gnieźnieńska, włocławska, oraz zamojsko-lubaczowska. Dwie dziewice konsekrowane są w diecezji legnickiej i siedleckiej, a po 3 – w diecezji toruńskiej i świdnickiej.

 

Do Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich (KKIŚ) należy 30 instytutów i stowarzyszeń, do których należy 1024 osoby. Po ślubach wieczystych w instytutach jest obecnie 865 osób, 101 – po ślubach czasowych, a w formacji wstępnej 58.

Advertisement

 

Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI. Pierwszy raz był obchodzony 12 kwietnia 1964 r. Niedziela Dobrego Pasterza to również święto patronalne Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Wspiera ono powołania misyjne, m.in. akcją AdoMIS, zachęcającą do adopcji misyjnych seminarzystów. (PAP)

 

autor: Magdalena Gronek

Advertisement

 

mgw/ mir/

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

W Czarnkowie świętowano 100. rocznicę urodzin Adama Słodowego

Published

on

By

Dzisiaj w Czarnkowie odbyły się obchody 100. rocznicy urodzin w tym mieście Adama Słodowego.

Adam Słodowy przez wiele lat prowadził w Telewizji Polskiej program “Zrób to sam”. Pokazywał w nim, że z pozoru prostych rzeczy można zrobić coś pożytecznego. Był legendą telewizji. Zmarł w 2019 roku.

Mieszkańcy Czarnkowa postanowili uczcić słynnego mieszkańca. Dzisiaj w domu, w którym się urodził i mieszkał, uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę. W uroczystości wzięła udział wdowa po panie Adamie, Bożenna Kwiatkowska-Słodowy.

Dalsze uroczystości odbyły się w Kinie Światowid.

Advertisement

Continue Reading

Ludzie

Koło Gospodyń Wiejskich ze Śmiłowa ma już 65 lat

Published

on

By

fot. UMiG Kaczory

W Wiejskim Domu Kultury w Śmiłowie świętowano 65-lecie KGW Śmiłowo. Panie przygotowały znakomitą ucztę dla ciała i ducha. Była to okazja do świętowania ale też do wspomnień.

Właśnie od przybliżenia historii koła i powspominania ubiegłych lat rozpoczęła uroczystość Przewodnicząca Koła – Agnieszka Niewęgłowska wspólnie z  Natalią Gruenke. Panie przywitały przybyłych gości, wśród których prócz członkiń i członka nie zabrakło Burmistrza Miasta i Gminy Kaczory Brunona Wolskiego, Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Kaczory Stefana Kowala, Radnego Miasta i Gminy Kaczory Dariusza Krupy, Sołtys Śmiłowa – Teresy Strzeleckiej, Radnej Rady Powiatu – Emilii Załachowskiej, Przedstawicieli KGW Dziembowo i Dziembówko oraz przedstawiły prezentację, podczas której przybliżyły obecnym gościom najważniejsze informacje.

Założycielką Koła w 1958 roku była Gertruda Mantaj, pierwszą Przewodniczącą Koła została Antonina Bloch (1958-1972). Kolejnymi przewodniczącymi były:  Maria Durecka (1972-1975), Jadwiga Glińska (1975-1978), Maria Kubisiak (1978-1983),  Teresa Mikosz (1983-2023). Obecnie od 24.03.2023r. funkcję przewodniczącej sprawuje:  Agnieszka Niewęgłowska.

Podczas uroczystości zaproszeni goście złożyli życzenia i gratulacje członkiniom. Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Śmiłowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Wielki bukiet kwiatów otrzymała także Teresa Mikosz, która tę funkcję pełniła przez 40 lat!

Advertisement

Oczywiście nie zabrakło tortu i odświętnie odśpiewanego “Sto lat”.

Continue Reading


Advertisement
Advertisement