Connect with us

Wiadomości

Co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wczasy?

Published

on

Co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wczasy?

Przed wyjazdem na upragnione wczasy lub wakacje warto zapoznać się z istotnymi poradami i ostrzeżeniami, aby zapewnić sobie bezpieczny i udany wypoczynek. W niniejszym artykule przedstawiamy kluczowe kwestie, o których należy pamiętać przed wyruszeniem w podróż, takie jak zaplanowanie budżetu, przygotowanie dokumentów, zabezpieczenie mieszkania czy wybór odpowiedniego ubezpieczenia. Dzięki temu Twoje wakacje będą wolne od nieprzyjemnych niespodzianek i pozwolą w pełni cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem.

Kluczowe wnioski

  • Dokładnie zaplanuj budżet na podróż i pobyt.
  • Sprawdź ważność dokumentów i uzyskaj niezbędne wizy.
  • Zabezpiecz swoje mieszkanie na czas nieobecności.
  • Wykonaj podstawowe badania lekarskie przed wyjazdem.
  • Zarezerwuj odpowiednie noclegi i poznaj lokalne zwyczaje.

Zaplanuj budżet

Przed wyjazdem na wczasy konieczne jest precyzyjne zaplanowanie budżetu na wczasy. Należy uwzględnić koszty podróży, takie jak bilety, paliwo czy opłaty za autostrady. Warto także wcześniej zarezerwować środki na wydatki na noclegi, sprawdzając ceny i opinie na temat różnych obiektów noclegowych. Pamiętaj również o wydzieleniu części budżetu na środki na wyżywienie podczas pobytu.

Oszacuj koszty podróży

Rozpocznij od dokładnego oszacowania kosztów podróży, biorąc pod uwagę rodzaj transportu, długość trasy oraz ewentualne opłaty. Uwzględnij wydatki na paliwo, bilety komunikacji publicznej lub opłaty drogowe, jeśli podróżujesz samochodem.

Uwzględnij wydatki na zakwaterowanie

Kolejnym krokiem jest zarezerwowanie środków na wydatki na noclegi. Sprawdź ceny i opinie na temat różnych obiektów noclegowych w miejscu docelowym, aby podjąć najkorzystniejszą decyzję na podstawie Twoich preferencji i możliwości budżetowych.

Advertisement

Zarezerwuj środki na wyżywienie

Nie zapomnij również o wydzieleniu części budżetu na środki na wyżywienie podczas pobytu. Weź pod uwagę liczbę posiłków, które planujesz spożywać poza miejscem zakwaterowania, oraz koszty lokalnej gastronomii.

Sprawdź dokumenty

Przed wyjazdem na wczasy koniecznie sprawdź, czy posiadasz ważny paszport. Jeśli planujesz podróż zagraniczną, upewnij się również, że masz przy sobie wszystkie niezbędne wizy. Weryfikacja dokumentów pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na granicy i zapewni Ci spokojny wyjazd.

Upewnij się, że masz ważny paszport

Jednym z podstawowych dokumentów, które musisz mieć przy sobie podczas wczasów, jest ważny paszport. Sprawdź jego datę ważności i upewnij się, że nie wygasa on w trakcie Twojego pobytu. W przypadku podróży zagranicznej, ważny paszport jest niezbędnym dokumentem, bez którego nie przekroczysz granicy.

Zaopatrz się w odpowiednie wizy

Jeśli planujesz wyjazd do kraju, który wymaga wiz na wyjazd, zadbaj o to, aby mieć je ze sobą. Wcześniej sprawdź, jakie dokumenty na wyjazd są potrzebne i zacznij przygotowywać formalności z wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz stresu i nieprzyjemności na granicy.

Advertisement

Zabezpiecz swoje mieszkanie

Przed wyjazdem na wczasy niezwykle ważne jest, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania na czas wyjazdu. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że wszystkie okna i drzwi są dokładnie zamknięte. Nie możesz pozwolić sobie na to, aby ktoś niepowołany mógł się dostać do Twojego domu podczas Twojej nieobecności.

Zamknij okna i drzwi

Dokładnie sprawdź, czy wszystkie punkty wejścia do mieszkania są odpowiednio zabezpieczone. Upewnij się, że okna i drzwi są szczelnie zamknięte, a nawet możesz rozważyć zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak blokady lub alarmy.

Poproś sąsiadów o dopilnowanie

Poza zabezpieczeniem samego mieszkania warto również poprosić zaufanych sąsiadów, aby dopilnowali Twojego lokum w czasie Twojej nieobecności. Niech mają Twój kontakt i wiedzą, kiedy wyjeżdżasz oraz kiedy wracasz. W razie jakichkolwiek podejrzanych sytuacji będą mogli zareagować.

Takie działania zapewnią Ci spokój i poczucie bezpieczeństwa podczas Twojego urlopu, abyś mógł w pełni cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem.

Advertisement

Zrób badania lekarskie

Przed wyjazdem na wczasy warto wykonać podstawowe badania lekarskie. Pozwoli to zweryfikować Twój stan zdrowia i upewnić się, że nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł w pełni cieszyć się urlopem. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem, który może udzielić Ci dodatkowych wskazówek dotyczących przygotowania do wyjazdu.

Rodzaj badania Przykładowe zalecenia
Badanie ogólne Pełna morfologia, badanie moczu, pomiar ciśnienia i tętna
Profilaktyka chorób zakaźnych Szczepienia ochronne, testy na obecność przeciwciał
Badanie stanu uzębienia Wizyta u dentysty, usunięcie ewentualnych ognisk infekcji

Wykonanie badań lekarskich przed wyjazdem to ważny element przygotowania do wyjazdu i gwarancja Twojego bezpiecznego stanu zdrowia podczas urlopu.

Zarezerwuj noclegi

Jednym z kluczowych elementów udanych wczasów jest odpowiednie zakwaterowanie. Przed wyjazdem zarezerwuj nocleg, sprawdzając wcześniej opinie innych podróżnych na temat wybranego obiektu. Upewnij się również, co dokładnie jest wliczone w cenę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na miejscu.

Sprawdź opinie o miejscu zakwaterowania

Przed dokonaniem rezerwacji warto dogłębnie przeanalizować opinie na temat wybranego miejsca noclegowego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że obiekt spełnia Twoje oczekiwania i zapewni komfortowy pobyt podczas wczasów.

Advertisement

Upewnij się co jest wliczone w cenę

Dokonując rezerwacji noclegów na wczasy, upewnij się, co dokładnie jest uwzględnione w cenie oferty. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek związanych z dodatkowymi opłatami na miejscu i będziesz mógł spokojnie cieszyć się swoim urlopem.

Zapakuj niezbędne rzeczy

Starannie zastanów się, co spakować na swoje wczasy. Przygotuj dobrze wyposażoną apteczkę podróżną, która zapewni Ci spokój i bezpieczeństwo podczas wypoczynku. Spakuj również wygodną i dostosowaną do miejsca docelowego odzież, aby cieszyć się komfortem niezależnie od panujących warunków. Pamiętaj również o ładowarkach do Twoich urządzeń elektronicznych, aby mieć dostęp do komunikacji i rozrywki na wyjeździe.

Przygotuj apteczkę podróżną

Zadbaj o to, aby Twoja apteczka podróżna była dobrze zaopatrzona. Upewnij się, że zawiera niezbędne leki, opatrunki i środki pierwszej pomocy, które mogą okazać się przydatne w razie jakichkolwiek dolegliwości lub drobnych urazów. Dzięki temu będziesz mieć wszystko, czego potrzebujesz, by szybko i skutecznie zareagować na ewentualne problemy zdrowotne.

Spakuj odpowiednią odzież

Dobierając odzież na wczasy, zwróć uwagę na dostosowanie jej do miejsca docelowego. Weź pod uwagę panujący tam klimat, a także planowane aktywności. Spakuj wygodne i praktyczne ubrania, które nie będą krępować Twoich ruchów i zapewnią Ci komfort na każdym etapie wypoczynku. Pamiętaj również o zabraniu odpowiedniej odzieży na wypadek zmiennej pogody.

Advertisement

Zabierz ładowarki do urządzeń elektronicznych

Nie zapomnij o zapakowaniu ładowarek do Twoich urządzeń elektronicznych, takich jak smartfon, tablet czy aparat fotograficzny. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z nich bez obaw o wyczerpanie baterii, uwieczniając najważniejsze momenty Twoich wczasów i pozostając w kontakcie z bliskimi.

Poinformuj bliskich

Przed wyjazdem na wczasy poinformuj swoich najbliższych o planach i zostaw im kontakt do miejsca Twojego pobytu. Informowanie bliskich o wyjeździe pozwoli im wiedzieć, gdzie się znajdujesz i będą mogli się z Tobą skontaktować w razie potrzeby. Taka forma kontaktu do miejsca pobytu zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa podczas urlopu.

wczasy, wakacje, porady, ostrzeżenia

Artykuł ten zawiera kompleksowe porady i ostrzeżenia dotyczące przygotowania się do wyjazdu na wczasy lub wakacje. Omówiono w nim kluczowe aspekty, takie jak zaplanowanie budżetu, przygotowanie dokumentów, zabezpieczenie mieszkania czy wybór ubezpieczenia. Dzięki temu czytelnik będzie mógł zapewnić sobie bezpieczny i udany wypoczynek.

Zabezpiecz swoje dane

Przed wyjazdem na wczasy zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie swoich danych osobowych i ważnych dokumentów. Wykonaj kopie zapasowe kluczowych informacji, a także zabezpiecz swoje urządzenia mobilne hasłami i aplikacjami antywłamaniowymi. Dzięki temu Twoje prywatne dane będą bezpieczne, nawet w przypadku utraty lub kradzieży sprzętu.

Advertisement

Wykonaj kopie zapasowe ważnych dokumentów

Przed wyjazdem warto zrobić kopie zapasowe wszystkich ważnych dokumentów, takich jak paszport, dowód osobisty czy karty płatnicze. Możesz je zapisać na chmurze lub pamięci USB, aby mieć do nich dostęp w razie potrzeby. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o zabezpieczenie danych w przypadku zagubienia lub kradzieży oryginałów.

Zabezpiecz urządzenia mobilne

Pamiętaj także o zabezpieczeniu swoich urządzeń mobilnych przed wyjazdem na wczasy. Ustaw silne hasła, a także zainstaluj aplikacje antywirusowe i chroniące przed kradzieżą. Pozwoli Ci to czuć się bezpiecznie, nawet jeśli Twój laptop, tablet czy smartfon zostanie zagubiony lub skradziony podczas podróży.

Ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych

Podczas wczasów warto ograniczyć aktywność w mediach społecznościowych. Zbyt częste udostępnianie zdjęć lub informacji na temat Twojej nieobecności w domu może zwiększyć ryzyko włamania lub kradzieży. Daj sobie czas na prawdziwy odpoczynek i zrelaksuj się bez konieczności stałego dzielenia się wrażeniami online.

Dbaj również o bezpieczeństwo danych w podróży. Ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych zmniejszy ryzyko ujawnienia prywatnych informacji, które mogłyby narazić Cię na niebezpieczeństwo podczas Twojej nieobecności w domu.

Advertisement

Poznaj lokalne zwyczaje

Przed wyjazdem na wczasy warto zapoznać się z kulturą i zwyczajami miejsca, do którego się udajesz. Poznawanie lokalnych zwyczajów to kluczowy element udanego wypoczynku, pozwalający uniknąć popełnienia faux pas i zyskać pozytywne wrażenie wśród mieszkańców.

Zapoznaj się z kulturą miejsca docelowego

Sprawdź informacje na temat kultury miejsca docelowego, takie jak lokalne tradycje, normy i zachowania. Dzięki temu będziesz mógł w pełni docenić urok odwiedzanego regionu i z szacunkiem odnosić się do jego specyfiki.

Naucz się podstawowych zwrotów

Naucz się kilku podstawowych zwrotów w języku miejscowym. Ułatwi to Twoją komunikację z mieszkańcami i pokaże, że starasz się dostosować do lokalnych zwyczajów. Taki gest z Twojej strony z pewnością będzie doceniony.

Zaopatrz się w mapy i przewodniki

Planując wczasy, warto zaopatrzyć się w mapy i przewodniki turystyczne dotyczące miejsca Twojego pobytu. Mapy i przewodniki na wczasy pozwolą Ci lepiej poznać okolicę, zaplanować wycieczki i nie przegapić najciekawszych atrakcji turystycznych. Dzięki temu Twój urlop będzie jeszcze bardziej udany i pełen niezapomnianych wrażeń.

Advertisement
Rodzaj przewodnika Przydatne informacje Cena
Przewodnik miejski Szczegółowe mapy, historia, atrakcje, restauracje, transport 20-50 zł
Przewodnik tematyczny Informacje o zabytkach, muzeach, szlakach tematycznych 30-80 zł
Przewodnik regionalny Opisy regionu, miejscowości, atrakcji, tradycji, kuchni 40-100 zł

Ubezpiecz się

Przed wyjazdem na wczasy koniecznie zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie. Wykup ubezpieczenie podróżne, które zapewni Ci ochronę w razie nagłych zdarzeń lub problemów zdrowotnych podczas pobytu. Upewnij się również, jaki zakres ubezpieczenia jest objęty Twoją polisą, aby wiedzieć, czego możesz oczekiwać w sytuacji kryzysowej.

Wykup ubezpieczenie podróżne

Ubezpieczenie podróżne to niezbędna ochrona podczas wczasów. W przypadku nagłej choroby, wypadku czy innych nieprzewidzianych wydarzeń, może ono pokryć koszty leczenia, transporter medyczny lub nawet organizację powrotu do domu.

Sprawdź zakres ubezpieczenia

Przed wyjazdem dokładnie zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia na wczasy, aby mieć pewność, że obejmuje ono wszystkie istotne ryzyka. Sprawdź, czy polisa zapewnia ochronę w razie konieczności rezygnacji z wyjazdu, utraty lub kradzieży bagażu oraz odpowiedzialności cywilnej.

Zaplanuj aktywności

Aby w pełni wykorzystać czas Twoich wczasów, warto wcześniej zaplanować ciekawe aktywności i atrakcje. Stworzenie listy najważniejszych miejsc, które chcesz odwiedzić, pozwoli Ci zorganizować swój urlop w najbardziej efektywny sposób.

Advertisement

Stwórz listę miejsc do zobaczenia

Poświęć trochę czasu na dokładne przeanalizowanie oferty turystycznej miejsca, do którego się wybierasz. Sporządź listę najbardziej interesujących zabytków, muzeów, parków czy malowniczych widoków, które chciałbyś zobaczyć. Dzięki temu będziesz mógł z wyprzedzeniem zaplanować swoje dni, aby niczego nie pominąć.

Zarezerwuj bilety na atrakcje

Wiele popularnych atrakcji turystycznych cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego warto zarezerwować bilety z wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz długich kolejek i stresującego oczekiwania w dniu Twojej wizyty. Wcześniejsze zakupienie wejściówek pozwoli Ci w pełni cieszyć się atrakcjami i lepiej zorganizować pozostałą część dnia.

FAQ

Co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wczasy?

Przed wyjazdem na upragnione wczasy lub wakacje warto zapoznać się z istotnymi poradami i ostrzeżeniami, aby zapewnić sobie bezpieczny i udany wypoczynek. W niniejszym artykule przedstawiamy kluczowe kwestie, o których należy pamiętać przed wyruszeniem w podróż, takie jak zaplanowanie budżetu, przygotowanie dokumentów, zabezpieczenie mieszkania czy wybór odpowiedniego ubezpieczenia. Dzięki temu Twoje wakacje będą wolne od nieprzyjemnych niespodzianek i pozwolą w pełni cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem.

Jak zaplanować budżet na wczasy?

Przed wyjazdem na wczasy konieczne jest precyzyjne zaplanowanie budżetu. Należy uwzględnić koszty podróży, takie jak bilety, paliwo czy opłaty za autostrady. Warto także wcześniej zarezerwować środki na zakwaterowanie, sprawdzając ceny i opinie na temat różnych obiektów noclegowych. Pamiętaj również o wydzieleniu części budżetu na wyżywienie podczas pobytu.

Advertisement

Jakie dokumenty należy sprawdzić przed wyjazdem?

Przed wyjazdem na wczasy koniecznie sprawdź, czy posiadasz ważny paszport. Jeśli planujesz podróż zagraniczną, upewnij się również, że masz przy sobie wszystkie niezbędne wizy. Weryfikacja dokumentów pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na granicy i zapewni Ci spokojny wyjazd.

Jak zabezpieczyć swoje mieszkanie na czas wyjazdu?

Przed wyjazdem na wczasy zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania. Sprawdź, czy wszystkie okna i drzwi są dokładnie zamknięte. Poproś również zaufanych sąsiadów, aby dopilnowali Twojego lokum w Twoją nieobecność. Takie działania zapewnią Ci spokój i poczucie bezpieczeństwa podczas urlopu.

Czy warto wykonać badania lekarskie przed wyjazdem?

Przed wyjazdem na wczasy warto wykonać podstawowe badania lekarskie. Pozwoli to zweryfikować Twój stan zdrowia i upewnić się, że nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł w pełni cieszyć się urlopem. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem, który może udzielić Ci dodatkowych wskazówek.

Jak zarezerwować nocleg na wczasy?

Jednym z kluczowych elementów udanych wczasów jest odpowiednie zakwaterowanie. Przed wyjazdem zarezerwuj nocleg, sprawdzając wcześniej opinie innych podróżnych na temat wybranego obiektu. Upewnij się również, co dokładnie jest wliczone w cenę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na miejscu.

Advertisement

Co zabrać ze sobą na wczasy?

Starannie zastanów się, co zabrać ze sobą na wczasy. Przygotuj dobrze zaopatrzoną apteczkę podróżną, spakuj wygodną i dostosowaną do miejsca docelowego odzież, a także nie zapomnij o ładowarkach do Twoich urządzeń elektronicznych. Dzięki temu będziesz mieć wszystko, czego potrzebujesz, by cieszyć się udanym wypoczynkiem.

Jak poinformować bliskich o wyjeździe na wczasy?

Przed wyjazdem na wczasy poinformuj swoich najbliższych o planach i zostaw im kontakt do miejsca Twojego pobytu. Dzięki temu bliscy będą wiedzieli, gdzie się znajdujesz i będą mogli się z Tobą skontaktować w razie potrzeby. Taka forma komunikacji zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa podczas urlopu.

Jak zabezpieczyć swoje dane przed wyjazdem?

Przed wyjazdem na wczasy zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie swoich danych osobowych i ważnych dokumentów. Wykonaj kopie zapasowe kluczowych informacji, a także zabezpiecz swoje urządzenia mobilne hasłami i aplikacjami antywłamaniowymi. Dzięki temu Twoje prywatne dane będą bezpieczne, nawet w przypadku utraty lub kradzieży sprzętu.

Czy warto ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych na wczasach?

Podczas wczasów warto ograniczyć aktywność w mediach społecznościowych. Zbyt częste udostępnianie zdjęć lub informacji na temat Twojej nieobecności w domu może zwiększyć ryzyko włamania lub kradzieży. Daj sobie czas na prawdziwy odpoczynek i zrelaksuj się bez konieczności stałego dzielenia się wrażeniami online.

Advertisement

Jak poznać lokalne zwyczaje przed wyjazdem?

Przed wyjazdem na wczasy warto zapoznać się z kulturą i zwyczajami miejsca, do którego się udajesz. Sprawdź informacje na temat lokalnych tradycji, norm i zachowań, aby nie popełnić żadnych faux pas. Naucz się również kilku podstawowych zwrotów w języku miejscowym – ułatwi to Ci komunikację i stworzy pozytywne wrażenie.

Jakie mapy i przewodniki warto mieć na wczasach?

Planując wczasy, warto zaopatrzyć się w mapy i przewodniki turystyczne dotyczące miejsca Twojego pobytu. Pozwoli Ci to lepiej poznać okolicę, zaplanować wycieczki i nie przegapić najciekawszych atrakcji. Dzięki temu Twój urlop będzie jeszcze bardziej udany i pełen niezapomnianych wrażeń.

Jak się ubezpieczyć przed wyjazdem na wczasy?

Przed wyjazdem na wczasy koniecznie zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie. Wykup ubezpieczenie podróżne, które zapewni Ci ochronę w razie nagłych zdarzeń lub problemów zdrowotnych podczas pobytu. Upewnij się również, jaki zakres jest objęty Twoim ubezpieczeniem, aby wiedzieć, czego możesz oczekiwać w sytuacji kryzysowej.

Jak zaplanować aktywności na wczasach?

Aby w pełni wykorzystać czas Twoich wczasów, warto wcześniej zaplanować ciekawe aktywności i atrakcje. Stwórz listę najważniejszych miejsc, które chcesz odwiedzić, i zarezerwuj z wyprzedzeniem bilety na wybrane wydarzenia lub zwiedzanie. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się urlopem bez niepotrzebnego stresu i nerwowego planowania na ostatnią chwilę.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Strzelanie Zielonoświątkowe Bractwa Kurkowego w Wysokiej

Published

on

By

15 czerwca br. to dzień w którym na Strzelnicy Walochówka przeprowadzone zostało Strzelanie o Godność Króla Zielonoświątkowego Bractwa Kurkowego w Wysokiej A.D. 2024.

Strzelanie Zielonoświątkowe jest najważniejszym że strzelań brackich, gdyż Król Zielonoświątkowy nosi również przez cały rok tytuł Króla Bractwa Kurkowego w Wysokiej.

W rywalizacji do tarczy ufundowanej przez Brata Artura Kłysza zwyciężył Brat Prezes Jan Mrotek wyprzedzając Nikolę Sieniawską i Brata Rafała Waśkowiaka Drugą Tarczę Honorową ufundował Brat Mariusz Nowak. Przypadła ona w udziale gościowi z Bractwa Kurkowego w Margoninie Bratu Dariuszowi Błażejakowi, który wyprzedził swojego Tatę – Brata Ryszarda i Nikolę Sieniawską.

Najważniejsza z tarcz i tytuł Króla Bractwa Kurkowego w Wysokiej A.D. 2024 trafił do rąk Brata Rafała Waśkowiaka. Pierwszym Rycerzem został Brat Andrzej Ozimina a Drugim Rycerzem Brat Roman Sadzak.

Advertisement

Na zakończenie turnieju strzelano jak zwykle do Kura. Zwyciężył Brat Dariusz Błażejak z Margonina przed Bratem Ryszardem Błażejakiem również z Bractwa Kurkowego w Margoninie i Bratem Franciszkiem Miedzińskim

Continue Reading

Wiadomości

63 proc. Polaków chciałoby pracować cztery dni w tygodniu

Published

on

By

fot. PAP

63 proc. Polaków chciałoby pracować cztery dni w tygodniu, ale tylko 24 proc. zgodziłoby się na obniżenie swojego wynagrodzenia – wynika z badania Panelu Badawczego Ariadna. W zamian za zachowanie pełnej wysokości pensji 73 proc. badanych wolałaby pracować po 10 godzin dziennie.

Jak wynika z badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna, 63 proc. Polaków chciałoby pracować cztery dni w tygodniu, ale jednocześnie 50 proc. uważa, że w Polsce powinien zostać wprowadzony 4-dniowy tydzień pracy.

 

Największymi zwolennikami pomysłu skrócenia czasu pracy tygodniowo do 4 dni są osoby młode, bo taką zmianę popiera 61 proc. osób między 18. a 34. rokiem życia, ale 37 proc. osób powyżej 55. roku życia. Ponadto zmianę tygodnia pracy na 4-dniowy popiera 60 proc. osób pracujących na etacie – napisano w opisie wyników. W raporcie zaznaczono, że stopień poparcia 4-dniowego czasu pracy nie zależy od wykształcenia ani od płci.

Advertisement

 

Z kolei chęć pracy cztery dni w tygodniu również wyrażają głównie ludzie młodzi. Jak zaznaczono, o jeden dzień krócej niż obecnie chciałoby pracować 74 proc. osób w wieku 18-34 lata. Dodano, że w tym przypadku znaczenie ma wykształcenie ankietowanych. Osoby z wyższym wykształceniem zdecydowanie częściej chciałyby pracować 4 dni w tygodniu niż osoby z podstawowym i zawodowym wykształceniem – zauważono.

 

“O skróceniu tygodnia pracy mówi się ostatnio dużo w Polsce i w innych krajach. Rozważane są bardzo różne opcje, zarówno jeśli chodzi o liczbę godzin, które osoba miałaby przepracować w ciągu tych 4 dni, ale też wysokość wynagrodzenia. Bierze się także pod uwagę pozostawienie 5-dniowego tygodnia pracy, ale z redukcją liczby godzin pracy w ciągu dnia do np. 6” – powiedziała cytowana w raporcie prof. Dominika Maison.

 

Advertisement

Z badania wynika, że 76 proc. ankietowanych wolałoby pracować po 10 godzin dziennie (przez cztery dni w tygodniu) z zachowaniem 100 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, gdyby 4-dniowy tydzień pracy został w Polsce wprowadzony. Z kolei 24 proc. pytanych wolałoby pracować 8 godzin dziennie w zamian za 80 proc. dotychczasowej pensji.

 

“Jak pokazało przeprowadzone badanie, priorytetem dla większość Polaków jest zachowanie dotychczasowej pensji, nawet kosztem cięższej pracy każdego dnia. Widać jednak pewne różnice między pokoleniami” – dodała Maison.

Wyjaśniła, że Millenialsi i starsze pokolenia preferują zachowanie dotychczasowego wynagrodzenia kosztem wydłużenia czasu pracy każdego dnia nawet do 10 godzin, ale pokolenie Z woli pracować mniej, nawet w zamian za obniżone wynagrodzenie.

 

Advertisement

W ramach badania zapytano też Polaków, w jaki sposób chcieliby wykorzystać dodatkowy dzień wolny w tygodniu. Najwięcej, bo 35 proc. osób odpowiedziało, że wykorzystałoby dodatkowy dzień na spędzanie czasu z dziećmi i rodziną. Z kolei 31 proc. ankietowanych wybrałoby wyjazdy i zwiedzanie. 15 proc. ankietowanych zadeklarowało z kolei, że przy 4-dniowym tygodniu pracy, podczas dni wolnych będzie prawdopodobnie dorabiać. Dla porównania, w obecnie 7 proc. Polaków przeznacza czas wolny na dodatkową pracę zarobkową – dodano w raporcie.

 

Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI na ogólnopolskiej losowo-kwotowej próbie 11 tys. 138 osób w wieku od 18 lat wzwyż. (PAP)

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement