Connect with us

Wiadomości

Cipki zniknęły z map małopolski

Published

on

fot. PAP

Osiedle Cipki we wsi Suche w gminie Poronin od 1 stycznia formalnie zniknęło z map. Chociaż nazwa przysiółka nie ma nic wspólnego z wulgaryzmem, tylko starym góralskim nazwiskiem, została usunięta na wniosek mieszkańców którym doskwierali ciekawscy turyści i internauci, którzy niejednokrotnie wyśmiewali nazwę.

Wójt gminy Poronin Anita Żegleń przyznała w rozmowie z PAP, że chociaż nazwa osiedla Cipki funkcjonowała tylko zwyczajowo, bo formalnie takiego adresu nie było, to stało się obiektem drwin, głównie za sprawą map internetowych.

 

„Mieszkańcy wystąpili do Urzędu Gminy z wnioskiem o usunięcie nazwy osiedla. Wcześniej ta historyczna nazwa, która wywodzi się od starego góralskiego nazwiska nikomu nie przeszkadzała, ale w ostatnim czasie za sprawą obecności tej nazwy na mapach Google, niektórzy internauci zaczęli drwić, a ciekawscy turyści przyjeżdżali chcąc odszukać tablicę z nazwą osiedla, której faktycznie nie ma i zrobić sobie zdjęcie” – wyjaśniła Żegleń.

 

Advertisement

Mieszkańcom wsi Suche zaczęła doskwierać historyczna nazwa osiedla i poczuli się niekomfortowo. Na ich wniosek władze gminy Poronin wszczęły stosowną procedurę – zwróciły się do ministra o formalne usunięcie nazwy. Nazwa Cipki została formalnie usunięta, a na to miejsce nie wprowadzono żadnej nowej nazwy, ponieważ Cipki nie stanowiły wprost osiedla czy ulicy.

 

„Wcześniej, przed epoką internetu, nikt na tą nazwę nie zwracał nawet uwagi, a teraz pojawił się rodzaj turystyki geograficznej. Zdarzały się niewybredne żarty, a to nie spodobało się naszym mieszkańcom” – doprecyzowała wójt Poronina.

 

Formalne wykreślenie nazwy osiedla Cipki z oficjalnego rejestru nie spowodowała jednak zniknięcia tej nazwy od 1 stycznia z map Google, dlatego władze gminy Poronin zapowiadają wystąpienie do firmy o usunięcie tej nazwy z map internetowych. W Wikipedii natomiast wyjaśniono: „Cipki – do 31 grudnia 2022 część wsi Suche w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin, w odległości 6 km od Zakopanego. Leżała na wysokości 769 m n.p.m, przy ujściu Porońca i Suchego Potoku do Białego Dunajca”.

Advertisement

 

Nazwy wielu podhalańskich osiedli wywodzą się od nazwisk ich dawnych właścicieli np. Galicówka od Galicy, Karpielówka od Karpiela czy Stachonie od Stachonia. (PAP)

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Bukowińskie Spotkania znów zawitają do Piły i Jastrowia

Published

on

By

22 czerwca 2023 roku w rozpocznie się 34. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”.

Pierwszy etap tego jednego z największych europejskich festiwali folklorystycznych w Europie realizowany będzie w Jastrowiu i Pile (22-25.06.), z Polski przeniesie się do ukraińskich Czerniowiec (8-9.07.), stamtąd do Rumunii (Câmpulung Moldovenesc 21-23.07.), kolejnym etapem będzie węgierski Bonyhád (4-6.08.), a jego wędrówkę po Europie zakończą „Spotkania” w dolnośląskiego Lubaniu i Dzierżoniowie (12-15.08).

Festiwal nie jest konkursem.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem projektu, corocznie – od 1990 roku – jest Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile, realizujące edycję polską i sprawujące nadzór merytoryczny nad całym projektem, koordynując i wspierając działania zagranicznych partnerów, odpowiadających za realizację festiwalu w swoich krajach.


„Bukowińskie Spotkania” to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal folklorystyczny prezentujący kulturę ludową regionu leżącego poza granicami kraju. Nawiązują nazwą do Bukowiny, regionu karpackiego znajdującego sie na obecnym pograniczu ukraińsko-rumuńskim.

Bukowina – niewielki, wielonarodowościowy region karpacki, miejsce bliskie wielu Rumunom i Ukraińcom, przez pokolenia życzliwe dla szukających lepszego jutra Żydów, Niemców, Polaków, Węgrów, Ormian, Rosjan, Słowaków, Czechów, Romów… Jej bogata mozaika etniczna, kulturowa i religijna to nie tylko różne języki i świątynie, to także, a może przede wszystkim wspólne wsie, miasta, ulice i podwórka. W swej niepowtarzalnej różnorodności ofiarowująca szansę zachowania własnej tożsamości narodowej, wymagająca i ucząca poszanowania dla wartości ważnych dla sąsiadów, wzajemnego zrozumienia.

Festiwal adresowany jest do obecnych (Ukraińcy, Rumuni, Polacy, Żydzi, Niemcy, Lipowanie, Ormianie i Romowie) i byłych mieszkańców Bukowiny, zmuszonych do opuszczenia swojej „małej ojczyzny” w wyniku powojennych zmian w Europie (Polska, Węgry, Niemcy, Słowacja, Serbia i Bośnia).

Advertisement

Projekt oparty jest na trzech równoważnych założeniach (cele projektu od 1990 r.):
* popularyzacji, ochronie i dokumentowaniu bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie,
* promocji bukowińskiej szkoły współżycia różnych narodów jako modelu porozumienia i współpracy zwiększającej poszanowanie dla odmienności, utrwalającej różne tożsamości narodowe i przekonania kulturowe, budującej społeczeństwo obywatelskie,
* wspieraniu działalności kulturalnej Polonii, promocji kultury polskiej w regionie i bukowińskiej Polonii w Polsce oraz pomocy merytorycznej i organizacyjnej umożliwiającej zachowanie polskich tradycji na Bukowinie, utrzymaniu systematycznych więzi bukowińskiej Polonii z Polską.

Na Bukowinie folklor był i w znacznym stopnie pozostał zjawiskiem międzykulturowym, zawierającym niepowtarzalne i specyficzne cechy różnych kultur: ukraińskiej, rumuńskiej, polskiej, żydowskiej, węgierskiej, niemieckiej, ormiańskiej i innych. Poprzez folklor i język broniono tu i zachowywano tu własną etniczną odrębność, tożsamość, prawo do istnienia, a jednocześnie, poprzez wielorakie kontakty, dochodziło do wzajemnych wpływów i penetracji, krystalizowała się spójność bukowińska. „Bukowińskie Spotkania” wartości te chronią i popularyzują.
„Bukowińskie Spotkania” stały się corocznym, pełnym tradycji, historii i twórczej inspiracji, prestiżowym wydarzeniem kulturowym, bogatą mozaiką folkloru i postaw pełnych szacunku wobec innych, płaszczyzną integracji. Zaakceptowały go wszystkie bukowińskie nacje, przyjmując jako doroczne święto regionu, zaświadczając, że grupy narodowościowe splecione wspólnymi losami i historią mogą ze sobą harmonijnie współżyć na określonym terytorium, a rozdzielone pragną to dawne współżycie ocalić od zapomnienia. W powojennym okresie konfrontacji tradycji i tożsamości w nowych realiach Europy Wschodniej, mieszkańcy Bukowiny i jej wychodźcy nie poddawali się polityce wynarodowienia, społecznego i politycznego wykluczenia i kształtowania „Homo Sovieticus”. Czynnikiem mobilizującym była zwartość grupy i poczucie wielkiej siły tradycji i wartości wypracowywanych przez przodków. Ważną rolę w podtrzymywaniu świadomości współczesnego „Homo Bucovinensis” odegrały i nadal odgrywają „Bukowińskie Spotkania”.

„Bukowińskie Spotkania” to doroczne święto bukowińskich tradycji. Czas świąteczny, wyłączony z codzienności, okres przepełniony nie tylko muzyką, śpiewem i tańcem, ale i niepowtarzalną aurą… czas spotkań. Bo też bogata mozaika spotkań jest sensem festiwalu. Spotkania, w których uczestniczymy na zasadach gospodarza, bardzo szybko przekształcają się i po krótkim czasie stajemy się ich gośćmi. Spotykamy się z kilkuletnimi znajomymi oraz życzliwie zapraszamy i przyjmujemy nowych, łatwo pokonujemy granicę: swój obcy. Festiwal zbliża i jednoczy, pokazuje, że przy różnorodności można stanowić wspólnotę.

Cykliczność imprezy w określonych ośrodkach, systematyczna promocja festiwalowych idei tolerancji i dobrosąsiedztwa, wartości artystyczne i atmosfera, zapewnia mu nowych zwolenników i sympatyków. Przełożyło się to na szerokie współdziałanie innych kręgów w wielu państwach europejskich: samorządowych, gospodarczych, sportowych, oświatowych i innych. Z poziomów lokalnych poprzez uczestników, widzów, sympatyków, mieszkańców oraz media nie tylko wrażenia, ale i festiwalowe idee przenoszone są na ponadregionalne obszary.

„Bukowińskie Spotkania” cieszą się dużym zainteresowaniem mediów: prasy, radia, telewizji. Co roku festiwal obsługuje, w każdym z państw, liczna grupa dziennikarzy. Ich materiały: relacje, informacje, reportaże, wywiady, recenzje – ukazują się w najpoczytniejszych gazetach, nadawane w najpopularniejszych programach radiowych i telewizyjnych, eksponując nie tylko walory folklorystyczne Bukowiny lecz także jej złożoność kulturową i mechanizmy unifikacji.

Advertisement

Corocznie w festiwalu uczestniczy około 130 zespołów z bukowińskim rodowodem, prawie drugie tyle stanowi „zaplecze” dla kolejnych jego edycji. Na tegorocznych arenach „Bukowińskich Spotkań” wystąpią zespoły: z Polski, Ukrainy, Rumunii, Węgier, Serbii i ze Słowacji – prawie 3500 wykonawców.

Continue Reading

Wiadomości

I miejsce dla Powiatu Pilskiego w prestiżowym rankingu ZPP

Published

on

By

Starosta pilski Eligiusz Komarowski oraz Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile odebrali główne nagrody za zdobycie przez Powiat Pilski pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Związku Powiatów Polskich.

Przypomnijmy, że Powiat Pilski już drugi rok z rzędu został uznany za najlepszy powiat w kraju w tym prestiżowym rankingu i otrzymała dwa tytuły: „Dobry Polski Samorząd 2022” oraz „Super Powiat 2022”. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród dla laureatów jubileuszowej 20. edycji rankingu odbyła się w Karpaczu podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.

Zwycięstwo w rankingu, który jest bezpłatny i wyłącznie merytoryczny, to nie tylko prestiż czy budowanie dobrej marki, to podsumowanie działań, które mają realny wpływ na podniesienie komfortu życia mieszkańców. To liczba inwestycji, zrealizowanych programów społecznych, w ochronie zdrowia, oświatowych oraz pozyskanych na nie pieniędzy, to także wzrost jakości obsługi mieszkańców, wdrożenie nowoczesnych technologii, które ułatwiają kontakt i realizację spraw w urzędzie.

– Chciałbym podkreślić, że te nagrody są zasługą ciężkiej codziennej pracy i ogromnego zaangażowania moich współpracowników, radnych, zarządu, ale przede wszystkim mieszkańców powiatu pilskiego. To dzięki nieustającej motywacji, inspiracji i wsparciu wielu mieszkańców, jesteśmy w stanie przenosić góry. To właśnie ich potrzeby, sugestie i opinie stanowią fundament naszych działań, a właśnie wsparcie mieszkańców jest dla mnie niezmiernie cenne i dodaje sił do codziennego działania. Dlatego jeszcze raz Wam wszystkim serdecznie dziękuję za zaufanie i współpracę. To dzięki wam powiat pilski się rozwija i staje się coraz bardziej przyjazny i atrakcyjny  – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Advertisement

Starosta pilski gratuluje także władzom i mieszkańcom sąsiedniego Powiatu Wałeckiego, który w tym prestiżowym rankingu zajął wysokie 6. miejsce.
– To pokazuje, że współpraca buduje i przynosi wymierne efekty – podsumowuje starosta.

Continue Reading