Connect with us

Polityka

Będzie nowe polskie święto

Published

on

Prezydent RP Andrzej Duda w Poznaniu podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. – Dla mieszkańców naszego regionu Powstanie Wielkopolskie jest niezwykle ważnym wydarzeniem historycznym. Ten czyn Wielkopolan zasługuje na docenienie w całym kraju – podkreśla Marszałek Marek Woźniak, gospodarz centralnych uroczystości w Poznaniu związanych z obchodami wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Zbiórkę podpisów poparcia dla ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym zainicjowały w czerwcu Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. W tym samym miesiącu radni wojewódzcy jednogłośnie przyjęli stanowisko sejmiku wyrażające poparcie tej inicjatywy.

„Ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym nadałoby Powstaniu Wielkopolskiemu należną mu rangę i znaczenie wśród największych zwycięstw w historii Polski, a także pozwalałoby na jego uczczenie w należny mu sposób” – czytamy w dokumencie.

Ostatecznie 1 października Sejm RP jednogłośnie uchwalił ustawę o ustanowieniu 27 grudnia świętem państwowym, następnie pod koniec miesiąca doszło do głosowania w Senacie RP. Senatorowie również byli jednomyślni i poparli ustawę.

Finał starań wielkopolskich instytucji nastąpił we wtorek 23 listopada. Tego dnia Prezydent RP Andrzej Duda w Bazarze Poznańskim podpisał ustawę.

Advertisement

– To akt dziejowej sprawiedliwości wobec Powstania Wielkopolskiego, tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego, które było przez dziesiątki lat niedoceniane w przestrzeni ogólnopolskiej – powiedział Prezydent RP.

Andrzej Duda otrzymał też statuetkę Dobosza Powstania Wielkopolskiego. Prezydentowi wręczył ją Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Wcześniej, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan złożono kwiaty na grobie gen. Stanisława Taczaka.

– Cieszy mnie fakt, że Sejm oraz Senat sprawnie i szybko uchwaliły ustawę, a Pan Prezydent złożył dziś pod nią podpis w stolicy Wielkopolski, w miejscu tak symbolicznym dla Powstania Wielkopolskiego, jakim jest poznański Bazar. Samorząd Województwa Wielkopolskiego od początku wspierał wszystkie działania podjęte w tym kierunku, współpracując również z Kancelarią Prezydenta RP przy organizacji dzisiejszej uroczystości. Dla mieszkańców naszego regionu Powstanie Wielkopolskie jest bowiem niezwykle ważnym wydarzeniem historycznym, a każda jego rocznica – świętem – mówi Marszałek Marek Woźniak.

Choć święto po raz pierwszy będzie miało charakter państwowy, jego gospodarzem w Poznaniu i Warszawie nadal pozostanie Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Samorząd od lat jest organizatorem grudniowych uroczystości rocznicowych wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które wpłynęło na obecny kształt Polski. Razem z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – ich współorganizatorem niezmiennie dokłada starań, aby pamięć o zwycięskim zrywie niepodległościowym na trwałe zagościła w świadomości jak największej liczby Polaków. Stąd centralne obchody odbywają się tradycyjnie 27 grudnia w Poznaniu, a 28 grudnia przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz przy mogiłach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Przypomnijmy, że na początku listopada Marszałek Marek Woźniak wraz z Tadeuszem Musiałem, prezesem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 podpisali się pod zaproszeniem dla prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości, które odbędą się 27 grudnia w Poznaniu.

– Już przygotowujemy się do kolejnych obchodów, które w tym roku będą szczególne. Nie tylko ze względu na przypadającą 80. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, ale także na państwową rangę, której doczekał się zwycięski zryw Wielkopolan, walczących o wolność. Mam nadzieję, że jeden element może zostać dzięki podniesieniu rangi święta wzmocniony, czyli odpowiedni przekaz w podręcznikach szkolnych. Potrzebujemy też nowoczesnej, skierowanej do młodego pokolenia, narracji o Powstaniu Wielkopolskim. Warto z historią się spotykać, o niej mówić, to ona jest potwierdzeniem naszej tożsamości, naszego prawa do funkcjonowania jako Polaków i Wielkopolan – tłumaczy Marszałek Marek Woźniak.

Przypomnijmy, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego i jego instytucje nie tylko organizują uroczystości związane z kolejnymi rocznicami wybuchu insurekcji, ale także ogólnopolskie kampanie popularyzujące wiedzę o tym wydarzeniu. Także w tym roku jedną z dodatkowych inicjatyw jest drugie, poprawione wydanie „Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Można nabyć w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a także w księgarni online tego wydawnictwa.

Niestety, pandemia w rocznicę uniemożliwia nam spotkanie się w licznym gronie, dlatego warto tego dnia śledzić od godziny 16.40 przekaz online z uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich na www.27grudnia.pl.

Advertisement

Internetowa kampania, za pośrednictwem strony 27grudnia.pl oraz fanpage′u na Facebooku 27grudnia-Powstanie Wielkopolskie rozpocznie się 8 grudnia. W jej ramach przypomniana zostanie między innymi sylwetka Ignacego Jana Paderewskiego w 80. rocznicę jego śmierci.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

D. Tusk: jesteśmy tu dzisiaj, żeby wszyscy zobaczyli, ilu nas jest gotowych walczyć o wolność i demokrację

Published

on

By

fot. PAP

Jesteśmy tu dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat – żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni, ilu jest nas gotowych, podobnie jak 30, 40 lat temu, walczyć o wolność i demokrację – mówił lider PO Donald Tusk otwierając marsz 4 czerwca.

Uczestnicy zorganizowanego przez PO i Donalda Tuska niedzielnego marszu zebrali się na warszawskim placu Na Rozdrożu. Marsz ma być protestem przeciw obecnym rządom. Biorą w nim udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych.

 

Otwierając marsz Tusk nawiązał do frekwencji. “Widzę ocean ludzkich głów, morze biało-czerwonych flag. Są nas tysiące, tysiące ludzi z Polską w sercach, dziesiątki tysięcy, miliony przed telewizorami Polek i Polaków, którzy nie dali się złamać, nie dali się zastraszyć, nie dali się zniechęcić” – mówił. “Polska jest w naszych sercach i dlatego przetrwaliśmy te trudne lata” – dodał.

Advertisement

 

Lider PO dziękował obecnemu na marszu Lechowi Wałęsie i pokoleniu “Solidarności”, którzy wywalczyli konsekwencją, odwagą, bezkrwawo, bez przemoc wywalczyli wolność i niepodległość. “Dzisiaj przed nami stoi podobna misja, o podobnej wadze i dzisiaj też wszyscy ludzie dobrej woli w Polsce będą swoją konsekwencją, odwagą, spokojem, optymizmem, będą szli do zwycięstwa” – podkreślił.

 

“Chce wam powiedzieć, jak patrzę dzisiaj tu, na centrum Warszawy, na niekończące się tłumy ludzi, którzy przyszli zamanifestować swoją złość, ale też swoją nadzieją, że dawno już nie pomyślałem, że słowa +tu jest Polska+ tak bardzo pasują do miejsca i czasu. Tak, tu jest Polska” – mówił Tusk.

 

Advertisement

“Pierwszym krokiem do zwycięstwa jest poznać się na własnej sile. Jesteśmy tu dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat – żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni, ilu jest nas gotowych, podobnie jak 30, 40 lat temu, walczyć o wolność i demokrację. Tego głosu, tej fali już nic nie zatrzyma. Olbrzym się obudził” – podkreślał lider PO.

 

Na marszu obecni są m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski czy były prezydent Lech Wałęsa. Wśród uczestników marszu widoczne są transparenty z hasłami m.in. “Abrakadabra niech zniknie pisowska makabra”, “Mam marzenie – Polska wolna od PiS” czy “Nie chcę żyć w świecie z książek Orwella”. Część uczestników ma również T-shirty z hasłem “KONSTYTUCJA”.

 

Po Donaldzie Tusku wystąpił były prezydent Lech Wałęsa. Jego przemówienie po ok. 10 minutach przerwali zgromadzeni, wołając “Idziemy, idziemy”. Część ze zgromadzonych uskarża się na nagłośnienie – nie słyszy przemówień.

Advertisement

 

Uczestnicy marszu mają polskie i unijne flagi; pojawiły się też transparenty z ośmioma gwiazdkami.

 

Cała impreza ma się zakończyć ok. godz. 18. (PAP)

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Patryk Jaki w sobotę odwiedzi Piłę

Published

on

By

Poseł do Parlamentu Europejskiego Patryk Jaki odwiedzi w sobotę Wielkopolskę.

Jedno ze spotkań w ramach cyklu “Przyszłość Polski w Unii Europejskiej” odbędzie się w Pile.
Piła: Hotel Arche, rondo marszałka J.Piłsudskiego 1
Data: 15 kwietnia
Godzina: 15:30
Wstęp wolny!

Continue Reading