Connect with us

Wiadomości

Bacowanie i rękawice furmańskie na Krajowej liście dziedzictwa kultury

Published

on

fot. PAP

Bacowanie jako praktyka kulturowego wypasu owiec w polskich Karpatach oraz tkanie rękawic furmańskich to dwie pozycje z Małopolski, które znalazły się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W tym roku na tę prestiżową listę trafiło łącznie dziewięć zjawisk z całej Polski.

Bacowanie, czyli praktyka wypasu owiec jest kultywowana w polskich Karpatach i obejmuje obszar od Beskidu Śląskiego przez Tatry po Bieszczady. Gospodarka pasterska wraz z tradycją wyrobu serów owczych znanych u nas jako oscypki, kultywowana jest już w polskich górach co najmniej od XVI w. Związana jest z migracją pasterzy i osadnictwem wołoskim.

 

Jak powiedziała PAP pierwsza w historii kobieta baca, a zarazem żona bacy – Janina Rzepka z Brzegów koło Zakopanego, ta profesja nie jest łatwa a młodzi niechętnie garną się do bacowania, dlatego wpis na Krajową listę jest bardzo ważny.

Advertisement

 

„Wpis na Krajową listę jest dla nas – baców, juhasów, hodowców owiec, bardzo ważny. Zależy nam na pielęgnowaniu tego zawodu, bo owiec, a co za tym idzie baców i juhasów jest coraz mniej. Chcemy podtrzymywać tradycje naszych ojców i dziadków nie tylko dlatego, żebyśmy mogli jeść pyszne oscypki, bryndzę i pić zyntycę, ale ważne jest też zachowanie krajobrazu i bioróżnorodności górskiej roślinności. Jak owce znikną z hal, to te pomału zarosną i zdziczeją” – powiedziała PAP pierwsza kobieta baca Janina Rzepka. Dodała ona, że tak zwany wypas kulturowy odbywa się w parkach narodowych i krajobrazowych i służy zachowaniu górskich hal.

 

Decydującą rolę w przekazie tradycji bacowskich pełni rodzina, bo jest to profesja która przechodzi z ojca na syna. Bacowanie to także zachowywanie obrzędowości, strojów regionalnych czy pasterskiej muzyki.

Advertisement

 

„Wpisanie bacowania na Krajową listę to dla nas prestiż i docenienie naszej pracy, a może też dzięki temu wzrośnie zainteresowanie tym zawodem i będzie nas więcej. Teraz to nie jest taki dochodowy biznes, bo dawniej w cenie były nie tylko sery owcze, ale i wełna oraz mięso. Teraz wełna praktycznie nie jest nic warta, ale na szczęście mięso jagnięce wraca do łask konsumentów” – zakończyła baca Janina Rzepka.

 

Obok tradycji bacowskich na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego została wpisana sztuka tkania rękawic furmańskich. Ta tradycja, choć znana dawniej w całych Karpatach, zachowała się szczególnie u Górali Nadpopradzkich nazywanych też Góralami Czarnymi.

Advertisement

 

Barbara Talar z Towarzystwa Miłośników Piwnicznej powiedziała PAP, że tradycja tkania rękawic furmańskich z owczej wełny przetrwała do lat 90. tylko dzięki jednemu fachowcowi Władysławowi Polańskiemu, który pamiętał czasy, kiedy te rękawice były niezbędne przy pracach gospodarskich, a zwłaszcza przy zimowej zwózce drzewa z lasu. Właśnie od furmanów, którzy końmi zwozili drzewo, rękawice wzięły swoją nazwę. Od mistrza tego fachu nauczyło się kolejne pokolenie.

 

„Możemy śmiało powiedzieć, że tkanie rękawic furmańskich odżyło na nowo. Tym fachem zaczęły się także interesować dzieci, a dzięki warsztatom mamy coraz więcej tkaczy rękawic. Jest to nadal żywa i ciągle rozwijająca się dziedzina regionalnego rękodzieła, które jest dziedzictwem kulturowym Górali Nadpopradzkich, a same rękawice stały się modne” – powiedział PAP Barbara Talar z Muzeum Regionalnego Towarzystwa Miłośników Piwnicznej.

Advertisement

 

Rękawice furmańskie trafiły nawet do amerykańskiego kongresmena Berniego Sandersa, którego ojciec pochodził ze Słopnic koło Nowego Sącza. Jak wyjaśniła PAP Barbara Talar, Sanders pojawił się na zaprzysiężeniu Joe Bidena w charakterystycznych rękawicach, co zwróciło uwagę mediów z całego świata. Właśnie dlatego górale postanowili wysłać politykowi nowe rękawice furmańskie z okolic jego rodzinnych stron.

 

W 2022 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały także wpisane: Bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej; Snutka golińska – hafciarstwo południowej Wielkopolski; Hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Białej; Krzyżyki z palmy wielkanocnej – tradycja z terenów Opolszczyzny; Wielkanocne procesje konne na Górnym Śląsku; Barbórka górników węgla kamiennego w Wałbrzychu oraz Skubanie pierza na Śląsku Opolskim.

Advertisement

 

Na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzonej od 2014 r. znajdują się obecnie 64 pozycje. Są wśród nich np. tradycje gry na dudach podhalańskich, rusznikarstwo artystyczne i historyczne, szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, procesja Bożego Ciała w Łowiczu oraz język esperanto jako nośnik kultury esperanckiej.(PAP)

 

autor: Szymon Bafia

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Mikołajki na Stadionie Powiatowym w Pile

Published

on

By

Punktualnie o godz. 17.00 rozpoczęły się Mikołajki na Stadionie Powiatowym w Pile.

Wszystkich przywitał starosta pilski Eligiusz Komarowski, a następnie nastąpiło uroczyste rozświetlenie choinki.

Scenę zawładnęły dzieci i młodzież z klubu piosenki Esti. Dzieci mogą sobie zrobić zdjęcie z Elfami, a już niebawem na stadion przybędzie Święty Mikołaj, który przygotował dla najmłodszych słodkie upominki.

Dzisiaj też ruszyło bezpłatne lodowisko.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Kiermasz świąteczny w Wyrzysku

Published

on

By

3 grudnia w Wyrzysku odbył się kiermasz świąteczny rozpoczynający magiczny, bożonarodzeniowy czas.

Imprezę rozpoczęło otwarcie Jadłodzielni, która znajduje się przy Klubie Miejskim w Wyrzysku. Obiekt powstał w ramach konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” pod nazwą „Podziel się jedzeniem” z „Programu ograniczenia marnowania i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025″.

Wśród stoisk nie zabrakło przepięknych rękodzieł, które są godne podziwu talentu ich wykonawców. Najmłodszych zaciekawił spektakl teatralny “Nowa praca Świętego Mikołaja”. Odbył się też koncert kolęd, po którym nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu “List do Świętego Mikołaja”, który dzieci napisały w gwarze krajeńskiej.

Na Jarmarku obecni byli m.in.:  Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego , Jarosław Maciejewski – Radny Województwa Wielkopolskiego , Eligiusz Komarowski Starosta Pilski, radny Rady Powiatu w Pile Almuetaz Bellah Nasrullah oraz radni Rady Miejskiej w Wyrzysku.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement