Connect with us

Wiadomości

ADOPCJA PSA – krok po kroku

Published

on

Pracownicy Schroniska dla Zwierząt w Leszkowie otrzymują telefony i wiadomości od osób, które rozważają adopcję psa i chcieliby dowiedzieć się jak wygląda procedura adopcyjna w Miluszkowie. Przybliżymy więc nieco zasady i krok po kroku wyjaśnimy najważniejsze elementy procesu adopcji psa.

Zanim wybierzesz się do schroniska, zastanów się czego oczekujesz od adoptowanego zwierzęcia i co sam możesz mu zaoferować. Płeć psa może nie jest najistotniejszym kryterium, jednak wielkość, temperament i wiek pieska zazwyczaj jest ważna dla adoptujących. Jeśli więc jesteś typem domatora i kanapowca, w dodatku masz mało wolnego czasu, nie szukaj psa młodego i aktywnego, bo wasze potrzeby i energia będą zupełnie inna i ani ty, ani psiak nie będziecie zadowoleni. Za to piesek w średnim lub starszym wieku, który spokojnie podrepta przy twojej nodze będzie idealnym wyborem. Jeśli domowników jest dużo, rodzina liczna, wesoła i towarzyska, często odwiedzana przez gości, to do takiego domu nie powinien trafić pies lękliwy, wycofany lub lubiący spokój, schorowany psi senior.

Co więc powinieneś wziąć po uwagę?

Oto przykłady:

 • Dom z ogrodem czy mieszkanie?
 • Mieszkanie/dom twój czy wynajmowany? Czy właściciel zgadza się na psa?
 • Które piętro i czy wybrany pies da radę wejść po schodach, a co jeśli nie?
 • Ile spacerów dziennie i jak długich zapewnisz psu?
 • Ilu domowników i w jakim wieku? Czy w domu są dzieci?
 • Czy wszyscy domownicy zgadzają się na psa?
 • W jakim jesteś wieku, kondycji i stanie zdrowia?
 • Czy jesteś przygotowany finansowo na utrzymanie psa?
 • Czy są cechy charakteru psa, z którymi z całą pewnością sobie nie poradzisz?
 • Czy w domu są inne zwierzęta i jaki jest ich stosunek do czworonogów?
 • Co zrobisz psem w czasie urlopu? Kto się nim zajmie?

Gdy przeanalizujesz swoje możliwości biorąc pod uwagę powyższe punkty, łatwiej będzie ci określić jaki psiak najbardziej pasuje do ciebie i twojej rodziny. Mając już pewien zarys swojego przyszłego pupila możesz przejść do kolejnego kroku – wizyty na naszej stronie internetowej www.schronisko.pila.pl. Prezentujemy na niej naszych podopiecznych gotowych do adopcji. Każdy wystawiony tam pies ma kilka zdjęć, wskazujemy jego wiek, wagę, wielkość, staż w schronisku i podstawowe cechy charakteru. Warto ułatwić sobie zadanie i skrócić nieco czas poświęcony na wytypowanie psiego kandydata korzystając z wyszukiwarki na stronie, czyli zakładki „Szukaj zwierzaka”. Za pomocą kilku kliknięć możesz zawęzić krąg psiaków do wyłącznie tych, które wstępnie spełniają twoje oczekiwania. Jeśli któryś z psiaków wpadnie ci w oko, zapamiętaj jego imię i przejdź do kolejnego etapu.

Na tej samej stronie internetowej zauważyłeś już pewnie zakładkę „Dokumenty”. Kliknij w nią, pobierz ankietę, wypełnij i odeślij do nas na adres: adopcje@schronisko.pila.pl, zaznaczając imię psa. Pamiętaj, że każde pytanie w ankiecie jest ważne i należy odpowiedzieć na wszystkie. Gdy postanowisz wydrukować formularz i wypełnić ankietę ręcznie, dopilnuj, by pismo było czytelne, a odpowiedzi jasne. Po przeanalizowaniu twojej ankiety odpowiemy drogą mailową i zaproponujemy spotkanie w schronisku ze wskazanym psiakiem. Takie spotkanie trwa około godzinę, czasem nieco dłużej i w tym czasie możesz spędzić z psem czas, zadać nurtujące cię pytania (możesz przygotować listę takich pytań), a nasz pracownik opowie o zwierzaku, jego charakterze, zaletach, ale też wadach, o jego stanie zdrowia i potrzebach, o tym co lubi, a czego być może się boi.

Podczas spotkania być może dowiesz się ciekawych rzeczy na temat psiego gatunku, poznasz mowę ciała psa i dowiesz się jak reagować na niepożądane zachowanie psa już po adopcji. To spotkanie zapoznawcze, a nie adopcyjne – w tym dniu nie następuje adopcja. Za to jeśli przedstawiony ci psiak spełnia twoje oczekiwania i wspólnie uznamy, że jest odpowiednim kandydatem na nowego członka twojej rodziny, następuje rezerwacja psa i umawiamy termin drugiego spotkania, a po nim adopcji zwierzęcia. Możesz pomału kompletować wyprawkę dla czworonoga, bo wkrótce twoja rodzina zyska nowego, kudłatego przyjaciela.

Advertisement

Finalizacja adopcji

Ostatnim etapem procedury jest wizyta u nas, której celem jest sfinalizowanie adopcji psa. Formalności nie trwają długo – około 20 minut. Wraz z psem otrzymasz pełną kartotekę weterynaryjną, a w niej wszelkie informacje dotyczące stanu zdrowia psa, leczenia, szczepień i wszystkich zabiegów, jakim u nas został poddany. Każdy psiak w naszym schronisku jest zachipowany, w czasie tej wizyty microchip twojego psa zostanie zarejestrowany w Międzynarodowej Bazie Danych Safe Animal. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo Miluszkowiaków. Nie zapomnij smyczy, obroży lub szelek oraz dowodu osobistego. To wszystko będzie potrzebne przy podpisywaniu umowy adopcyjnej i odbiorze psiaka. Adopcja jest bezpłatna, doceniamy jednak wszelkie wsparcie i jeśli chcesz, możesz wspomóc nasze zwierzaki dobrowolną wpłatą do puszki lub przelewem na konto Fundacji Miluszków.

Cała procedura nie trwa długo i ma na celu jak najlepsze dopasowanie psa do nowej rodziny. Decyzję o adopcji czworonoga należy dobrze przemyśleć, rozważyć wszystkie za i przeciw. W końcu zwierzak to żywe stworzenie, członek rodziny, przyjaciel. Skoro trafił do schroniska to znaczy, że zły dom już miał. Szukamy więc rodzin odpowiedzialnych i świadomych czym jest mądra adopcja.

Aleksandra Rucka
Pilskie Schronisko dla Zwierząt MILUSZKÓW

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Od soboty prawdziwy atak zimy – śnieżyce i siarczyste mrozy

Published

on

By

fot. PAP

Niż Brygida niesie śnieżyce i zamiecie śnieżne, dzienne opady nawet do 20 cm, a potem siarczyste mrozy z temperaturami sięgającymi -20 stopni. Atak zimy rozpocznie się w sobotę.

“Niż Brygida dociera do Polski wraz ze swoimi frontami atmosferycznymi i zacznie oddziaływać na nasz kraj z piątku na sobotę. Początkowo będą to bardzo intensywne opady deszczu, szczególnie na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu” – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

 

Natomiast w sobotę wieczorem, w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę spodziewane są śnieżyce. “Śniegu będzie na prawdę sporo, bo początkowo na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Małopolsce z soboty na niedzielę spadnie do 10 cm, w Karpatach nawet do 15 cm” – prognozuje.

 

Advertisement

W niedzielę śnieg jeszcze przybędzie. “Przewidujemy, że w tym rejonie grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie o kolejne 10–15 cm. A na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w woj. świętokrzyskim, Ziemi Lubuskiej, aż po Opolszczyznę śnieg utworzy warstwę grubości 20 cm” – zapowiada Walijewski.

Front z dużą ilością opadów przesunie się bardziej na północ. W poniedziałek spadnie do 10 cm na Pomorzu i krańcach zachodnich.

 

Wraz z przemieszczającym się frontem i opadami śniegu będzie wzrastała prędkość wiatru i osiągnie od 70 do 90 km/h, a to spowoduje zamiecie i z zawieje śnieżne.

 

Advertisement

Od nocy z wtorku na środę zacznie robić się mroźnie – na Podlasiu i całym południu do -13 st. Celsjusza, a w obszarach górskich aż minus 18-20, w centrum -8. Najcieplej będzie na północnym zachodzie od -4 do 5.(PAP)

Continue Reading

Fotorelacje

Piła przystrojona na Święta

Published

on

By

Piła już czeka na Święta Bożego Narodzenia. Teren wokół pl. Konstytucji 3 Maja został oświetlony, podobnie jak skwer między barem Miś a Urzędem Miasta w Pile. Stanęły już świetlne ozdoby, a w najbliższy weekend odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy.

Obejrzyjmy jak Piła została przyozdobiona na tegoroczne Święta.

https://www.youtube.com/shorts/ih9HP037q4I

Continue Reading
Advertisement