Connect with us

Wiadomości

ADOPCJA PSA – krok po kroku

Published

on

Pracownicy Schroniska dla Zwierząt w Leszkowie otrzymują telefony i wiadomości od osób, które rozważają adopcję psa i chcieliby dowiedzieć się jak wygląda procedura adopcyjna w Miluszkowie. Przybliżymy więc nieco zasady i krok po kroku wyjaśnimy najważniejsze elementy procesu adopcji psa.

Zanim wybierzesz się do schroniska, zastanów się czego oczekujesz od adoptowanego zwierzęcia i co sam możesz mu zaoferować. Płeć psa może nie jest najistotniejszym kryterium, jednak wielkość, temperament i wiek pieska zazwyczaj jest ważna dla adoptujących. Jeśli więc jesteś typem domatora i kanapowca, w dodatku masz mało wolnego czasu, nie szukaj psa młodego i aktywnego, bo wasze potrzeby i energia będą zupełnie inna i ani ty, ani psiak nie będziecie zadowoleni. Za to piesek w średnim lub starszym wieku, który spokojnie podrepta przy twojej nodze będzie idealnym wyborem. Jeśli domowników jest dużo, rodzina liczna, wesoła i towarzyska, często odwiedzana przez gości, to do takiego domu nie powinien trafić pies lękliwy, wycofany lub lubiący spokój, schorowany psi senior.

Co więc powinieneś wziąć po uwagę?

Oto przykłady:

 • Dom z ogrodem czy mieszkanie?
 • Mieszkanie/dom twój czy wynajmowany? Czy właściciel zgadza się na psa?
 • Które piętro i czy wybrany pies da radę wejść po schodach, a co jeśli nie?
 • Ile spacerów dziennie i jak długich zapewnisz psu?
 • Ilu domowników i w jakim wieku? Czy w domu są dzieci?
 • Czy wszyscy domownicy zgadzają się na psa?
 • W jakim jesteś wieku, kondycji i stanie zdrowia?
 • Czy jesteś przygotowany finansowo na utrzymanie psa?
 • Czy są cechy charakteru psa, z którymi z całą pewnością sobie nie poradzisz?
 • Czy w domu są inne zwierzęta i jaki jest ich stosunek do czworonogów?
 • Co zrobisz psem w czasie urlopu? Kto się nim zajmie?

Gdy przeanalizujesz swoje możliwości biorąc pod uwagę powyższe punkty, łatwiej będzie ci określić jaki psiak najbardziej pasuje do ciebie i twojej rodziny. Mając już pewien zarys swojego przyszłego pupila możesz przejść do kolejnego kroku – wizyty na naszej stronie internetowej www.schronisko.pila.pl. Prezentujemy na niej naszych podopiecznych gotowych do adopcji. Każdy wystawiony tam pies ma kilka zdjęć, wskazujemy jego wiek, wagę, wielkość, staż w schronisku i podstawowe cechy charakteru. Warto ułatwić sobie zadanie i skrócić nieco czas poświęcony na wytypowanie psiego kandydata korzystając z wyszukiwarki na stronie, czyli zakładki „Szukaj zwierzaka”. Za pomocą kilku kliknięć możesz zawęzić krąg psiaków do wyłącznie tych, które wstępnie spełniają twoje oczekiwania. Jeśli któryś z psiaków wpadnie ci w oko, zapamiętaj jego imię i przejdź do kolejnego etapu.

Na tej samej stronie internetowej zauważyłeś już pewnie zakładkę „Dokumenty”. Kliknij w nią, pobierz ankietę, wypełnij i odeślij do nas na adres: adopcje@schronisko.pila.pl, zaznaczając imię psa. Pamiętaj, że każde pytanie w ankiecie jest ważne i należy odpowiedzieć na wszystkie. Gdy postanowisz wydrukować formularz i wypełnić ankietę ręcznie, dopilnuj, by pismo było czytelne, a odpowiedzi jasne. Po przeanalizowaniu twojej ankiety odpowiemy drogą mailową i zaproponujemy spotkanie w schronisku ze wskazanym psiakiem. Takie spotkanie trwa około godzinę, czasem nieco dłużej i w tym czasie możesz spędzić z psem czas, zadać nurtujące cię pytania (możesz przygotować listę takich pytań), a nasz pracownik opowie o zwierzaku, jego charakterze, zaletach, ale też wadach, o jego stanie zdrowia i potrzebach, o tym co lubi, a czego być może się boi.

Podczas spotkania być może dowiesz się ciekawych rzeczy na temat psiego gatunku, poznasz mowę ciała psa i dowiesz się jak reagować na niepożądane zachowanie psa już po adopcji. To spotkanie zapoznawcze, a nie adopcyjne – w tym dniu nie następuje adopcja. Za to jeśli przedstawiony ci psiak spełnia twoje oczekiwania i wspólnie uznamy, że jest odpowiednim kandydatem na nowego członka twojej rodziny, następuje rezerwacja psa i umawiamy termin drugiego spotkania, a po nim adopcji zwierzęcia. Możesz pomału kompletować wyprawkę dla czworonoga, bo wkrótce twoja rodzina zyska nowego, kudłatego przyjaciela.

Advertisement

Finalizacja adopcji

Ostatnim etapem procedury jest wizyta u nas, której celem jest sfinalizowanie adopcji psa. Formalności nie trwają długo – około 20 minut. Wraz z psem otrzymasz pełną kartotekę weterynaryjną, a w niej wszelkie informacje dotyczące stanu zdrowia psa, leczenia, szczepień i wszystkich zabiegów, jakim u nas został poddany. Każdy psiak w naszym schronisku jest zachipowany, w czasie tej wizyty microchip twojego psa zostanie zarejestrowany w Międzynarodowej Bazie Danych Safe Animal. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo Miluszkowiaków. Nie zapomnij smyczy, obroży lub szelek oraz dowodu osobistego. To wszystko będzie potrzebne przy podpisywaniu umowy adopcyjnej i odbiorze psiaka. Adopcja jest bezpłatna, doceniamy jednak wszelkie wsparcie i jeśli chcesz, możesz wspomóc nasze zwierzaki dobrowolną wpłatą do puszki lub przelewem na konto Fundacji Miluszków.

Cała procedura nie trwa długo i ma na celu jak najlepsze dopasowanie psa do nowej rodziny. Decyzję o adopcji czworonoga należy dobrze przemyśleć, rozważyć wszystkie za i przeciw. W końcu zwierzak to żywe stworzenie, członek rodziny, przyjaciel. Skoro trafił do schroniska to znaczy, że zły dom już miał. Szukamy więc rodzin odpowiedzialnych i świadomych czym jest mądra adopcja.

Aleksandra Rucka
Pilskie Schronisko dla Zwierząt MILUSZKÓW

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Czy w Czarnkowskich Łazienkach powstanie plaża?

Published

on

By

Plaża na „Czarnkowskich Łazienkach”. To jeden z projektów, który może zostać zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego w Czarnkowie na 2022 rok.

Wywiad z Przemysławem Stochajem, dziennikarzem radiowym, ale też mieszkańcem Czarnkowa, który jest autorem tego niezwykłego projektu.

Zacznijmy może od początku, skąd pomysł na taką plażę w Czarnkowie? Czyżby Czarnków pozazdrościł Pile, bo u nas na popularnej Wyspie, mamy taką plażę, jest też oczywiście wyspiarz, który ją prowadzi.

Dobrze postawione pytanie. Z racji swojej pracy jestem zorientowany w tym, co dzieje się na północy Wielkopolski, właściwie w każdym samorządzie i jakie tam są atrakcje oraz czy się sprawdzają. Znam oczywiście plażę na Wyspie w Pile. Jest to świetne miejsce, fajnie urządzone, choć oczywiście prowadzone przez prywatnego przedsiębiorcę. Wiem jednak, że się sprawdza i przyciąga mieszkańców.

Takim miejscem ma być też plaża w Czarnkowie. Wspólnie ze znajomymi zastanawiałem się, czego w naszym mieście brakuje, pojawiło się mnóstwo pomysłów, kwota jednak, która jest przeznaczona na nasz lokalny Budżet Obywatelski, nieco nas ograniczała. W mojej głowie pojawił się pomysł na plażę, oczywiście nie taką przy brzegu Noteci, rzeka mimo wszystko raczej nie nadaje się do kąpieli, tylko oddaloną od wody. Dowiedziałem się wtedy, że plaża istniała już kiedyś na naszych lokalnych łazienkach, więc uznałem, że jest to idealne miejsce.

Advertisement

Wtedy przyjrzałem się też dokładniej podobnym atrakcjom w regionie, nie tylko Pile, Poznań też ma przecież takie miejsce. Sprawdziłem jakie urządzenia są potrzebne, by to ciekawie zagospodarować, jak to powinno wyglądać. Tak właśnie krok po kroku, na razie na papierze, budowałem projekt: Plaża na „Czarnkowskich Łazienkach”.

I co znalazło się w projekcie?

Oczywiście piasek, dużo piasku i to z atestem! Plaża ma mieć kilkaset metrów kwadratowych, na łazienkach ma się pojawić 120 ton piasku. Znajdziemy tam również piknikowe stoliki i ławki. Tak, by można było przysiąść i odpocząć. Z kolei miłośnicy opalania, na pewno zadowolą się bezpłatnymi leżakami – chodzi o drewniano-metalową konstrukcję, oczywiście z logiem Czarnkowa. Gdy słońce przygrzeje za mocno, polecam również kosze plażowe, które zapewnią trochę cienia – podobne znajdziemy na plaży w Sopocie – dodałem do tego plażowe parasole oraz pergolę. Będzie również przebieralnia.

Tuż przy plaży pojawi się też miejsce dla prywatnych podmiotów/przedsiębiorców, którzy mogliby świadczyć tam swoje usługi np. dostarczać zimne napoje, przekąski. W tym przypadku środki z Budżetu Obywatelskiego zostaną przeznaczone na przygotowanie potrzebnej infrastruktury jak zasilanie.

Warto zaznaczyć, że miejsce będzie przyjazne dla zwierząt. Poza śmietnikami pojawią się kosze na psie nieczystości oraz podajnik na worki do ich sprzątania. Poza tym znajdziemy tam też stojaki na rowery, a w okresie wakacyjnym toalety typu „Toi Toi”. Całą infrastrukturę zabezpieczy monitoring. Sama plaża zostanie częściowo ogrodzona za pomocą ekologicznych drewnianych palet, które zostaną pomalowane w kolorach miasta, będą też służyć jako ławki, gdy na plaży zabraknie miejsca.

Advertisement

Brzmi świetnie! Plaża rozumiem, ma służyć głównie do opalania, odpoczynku?

Oczywiście to ta główna funkcja. Będzie stanowić też pewną alternatywę dla czarnkowskiego basenu, który w sezonie wakacyjnym jest oblegany. Kto chciałby tylko się poopalać, może wybrać samą plażę.
Poza tym myślę, że obiekt będzie świetnie wykorzystany podczas miejskich imprezy, jak na przykład „Święta holi” czy „Nocy świętojańskiej”.

A może ktoś miałby ochotę na dyskotekę? Dlaczego nie! Nocą plaża zmieni swoje oblicze. Jest to teren usytuowany z dala od zabudowań, dlatego zamiast opalania, polecam taniec i wspólną zabawę. Wystarczy przecież dobry głośnik. Pomoże też ciekawa iluminacja, dodatkowe lampy, które nie tylko podświetlą stoliki i miejsce do tańca, ale nadadzą też wyjątkowy nastrój.

Chyba lokalne łazienki wtedy naprawdę odżyją. Nie kojarzę, by tam się za dużo działo.

Jest trochę miejskich imprez, o których wspomniałem. Są tam też boiska do siatkówki, miejsce na ognisko. Jednak ogólnie myślę, że plaża będzie najbardziej wyróżniającym się elementem. W ramach projektu musieliśmy też wskazać potencjalną działkę, wybrałem dosyć dużą działkę zgodną z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, która znajduje się obok boiska do siatkówki. Jeśli jednak urzędnicy uznają, że na przykład lepiej, by plaża była bliżej mostu, czy bliżej innego punktu. Ja z tym nie będę miał żadnego problemu. Ważne, by zagospodarować lokalne łazienki w ciekawy sposób, bo na razie jest tam, mówiąc delikatnie, dosyć pusto.

Advertisement

Ma Pan jeszcze jakieś pomysły co do plaży, jeśli projekt wybiorą mieszkańcy?

Jeśli mieszkańcy pozytywnie odpowiedzą na tę propozycję, w przyszłości przy wsparciu lokalnych sponsorów, przedsiębiorców – Czarnków to przecież zagłębie produkcji metalowej i drewnianej – dobrze, gdyby pojawił się tam również duży napis „Czarnków”, przy którym turyści i mieszkańcy mogliby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. To byłaby dodatkowa reklama miasta, choć sama plaża i tak przyciągnie turystów.

Jak już tak się rozpędzamy, to może coś jeszcze według Pana powinno zostać zrealizowane w Czarnkowie. Jakaś atrakcja, której brakuje.

Sporo tego, ale myślę, że to nie czas, by o nich opowiadać. Dodam jednak, że zamierzam wspólnie ze znajomymi założyć stowarzyszenie, które będzie już trochę bardziej formalnie działać na rzecz miasta i okolic. Będę poszukiwał też na pewno wielu ludzi z pasją, z pomysłami, którzy chcą się zaangażować. To są plany na przyszłość, jak na razie zaczynam promocję przygotowanego projektu: Plaża na „Czarnkowskich Łazienkach”

To kiedy mieszkańcy będą mogli zagłosować na ten projekt?

Advertisement

Aktualnie trwa promocja projektów, razem z plażą, zgłoszono cztery propozycje. Głosowanie rozpocznie się na początku września.

W takim razie życzę powodzenia. Sam z chęcią wybiorę się na wspomnianą plażę, jeśli oczywiście powstanie.

Dziękuje i już teraz zapraszam do Czarnkowa. To naprawdę malownicze miasteczko.

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

Piknik Wojskowy już w najbliższą niedzielę

Published

on

By

14 sierpnia (niedziela) w godz. od 11.00 do 17.00 zapraszamy mieszkańców na RODZINY PIKNIK WOJSKOWY z okazji Święta Wojska Polskiego.

W tym roku zaprezentuje się rekordowa liczba jednostek ze sprzętem wojskowym, przyjadą także żołnierze amerykańskiej armii. Obecnych będzie ponad 100 żołnierzy i ponad 30 wozów bojowych i specjalistycznych. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany na stadionie w Pile czołg Leopard 2A5, przyjedzie Moździerz Samobieżny M120 RAK oraz Bojowy Wóz Piechoty BWP-1.

Żołnierze przygotują także rekordową liczbę porcji wojskowej grochówki. Dla dzieci jak zwykle dostępne będą darmowe dmuchańce i wiele innych atrakcji.

Wieczorem zapraszamy z kolei na koncerty gwiazd. O godz. 19.00 wystąpi Liber, o 20.00 – Jacek MEZO Mejer, o g. 21.00 – Grubson.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement