82. rocznica zbrodni na Wzgórzach Morzewskich

To była potworna zbrodnia. Niemcy  7 listopada 1939 roku w tym miejscu bestialsko zamordowali mieszkańców okolicznych miejscowości. Mowa o Wzgórzach Morzewskich, gdzie dziś odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą zbrodni hitlerowskiej. 

7 listopada 1939 roku z więzienia w Chodzieży wywieziono 42 mieszkańców ziemi chodzieskiej. Załadowano ich do szczelnie zamkniętego samochodu. Ten ruszył w kierunku Wzgórz Morzewskich. U podnóża góry ciężarówka zatrzymała się. Więźniów wyprowadzono, skrępowano parami drutem kolczastym i kazano iść pod górę, gdzie wcześniej wykopano mogiłę.

W maju 1944 roku, w ramach akcji niszczenia śladów zbrodni, specjalny oddział gestapo, przy użyciu robotników żydowskich, opróżnił mogiłę i spalił zwłoki pomordowanych.

Po wojnie, na miejscu egzekucji ustawiono pamiątkową tablicę z imiennym wykazem ofiar zbrodni. W późniejszym czasie tablicę pamiątkową zastąpiono pomnikiem. Opiekę nad nim sprawowała od 1946 roku młodzież ze szkoły podstawowej w Morzewie, a od kilku lat młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kaczorach.

Co roku, by oddać hołd pomordowanym, przy pomniku na Wzgórzach Morzewskich, odbywa się uroczysty apel, w którym udział biorą członkowie rodzin pomordowanych, przedstawiciele władz samorządowych miast i gmin powiatu chodzieskiego i gminy Kaczory, organizacji społecznych, instytucji, kombatanci, uczniowie szkół i mieszkańcy. Na pomniku złożono wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono znicze. Była też wspólna modlitwa, poprzedzona krótką homilią ks. Franciszka Śliwińskiego, proboszcza parafii w Morzewie.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart