Connect with us

Edukacja

29. Powiatowy Konkurs Ortograficzny SP

Published

on

fot. Patrycja Burzyńska

Bezbłędne pisanie i przyswajanie zasad ortograficznych z pewnością nie jest łatwą sztuką. Mimo to 15 kwietnia 2023r. aż 130 uczniów szkół podstawowych stanęło do rywalizacji o zwycięstwo w 29. Konkursie Ortograficznym Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego „O Złote Pióro Prezydenta Piły”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 11 w Pile.

Wszystkim uczestnikom przyświecała idea sprawdzenia swoich umiejętności i rozwijania talentu poprawnego oraz sprawnego pisania. Współzawodnictwo w każdej kategorii wiekowej stało na bardzo wysokim poziomie. Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie, by wyłonić tych najlepszych.

Małym Mistrzem Ortografii Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego została ANNA JAROSZEWICZ ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Pile.

Tytuł Mistrza Ortografii Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego zdobył ADAM KOTECKI ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Pile.

Advertisement

W poszczególnych poziomach klas laureatami zostali:

KLASA III

Mistrz Ortografii – Daniel Długosz – SP w Kaczorach,

I Wicemistrz – Róża Piątkowska – SSP w Pile,

Advertisement

II Wicemistrz – Aleksander Januzik – SP 6 w Pile,

wyróżnienia: Alicja Grygo – SP w Ujściu oraz Kornelia Bieda – SP w Białośliwiu,

KLASA IV

Mistrz Ortografii – Anna Jaroszewicz – SP 6 w Pile,

Advertisement

I Wicemistrz – Artur Kaczmarek – SP 11 w Pile,

II Wicemistrz – Alicja Biernacka – SP 3 w Pile,

wyróżnienia: Blanka Kubińska – SP w Białośliwiu oraz Igor Wrzeszcz – SP 7 w Pile,

KLASA V

Advertisement

Mistrz Ortografii – Adam Zalewski – SP 12 w Pile,

I Wicemistrz – Szymon Fons – SP w Białośliwiu,

II Wicemistrz – Jan Kosarski – SSP w Pile,

wyróżnienia: Leon Megger – SP 2 w Pile oraz Ada Ponicka – SP w Ujściu,

Advertisement

KLASA VI

Mistrz Ortografii – Julia Walkowska – SP 11 w Pile,

I Wicemistrz – Maja Rzekęć – SP w Ujściu,

II Wicemistrz – Zofia Hoffmann – SP w Wysokiej,

Advertisement

Wyróżnienia: Hubert Sułek – SP 11 w Pile oraz Maria Szelągowska SSP – w Pile,

KLASA VII

Mistrz Ortografii – Adam Kotecki – SP 6 w Pile,

I Wicemistrz – Oliwier Zygmunt – SP 2 w Pile,

Advertisement

II Wicemistrz – Julia Bolesta – SP 1 w Pile,

wyróżnienia: Antoni Babij – SP 12 w Pile oraz Agata Pietrzak – SP w Kaczorach,

KLASA VIII

Mistrz Ortografii – Anna Mazurek – SP 3 w Pile,

Advertisement

I Wicemistrz – Martyna Nowak – SP w Śmiłowie,

II Wicemistrz – Aleksandra Mądrzak – SP 11 w Pile,

wyróżnienia: Alicja Maciejewska – SP w Wiktorówku oraz Aleksandra Popławska – STO w Pile.

Składamy gratulacje wszystkim uczestnikom, którzy postanowili wziąć udział w ortograficznych zmaganiach.

Advertisement

Organizatorzy pragną również podziękować sponsorom tegorocznej edycji konkursu. W ich gronie znaleźli się:

Prezydent Miasta Piły – dr inż. Piotr Głowski – fundator nagrody głównej – symbolicznego Złotego Pióra dla Mistrza ortografii,

Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Piły – p. Zdzisława Karpińska, która ufundowała pamiątkową nagrodę dla Małego Mistrza Ortografii

Karolina Pawłowska

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Co zrobić, gdy Twoje dziecko ma problemy w szkole?

Published

on

By

Szkoła to ważna część życia każdego dziecka. To tam zdobywa wiedzę, nawiązuje przyjaźnie, uczy się radzić sobie z trudnościami i wyzwaniami. Jednak nie zawsze szkoła jest źródłem radości i satysfakcji. Czasem może być przyczyną stresu, lęku, smutku lub złości.

Jak rodzice mogą pomóc swoim dzieciom, gdy mają problemy w szkole? Oto kilka porad.

Zauważ i zapytaj

Pierwszym krokiem jest zauważenie, że coś jest nie tak. Niektóre sygnały mogą być oczywiste, np. złe oceny, niechęć do chodzenia do szkoły, skargi na nauczycieli lub kolegów. Inne mogą być subtelniejsze, np. zmiana nastroju, apetytu lub zachowania, zamykanie się w sobie, unikanie kontaktu wzrokowego lub rozmowy. Jeśli zauważysz u swojego dziecka jakiekolwiek niepokojące objawy, nie bagatelizuj ich i nie lekceważ. Zapytaj delikatnie i z empatią, co się dzieje i jak się czuje. Nie oceniaj ani nie krytykuj, tylko słuchaj uważnie i zainteresowaniem.

Zrozum i wspieraj

Drugim krokiem jest zrozumienie problemu i okazanie wsparcia. Spróbuj dowiedzieć się, co dokładnie sprawia trudność twojemu dziecku i jak to wpływa na jego samopoczucie i funkcjonowanie. Nie bagatelizuj ani nie umniejszaj problemu, nawet jeśli wydaje ci się mało istotny lub łatwy do rozwiązania. Pamiętaj, że dla dziecka może być to bardzo poważna i stresująca sytuacja. Pokaż swojemu dziecku, że jesteś po jego stronie i że możesz mu pomóc. Nie narzucaj swoich rad ani rozwiązań, ale zaproponuj wspólne poszukiwanie najlepszej opcji. Zachęcaj do wyrażania uczuć i myśli oraz do podejmowania działań.

Advertisement

Działaj i monitoruj

Trzecim krokiem jest działanie i monitorowanie efektów. W zależności od rodzaju problemu, możesz podjąć różne kroki, np. skontaktować się z nauczycielem lub pedagogiem szkolnym, zapewnić dziecku dodatkowe zajęcia lub korepetycje, zapisać je na zajęcia dodatkowe lub terapię, zmienić szkołę lub formę edukacji itp. Ważne jest, aby konsultować się z dzieckiem i brać pod uwagę jego zdanie i potrzeby. Nie podejmuj decyzji za niego ani bez niego. Sprawdzaj regularnie, jak się czuje i jak mu idzie w szkole. Chwal za postępy i wysiłek oraz motywuj do dalszej pracy.

Podsumowanie

Problemy w szkole mogą mieć różne przyczyny i skutki. Niektóre mogą być łatwe do rozwiązania, inne mogą wymagać długotrwałej pracy i pomocy specjalistów. Niezależnie od tego, jak poważny jest problem twojego dziecka, pamiętaj o trzech kluczowych zasadach: zauważ i zapytaj, zrozum i wspieraj oraz działaj i monitoruj. Dzięki temu pokażesz swojemu dziecku, że jesteś dla niego oparciem i sojusznikiem oraz że razem możecie poradzić sobie z każdym wyzwaniem.

Źródła:

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

Pilska “Nafta” ma już 60 lat. Wkrótce zjazd absolwentów

Published

on

By

29 września odbędzie się zjazd absolwentów pilskiej szkoły naftowej. Okazja nie byle jaka: 60-lecie istnienia szkoły!

-W murach popularnej Nafty uczyło się kilka tysięcy uczniów. Dawni wychowankowie przyprowadzają do niej swoje dzieci. Czasami uczą ich ci sami nauczyciele. “Nafta” nigdy nie była jedynie miejscem, czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć Naftę taką, jaką widzimy dzisiaj – przyjazną i otwartą na nowe. Szkoła nie zatrzymała się w czasie. Dzisiaj nasza Jubilatka jest miejscem, w którym tradycje łączą się z nowoczesnością, gdzie rozwijane są pasje i talenty uczniów. Jesteśmy nowoczesną szkołą z 60-letnimi tradycjami- pisze Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile.

Program zjazdu:

29 września 2023 roku:

9.30 – msza święta w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, ul. Browarna 13
10.00-11.00 – rejestracja uczestników – punkt informacyjny, sala Auditorium Maximum Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, ul. Podchorążych 10
11.00-14.00 – uroczysta gala z udziałem zaproszonych gości, sala Auditorium Maximum
15.00-17.30 – drzwi otwarte szkoły – spotkania rocznikowe, atrakcje w klasach, kawiarenka z przekąskami, ciastem i napojami, galeria wspomnień w holu Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, Al. Powstańców Wielkopolskich 18
19.00 – bal absolwentów, Hotel Gromada, Aleja Piastów 15

Advertisement
Continue Reading