Connect with us

Wiadomości

27 sierpnia II Marsz Równości przejdzie przez Piłę

Published

on

Druga edycja pilskiego marszu równości, tym razem pod hasłem “Wszyscy kochamy tak samo” wyruszy z pilskiej Wyspy w sobotę o godzinie 15:00.

Marsz będzie poprzedzony piknikiem, na którym wystawią się organizacje pozarządowe, zajmujące się tematyką osób LGBTQ+. Planowany jest też panel rozmów o transpłciowości. Piknik rozpocznie się o godzinie 13.00 przy scenie w parku na Wyspie.

 

Po pikniku marsz przejdzie ulicami Piły, aby zamanifestować poparcie dla osób LGBTQ+ oraz dla ich postulatów – m.in. dla równości małżeńskiej, czy dla zmiany przepisów przy korekcie płci. Organizatorzy chcą pokazać, że w Pile mieszkają osoby LGBTQ+ i ich sojusznicy, a samo miasto jest otwarte i kolorowe.

 

Advertisement

-Nasze miasto jest miastem otwartym. Każdy może przyjść na nasz marsz i przejść się razem z nami ulicami Piły. Wszyscy organizatorzy poświęcili dużo czasu i ambicji, aby ten marsz był jeszcze lepszy. Nie ważne tak naprawdę ile osób przyjdzie. Najważniejsze żebyśmy wszyscy w ten dzień się zjednoczyli i razem się świetnie bawili – mówi Klaudia.

 

-Na co dzień nie okazują sobie uczuć, nie trzymają się za ręce, marsz równości ma za zadanie to zmienić. Pokazać że to nic nadzwyczajnego widzieć parę jednopłciową trzymającą się za ręce. Codziennie mamy paradę osób heteroseksualnych, które nie muszą spoglądać za za siebie czy jest bezpiecznie, aby okazać sobie uczucia -dodaje  Dominik.

 

Zdaniem organizatorów to ważne by marsze równości odbywały się nie tylko w dużych miastach.

 

-Co roku do grona miast organizujących marsze równości dołączają kolejne. W tym roku jest ich już około trzydziestu, niektóre z nich naprawdę nieduże jak np. Gryfino koło Szczecina.To dobry trend. Pokazuje, że poza metropoliami też osoby LGBTQ+ znajdują wsparcie – mówi Kamil.

 

Advertisement

Tęczowy, radosny korowód przejdzie ulicami: al. Jana Pawła II, al. Wojska Polskiego, Okrzei, Staromiejską, 1 Maja, Piłsudskiego, 11 Listopada, pl. Konstytucji 3 Maja na ulicę 14 Lutego. Rok temu na marszu równości pojawiło się około 300 osób, w tym roku organizatorzy liczą na podobną frekwencję.

Autor: Marsz Równości w Pile

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Zapraszamy do konkursu fotograficznego

Published

on

By

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią organizuje konkurs fotograficzny: “Kapliczki i krzyże przydrożne”. Konkurs, skierowany jest do mieszkańców powiatów: pilskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, wągrowieckiego i żnińskiego, rozpatrywany będzie w 3 kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli.

Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie od 1 do 5 zdjęć własnego autorstwa wraz z wymaganymi załącznikami. Prace w formacie JPG nadsyłać można pocztą tradycyjną na nośnikach elektrycznych (adres: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Notecią, ul. Dworcowa 12, 89-333 Osiek n. Notecią), bądź mailowo na adres: konkurs@muzeum.pila.pl. Uroczyste podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród odbędzie się na imprezie plenerowej “Pożegnanie lata” we wrześniu 2023 r. Prace wyróżnione i nagrodzone oglądać będzie można na wystawie pokonkursowej. Szczegóły konkursu pod linkiem http://www.muzeum.pila.pl/edukacja.php?lang=pl&id_strony=34.

Termin nadsyłania prac do 14 sierpnia. Zapraszamy!

Continue Reading

Wiadomości

3 czerwca otwarcie nowego Placu Zabaw przy skateplazie

Published

on

By

Już w najbliższą sobotę, 3 czerwca, najmłodsi będą mogli skorzystać z najnowszego placu zabaw przy pilskiej skateplazie.

 

To jak do tej pory największy plac zabaw w Pile. Na otwarcie organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji. W śród nich m.in. fotobudka, strefa dziecka, balonowe kreacje, wata cukrowa, popcorn, zabawy i konkursy dla dzieci i co najważniejsze sam plac zabaw.

Początek już o godz. 16.00 na plantach przy ul. Dąbrowskiego.

Advertisement
Continue Reading