Connect with us

Wiadomości

20 lat temu Jan Paweł II konsekrował bazylikę w Łagiewnikach

Published

on

fot. PAP

20 lat temu Jan Paweł II konsekrował bazylikę w krakowskich Łagiewnikach. Do tego światowego centrum kultu Miłosierdzia Bożego przed pandemią rocznie przybywało ok. 2 mln wiernych z ponad 150 krajów. Pielgrzymowało tu trzech papieży.

17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski, poświęcił sanktuarium w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. Główne obchody jubileuszu odbędą się 14 sierpnia w niedzielę.

 

Bazylika powstała w związku z rosnącą – m.in. za sprawą encykliki Jana Pawła II I „Dives in misericordia” oraz kanonizacją siostry Faustyny – popularnością kultu Bożego miłosierdzia. Wzniesienie tego obiektu stanowiło rozbudowę istniejącego już sanktuarium, ale złożonego z małych kaplic przy funkcjonującym tu od końca XIX w. klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

 

Advertisement

W 1996 r. metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski powołał fundację do gromadzenia funduszy i kierowania budową. Dzięki datkom wiernych bazylika powstała w trzy lata. Księgę pamiątkową z nazwiskiem ok. 42 tys. darczyńców papież Polak otrzymał w dniu poświęcenia bazyliki. Także sam Jan Paweł II miał wkład finansowy w budowę świątyni.

 

Uroczystość konsekracji bazyliki zgromadziła 4 tys. wiernych wewnątrz świątyni oraz 10 tys. na zewnątrz. Wcześniej zaś, na trasie przejazdu z pałacu arcybiskupów krakowskich do sanktuarium w Łagiewnikach, papieża witało ok. 200 tys. pielgrzymów. W koncelebrze udział wzięli także kardynałowie i biskupi z zagranicy. W procesji z darami podczas mszy uczestniczyła bratanica św. Faustyny – Teresa.

 

Obiekt powstał według projektu Witolda Cęckiewicza. W centrum prezbiterium jest obraz Jezusa Miłosiernego, otoczony krzewem miotanym przez wichry – ma to symbolizować człowieka targanego przez problemy i znajdującego ukojenie w Bogu. W dolnym poziomie świątyni znajduje się też pięć kaplic: centralna – św. Faustyny; Communio sanctorum (pol. obcowania świętych); św. Krzyża; Matki Boskiej Bolesnej; oraz greckokatolicka kaplica św. Andrzeja Apostoła. Kaplice znajdują się także w części podziemnej.

Advertisement

 

Przy wejściu do bazyliki w ścianę wmurowano kamień węgielny z Golgoty, który ojciec święty pobłogosławił w 1997 r. Na tablicy wyryto słowa św. Faustyny: “Bóg jest miłością i miłosierdziem” oraz słowa Jana Pawła II: “Bądźcie apostołami Bożego miłosierdzia”. Obok kościoła jest 77-metrowa wieża widokowa zwieńczona krzyżem.

 

W sanktuarium w Łagiewnikach Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. Wezwał Kościół do przekazywania posłannictwa św. Faustyny. Powiedział, że świat potrzebuje miłosierdzia. Na zakończenie homilii wypowiedział słowa, które stały się modlitwą dla wielu wiernych, ze znanym fragmentem: „Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata!”

 

Advertisement

Z każdym rokiem bazylikę odwiedzało coraz więcej wiernych, by w latach przed pandemią osiągnąć liczbę ok. 2 mln rocznie. W 2016 r., kiedy w Krakowie odbywały się Światowe Dni Młodzieży i trwał Rok Miłosierdzia, do miejsca tego przybyło ok. 5 mln.

 

„W czasie dwóch lat pandemii nie było tak wielu pielgrzymów – nie było grup zorganizowanych, a raczej przybywali pielgrzymi indywidualni, całe rodziny. Teraz, krok po kroku, ruch pielgrzymkowy się odbudowuje – w tym roku była już bardzo duża liczba dzieci pierwszokomunijnych, przybywają grupy z Polski, ale także z zagranicy” – powiedziała PAP rzeczniczka sanktuarium Małgorzata Pabis.

 

Do świątyni pielgrzymują osoby z ponad 150 krajów, a w 2016 r. – z ponad 180. Najliczniejsi wierni pochodzą ze Słowacji, Węgier, USA, ale i egzotycznych zakątków – Brazylii, Indii czy Filipin, gdzie rozwinięty jest kult Bożego Miłosierdzia.

Advertisement

 

Wśród najważniejszych dat, zapisanych na kartach historii sanktuarium, są pielgrzymki papieskie: Jana Pawła II (7 czerwca 1997 i 17 sierpnia 2002), Benedykta XVI (27 maja 2006) i Franciszka (30 lipca 2016).

 

W najbliższych planach świątyni jest poprawa iluminacji, co ma być odpowiedzią na papieskie słowa z sierpnia 2002 r. „Jestem przekonany, że łagiewnickie sanktuarium będzie prawdziwą stolicą i prężnym ośrodkiem kultu Bożego Miłosierdzia. Niech światła padające z wieży łagiewnickiej świątyni, które przypominają promienie z obrazu Jezusa Miłosiernego, rzucają duchowy blask na całą Polskę: od Tatr do Bałtyku, od Bugu do Odry, i na cały świat!”.

 

Advertisement

W Łagiewnikach każdego dnia, przez 11 godzin, trwa spowiedź święta.

 

„Sanktuarium tętni życiem duchowym i apostolskim. Jest nie tylko miejscem wielu objawień, ponad 280, jakie tutaj miała św. Siostra Faustyna, ale i cudów, o czym świadczą choćby wota w kaplicy czy tysiące listów złożonych w klasztornym archiwum. Przed łaskami słynącym obrazem i przy grobie św. Siostry Faustyny modlą się pielgrzymi ze wszystkich kontynentów, a ci, którzy fizycznie nie mogą przybyć do tego świętego miejsca, korzystają z transmisji radiowych, telewizyjnych i online” – opisuje s. M. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

 

W łagiewnickim klasztorze żyła i w 1938 r. zmarła św. Faustyna Kowalska. Na początku jej ciało spoczywało na zakonnym cmentarzu. W latach 60. zwłoki przeniesiono do kaplicy w klasztorze, gdzie znajdują się do dzisiaj. Relikwie świętej znajdują się też w kaplicy w bazylice oraz są udostępniane dla parafii, w tym dla egzorcystów, na całym świecie. (PAP)

Advertisement

 

autor: Beata Kołodziej

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Gmina Wyrzysk okiem seniorów

Published

on

By

W Gminie Wyrzysk Spółdzielnia Socjalna Nowe Horyzonty zrealizowała projekt skierowany do seniorów, na który otrzymała dofinansowanie z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej OWES ETAP. Partnerem w projekcie był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku, a uczestnikami seniorzy uczęszczający do Klubu Seniora, prowadzonego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyrzysku.

Dla uczestników projektu zorganizowano warsztaty reminiscencyjne, leśniczy z Nadleśnictwo Kaczory, Lasy Państwowe, barwnie opowiadał nie tylko o pracy leśniczego ale również o bogactwie fauny i flory, którą można zobaczyć w polaneckim lesie. Wspólna zabawa przy muzyce była dopełnieniem tego ciekawego spotkania.

Po warsztatach reminiscencyjnych nastąpiły nagrania wspomnień seniorów z lokalnego Klubu. Dzięki pięknym, wzruszającym, a niekiedy trudnym refleksjom tworzą oni wspaniały film dokumentalny o życiu mieszkańców Wyrzyska i zmianach naszych małych ojczyzn na przestrzeni dziesięcioleci.

– Kieruję słowa podziękowania dla uczestników Klubu Seniora, wszystkich zaangażowanych instytucji i pracowników, którzy wolontariacko wspierali inicjatywę lokalną – mówi Bogusława Jagodzińska, Burmistrz Wyrzyska.

 

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Jubileuszowy Krasnal Europark w Pile już od 8 czerwca !

Published

on

By

Krasnal Europark – jedno z najbardziej znanych wesołych miasteczek w Polsce, laureat wielu wyróżnień oraz nagród, przyznawanych przez branżowe portale i fanów, który stacjonował także poza granicami naszego kraju, będzie obchodził w tym roku swój Jubileusz 35-lecia istnienia we Pile!

Lunapark będzie czynny już od czwartku,8 maja !

Tak dobrze znane atrakcje jak między innymi: Break Dancer, Hollywood, Formuła 1, kolejka górska ,,Dragon”,
urządzenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych a także liczne strzelnice, cymbergaje, teraz cieszą oko i ucho umysł
nową oprawą świetlną, muzyczną oraz nowymi rozwiązaniami technicznymi.
Z okazji Jubileuszu 35-lecia będą także nowe, nieznane jeszcze dotąd atrakcje !

35 lat istnienia doskonale rekomenduje, że Krasnal to lunapark dla każdego, czego dowodem jest zdobyta w 2022 roku nagroda Plebiscytu Orły w kategorii Orły Rozrywki !

Spędź Wielki Jubileusz 35-lecia razem z Krasnalem !

Advertisement

Piła
Aleja Powstańców Wielkopolskich 99 (teren CH Atrium Kasztanowa)
Zapraszamy od 8 do 18 czerwca 2023
Lunapark czynny w dni powszednie od 14:00,
w soboty i niedziele od 11:00
Super zabawa aż do wieczora.

Już wkrótce konkurs, w którym do wylosowania będą zaproszenia do lunaparku. Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na FACEBOOKU.

Continue Reading