Connect with us

Ludzie

19-latkowie staną przed komisją wojskową

Published

on

6 września 2021 r. w powiecie pilskim rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 8 listopada 2021 r. Przed Powiatową Komisją Lekarską stawić się muszą przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2002 roku.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.

Termin przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w powiecie pilskim w terminie od 6 września 2021 r. do 8 listopada 2021 r. oraz i jej zasady zostały wyznaczone zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 stycznia  2021 r. ( Dz. U. poz. 47 ) w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2021 r., Obwieszczeniem Wojewody Wielkopolskiego z dnia
26 lipca 2021 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2021 r. na obszarze województwa wielkopolskiego oraz Zarządzeniem Nr 360/2021 Wojewody Wielkopolskiego z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie powołania Wojewódzkiej i powiatowych komisji lekarskich, termin tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie pilskim wyznacza się w okresie od 6 września do 8 listopada.

Advertisement

Powiatowa Komisja Lekarska w Pile będzie pracowała codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 16.00, w Pile przy alei Niepodległości 33/35.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2021 r. wzywa się:
– mężczyzn urodzonych w 2002 r.
– mężczyzn  urodzonych w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
– osoby urodzone w latach 2000-2001, które:
a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej
służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed
zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej
służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po
zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności
do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
– kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach medycznych
i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej ( Dz. U. poz. 944 ),
– osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej,  jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Advertisement

Zgodnie z Wojewódzkim Planem Kwalifikacji Wojskowej kolejność zgłaszania się osób do kwalifikacji przedstawia się następująco:

  1. od 06 września do 30 września br.  Miasto Piła;
  2. od 01 października do 05 października br.  Miasto i Gmina Wysoka;
  3. od 05 października do 06 października br.  Gmina Miasteczko Kraj.;
  4. od 07 października do 13 października br.  Miasto i Gmina Wyrzysk;
  5. od 14 października do 19 października br.  Miasto i Gmina Łobżenica;
  6. od 19 października do 21 października br.  Miasto i Gmina Ujście;
  7. od 22 października do 25 października br.  Gmina  Białośliwie;
  8. od 26 października do 29 października br.  Gmina Szydłowo;
  9. od 02 listopada  do 04  listopada br. Gmina Kaczory;
  10. w dniu 05 listopada br. kobiety;
  11. w dniu 08 listopada br. ekspertyzy.

Osoby stawiające się po raz pierwszy do kwalifikacji wojskowej winne są przedstawić następujące dokumenty:
– dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość,
– aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy,
– zaświadczenie o pobieraniu nauki lub świadectwo jej ukończenia oraz posiadane
kwalifikacje zawodowe,
– posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia, w tym wyniki badań
specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się
do kwalifikacji wojskowej.

Stawienie się przed Powiatową Komisją Lekarską jest obowiązkowe!
Obwieszczenie Wojewody Wielkopolskiego z dnia 26 lipca 2021r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2021r. na obszarze województwa wielkopolskiego stanowi wezwanie do kwalifikacji wojskowej. Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osób podlegających kwalifikacji wojskowej, które nie stawały do kwalifikacji wojskowej, od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym
w obwieszczeniu. W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Wezwani, którzy wbrew obowiązkom wynikającym z ustawy lub przepisów wydanych na jej podstawie nie stawią się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem lub burmistrzem, właściwą komisją lekarską lub wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu albo nie przedstawią dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlegają grzywnie lub karze ograniczenia wolności zgodnie z art. 224 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz. U. z 2021 r., poz. 372 ).

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement