Connect with us

Ludzie

1 listopada – jak dojechać na cmentarz

Published

on

W czasie świąt Wszystkich Świętych na Cmentarz Komunalny w Pile kursować będą bezpłatne linie specjalne autobusów komunikacji miejskiej. Tym razem będzie ich 5 i będą kursować w godzinach od 8.00 do 18.00. Ze względu na bezpieczeństwo i oszczędność czasu, zachęcamy do korzystania z oferty MZK. Przypominamy jednocześnie, że w rejonie Cmentarza Komunalnego zmieniona zostanie organizacja ruchu.

LINIE SPECJALNE

1 listopada 2021 roku zostaną uruchomione linie specjalne, które umożliwią przejazd (dojazd i powrót) pasażerów na Cmentarz Komunalny (do bramy cmentarza od strony ul. Przemysłowej). Autobusy linii specjalnych będą kursowały w godz. 8.00 – 18.00, a ostatni odjazd z poszczególnych osiedli o godz. 17.00. Przejazd autobusami oznaczonymi jako linia specjalna będzie BEZPŁATNY.

•    linia specjalna podstawowa z Pl. Zwycięstwa (centrum miasta) do Cmentarza Komunalnego w Pile o najwyższej częstotliwości kursowania dostosowanej do bieżących potrzeb,

Advertisement

•    cztery dodatkowe linie specjalne zapewniające bezpośrednie połączenie z Cmentarzem Komunalnym z częstotliwością co 30 minut, z następujących osiedli:
–  Osiedla Podlasie przez Osiedle Zamość (z przystanku Lelewela / pętla),
–  Osiedla Koszyce (z przystanku Miła / pętla),
–  Osiedla Jadwiżyn (z przystanku Śniadeckich / Os. Jadwiżyn),
–  Osiedla Górne (z przystanku Żeromskiego / Pl. Inwalidów).

LINIE REGULARNE

W weekend poprzedzający Wszystkich Świętych, tj. 30.10 i 31.10.2021 r., w godz. 9.00 – 18.00, linie regularne nr 6, 12 (sobota i niedziela) oraz 16 (tylko w sobotę) będą wspomagane przez dodatkowe autobusy linii nr 6 Bis, 12 Bis oraz 16 Bis do przystanków Motylewska/ Wapienna i Przemysłowa/ Cmentarz.

Przejazd autobusami tych linii w dniach 30.10 i 31.10.2021 r. będzie odbywał się na podstawie biletów jednorazowych lub okresowych (wszystkie uprawnienia do ulgowych przejazdów są honorowane).

W dniu 01.11.2021 r. (poniedziałek) w autobusach linii regularnych (oznaczonych numerem linii) – rozkład jazdy i taryfa opłat obowiązują jak w święta.

Advertisement

INFORMACJE DLA PASAŻERÓW

– obsługa linii specjalnych – wyznaczonych 20 pojazdów

– Buspas  od skrzyżowania Motylewska/ Przemysłowa do bramy od ul. Przemysłowej,

– wyłączenie od dnia 31 października od godz. 21:00 do dnia 1 listopada do godziny 20:00 miejsc parkingowych, znajdujących się w pasie zatoki autobusowej przy ul. Przemysłowej.

1 listopada od godz. 6:00 – 18:00 Straż Miejska, będzie pilnowała, by nie pozostawiać samochodów w obrębie pętli i zatoki autobusowej przy ulicy Przemysłowej.

Advertisement

UWAGA: We wszystkich autobusach obowiązuje bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa (kierowcy, podczas wsiadania pasażerów, będą zwracali szczególną uwagę na maseczki u pasażerów). Brak limitów pasażerów pozwala na konstrukcję oferty komunikacji specjalnej w takim kształcie. W przypadku zwiększenia obostrzeń związanych z pandemią przed okresem Wszystkich Świętych, będziemy musieli zachować się stosownie do przepisów i zastosować odpowiedni  limit pasażerów w autobusach, co wpłynie na częstotliwość kursowania autobusów.

POLICJA RADZI I PRZYPOMINA

1. Jesień to pora roku, kiedy dzień robi się coraz krótszy i panują niesprzyjające warunki atmosferyczne (opady, mgły, które wpływają na pogorszenie bezpieczeństwa na drodze. Kierujemy do mieszkańców prośby o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze i poruszanie się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Choć nie jest to wymogiem w terenie zabudowanym, polecamy używanie przez pieszych, a w szczególności rowerzystów elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność i bezpieczeństwo.

2. Przypadające w tym roku w poniedziałek Święto Zmarłych, wydłuży weekend i zachęci wiele osób do podróży. W czasie świąt policyjne patrole będą jeszcze bardziej widoczne po to, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników.

3. Policja apeluje również o to, aby osoby które będą odwiedzać groby najbliższych, nie zabierały ze sobą wartościowych przedmiotów i   pamiętały o odpowiednim zabezpieczeniu swoich pojazdów. Piesi powinni również być ostrożni i nie pozostawiać otwartych kieszeni od odzieży, torebek lub plecaków.

Advertisement

4. Policja przypomina, że 1 listopada w rejonie cmentarza wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu. Podobnie jak w latach ubiegłych dojazd na ulicę Motylewską, będzie możliwy jedynie z alei Poznańskiej. Na ulicy Przemysłowej w stronę centrum miasta od pętli autobusowej MZK (wejścia na cmentarz) funkcjonować będą dwa pasy ruchu (jeden przeznaczony wyłącznie do ruchu autobusów). Parking dla samochodów osobowych zorganizowany zostanie, jak co roku przy ulicy Motylewskiej. Kilka miejsc parkingowych dostępnych będzie przy ulicy Przemysłowej.

Tego dnia ruch będzie bardzo wzmożony, mogą więc tworzyć się korki lub chwilowe utrudnienia. Policja apeluje aby podczas przemieszczania się samochodem na teren cmentarza, zachować szczególną ostrożność i stosować się do wydawanych poleceń przez funkcjonariuszy, którzy będą zabezpieczać poszczególne skrzyżowania dojazdowe.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Strzelanie 3 Majowe Bractwa Kurkowego w Wysokiej

Published

on

By

Z niewielkim opóźnieniem Siostry i Bracia z Bractwa Kurkowego w Wysokiej przeprowadzili pierwszy w tym sezonie strzeleckim turniej o godność Króla 3 Majowego A.D. 2022. Rywalizowano jak zwykle w strzelaniach do tarcz honorowych, Tarczy Królewskiej oraz do Kura.

Pierwsza z tarcz honorowych została ufundowana przez Brata Waldemara Koteckiego i trafiła do rąk Prezesa Banku Spółdzielczego w Wysokiej Macieja Wojczyńskiego, który okazał się lepszy od kandydata do Bractwa Rafała Waśkowiaka oraz Brata Andrzeja Batora. Kolejną tarczę ufundował Brat Mariusz Nowak. Zwyciężył w strzelaniu do niej Brat Andrzej Bator, przed Rafałem Waśkowiakiem i Bratem Andrzejem Oziminą. W strzelaniu do ostatniej z tarcz honorowych, ufundowanej przez Brata Franciszka Miedzińskiego, najlepszy okazał się Brat Mirosław Mantaj wyprzedzając Rafała Waśkowiaka i Brata Waldemara Koteckiego.
Jak zawsze, najwięcej emocji wzbudziło strzelanie do Tarczy Królewskiej. Zdobył ją wraz z tytułem Króla 3 Majowego A.D. 2022 Brat Prezes Jan Mrotek. Pierwszym Rycerzem został Brat Andrzej Ozimina , a Drugim Rycerzem Brat Andrzej Bator.
Na zakończenie strzelano do Kura. Zwyciężyła w nim Marta Bureta, który wyprzedziła swoją Mamę Mirosławę Nowak oraz Brata Andrzeja Batora.

Continue Reading

Fotorelacje

W Goraju znów wabili jelenie – FOTO

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

To nie jest prosta sprawa. Aby dobrze naśladować głosy dzikich zwierząt nie wystarczy dobra piszczałka, tuba czy muszla. Konieczne są dziesiątki , jeśli nie setki godzin spędzonych na rykowisku oraz … dobry słuch. Najlepsi zawodnicy z całej Polski zjechali do Goraja koło Czarnkowa, by wziąć udział w XIX Ogólnopolskim Konkursie Wabienia Jeleni.

W tym roku na konkurs przyjechało tradycyjnie około 30 zawodników. Większość już z dość sporym doświadczeniem jeśli chodzi o udział w tym konkursie. Cieszy też obecność młodych, dla których kultura łowicka i myśliwska to prawdziwa pasja.

Uczestnicy do wydawania dźwięków korzystali z najrozmaitszych przyrządów: od rur, przez różnego rodzaju tuby na muszlach skończywszy. Każdy zawodnik losował numer, a następnie prezentował swój ryk. Odgłosy oceniało profesjonalne jury, ukryte w drewnianych budkach. Zamknięcie jury w specjalnych pomieszczeniach ma spowodować, że wystawiane przez nich oceny mają być bezstronne. Jurorzy nie wiedzą kto w danej chwili występuje. Oceniają tylko na podstawie dźwięków jakie do nich napływają.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 30 uczestników z całej Polski. Jak twierdzą uczestnicy, naśladowanie odgłosów zwierząt wcale nie jest takie łatwe. Prócz sprzętu liczy się wyszkolenie, dobry słuch i zwyczajnie szczęście.

Uczestnicy mieli m.in. naśladować głosy starszego byka szukającego łani czy młodego byka . Trzeba mieć do tego nie tylko dobre gardło, ale też absolutny słuch.

Advertisement

W trakcie XXVIII Wielkopolskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej Goraj-Zamek 2022 odbędzie się także konkurs XXVIII Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskic czy XI Pilski Konkurs Oceny Poroży Jeleni.

Continue Reading
Advertisement