Connect with us

Wojna w Ukrainie

Zobacz, co Ukrainka napisała na plecach swojej córki

Published

on

Bombardowanie ukraińskich miast to wielki cios dla rodziców, którzy boją się o bezpieczeństwo dzieci. Jedna z mam postanowiła pomóc swojej córce, na wypadek własnej śmierci.

Sasha Makoviy, artystka z Ukrainy, zamieściła na Instagramie wpis, którym poruszyła serca rodziców z całego świata. W obawie przed niepewną przyszłością swojej córki wypisała na jej plecach informacje, które mają pomóc zaopiekować się dzieckiem w sytuacji, kiedy zostanie ocalone z ataku Rosjan.

– Mieliśmy takie cudowne życie… – wspomina internautka. – Na zdjęciu Vira wraca pierwszego dnia wojny. Podpisałam ją bardzo drżącymi rękami. Ale po co ci o tym mówię? – czytamy we wpisie. – Wiesz już, jak to jest obudzić się przy ogłuszających i potężnych dźwiękach eksplozji, które słychać przez dziesiątki kilometrów. Trzęsłam się przez pierwsze godziny tak jak ty – kontynuuje.

W dalszej części postu Sasha wyjaśnia, że wyobraziła sobie co mogłoby się stać, gdyby została odłączona od swojej pociechy. Matka przyznaje, że przemknęła jej przez głowę myśl: “Dlaczego nie wytatuowałam jej takiej informacji?”.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Sasha Makoviy (@aleksandra.mako)
Na drugim zdjęciu pokazuje kawałek papieru, który wsadziła do kieszeni w kombinezonie Viry. Zapisała na nim m.in. imiona i nazwiska najbliższych oraz kluczowe daty. Kobieta razem z córką trafiły już w bezpieczne miejsce we Francji, jednak – jak wspomina we wpisie – nadal nie może zmusić się do wyjęcia metryczki z kieszeni dziecka.

Advertisement

Do sprawy odniósł się prezydent Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed hiszpańskim parlamentem odniósł się do sytuacji ukraińskich matek. Jako przykład podał wpis Sashy.

– Zobaczcie, jak wyglądają matki w Ukrainie, które na plecach swoich małych dzieci piszą zwykłym długopisem imię tego dziecka, numer telefonu bliskich – mówił. – Dlaczego? Dlatego, że jeżeli okupanci zabiją rodziców, to żeby chociaż była malutka szansa, że jeżeli dzieci zostaną uratowane, to żeby pojawili się tacy ludzie w Europie, którzy będą wiedzieli, jak można się tym dzieckiem opiekować. Uratują te dzieci od ostrzału, od bomb – dodał.

News4Media/fot. iStock / screen Instagram aleksandra.mako

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wojna w Ukrainie

PKP Intercity: przejazdy dla Ukraińców na ogólnych zasadach od 1 lipca

Published

on

By

fot. PAP

Obecne zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy będą obowiązywać do 30 czerwca; od 1 lipca przejazdy te będą odbywać się na ogólnych zasadach ujętych w regulaminie PKP Intercity – przypomniał w piątek narodowy przewoźnik.

Jak zwrócono uwagę w piątkowej informacji PKP Intercity, od 1 do 30 czerwca uprawnieni obywatele Ukrainy mogą podróżować bezpłatnie tylko w relacjach od i do miast położonych przy naszej wschodniej granicy, tj. Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa.

 

“Obecne regulacje wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy będą obowiązywać do czwartku 30 czerwca. Od piątku 1 lipca przejazdy te będą odbywać się na ogólnych zasadach ujętych w regulaminie PKP Intercity” – podano.

 

Advertisement

Ze szczegółami obecnych zasad można zapoznać się pod linkiem: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty/bezplatne-przejazdy-dla-obywateli-ukrainy-pociagami-pkp-intercity.html

 

PKP Intercity przypomniał, że jako pierwszy przewoźnik kolejowy wprowadził bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC 26 lutego br. “Do ostatnich dni czerwca z przewozów PKP Intercity skorzystało ponad 2,3 mln obywateli Ukrainy” – poinformowano.

 

W informacji podkreślono, że mimo “dużego zaangażowania w pomoc uchodźcom z Ukrainy, jednocześnie PKP Intercity realizowało swoje pierwotne zadania, czyli codzienne przewozy tysięcy Polaków”.

Advertisement

 

Dodano, że w pierwszych pięciu miesiącach tego roku z usług przewoźnika dalekobieżnego skorzystało ponad 20 mln osób. “W ostatnią niedzielę, 19 czerwca, przewieziono najwięcej pasażerów w ponad 20-letniej historii PKP Intercity” – podano.

 

Przewoźnik przypomniał, że działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w godz. 8.00-18.00: +48 22 473 00 86 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Informacje dostępne są również na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej. (PAP)

 

Advertisement

autorka: Magdalena Jarco

 

maja/ drag/

Advertisement
Continue Reading

Wojna w Ukrainie

Straż Graniczna: od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 4 mln osób

Published

on

By

fot. PAP

Od początku wojny funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 4 mln osób – poinformowała w niedzielę SG. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 24,9 tys. osób – dodano.

Jak poinformowała SG, w sobotę do Polski z Ukrainy wjechało 24,9 tys. osób, a w niedzielę do godz. 7 rano przybyło 6,8 tys. osób.

 

W sobotę z Polski na Ukrainę odprawiono 28 tys. osób.

 

Advertisement

24 lutego 2022 Rosja przeprowadziła inwazję na Ukrainę. W niedzielę mija 109. dzień wojny. (PAP)

 

autor: Paweł Auguff

 

pau/ amac/

Advertisement

Continue Reading
Advertisement