Connect with us

Wojna w Ukrainie

Zobacz, co Ukrainka napisała na plecach swojej córki

Published

on

Bombardowanie ukraińskich miast to wielki cios dla rodziców, którzy boją się o bezpieczeństwo dzieci. Jedna z mam postanowiła pomóc swojej córce, na wypadek własnej śmierci.

Sasha Makoviy, artystka z Ukrainy, zamieściła na Instagramie wpis, którym poruszyła serca rodziców z całego świata. W obawie przed niepewną przyszłością swojej córki wypisała na jej plecach informacje, które mają pomóc zaopiekować się dzieckiem w sytuacji, kiedy zostanie ocalone z ataku Rosjan.

– Mieliśmy takie cudowne życie… – wspomina internautka. – Na zdjęciu Vira wraca pierwszego dnia wojny. Podpisałam ją bardzo drżącymi rękami. Ale po co ci o tym mówię? – czytamy we wpisie. – Wiesz już, jak to jest obudzić się przy ogłuszających i potężnych dźwiękach eksplozji, które słychać przez dziesiątki kilometrów. Trzęsłam się przez pierwsze godziny tak jak ty – kontynuuje.

W dalszej części postu Sasha wyjaśnia, że wyobraziła sobie co mogłoby się stać, gdyby została odłączona od swojej pociechy. Matka przyznaje, że przemknęła jej przez głowę myśl: “Dlaczego nie wytatuowałam jej takiej informacji?”.

Wyświetl ten post na Instagramie

Advertisement

Post udostępniony przez Sasha Makoviy (@aleksandra.mako)
Na drugim zdjęciu pokazuje kawałek papieru, który wsadziła do kieszeni w kombinezonie Viry. Zapisała na nim m.in. imiona i nazwiska najbliższych oraz kluczowe daty. Kobieta razem z córką trafiły już w bezpieczne miejsce we Francji, jednak – jak wspomina we wpisie – nadal nie może zmusić się do wyjęcia metryczki z kieszeni dziecka.

Do sprawy odniósł się prezydent Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed hiszpańskim parlamentem odniósł się do sytuacji ukraińskich matek. Jako przykład podał wpis Sashy.

– Zobaczcie, jak wyglądają matki w Ukrainie, które na plecach swoich małych dzieci piszą zwykłym długopisem imię tego dziecka, numer telefonu bliskich – mówił. – Dlaczego? Dlatego, że jeżeli okupanci zabiją rodziców, to żeby chociaż była malutka szansa, że jeżeli dzieci zostaną uratowane, to żeby pojawili się tacy ludzie w Europie, którzy będą wiedzieli, jak można się tym dzieckiem opiekować. Uratują te dzieci od ostrzału, od bomb – dodał.

News4Media/fot. iStock / screen Instagram aleksandra.mako

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wojna w Ukrainie

Franklin Graham i Samaritan’s Purse dostarczyło pomoc o wartości 1 mld zł dla 10 mln Ukraińców

Published

on

By

fot. PAP

Ponad 13 tys. ludzi wysłuchało w sobotę w TAURON Arena w Krakowie przesłania miłości i nadziei, z którym przybył do Polski Franklin Graham – amerykański ewangelizator, prezes Samaritan’s Purse, jednej z największych organizacji charytatywnych w USA. Było to przedsięwzięcie Stowarzyszenia Ewangelizacyjnego Billy’ego Grahama, które dostarczyło przez Polskę pomoc o wartości 200 mln dolarów dla 10 mln mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy.

Samaritan’s Purse to międzynarodowa organizacja chrześcijańskiej pomocy i ewangelizacji. Od początku wojny prowadziła na Ukrainie 5 szpitali polowych i 5 klinik, w których niemal 22 tys. pacjentów otrzymało pomoc medyczną, a u 258 pacjentów przeprowadzono zabiegi chirurgiczne. Dostarczono 112 tys. ton żywności i zorganizowała 43 loty transportowe, przewożąc 910 ton materiałów pomocy humanitarnej do Ukrainy – w tym 253 ton materiałów medycznych dla 239 placówek opieki zdrowotnej. Wywierciła także 38 studni.

Kiedy zaczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, przybyłem do Polski z zamiarem pomocy Ukraińcom niemal natychmiast. Nasze biuro znajdowało się tutaj, w Krakowie, gdzie przygotowaliśmy 650 pracowników fundacji do wyjazdu na Ukrainę. Wydaliśmy w Polsce miliony dolarów, kupując żywność, którą wysłaliśmy na Ukrainę” – powiedział Franklin Graham.

Advertisement

Dodał, że bardzo docenia sposób, w jaki Ukraińcy zostali przyjęci w Polsce.

Polacy przyjęli Ukraińców w swoich domach – tego nie było widać w innych częściach Europy. Polacy zademonstrowali światu jak należy dbać o ludzi w potrzebie. Świetna robota” – podkreślił prezes Samaritan’s Purse.

Samaritan’s Purse wspierała także związki wyznaniowe pomagające uchodźcom z Ukrainy w 18 krajach Europy. Tylko w Polsce organizacja non-profit współpracowała z 200 kościołami zapewniającymi uchodźcom tymczasowe mieszkania, posiłki dla rodzin, odzież dla dzieci i leki ratujące życie.

Nie można pomóc wszystkim, ale można skutecznie pomóc niektórym. Na przykład w Sudanie 300 tys. ludzi uciekło z Chartumu, gdzie trwają walki. Nie mają jedzenia, głodują, zjadają jakieś liście, gotują je, tak więc musimy jak najszybciej kupić dla nich żywność w Ugandzie i dostarczyć ją do Sudanu przed porą deszczową. Możemy to zrobić ponieważ mamy wiedzę i zaplecze w postaci lokalnych partnerów” – zaznaczył Graham.

Advertisement

Wskazał, że tam gdzie Samaritan’s Purse posiada lokalnych partnerów, znacznie łatwiej odpowiedzieć na kryzys i trafić z pomocą do najbardziej potrzebujących.

Tam gdzie to możliwe, współpracujemy z rządami. W Polsce współpracowaliśmy z rządem gdy chodziło w pomoc dla Ukrainy, podobnie współpracowaliśmy z rządem ukraińskim. Ale są takie miejsca na ziemi, gdzie na pomoc i współpracę ze strony rządu nie ma co liczyć. W Sudanie nie jest to możliwe, ponieważ rząd stwarza problemy” – powiedział Graham.

Amerykański kaznodzieja przybył do Polski w ramach trasy „Bóg cię kocha” zorganizowanej przez Billy Graham Evangelistic Association (BGEA) – stowarzyszenie założone przez Billy’ego Grahama, ojca Franklina w 1950 roku. Franklin Graham jest prezesem i generalnym dyrektorem stowarzyszenia, którego misją jest głoszenie na całym świecie Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie.

Billy Graham odwiedził Polskę w 1978 roku, kiedy przemawiał w sześciu miastach do tysięcy ludzi. Jego syn od 1989 r. kontynuuje to dzieło. Przeprowadził ponad 325 ewangelizacji w 55 krajach świata. W Polsce był 10 lat temu, dzieląc się przesłaniem z 32 tys. ludzi na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. W 2023 r. nauczał w Rzymie, Essen, Londynie, Mexico City, Ho Chi Minh City i w Seulu, gdzie w kazaniach uczestniczyły setki tysięcy ludzi. Przed przyjazdem do Krakowa podzielił się przesłaniem nadziei w Mexico City, a jeszcze w tym roku wygłosi kazania w Birmingham w Anglii, Glasgow w Szkocji, Neapolu we Włoszech i Can Tho w Wietnamie.

Advertisement

Krakowska wizyta Franklina Grahama była możliwa dzięki współpracy z 420 kościołami i organizacjami wyznaniowymi z 15 dominacji z całej Polski. Kościoły zaprosiły ludzi z różnych społeczności w całym kraju na darmowe wydarzenie, a BGEA zapewniła nieodpłatny transport autokarowy.

Ludzie przychodzą na te spotkania, ponieważ poszukują sensu życia. Próbują ten sens odnaleźć poprzez narkotyki, alkohol, seks. Ale go nie znajdują, za to powstaje pustka, którą może zapełnić tylko osobista relacja z Bogiem i jego synem Jezusem Chrystusem. Dlatego mówię o tym, żeby zaprosić Boga, zaprosić Jezusa do naszego życia. Bo to, że ktoś jest religijny, został ochrzczony, chodzi do kościoła nie oznacza, że ma osobistą relację z Bogiem. Ale jeżeli jej szuka – znajdzie” – podkreślił Franklin Graham.

W jego opinii Polska trzyma się wiary dłużej niż inne kraje w Europie, gdzie idee sekularyzmu coraz częściej przybierają postać wręcz nienawiści do Boga.

Trzymajcie się swojej wiary. Mieliście wielkiego lidera – Jana Pawła II. On był nie tylko polskim papieżem, ale światowym przywódcą, który wywarł ogromny wpływ aby czynić dobro na całym świecie” – podkreślił.

Advertisement

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Continue Reading

Wojna w Ukrainie

Infolinia WHO dla pacjentów z Ukrainy

Published

on

By

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uruchomiła infolinię dla uchodźców z Ukrainy. Każda osoba, która zadzwoni pod podany numer otrzyma kompleksowe informacje na temat możliwości skorzystania ze świadczeń w ramach polskiego systemu opieki zdrowotnej (np. jak umówić się na wizytę lekarską w Polsce, jak otrzymać szczepienia ochronne oraz kontynuować leczenie chorób przewlekłych a także otrzymać pomoc psychologiczną).

Infolinia jest bezpłatna, czynna 7 dni w tygodniu w godzinach (pn.-pt. 8:00-20:00, sb.-nd. 9:00-20:00) oraz obsługiwana w 2 językach: ukraińskim oraz rosyjskim.

Zadzwoń bezpłatnie: 800 00 30 21

Advertisement

Ukrainian Version:

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) запустила гарячу лінію для біженців з України. За вказаним номером можна отримати вичерпну інформацію щодо доступних послуг у рамах польської системи охорони здоров’я, наприклад: як записатися на прийом до лікаря в Польщі, як отримати щеплення, продовжити лікування хронічних захворювань, або отримати психологічну допомогу.

Гаряча лінія безкоштовною, працює 7 днів на тиждень (пн-пт 8:00-20:00, сб-нд 9:00-20:00) і обслуговується двома мовами: українською та російсько.

Дзвонить безкоштовно: 800 00 30 21

Advertisement

Russian Version:

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) запустила горячую линию для беженцев из Украины. По указанному номеру можно получить исчерпывающую информацию о доступных услугах в рамках польской системы здравоохранения, например: как записаться на прием к врачу в Польше, как сделать прививки, продолжить лечение хронических заболеваний или получить психологическую помощь.

Горячая линия бесплатная, работает 7 дней в неделю (пн-пт 8:00-20:00, сб-вс 9:00-20:00) и обслуживается на 2-х языках: украинском и русском.

Звоните бесплатно: 800 00 30 21

Advertisement

Źródło informacji: WHO

Continue Reading

Advertisement
Advertisement