Connect with us

Wojna w Ukrainie

40 dni pod bombami w Czernichowie

Published

on

W holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu otwarto dziś wystawę: „40 dni pod bombami w Czernichowie”.

Zawiera ona 14 plansz z fotografiami i tekstem. Na kilku przedstawiano współpracę obwodu czernichowskiego z województwem wielkopolskim w latach poprzedzających rosyjską agresję. Większość ilustruje zniszczenia, dokonane podczas tytułowego bombardowania miasta oraz życie jego mieszkańców.

Od pierwszego dnia wojny, 24 lutego 2022 roku, Czernichów przez 40 dni codziennie był bombardowany. Rosjanie usiłowali go zdobyć, aby otworzyć sobie drogę na Kijów. Miasto się obroniło, a mieszkańcy wytrwali, mimo że byli pozbawieni dostępu do wody, gazu, ciepła i elektryczności. Fotografie Pani Niny Ponomarenko, która ostrzałem ukrywała się w schronie, dokumentują ten dramatyczny okres historii miasta. Autorka wystawy przebywa obecnie w Polsce, pod opieką konsula honorowego Republiki Peru Kajetana Pyrzyńskiego.

W otwarciu ekspozycji wzięli udział:
Wojewoda Wielkopolski – Michał Zieliński
Wielkopolski Kurator Oświaty – Robert Gaweł,
Kajetan Pyrzyński – konsul honorowy Republiki Peru,
Nina Ponomarenko – autorka wystawy, mieszkanka Czernichowa, ewakuowana do Polski, dyrektor Fundacji „Jedność”,
Daria Knurenko – 16-letnia autorka wiersza otwierającego wystawę, mieszkanka Czernichowa.

Uroczystość rozpoczęła się od wiersza: „Już wiem czym jest strach” w interpretacji Zbigniewa Grochala – aktora Teatru Nowego. Następnie głos zabrał Wojewoda. Zaznaczył on, jak duże znaczenie ma dla świata data: 24 lutego 2022 roku. Rozpoczęta ponad 2 miesiące temu agresja na Ukrainę zapoczątkowała nowy etap w historii świata. Polska stała się miejscem schronienia dla uciekinierów wojennych, jak i państwem przyfrontowym.

Advertisement

 

„Rosyjska napaść na sąsiada Polski jest tragedią dla Ukrainy, a dla nas wszystkich przestrogą, że konflikty zbrojne w sercu Europy nie przeszły do historii. Wojna pozostaje realnym zagrożeniem, barbarzyństwem, któremu solidarnie musi się przeciwstawić cywilizowany świat. I świat się jednoczy, bo znamy stawkę tej walki, którą jest wolność i bezpieczeństwo dziesiątków milionów ludzi” – podkreślił Wojewoda.

Następnie swoimi przemyśleniami podzielił się Kajetan Pyrzyński – konsul honorowy Republiki Peru, partner dzisiejszego wydarzenia. Udziela on schronienia i opiekuję się przebywającą w naszym kraju autorką wystawy.

Na zakończenie głos zabrała sama autorka wystawy – Nina Ponomarenko. Podkreśliła ona z jak wielkim niebezpieczeństwem, okrucieństwem oraz bezwględnością mierzy się Naród Ukraiński. Przedstawiła też obraz walk w mieście Czernichów, bohaterskiej postawy obrońców.

W otwarciu wystawy wzięli też udział przebywający w Polsce uczniowie klas ukraińskich.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wojna w Ukrainie

Infolinia WHO dla pacjentów z Ukrainy

Published

on

By

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uruchomiła infolinię dla uchodźców z Ukrainy. Każda osoba, która zadzwoni pod podany numer otrzyma kompleksowe informacje na temat możliwości skorzystania ze świadczeń w ramach polskiego systemu opieki zdrowotnej (np. jak umówić się na wizytę lekarską w Polsce, jak otrzymać szczepienia ochronne oraz kontynuować leczenie chorób przewlekłych a także otrzymać pomoc psychologiczną).

Infolinia jest bezpłatna, czynna 7 dni w tygodniu w godzinach (pn.-pt. 8:00-20:00, sb.-nd. 9:00-20:00) oraz obsługiwana w 2 językach: ukraińskim oraz rosyjskim.

Zadzwoń bezpłatnie: 800 00 30 21

Ukrainian Version:

Advertisement

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) запустила гарячу лінію для біженців з України. За вказаним номером можна отримати вичерпну інформацію щодо доступних послуг у рамах польської системи охорони здоров’я, наприклад: як записатися на прийом до лікаря в Польщі, як отримати щеплення, продовжити лікування хронічних захворювань, або отримати психологічну допомогу.

Гаряча лінія безкоштовною, працює 7 днів на тиждень (пн-пт 8:00-20:00, сб-нд 9:00-20:00) і обслуговується двома мовами: українською та російсько.

Дзвонить безкоштовно: 800 00 30 21

Russian Version:

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) запустила горячую линию для беженцев из Украины. По указанному номеру можно получить исчерпывающую информацию о доступных услугах в рамках польской системы здравоохранения, например: как записаться на прием к врачу в Польше, как сделать прививки, продолжить лечение хронических заболеваний или получить психологическую помощь.

Advertisement

Горячая линия бесплатная, работает 7 дней в неделю (пн-пт 8:00-20:00, сб-вс 9:00-20:00) и обслуживается на 2-х языках: украинском и русском.

Звоните бесплатно: 800 00 30 21

Źródło informacji: WHO

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

Straż będzie rozprowadzać tabletki jodku potasu

Published

on

By

fot. UW Poznań

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, kierując się bezpieczeństwem obywateli Polski, w związku z działaniami zbrojnymi prowadzonymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o prewencyjnym rozpoczęciu dystrybucji tabletek z jodkiem potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. To standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

 

– Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne, natomiast w obowiązku służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa jest przygotowywanie się na wszystkie scenariusze, nawet te najmniej prawdopodobne – podkreśla wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Decyzją Prezesa Rady Ministrów z 24 sierpnia br., na potrzeby zabezpieczenia dystrybucji tabletek z jodkiem potasu Wojewodzie Wielkopolskiemu udostępniono 5 320 800 tabletek. Tabletki dostarczone przez RARS we wrześniu, zostały skonfekcjonowane na poszczególne gminy województwa wielkopolskiego i przekazane do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej.

Wystąpiłem również o dodatkową rezerwę pół miliona tabletek jodku potasu, która pozostanie w gestii wojewody, tak aby w razie potrzeby uzupełnić braki w poszczególnych gminach w Wielkopolsce – dodaje wojewoda.

Zgodnie z poleceniem Wojewody Wielkopolskiego, wszystkie gminy województwa miały do końca poprzedniego tygodnia opracować plan akcji jodowej i ustalić miejsca dystrybucji tabletek. W bieżącym tygodniu w dniach 5-7 października br., tabletki zostaną przekazane do wskazanych (w opracowanych planach) przez władze gmin, miejsc składowania. W przypadku sytuacji awaryjnej związanej z zagrożeniem napromieniowaniem od chmury radioaktywnej, władze gmin na sygnał uruchomią dystrybucję tabletek. Aktualnie gminy przygotowują punkty dystrybucji tabletek, których na dziś, tj. 4 października br., w całej Wielkopolsce jest 2026. Jak poinformował dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego WUW Dariusz Dymek, w momencie wystąpienia skażenia radiacyjnego mieszkańcy zostaną powiadomieni o tym fakcie poprzez alert RCB. W tym czasie uruchamiane są punkty dystrybucyjne, których lista zostanie opublikowana na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Advertisement

Konsultant wojewódzki ds. endokrynologii dr hab. Paweł Gut podkreślił, że przyjmowanie tabletek z jodkiem potasu nie jest zalecane osobom powyżej 60 r. życia, a także przypomniał o nieprzyjmowaniu preparatu bez takiej konieczności. Tabletki są przewidziane dla wszystkich obywateli, którzy potrzebują takiej suplementacji, według wytycznych krajowego konsultanta w dziedzinie endokrynologii.

Continue Reading