Connect with us

Wojna w Ukrainie

40 dni pod bombami w Czernichowie

Published

on

W holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu otwarto dziś wystawę: „40 dni pod bombami w Czernichowie”.

Zawiera ona 14 plansz z fotografiami i tekstem. Na kilku przedstawiano współpracę obwodu czernichowskiego z województwem wielkopolskim w latach poprzedzających rosyjską agresję. Większość ilustruje zniszczenia, dokonane podczas tytułowego bombardowania miasta oraz życie jego mieszkańców.

Od pierwszego dnia wojny, 24 lutego 2022 roku, Czernichów przez 40 dni codziennie był bombardowany. Rosjanie usiłowali go zdobyć, aby otworzyć sobie drogę na Kijów. Miasto się obroniło, a mieszkańcy wytrwali, mimo że byli pozbawieni dostępu do wody, gazu, ciepła i elektryczności. Fotografie Pani Niny Ponomarenko, która ostrzałem ukrywała się w schronie, dokumentują ten dramatyczny okres historii miasta. Autorka wystawy przebywa obecnie w Polsce, pod opieką konsula honorowego Republiki Peru Kajetana Pyrzyńskiego.

W otwarciu ekspozycji wzięli udział:
Wojewoda Wielkopolski – Michał Zieliński
Wielkopolski Kurator Oświaty – Robert Gaweł,
Kajetan Pyrzyński – konsul honorowy Republiki Peru,
Nina Ponomarenko – autorka wystawy, mieszkanka Czernichowa, ewakuowana do Polski, dyrektor Fundacji „Jedność”,
Daria Knurenko – 16-letnia autorka wiersza otwierającego wystawę, mieszkanka Czernichowa.

Uroczystość rozpoczęła się od wiersza: „Już wiem czym jest strach” w interpretacji Zbigniewa Grochala – aktora Teatru Nowego. Następnie głos zabrał Wojewoda. Zaznaczył on, jak duże znaczenie ma dla świata data: 24 lutego 2022 roku. Rozpoczęta ponad 2 miesiące temu agresja na Ukrainę zapoczątkowała nowy etap w historii świata. Polska stała się miejscem schronienia dla uciekinierów wojennych, jak i państwem przyfrontowym.

Advertisement

 

„Rosyjska napaść na sąsiada Polski jest tragedią dla Ukrainy, a dla nas wszystkich przestrogą, że konflikty zbrojne w sercu Europy nie przeszły do historii. Wojna pozostaje realnym zagrożeniem, barbarzyństwem, któremu solidarnie musi się przeciwstawić cywilizowany świat. I świat się jednoczy, bo znamy stawkę tej walki, którą jest wolność i bezpieczeństwo dziesiątków milionów ludzi” – podkreślił Wojewoda.

Następnie swoimi przemyśleniami podzielił się Kajetan Pyrzyński – konsul honorowy Republiki Peru, partner dzisiejszego wydarzenia. Udziela on schronienia i opiekuję się przebywającą w naszym kraju autorką wystawy.

Na zakończenie głos zabrała sama autorka wystawy – Nina Ponomarenko. Podkreśliła ona z jak wielkim niebezpieczeństwem, okrucieństwem oraz bezwględnością mierzy się Naród Ukraiński. Przedstawiła też obraz walk w mieście Czernichów, bohaterskiej postawy obrońców.

W otwarciu wystawy wzięli też udział przebywający w Polsce uczniowie klas ukraińskich.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Prezydent Biden zamierza zapowiedzieć przedłużenie obecności amerykańskich wojsk w Polsce

Published

on

By

fot. PAP

Podczas szczytu NATO, który we wtorek rozpocznie się w Madrycie, prezydent USA Joe Biden planuje ogłosić przedłużenie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz zmiany w rozmieszczeniu wojsk USA w krajach bałtyckich – podała NBC News, powołując się na dwóch urzędników administracji Białego Domu.

Według NBC chodzi o pozostawienie na dłuższy czas, a może nawet na stałe, części z dodatkowych 2 tysięcy amerykańskich żołnierzy, wysłanych do Polski w lutym, przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 

Nie wiadomo, jakie zmiany amerykański prezydent zamierza zapowiedzieć w kwestii obecności amerykańskich wojsk w krajach bałtyckich. Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie.

 

Advertisement

NATO na rozpoczynającym się we wtorek w Madrycie szczycie ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną. Ten kluczowy dokument będzie zawierał cele i zadania Sojuszu na najbliższą dekadę.

 

W poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie liczebności sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. Obecnie siły szybkiego reagowania NATO liczą około 40 tys. żołnierzy.

 

Zapowiedział wzmocnienie wysuniętej obrony, grup bojowych we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady oraz zwiększenie zdolności NATO do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych.

Advertisement

 

Stoltenberg powiedział też, że Polska należy do grona największych sojuszników wśród państw NATO. “Polska to jeden z największych sojuszników w NATO. Już teraz inne państwa sojusznicze, zwłaszcza Stany Zjednoczone, są wyraźnie obecne w Polsce. Ma teraz miejsce proces, w którym sprawdzamy, jak możemy jeszcze bardziej zwiększyć tę obecność” – oznajmił szef NATO. (PAP)

 

zm/

Advertisement
Continue Reading

Wojna w Ukrainie

PKP Intercity: przejazdy dla Ukraińców na ogólnych zasadach od 1 lipca

Published

on

By

fot. PAP

Obecne zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy będą obowiązywać do 30 czerwca; od 1 lipca przejazdy te będą odbywać się na ogólnych zasadach ujętych w regulaminie PKP Intercity – przypomniał w piątek narodowy przewoźnik.

Jak zwrócono uwagę w piątkowej informacji PKP Intercity, od 1 do 30 czerwca uprawnieni obywatele Ukrainy mogą podróżować bezpłatnie tylko w relacjach od i do miast położonych przy naszej wschodniej granicy, tj. Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa.

 

“Obecne regulacje wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy będą obowiązywać do czwartku 30 czerwca. Od piątku 1 lipca przejazdy te będą odbywać się na ogólnych zasadach ujętych w regulaminie PKP Intercity” – podano.

 

Advertisement

Ze szczegółami obecnych zasad można zapoznać się pod linkiem: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty/bezplatne-przejazdy-dla-obywateli-ukrainy-pociagami-pkp-intercity.html

 

PKP Intercity przypomniał, że jako pierwszy przewoźnik kolejowy wprowadził bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC 26 lutego br. “Do ostatnich dni czerwca z przewozów PKP Intercity skorzystało ponad 2,3 mln obywateli Ukrainy” – poinformowano.

 

W informacji podkreślono, że mimo “dużego zaangażowania w pomoc uchodźcom z Ukrainy, jednocześnie PKP Intercity realizowało swoje pierwotne zadania, czyli codzienne przewozy tysięcy Polaków”.

Advertisement

 

Dodano, że w pierwszych pięciu miesiącach tego roku z usług przewoźnika dalekobieżnego skorzystało ponad 20 mln osób. “W ostatnią niedzielę, 19 czerwca, przewieziono najwięcej pasażerów w ponad 20-letniej historii PKP Intercity” – podano.

 

Przewoźnik przypomniał, że działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w godz. 8.00-18.00: +48 22 473 00 86 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Informacje dostępne są również na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej. (PAP)

 

Advertisement

autorka: Magdalena Jarco

 

maja/ drag/

Advertisement
Continue Reading
Advertisement