Connect with us

Sport

Piłkarska LM – Real Madryt w finale

Published

on

Real Madryt pokonał po dogrywce Manchester City 3:1 i awansował do finału piłkarskiej Ligi Mistrzów, w którym 28 maja w Paryżu zmierzy się z Liverpoolem. Po 90 minutach gry było 2:1. Pierwszy mecz półfinałowy w Anglii gospodarze wygrali 4:3.

Real Madryt – Manchester City 3:1 po dogr. (2:1, 0:0).

Bramki: dla Realu – Rodrygo (90, 90+1), Karim Benzema (95-karny); dla Manchesteru City – Riyad Mahrez (73).

Real Madryt: Thibaut Courtois – Dani Carvajal, Eder Militao (115. Jesus Vallejo), Nacho, Ferland Mendy – Toni Kroos (68. Rodrygo), Casemiro (75. Marco Asensio), Luka Modric (75. Eduardo Camavinga) – Federico Valverde, Karim Benzema (104. Dani Ceballos), Vinicius Junior (115. Lucas Vazquez).

Advertisement

Manchester City: Ederson – Kyle Walker (72. Ołeksandr Zinczenko), Ruben Dias, Aymeric Laporte, Joao Cancelo – Kevin De Bruyne (72. Ilkay Guendogan), Rodri (99. Raheem Sterling), Bernardo Silva – Riyad Mahrez (85. Fernandinho), Gabriel Jesus (78. Jack Grealish), Phil Foden.

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Widzów: 60 tys.

Zaczęło się od zmarnowanej sytuacji Francuza Karima Benzemy i spięcia Luki Modrica z Aymerikiem Laporte, po którym obaj zawodnicy obejrzeli żółte kartki.

Tempo gry mogło imponować, choć goście mający skromną zaliczkę z pierwszego spotkania akcje konstruowali spokojniej i dokładniej. W 20. minucie pomylił się brazylijski stoper “Królewskich” Eder Militao, ale Portugalczyk Bernardo Silva nie pokonał bramkarza miejscowych.

Advertisement

Akcje szybko przenosiły się spod jednej bramki pod drugą, ale gorących spięć brakowało. Phil Foden groźnie uderzył z dystansu, jednak Thibaut Courtois był na posterunku.

Drugą połowę lepiej rozpoczęli gospodarze. Już praktycznie w pierwszej akcji, po dośrodkowaniu Daniego Carvajala, w świetnej sytuacji spudłował Brazylijczyk Vinicius Junior. “To powinien być gol” – nie miał wątpliwości portal BBC, choć zapewne sędziowie sprawdziliby, czy nie było spalonego.

Real atakował odważniej, trener Carlo Ancelotti wzmocnił siłę ofensywną posyłając na boisko Brazylijczyka Rodrygo, ale to zmiany dokonane chwilę później przez Josepa Guardiolę dały efekt.

W 72. minucie akcję mistrza Anglii zainicjowali rezerwowi Ilkay Guendogan i Ołeksandr Zinczenko, Bernardo Silva przyspieszył i podholował piłkę pod pole karne gospodarzy, świetnie wypatrzył nadbiegającego Riyada Mahreza, a Algierczyk zaskoczył Courtois strzałem z pierwszej piłki w tzw. krótki róg.

Advertisement

Gościom pozostało kontrolować sytuację, choć to oni mieli lepsze okazje do podwyższenia prowadzenia niż ekipa z Madrytu do wyrównania.

Wreszcie w 90. minucie Benzema zagrał do Rodrygo, który z bliska zdobył kontaktowego gola. Trybuny Santiago Bernabeu odżyły, sędzia doliczył sześć minut, ale Realowi wystarczyło 88 sekund, by wyrównać. Z prawej strony dośrodkował Carvalaj, a brazylijski super rezerwowy, tym razem głową, pokonał Edersona.

21-latek z Sao Paulo został dopiero czwartym w historii LM piłkarzem, który zdobył więcej niż jedną bramkę w 90. minucie meczu i później. Poprzednio dokonał tego Szwed Emil Forsberg z RB Lipsk w listopadzie 2019, a wcześniej Walijczyk Gareth Bale dla Tottenhamu Hotspur w 2010 i Brazylijczyk Nilmar dla Olympique Lyon w 2004 roku.

Piłkarze z Manchesteru byli tak zszokowani, że wypuścili z rąk niezagrożony wydawałoby się do 90. minuty awans, że wkrótce mogli stracić trzeciego gola, ale bohater wieczoru przegrał pojedynek sam na sam ze swoim rodakiem strzegącym bramki rywali.

Advertisement

Dogrywka rozpoczęła się od kolejnych ataków gospodarzy, którzy jak najszybciej chcieli zadać kolejny cios “zamroczonemu” przeciwnikowi. Udało się to już w 95. minucie, kiedy Benzema ubiegł w polu karnym Rubena Diasa i przewrócił się o wystawioną nogę interweniującego portugalskiego defensora. Do rzutu karnego podszedł rozgrywający najlepszy sezon w karierze Francuz i pewnie pokonał Edersona. 3:1 po jego 15. trafieniu w tej edycji LM i 43. w 43. występie w tym sezonie.

“Obywatele” otrząsnęli się dopiero się pod koniec pierwszej połowy dogrywki, ale strzał głową Phila Fodena efektownie obronił Courtois.

Real awansował do finału zmagań o Puchar Europy po raz 17., a od kiedy rywalizacja toczy się w formule Lidze Mistrzów – po raz ósmy. Ostatnio grał w nim 2018 roku, kiedy po raz 13. sięgnął po najcenniejsze klubowe trofeum na Starym Kontynencie. Żadnego z decydujących meczów Champions League nie przegrał.

Zespół City zmarnował szansę na drugi z rzędu występ w finale; przed rokiem uległ Chelsea Londyn 0:1 i pracujący w Manchesterze od sześciu lat Guardiola co najmniej rok będzie musiał poczekać na triumf w LM z angielską ekipą. Pozostała mu walkę w obronie tytułu mistrza Anglii.

Advertisement

28 maja w Paryżu rywalem “Królewskich” będzie Liverpool, czyli dojdzie do powtórki z 2018 roku. Wtedy w Kijowie Real wygrał 3:1. Teraz faworytem nie będzie, ale podobnie było w 1/8 finału z Paris Saint-Germain, w ćwierćfinale z Chelsea i półfinale z Manchesterem City.

Po raz piąty w finale LM drużynę poprowadzi Ancelotti, czym nie może się pochwalić żaden inny szkoleniowiec. Przegrał tylko finał w 2005 jako opiekun Milanu z… Liverpoolem po rzutach karnych, których bohaterem okazał się polski bramkarz Jerzy Dudek.(PAP)

pp/ krys/

Multimedia

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sport

Polska – Brazylia 26:22 w towarzyskim meczu piłkarek ręcznych w Pile

Published

on

By

fot. PAP

Polskie piłkarki ręczne pokonały 26:22 (12:9) w spotkaniu towarzyskim rozegranym w Pile. Nasze miasto po raz pierwszy w historii było gospodarzem meczu reprezentacji w tej dyscyplinie sportu.

Najwięcej bramek dla Polski zdobyły: Magda Balsam 7 oraz Emilia Galińska, Aleksandra Olek i Aleksandra Rosiak po 3; dla Brazylii – Gabriela Bitolo 5. (PAP)

Continue Reading

Sport

Wielkie święto biegaczy w Pile. W sobotę AMP w biegach przełajowych

Published

on

By

fot. Krzysztof Karpiński

W sobotę Piła znów stanie się miejscem Akademickich Mistrzostw Polski. W tym roku uczestniczy staną do rywalizacji jednak nie w judo, a w biegach przełajowych. – To dla nas nowe wyzwanie, ale będziemy chcieli zadowolić biegaczy każdego typu – przekonuje Paweł Łojewski z AZS ANS Piła, jeden z organizatorów zawodów.

W ostatnich latach Piła wybiła się w środowisku akademickim na specjalistę od turniejów w judo. Tym razem jednak walka o medale AMP nie będzie się tam rozgrywać na tatami, ale na biegowych trasach. Chęć udziału w zawodach na terenie Aeroklubu Ziemi Pilskiej wyraziło 650 osób z 55 uczelni. Dla sztabu organizacyjnego z AZS Akademii Nauk Stosowanych w Pile to jednak nie jest coś zupełnie nowego, albowiem na koncie mają już doświadczenia z innych imprez biegowych.

– Porównując frekwencję z AMP-ami w judo, jest to duży przeskok i wyzwanie. Niektórzy z nas od prawie trzydziestu lat działają przy półmaratonie w Pile. Oczywiście, przełaje mają inną specyfikę i charakter, gdzie czasem im trudniej, tym lepiej. Dostajemy już wiele pytań o utrudnienia na trasie, sprawdzamy prognozy pogody i wszystko wskazuje, że dla kibiców aura będzie sprzyjająca – mówi Paweł Łojewski z AZS ANS Piła, koordynator zawodów.

W programie znajdą się biegi na dystansie 3 i 6 km dla pań oraz 4,5 i 9 km dla panów, a także sztafeta mieszana 4 x 1,5 km. Wszystko będzie się rozgrywać na rundzie liczącej około 1500 metrów wytyczonej na miejscowym lądowisku. Biorąc pod uwagę miejsce, trudno spodziewać się mocnych podbiegów i zbiegów, ale jak zapewniają organizatorzy, nikt nie będzie się nudził.

– Nie będę zdradzać zbyt wiele, ale będziemy chcieli zadowolić każdy typ biegacza. Na pewno znajdą się długie proste, ale też sztuczne utrudnienia znane z przełajów. Z uwagi na to, że biegi będą odbywały się na lotnisku, swoje może robić też wiatr – dodaje Łojewski.

W biegu na 6 km kobiet złotego medalu z ubiegłego roku bronić będzie Paulina Kicilińska (AGH Kraków), a na 9 km mężczyzn sukces będzie chciał powtórzyć Krzysztof Żygenda (PG Gdańsk). Na starcie zobaczymy też uczestników Akademickich Mistrzostw Świata w biegach przełajowych z Omanu: Oliwię Paradowską (PG Gdańsk), Monikę Kuźniar (URz Rzeszów), Weronikę Mikołajewską (UG Gdańsk) oraz Jakuba Tuleję (UKW Bydgoszcz).

Advertisement

– Oczywiście bardzo chciałabym utrzymać pozycję, ale absolutnie nie narzucam sobie presji. Zwycięstwo z zeszłego roku to jak dotąd moje największe sportowe osiągnięcie. Pamiętam, że biegło mi się bardzo dobrze. Myślę, że przełaje są na tyle niespodziewane, że ciężko wybrać, co jest kluczem do sukcesu. Na pewno składa się na to wytrzymałość i siła, ale wszystko zależy od trasy – mówi przed startem Kicilińska.

Uroczyste otwarcie zawodów zaplanowano w sobotę o godzinie 11. Ceremonia zakończenia imprezy planowana jest na godzinę 15. Złotych medali w klasyfikacji generalnej będzie bronić Uniwersytet Warszawski w rywalizacji pań i Uniwersytet Gdański u mężczyzn.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

AMP 2024 w biegach przełajowych w Pile – harmonogram (6.04.2024)
godz. 11:00 – otwarcie
godz. 11:15 – bieg na 3 km kobiet
godz. 11:50 – bieg na 4,5 km mężczyzn
godz. 12:30 – bieg na 6 km kobiet
godz. 13:20 – bieg na 9 km mężczyzn
godz. 14:20 – sztafeta mieszana 4×1,5 km
godz. 15:00 – zakończenie

Lista uczelni zgłoszonych do AMP 2024 w biegach przełajowych w Pile
Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
Akademia Górnośląska w Katowicach
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Akademia Nauk Stosowanych w Lesznie
Akademia Nauk Stosowanych w Pile
Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Collegium Medicum UJ w Krakowie
Gdański Uniwersytet Medyczny
Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Ciechanowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Politechnika Białostocka
Politechnika Bydgoska
Politechnika Częstochowska
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Lubelska
Politechnika Łódzka
Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Merito w Poznaniu
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Zielonogórski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement