Connect with us

Polska i Świat

Święto demokracji – szansa dla gmin

Published

on

art. sponsorowany

Co cztery lata mamy możliwość podjęcia najważniejszej decyzji. To my, nikt inny, decydujemy o tym, w jakim kierunku będzie szła polska polityka. To my decydujemy, ale warunkiem jest pójście na wybory. To przy urnie wyborczej rozstrzygają się losy kraju. Dlatego powinniśmy wszyscy uczestniczyć w tym święcie demokracji. Choć nie ma obowiązku prawnego, powinien być moralny, w poczuciu dobrze pojętego obowiązku obywatelskiego.

Chcemy pomóc w podjęciu decyzji o udziale w wyborach parlamentarnych. Stąd też zbudowany został system zachęt. Dotyczy on gmin, w których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy. To są nasze małe ojczyzny. Tam zaczyna się budowa społeczeństwa obywatelskiego. Te dodatkowe środki pozwolą na szybsze zrealizowanie wielu zamierzeń. Będą one kierowane wszędzie tam, gdzie frekwencja przekroczy 60 procent.

Advertisement

Te pieniądze mają ściśle określonych adresatów. Marginalizowana przez lata kultura ludowa ma teraz szansę otrzymania wsparcia. W jej utrzymaniu, pielęgnowaniu i rozwijaniu duży udział mają Koła Gospodyń Wiejskich. Trudno też sobie wyobrazić polską wieś bez Ochotniczych Straży Pożarnych. Jedni i drudzy mają szansę na dodatkowe pieniądze.

Jest szansa na uzyskanie 1 miliona złotych na remont remizy, ale gmina musi osiągnąć najwyższą frekwencję wyborczą w danym powiecie. Za najwyższą frekwencję mieszkańcy gminy mogą też sięgnąć po milion złotych na wybrane zadanie.

Jednak to nie wszystko. Dzięki temu, że ludzie na obszarach wiejskich szybciej i łatwiej organizują się do wspólnych inicjatyw, mają jeszcze szansę, aby w prosty sposób sięgnąć po dodatkowe środki na działalność statutową Koła Gospodyń Wiejskich, zespołu ludowego, czy miejscowej orkiestry dętej. Można też zdobyć pieniądze na działalność zespołów sportowych.

Jest o co zawalczyć i nie jest to wcale trudne. Wystarczy, że ponad 60 proc. uprawnionych do głosowania w gminie do 20 tys. mieszkańców weźmie udział w wyborach, gmina otrzyma dodatkowe środki.

Advertisement

Robert Telus

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Źródło informacji: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na sygnale

Bili roczną córkę gałęziami i szukali do niej egzorcysty

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Pod Gryficami doszło do wstrząsającego zdarzenia, w którym policja zatrzymała rodziców podejrzanych o bicie swojej rocznej córki gałęziami oraz poszukiwanie dla niej egzorcysty. Dziewczynka przebywa w szpitalu, jej stan jest określany jako dobry, natomiast matka została umieszczona na oddziale psychiatrycznym, a ojciec trafił do aresztu.

Szokujące szczegóły rytuału oczyszczenia

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, prokuratora Piotra Wieczorkiewicza, rodzice dziecka przeprowadzali czynności, które określali jako “rytuał oczyszczenia”. Wcześniej na terenie Gryfic poszukiwali egzorcysty. Po otrzymaniu zgłoszenia od kobiety, która zauważyła dziwnie zachowujących się rodziców z małym dzieckiem, policja natychmiast przystąpiła do działania.

Błyskawiczna reakcja policji

Funkcjonariusze szybko namierzyli rodzinę na terenie budowy stacji benzynowej. Dziewczynka miała obrażenia w postaci zadrapań i zasinień, które prawdopodobnie powstały w wyniku uderzeń gałęziami. Dziecko zostało natychmiast przetransportowane do szpitala w Gryficach, gdzie lekarze określili jej stan jako dobry.

Postępowanie prokuratorskie

Prokuratura Rejonowa w Gryficach prowadzi postępowanie w sprawie narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez narażenie na wychłodzenia oraz spowodowanie obrażeń ciała. Sprawa jest rozpatrywana zgodnie z art. 160 par. 2 kodeksu karnego, co oznacza, że sprawca może być skazany na karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Advertisement

Dalsze kroki prawne

Ojciec dziecka ma zostać przesłuchany w najbliższych dniach. Matka dziewczynki, której stan zdrowia nie pozwala na uczestnictwo w czynnościach procesowych, została umieszczona na oddziale psychiatrycznym. Prokurator powiadomił sąd opiekuńczy, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i odpowiednią opiekę. Sąd zdecyduje, czy dziewczynka trafi do rodziny zastępczej, czy pod opiekę dziadków.

Podsumowanie

Zdarzenie pod Gryficami budzi wiele emocji i pytań o stan psychiczny oraz motywację rodziców, którzy dopuścili się tak okrutnego czynu wobec własnego dziecka. Dalsze postępowania prokuratorskie i sądowe wyjaśnią szczegóły tej tragicznej sprawy oraz zapewnią dziecku bezpieczną przyszłość.

Advertisement
Continue Reading

Polska i Świat

Sondaż IBRIS: wojsko ma strzelać na granicy

Published

on

By

fot. PAP

Wyniki badania IBRiS dla “Rzeczpospolitej”

Żołnierze powinni używać broni w przypadku prób siłowego przekroczenia granicy przez migrantów – takie są wyniki badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”.

Poparcie społeczne dla użycia broni

Według badania przeprowadzonego przez IBRiS, 85,7% respondentów uważa, że żołnierze Wojska Polskiego powinni używać broni w przypadku prób siłowego przekroczenia granicy przez migrantów. Zdecydowanie za takim rozwiązaniem opowiedziało się 57,8% ankietowanych, natomiast 27,9% jest raczej za. Przeciwnego zdania było 10,7% respondentów, z czego 9,2% raczej nie popiera użycia broni, a 1,5% jest zdecydowanie przeciw. Opinii w tej sprawie nie miało 3,6% badanych.

Kto popiera użycie broni?

Jak donosi „Rzeczpospolita”, poparcie dla użycia broni wyrażają przede wszystkim mężczyźni (88%), osoby co najmniej 50-letnie (90%) oraz mieszkańcy małych miast (91%). Te grupy społeczne wykazują największe poparcie dla zdecydowanych działań na granicy.

Advertisement

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone 7 i 8 czerwca na ogólnopolskiej próbie 1071 respondentów. Takie badania pozwalają na uzyskanie przekrojowych informacji na temat opinii społecznych w kluczowych kwestiach bezpieczeństwa narodowego.

Wnioski z badania

Wyniki badania IBRiS pokazują, że większość Polaków popiera zdecydowane działania żołnierzy w obronie granic kraju. Tak wysokie poparcie może wpływać na kształtowanie polityki państwa oraz decyzje dotyczące strategii obronnych.

Podsumowanie

Poparcie dla użycia broni przez żołnierzy Wojska Polskiego w przypadku prób siłowego przekroczenia granicy przez migrantów jest wyraźnie wysokie, zwłaszcza wśród mężczyzn, osób starszych i mieszkańców małych miast. Badanie IBRiS, zlecone przez „Rzeczpospolitą”, dostarcza istotnych danych, które mogą mieć wpływ na politykę bezpieczeństwa narodowego.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement