Connect with us

Polska i Świat

Rekordowa liczba projektów środowiskowych PGE w 2022 r.

Published

on

Już 28 000 specjalnych platform do gniazdowania bocianów zostało zamontowanych przez PGE ponad liniami energetycznymi. Tylko w 2022 roku powstało 787 nowych miejsc do zakładania gniazd przez te ptaki. To – obok współpracy z parkami narodowymi i akcji nasadzeń 67 500 drzew – jedno z wielu działań Grupy PGE na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności zrealizowanych w ubiegłym roku.

Program ochrony bociana białego realizowany jest przez energetyków z PGE już od ponad 30 lat. Poza tworzeniem nowych miejsc, w których te ptaki mogą zakładać gniazda i wychowywać potomstwo, Grupa PGE pomaga również ornitologom w monitorowaniu tras przelotu poprzez obrączkowanie młodych bocianów. Tylko w 2022 roku zaobrączkowano 866 młodych osobników w 330 gniazdach. Wspólnie wyposażono także 10 bocianów w urządzenia GPS dla pozyskania aktualnych lokalizacji i tras ich migracji.

PGE współpracuje również ze stowarzyszeniami i fundacjami, których celem jest ochrona ptaków. Jedną z takich organizacji jest Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, które wspiera działania związane z odnowieniem gatunku sokoła wędrownego w Polsce. W 2022 roku z gniazd obecnych na 4 kominach w lokalizacjach Grupy PGE wyfrunęło 14 młodych sokołów: 3 w Dolnej Odrze, 4 w Bełchatowie, 3 w Toruniu oraz 4 w Gdyni.

Advertisement

PGE dba o środowisko nie tylko zmieniając polską energetykę w zero i niskoemisyjną, ale też wspierając instytucje i organizacje w ich działaniach na rzecz ochrony przyrody. W 2022 roku zrealizowaliśmy rekordową liczbę – ponad 50 projektów pro środowiskowych” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

67 500 drzew w 2022 roku

Flagowym, autorskim projektem środowiskowym PGE jest prowadzony od ponad 23 lat program „Lasy Pełne Energii”. Jego celem jest m.in. poprawa jakości powietrza i odbudowa drzewostanu w polskich lasach. Program zakłada również współpracę z partnerami działającymi na rzecz ochrony przyrody i ekologii. W 2022 roku zasadzono 67,5 tysiąca drzew w 19 lokalizacjach na terenie 11 województw. W nasadzeniach wzięło udział 1500 uczestników – wolontariuszy PGE oraz chętnych z zaprzyjaźnionych organizacji.

Współpraca z parkami narodowymi

Advertisement

W 2022 roku Grupa PGE zrealizowała ponad 50 różnorodnych projektów we współpracy z sześcioma parkami narodowymi, w tym między innymi: 22 projekty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i seniorów oraz 4 projekty naukowo-badawcze. Przy wsparciu Grupy zrewitalizowane zostały 4 ścieżki edukacyjne w parkach narodowych oraz zainstalowano trzy instalacje fotowoltaiczne – dwie w Biebrzańskim Parku Narodowym i jedną w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

Dzięki wsparciu Grupy PGE, Kampinoski Park Narodowy zakupił dziesięć fotopułapek, które rejestrują nagrania video i fotografie zwierząt w dzikich zakątkach puszczy. Zakup pozwolił m.in. zbadać liczebność wybranych gatunków ssaków, ich wiek, płeć i kondycję. Wybrane nagrania są na bieżąco udostępniane na portalach społecznościowych parku oraz Grupy PGE.

Biebrzański Park Narodowy wspólnie z PGE realizował w 2022 roku działania w myśl hasła „Różnorodność biologiczna wokół nas”. W ten sposób podkreślono ogromną rolę obszarów wodno-błotnych dla przyrody i człowieka.

PGE wsparła również projekt monitoringu ptaków lęgowych ekosystemów nieleśnych Biebrzańskiego Parku Narodowego, który polegał na trzykrotnym liczeniu ptaków w okresie lęgowym, w sumie na 50 transektach. Metoda pozwala uchwycić trendy w liczebności ptaków lęgowych oraz porównanie ich z analogicznymi zmianami zachodzącymi w skali całego kraju i regionu. PGE sfinansowała również budowę sztucznej platformy gniazdowej dla bociana czarnego w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Advertisement

W Świętokrzyskim Parku Narodowym zrealizowano 3 projekty edukacyjno-kulturowe, w tym m.in. warsztaty i plener fotograficzny dla pasjonatów fotografii z całej Polski, w tym pracowników PGE zaangażowanych w projekt. Efektem czterodniowego spotkania jest zbiór zdjęć flory i fauny parku, który będzie wykorzystywany w projektach edukacyjnych Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Park zorganizował również dwa konkursy, w których nagrody ufundowała Fundacja PGE. Konkurs „Rodzinne Fotostory w Świętokrzyskim Parku Narodowym” skierowany był do turystów odwiedzających Park, a konkurs „Dodajemy energii ptakom na zimę” do uczniów szkół podstawowych.

W Roztoczańskim Parku Narodowym ze wsparciem PGE zrealizowano wiosną projekt badawczy pn. „Sowy Roztoczańskich lasów, rozłogów i wsi”. Prace terenowe skupiały się na pozyskaniu informacji na temat stanu zachowania rzadkich gatunków sów bytujących w Roztoczańskim Parku Narodowym oraz sów krajobrazu rolniczego.

PGE wsparła także gruntowną modernizację ścieżki edukacyjnej Roztoczańskiego Parku Narodowego na Piaseczną Górę.

Advertisement

W 2022 roku od sierpnia do października na Roztoczu realizowany był również realizowany projekt wolontariacki „Razem dla przyrody Roztoczańskiego Parku Narodowego i Roztocza”. Wolontariusze PGE wykonywali zadania z zakresu ochrony lokalnej flory i fauny oraz wspierali pracowników parku w realizacji projektu badawczego dotyczącego populacji sów na Roztoczu.

Z energią łączymy pokolenia” to projekt Wigierskiego Parku Narodowego współfinansowany ze środków Fundacji PGE. Niemal 1000 uczestników wzięło udział w blisko 40 spotkaniach zachęcających do obcowania z przyrodą.

Kluczowym obszarem współpracy PGE ze Słowińskim Parkiem Narodowym była międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Ochrona ekosystemów wodnych a ich udostępnianie”, która odbyła się we wrześniu 2022 roku.

PGE partnerem Ligi Ochrony Przyrody

Advertisement

W realizowanych projektach PGE kładzie nacisk na zaangażowanie pracowników grupy. Biorą oni udział m.in. w organizacji projektów środowiskowych i akcjach sadzenia drzew. Jedną z nich zorganizowano we współpracy z Ligą Ochrony Przyrody w Nadleśnictwie Zwoleń na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu z udziałem wolontariuszy PGE, młodzieży szkolnej oraz członków LOP.

Ponadto w październiku 2022 roku na PGE Narodowym odbyła się organizowana wspólnie z LOP konferencja popularnonaukowa pt. „Ochrona ptaków na terenach zurbanizowanych”, poświęcona m.in. dobrym praktykom w ochronie ptaków oraz wpływowi farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych na ptaki oraz przyrodę.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polska i Świat

Początek astronomicznej jesieni

Published

on

By

fot. PAP

W sobotę rano pozycja Słońca znalazła się w tzw. punkcie Wagi, co definiuje początek astronomicznej jesieni. O tej porze roku będzie można zobaczyć m.in. częściowe zaćmienie Księżyca, roje meteorów i zakrycie planety Wenus przez Księżyc.

Jesień rozpoczęła się dokładnie o godz. 8.50. Ten moment wynika z trasy Słońca po nieboskłonie. Nasza dzienna gwiazda porusza się po tzw. ekliptyce. Ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim (który można sobie wyobrazić jako poszerzenie w kosmos równika ziemskiego) w dwóch punktach: punkcie Barana i punkcie Wagi. Są to punkty równonocy, odpowiednio wiosennej i jesiennej. Teraz Sońce przejdzie przez punkt równonocy jesiennej.

 

Przy czym faktyczne zrównanie dnia z nocą następuje nieco później, co wynika ze zjawiska refrakcji atmosferycznej w ziemskiej atmosferze (obiekty są widoczne nawet pół stopni powyżej horyzontu, nawet jeśli faktycznie znajdują się za nim) i obecnego sposobu mierzenia wschodów i zachodów Słońca (gdy ostatni fragment tarczy słonecznej pojawia się albo ukrywa się za horyzontem). Dzień i noc będą równie 3,5 doby później.

Advertisement

 

Jesień astronomiczna potrwa do 22 grudnia do godz. 4.27, kiedy to ustąpi astronomicznej zimie.

 

Jesień przywita nas Superksiężycem, czyli pełnią zachodzącą w momencie, gdy Księżyc jest w pobliżu perygeum swojej orbity wokół Ziemi (29 września godz. 11.58).

Advertisement

 

Z kolei 14 października nastąpi obrączkowe zaćmienie Słońca, ale zjawisko to nie będzie niestety widoczne w Polsce. Pas zaćmienie obrączkowego będzie przebiegać przez Amerykę Północną i Amerykę Południową.

 

Pod koniec października zaś będzie można obserwować częściowe zaćmienie Księżyca ((z 28 na 29 października). Początek zjawiska nastąpi o godz. 20.02 w formie zaćmienia półcieniowego, a o godz. 21.35 tarcza Księżyca zacznie wchodzić w cień Ziemi. Faza maksymalna nastąpi o godz. 22.15, zakryte będzie około jednej ósmej tarczy Księżyca.

Advertisement

 

Według astronomów spektakularne będzie zakrycie Wenus przez Księżyc – 9 listopada. Nastąpi ono co prawda w dzień, ale będzie je można obejrzeć przy pomocy teleskopu. Zjawisko rozpocznie się o godz. 10.57, a Wenus wyłoni się zza tarczy Srebrnego Globu o godz. 12.14.

 

Jesienią aktywnych będzie kilka rojów meteorów. 7 października przypadnie maksimum Drakonidów, 21/22 października maksimum Orionidów, 4/5 listopada maksmimum Taurydów, 17/18 listopada maksimum Leonidów, a 13/14 listopada maksimum Geminidów.

Advertisement

 

Będzie to też dobry czas na obserwacje planet, gdyż niewidoczny będzie w praktyce jedynie Mars. Na początku jesieni wieczorem widać wschodzącego Jowisza. Co ciekawe, w połowie dystansu na niebie pomiędzy Jowiszem, a Plejadami widoczny jest Uran, ale do zobaczenia tej planety potrzeba teleskopu. Wieczorem można spojrzeć też na Saturna. Z kolei gdy na niebo spojrzymy nad ranem, to jasno świeci Wenus, a nisko nad horyzontem widać Merkurego. Przez teleskop zaś przez cała noc można podziwiać Neptuna.

 

W pierwsze jesienne wieczory będzie można dostrzec nad Polską przelatująca Międzynarodową Stację Kosmiczną. Kolejna seria widocznych przelotów nastąpi na przełomie października i listopada, ale tym razem nad ranem, a ponownie wieczorami – na przełomie listopada i grudnia.(PAP)

Advertisement

Continue Reading

Polska i Świat

D. Tusk: nie ma żadnej logiki w działaniu prezydenta, premiera i prezesa PiS, jeśli chodzi o Ukrainę

Published

on

By

fot. PAP

Nie ma żadnej logiki w działaniu prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa Jarosława Kaczyńskiego, jeśli chodzi o Ukrainę – ocenił w czwartek w Kaliszu lider PO Donald Tusk. Według niego kiedy pojawił się problem ze zbożem ukraińskim – to rząd “odwracał głowę”.

Donald Tusk był pytany na konferencji prasowej o relacje polsko-ukraińskie i środową wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego w Polsat News, że obecnie Polska nie przekazuje Ukrainie żadnego uzbrojenia, ponieważ teraz “my sami się zbroimy, najnowocześniejszą bronią”. “Nasz hub w Rzeszowie, w porozumieniu z Amerykanami i z NATO, cały czas pełni taką samą rolę, jaką pełnił i będzie pełnił” – zapewnił jednocześnie premier.

 

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w czwartek PAP, że w kontekście pytań o dostawy uzbrojenia, Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia, w tym wynikającego z podpisanych kontraktów z Ukrainą. “Jest to m.in. największy po 1989 roku zagraniczny kontrakt podpisany przez polski przemysł zbrojeniowy – na dostawę armatohaubicy Krab” – powiedział rzecznik.

Advertisement

 

Zdaniem lidera PO Donalda Tuska “nie ma żadnej logiki, oprócz coraz bardziej niebezpiecznych i niepokojących zachowań, w działaniu prezydenta Dudy, premiera Morawieckiego, prezesa Kaczyńskiego, jeśli chodzi o Ukrainę”.

 

“Morawiecki chyba wie, co mówi, że nie będzie już wysyłał uzbrojenia na Ukrainę, bo na pierwszym etapie wysłano prawie całe polskie uzbrojenie na Ukrainę. To jest bardzo ponury dowcip, ale, niestety, dużo mówi o tej władzy. Kaczyński jest chyba jedynym politykiem na świecie, który sąsiadowi odda wszystkie czołgi, a jak już odda wszystkie czołgi, to wypowie mu wojnę. To jest logika PiS-u” – powiedział Tusk.

 

Advertisement

Jak dodał, to “wbijanie politycznego noża w plecy Ukrainie, podczas gdy rozstrzygają się walki na froncie”. “Oni nie potrafią zorganizować bez szkody dla Polaków pomocy dla Ukrainy. (…) Dlatego oni dzisiaj robią ten antyukraiński, ohydny cyrk, ponieważ nie potrafili zorganizować tak pomocy dla Ukraińców, że wszystkie obowiązki spadły na polskie rodziny. To Polacy wzięli na siebie ciężar bezpośredniej pomocy od pierwszych dni wojny” – wskazał lider PO.

 

Jak stwierdził, kiedy pojawił się problem ze zbożem ukraińskim, to rząd “odwracał głowę”. “Przez długie, długie miesiące, kiedy ja mówiłem: słuchajcie to zboże zalewa rynek i jest dramat dla polskich rolników, to oni mówili, że to nieprawda,(że) Tusk robi ruską propagandę. Ja pamiętam te słowa, m.in. Kaczyńskiego i Morawieckiego” – mówił Tusk.

 

Advertisement

Lider PO odniósł się także do sformułowań wygłoszonych przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ o tym, jakoby część państw UE pozorowała solidarność. “Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora” – oznajmił we wtorek Zełenski.

 

“Najgorsze jest to, że dzisiaj ta eskalacja, jeśli tak będzie dalej to postępowało, to obie strony – Kijów i Warszawa – są bliskie temu, żeby zmarnować to, co było wielka szansą dla całego regionu: solidarność polsko-ukraińską wobec agresji rosyjskiej, pomoc Ukrainie, żeby wygrała wojnę z Rosją, przyjaźń polsko-ukraińską” – ocenił Tusk.

 

Zaznaczył, że nie chce dłużej słuchać “niesmacznych wypowiedzi” w kierunku Ukrainy. “Powiedzieć o Ukrainie, że +tonie+ i +brzytwy się chwyta+ w momencie, kiedy trwają walki na Krymie i na froncie w Donbasie, to jest niebywałe” – powiedział Tusk.

Advertisement

 

Tusk nawiązał w ten sposób do słów prezydenta Andrzeja Dudy, wypowiedzianych we wtorek w Nowym Jorku. Komentując spór dotyczący eksportu ukraińskiego zboża Duda powiedział, że Ukraina zachowuje się jak tonący, który chwyta się wszystkiego. My, pomagając jej, mamy prawo bronić się przed uczynieniem nam szkody – zaznaczył prezydent

 

Tusk mówił w czwartek, że oczekuje od polskiego rządu “twardej, realistycznej polityki, która zabezpiecza Polskę i polskie interesy, ale i pomaga Ukrainie w wojnie z Rosją”. “Nie doczekaliśmy się tego” – podkreślił lider PO.

Advertisement

 

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja 2023 roku w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września. Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE.

 

16 września w życie weszło rozporządzenie ws. bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły również rządy Węgier, Słowacji i Rumunii.

Advertisement

Dzisiaj o godz. 18.00 Donald Tusk odwiedzi Piłę. Spotkanie odbędzie w hali MOSiR przy ul. Żeromskiego o godz. 18.00.

(PAP)/KD

Advertisement
Continue Reading